Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Trudności adaptacyjne w rodzinie zastępczej

Iwetta Krzyżanowska - pedagog
Mgr pedagogiki, Ośrodek Rodzinnej Opieki Zastępczej Towarzystwa NASZ DOM, Wrocław

Iwetta Krzyżanowska
-
   

Trudności adaptacyjne w rodzinie zastępczej
Wejście dziecka do rodziny zastępczej jest sytuacją trudną zarówno dla niego jak i dla rodziny. Opiekunowie jednak podejmują świadomą decyzję i aby uzyskać kwalifikacje przechodzą 3 miesięczne szkolenie. Dziecko, nawet jeśli będąc w placówce marzy o rodzinie, z reguły zupełnie nie jest przygotowane do tak ogromnej zmiany, jaką jest wejście do rodziny.



  1. Przygotowanie podopiecznych do opieki zastępczej
  2. Rodzina zastępcza - oczekiwania opiekunów wobec dzieci
  3. Rodziny zastępcze spokrewnione
  4. Rodzina zastępcza - trudności adaptacyjne



Przygotowanie podopiecznych do opieki zastępczej


Tylko w nielicznych domach dziecka wychowawcy przygotowują swoich podopiecznych do opieki zastępczej i bardzo niewielu wie, jak to dobrze zrobić. Warunki życia w placówce wymagają od dzieci szybkiego wypracowania takich mechanizmów obronnych, które pozwolą im dobrze funkcjonować i osiągnąć jak najwyższą pozycję w hierarchii grupy.
SpoÅ‚eczność domu dziecka rzÄ…dzi siÄ™ swoimi prawami i wcale nie sÄ… to zasady akceptowane przez dorosÅ‚ych. Aby nie narażać siÄ™ ani kolegom ani wychowawcom dziecko musi uzbroić siÄ™ w dwie, czÄ™sto zupeÅ‚nie różne twarze. Ta swoista dwulicowość pozwala mu przetrwać w tym nienaturalnym dla dziecka Å›rodowisku. Z jednej strony musi podporzÄ…dkować siÄ™ zasadom i regulaminom okreÅ›lanym przez wychowawców, z drugiej zaÅ› nie „podpaść” kolegom. Nawyki uÅ‚atwiajÄ…ce zdobycie wysokiej pozycji w placówce czÄ™sto utrudniajÄ… dziecku prawidÅ‚owe funkcjonowanie w rodzinie zastÄ™pczej. W domu dziecka dobrze widziane przez innych wychowanków sÄ… kÅ‚amstwa, wulgaryzmu czy agresja. Te zaÅ› sÄ… zupeÅ‚nie nie do zaakceptowania przez opiekunów zastÄ™pczych. Do tego dochodzÄ… inne zaburzenia zachowania wynikajÄ…ce z problemów emocjonalnych. Dziecko pozbawione opieki rodziców i umieszczone w zupeÅ‚nie nowym dla niego Å›rodowisku czÄ™sto nie radzi sobie ze swoimi emocjami i w sytuacjach dla niego trudnych reaguje nieadekwatnie. JeÅ›li na przestrzeni stosunkowo krótkiego czasu spotyka je kolejna zmiana i trafia do rodziny zastÄ™pczej zaburzenia te mogÄ… siÄ™ jeszcze nasilić.


Rodzina zastępcza - oczekiwania opiekunów wobec dzieci


KolejnÄ… przyczynÄ… problemów zwÅ‚aszcza w poczÄ…tkowej fazie pobytu w rodzinie zastÄ™pczej sÄ… oczekiwania opiekunów wobec dziecka. Placówka to miejsce, w którym Å‚atwo „zniknąć w tÅ‚umie”. Bardzo ograniczony wachlarz dostÄ™pnych wychowawcom kar i nagród i brak wiÄ™zi pomiÄ™dzy nimi a dziećmi powodujÄ… znikomy wpÅ‚yw na zachowanie wychowanków. Dziecko, które dotychczas nie musiaÅ‚o szczególnie siÄ™ wysilać, aby być postrzeganym jako pozytywne trafiajÄ…c do rodziny zastÄ™pczej nagle staje w sytuacji trudnej i zupeÅ‚nie dla siebie nowej. Nagle, ci nowi, mili skÄ…dinÄ…d ludzie oczekujÄ… od nich czegoÅ› zupeÅ‚nie innego. Normalne w warunkach rodziny zachowania i zasady sÄ… czymÅ› kompletnie nowym dla dziecka wychowanego do tej pory w domu dziecka. Tak ogromny natÅ‚ok zmian powoduje czÄ™sto dodatkowy stres i zaburzenia zachowania. Zdarza siÄ™, że dziecko zupeÅ‚nie nie rozumie, czego siÄ™ od niego oczekuje. Tak oczywiste dla nas sprawy jak codzienne chodzenie do szkoÅ‚y i odrabianie lekcji czy konieczność uzgadniania z opiekunami wyjść z domu sÄ… wielokroć ogromnym problemem dla dotychczasowego wychowanka placówki.


Rodziny zastępcze spokrewnione


Często, zwłaszcza w przypadku rodzin zastępczych spokrewnionych dziecko trafia do opieki zastępczej prosto ze swojego domu rodzinnego. Tu jednak też pojawiają się problemy związane z ogromnymi różnicami pomiędzy tymi rodzinami. Wydawałoby się, że przejście z rodziny do rodziny nie będzie stanowić większego problemu, jednak w tym przypadku różnice między nimi potrafią być ogromne. Często są to po prostu dwa różne światy.

W domach, z których najczęściej pochodzÄ… dzieci trafiajÄ…ce do opieki zastÄ™pczej nikt najczęściej siÄ™ nimi nie przejmowaÅ‚. Nikomu nie zależaÅ‚o jak dziecko siÄ™ uczy, czy Å›pi odpowiednio dÅ‚ugo i czy zabraÅ‚o drugie Å›niadanie do szkoÅ‚y. Zdarza siÄ™, że jedynym rodzajem bliskich kontaktów, w jakie dziecko wchodzi z rodzicami sÄ… przemoc, krzyk czy innego rodzaju karcenie. Czasem Å›wiadomie prowokuje rodzica, robiÄ…c coÅ› co na pewno przyciÄ…gnie jego uwagÄ™, bo chce aby ten go zauważyÅ‚. Dzieci żyjÄ…ce do tej pory jak „wolne ptaki” wielokroć nie potrafiÄ… siÄ™ odnaleźć w rodzinie, gdzie doroÅ›li uzurpujÄ… sobie prawo do nadzoru czy decydowania o nim. Nadmierna, w ich przekonaniu troska bardzo szybko staje siÄ™ uciążliwa. Dziecko, które dotychczas spÄ™dzaÅ‚o caÅ‚e dnie na ulicy, myÅ‚o siÄ™ kiedy samo miaÅ‚o na to ochotÄ™, chodziÅ‚o do szkoÅ‚y od czasu do czasu i ogólnie robiÅ‚o co chciaÅ‚o, z reguÅ‚y ma ogromne problemy z poddaniem siÄ™ „wÅ‚adzy” dorosÅ‚ego, zwÅ‚aszcza obcego dorosÅ‚ego. PosÅ‚uszeÅ„stwo wobec kogoÅ›, kto nie jest rodzicem, nawet jeÅ›li jest to czÅ‚onek rodziny czÄ™sto przerasta możliwoÅ›ci dziecka. JeÅ›li dodatkowo nie akceptuje separacji z rodzinÄ… biologicznÄ… przejawy protestu mogÄ… siÄ™ nasilić. Z czasem z reguÅ‚y udaje siÄ™ rodzinie zastÄ™pczej doprowadzić do sytuacji, w której dziecko zaczyna normalnie funkcjonować, jednak zanim do tego dojdzie opiekunowie muszÄ… uzbroić siÄ™ w cierpliwość i dużą mÄ…drość.


Rodzina zastępcza - trudności adaptacyjne


TrudnoÅ›ci adaptacyjne manifestujÄ… siÄ™ w rozmaity sposób w zależnoÅ›ci od indywidualnej historii i konstrukcji psychicznej dziecka. Niektóre dzieci zamykajÄ… siÄ™ w sobie, wycofujÄ… i blokujÄ… na kontakt z opiekunami. Ci z kolei peÅ‚ni zapaÅ‚u i chÄ™ci pomocy, pozytywnie „naÅ‚adowani” podczas szkolenia chcÄ… jak najszybciej pomóc dziecku przeÅ‚amać blokadÄ™ i czÄ™sto popeÅ‚niajÄ… bÅ‚Ä…d „nadaktywnoÅ›ci”. StarajÄ… siÄ™ organizować dziecku czas, być przy nim w każdej chwili, rozmawiać z nim i każdym gestem pokazać mu swojÄ… troskÄ™ i sympatiÄ™. Zdarza siÄ™, że taka wÅ‚aÅ›nie postawa wywoÅ‚uje u ich podopiecznego zupeÅ‚nie innÄ… reakcjÄ™. Wycofuje siÄ™ jeszcze bardziej i ucieka w siebie. Czasem dziecko potrzebuje odrobinÄ™ wiÄ™kszej autonomii czy po prostu czasu na „oswojenie”. NiewÅ‚aÅ›ciwÄ… postawÄ… jest ignorowanie dziecka, ale równie niewÅ‚aÅ›ciwa jest nachalność wobec niego. MÄ…dry opiekun powinien być Å›wiadomy potrzeb dziecka i gotowy być z nim wtedy, gdy ono go potrzebuje. Powinien powoli oswajać je dajÄ…c mu czas na poznanie nowych ludzi i miejsc.

Część dzieci zupełnie inaczej reaguje na tak ogromne zmiany, jakie towarzyszą umieszczeniu w rodzinie zastępczej. Zdarza się, że buntują się, są agresywne czy nadmiernie pobudzone. Nie radząc sobie z nadmiarem emocji i uczuć wyładowują się na tych, którzy są najbliżej i na dodatek mają jakieś oczekiwania wobec nich. Taka postawa jest jeszcze trudniejsza dla opiekunów zastępczych. Najczęściej mają świadomość przyczyn takiego zachowania, lecz zupełnie nie potrafią na nie właściwie reagować. Trudno tu co prawda mówić o właściwej reakcji, bo ta jest uzależniona nie tylko od samego zachowania, ale też od indywidualnego przypadku dziecka. W początkowym czasie jego pobytu w rodzinie zastępczej opiekunowie nie znają go jednak na tyle, żeby wiedzieć jaka ich reakcja odniesie najlepszy skutek. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że każde zachowanie ma po pierwsze jakieś przyczyny, a po drugie jakiś cel. Dziecko robi coś z określonych powodów i w określonym celu. Reakcja opiekuna powinna przede wszystkim spowodować przerwanie zachowania i zapewnienie bezpieczeństwa dziecku i innym. Należy jednak pamiętać, że na tym etapie szczególnie ważne jest budowanie dobrej relacji z dzieckiem i przekonanie go, że może zaufać dorosłemu. Dopiero później przyjdzie czas na uczenie dziecka radzenia sobie ze swoimi emocjami czy zmianę jego zachowania.

PoczÄ…tkowy okres pobytu dziecka w rodzinie zastÄ™pczej jest czasem ogromnej próby i bardzo wiele zależy od tego jak opiekunowie jÄ… przejdÄ…. Jej trudność wzmaga też dysonans pomiÄ™dzy ich entuzjazmem i szczerÄ… chÄ™ciÄ… pomocy dziecku, a jego postawÄ…. Dziecko czÄ™sto zupeÅ‚nie nie widzi potrzeby odseparowania go od rodziny biologicznej i w opiekunach zastÄ™pczych upatruje częściowÄ… przyczynÄ™ swoich problemów. Kiedy oni próbujÄ… budować ciepÅ‚e i dobre relacje z dzieckiem, starajÄ… siÄ™ jak potrafiÄ… sprawić, aby poczuÅ‚o siÄ™ u nich dobrze ono wÅ‚aÅ›nie wtedy sprawia najwiÄ™ksze problemy. A przecież dla nich to też nie jest sytuacja Å‚atwa. Ich życie staje „na gÅ‚owie” z dnia na dzieÅ„, w ich domu pojawia siÄ™ nowy mieszkaniec z caÅ‚ym bagażem swoich doÅ›wiadczeÅ„ i przeżyć. Miejsce, które do tej pory byÅ‚o dla nich bezpiecznÄ… przystaniÄ… i azylem, w którym czuli siÄ™ swobodnie i bezpiecznie nagle zmienia siÄ™ nie do poznania. JeÅ›li posiadajÄ… wÅ‚asne dzieci dochodzi do tego czÄ™sto troska o ich poczucie bezpieczeÅ„stwa i samopoczucie. O ile doroÅ›li podejmujÄ…c decyzjÄ™ o przyjÄ™ciu dziecka do rodziny liczyli siÄ™ z kosztami jakie poniosÄ…, o tyle ich dzieci nie miaÅ‚y takiej Å›wiadomoÅ›ci, nawet jeÅ›li wyraziÅ‚y zgodÄ™ na przyjÄ™cie nowego czÅ‚onka do rodziny. Relacje miÄ™dzy wÅ‚asnymi dziećmi, a tymi umieszczonymi w opiece zastÄ™pczej sÄ… chyba najczÄ™stszÄ… przyczynÄ… niepowodzeÅ„ i sÄ… najtrudniejsze do przewidzenia. Kiedy dzieje siÄ™ krzywda naszemu dziecku trudno rozumieć jego krzywdziciela. Przecież ochrona wÅ‚asnej rodziny jest naszym najważniejszym obowiÄ…zkiem. Należy jednak mieć Å›wiadomość, że z reguÅ‚y problemy bÄ™dÄ…ce reakcjÄ… dziecka na sytuacjÄ™ nowÄ… i trudnÄ… ustÄ™pujÄ… z czasem i należy mieć nadzieje i nie poddawać siÄ™ w tej trudnej, ale szczytnej „walce” prowadzÄ…cej do wprowadzenia dziecka w dorosÅ‚e życie, do jego samoakceptacji. Dużo tutaj zależy od mÄ…droÅ›ci i rozsÄ…dku opiekunów, od ich bystrego postrzegania Å›wiata dziecka, a także od sÅ‚usznych decyzji wychowawczych.

Trudności adaptacyjne w rodzinie zastępczej - dodano: 2004-07-14

                                

Iwetta Krzyżanowska
Mgr pedagogiki, Ośrodek Rodzinnej Opieki Zastępczej Towarzystwa NASZ DOM, Wrocław
wiÄ™cej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  Czy powiedzieć dziecku, że jest adoptowane?


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.