ciąża i poród

dziecko

kobieta

dla dzieci

rodzina

podróże

zobacz koniecznie

Angina

-
Błyskotliwy sukces: podwójna moc atrakcji na terenie narciarskim Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau
Angina, zwana także ostrym zapaleniem migdałków, to ostra, ogólnoustrojowa choroba zakaźna. Jej przyczyną są głównie paciorkowce, rzadziej gronkowce lub dwoinki zapalenia płuc. Chory zaraża drogą kropelkową. Angina to choroba, której nie można bagatelizować, może prowadzić do groźnych powikłań zagrażających życiu.

Objawy

Do typowych objawów anginy należy zaliczyć:
• gorączka powyżej 38oC z towarzyszącymi dreszczami,
• silny ból gardła powodujący trudności w połykaniu i promieniujący do uszu,
• powiększone i bolesne przy ucisku węzły chłonne szyi i podżuchwowe,
• złe samopoczucie, ogólne uczucie rozbicia
• bóle głowy.
Badanie wykazuje zwykle obrzęk, przekrwienie i rozpulchnienie migdałków, zaczerwienienie łuków podniebiennych i otaczających je błon śluzowych. Jeśli w kryptach migdałków utworzą się białawe naloty, mam do czynienia z anginą zatokową. Angina grudkowa objawia się z kolei zmiana punkcikowatymi, żółtawymi, prześwitującymi przez błonę śluzową.

Leczenie

Jedynym skutecznym leczeniem jest antybiotykoterapia. Konieczne jest też kilkudniowe leżenie w łóżku, które ma zapobiegać ewentualnym komplikacjom. Ze względu na znaczną utratę wody spowodowaną gorączką, należy dbać o uzupełnianie płynów. Szczególnie korzystne są ciepłe napoje, np. herbata z miodem, cytryną lub malinami.
Należy unikać potraw zbyt gorących i ostrych. Dieta półpłynna powinna jak najmniej podrażniać gardło.

Angina - dodano: 2005-10-01

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.