Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

O nawilżaniu

Anna DÄ…browska - kosmetolog
kosmetolog; Pracownia Urody i Wizerunku Zielona Pomarańcza; Warszawa

Anna DÄ…browska
-
   

Nawilżanie, relaksacja

Zabiegi nawilżające, to zwykle drugie w kolejności po oczyszczaniu twarzy zabiegi z których korzystamy w salonach kosmetycznych. Niezastąpione, gdy przesadzimy ze słońcem w czasie pobytu nad morzem, gdy da nam się we znaki przesuszone kaloryferami powietrze lub gdy umęczymy naszą skórę niewłaściwą pielęgnacją.

Po co skórze woda?

Woda jest źródÅ‚em życia – dla każdej komórki naszego organizmu. Jest ona głównym skÅ‚adnikiem budulcowym komórek, niezbÄ™dna do zachowania ich czynnoÅ›ci życiowych i zachodzenia rozmaitych przemian biochemicznych. Zawartość wody jest różna w różnych tkankach – najmniej zasobna w wodÄ™ jest tkanka tÅ‚uszczowa, natomiast dobrze uwodnione sÄ… narzÄ…dy wewnÄ™trzne (np. nerki czy mózg) a także skóra. W przypadku skóry najwiÄ™cej wody, bo okoÅ‚o 80% znajduje siÄ™ w skórze wÅ‚aÅ›ciwej (czyli w gÅ‚Ä™bszych warstwach skóry). Jest to swoisty magazyn wody dla caÅ‚ego organizmu. Im wyższa warstwa skóry, tym wody jest mniej – w najbardziej zewnÄ™trznej warstwie – czyli warstwie rogowej jest jej już zaledwie 10-13% (w prawidÅ‚owych warunkach).
Dlaczego tak się dzieje, że im bliżej zewnętrznej powierzchni skóry tym mniej wody?

W kosmetologii funkcjonuje termin TEWL (z ang. Transepidermal Water Loos) oznaczajÄ…cy przeznaskórkowÄ… utratÄ™ wody. O co w tym chodzi? Trzeba wiedzieć że woda w skórze – na skutek różnicy stężeÅ„ osmotycznych wody w wewnÄ™trznych warstwach skóry i w powietrzu – migruje z dolnych warstw do górnych aż do naskórka (do warstwy rogowej), skÄ…d nastÄ™pnie odparowuje. W ten sposób w ciÄ…gu doby skóra traci ok. 300 cm3 wody. Jest to proces fizjologiczny, aczkolwiek szybkość migracji wody zależy od wielu parametrów, takich jak czynniki Å›rodowiskowe, wiek czÅ‚owieka i jego stan zdrowia, a także od stanu naskórka (funkcjonowania jego warstwy ochronnej ale też tzw. cementu miÄ™dzykomórkowego).

Sucha skóra to skóra chora...

Woda wpÅ‚ywajÄ…c na przebieg podstawowych procesów komórkowych wpÅ‚ywa tym samym na rozmaite parametry skóry. Dobrze nawilżona skóra jest gÅ‚adka i miÄ™kka w dotyku. Keratyna – główne biaÅ‚ko budulcowe naskórka wiążąc odpowiedniÄ… ilość wody utrzymuje swe specyficzne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci plastyczne, dziÄ™ki czemu nasz naskórek jest elastyczny. Zbyt maÅ‚a ilość wody sprawia, że staje siÄ™ on szorstki i chropowaty. Również proces rogowacenia (czyli odnowy) naskórka ulega zaburzeniom. Niedostateczne nawilżenie skóry sprzyja osÅ‚abieniu warstwy barierowej, wiÄ™kszym skÅ‚onnoÅ›ciom do alergii i uleganiu podrażnieniom. Åšcianki naczyÅ„ krwionoÅ›nych również stajÄ… siÄ™ mniej elastyczne, a przez to sÄ… bardziej narażone na uszkodzenia. Sucha skóra starzeje siÄ™ dużo szybciej, gdyż zaburzeniu ulegajÄ… funkcje fibroblastów – komórek odpowiedzialnych za produkcjÄ™ kolagenu i elastyny. To wÅ‚aÅ›nie dlatego sucha skóra staje siÄ™ cienka, wrÄ™cz pergaminowa i pojawiajÄ… siÄ™ zmarszczki!

Kiedy woda ucieka?

Nawilżenie skóry zależne jest zarówno od czynników wewnętrznych, jak też zewnętrznych. Do tych pierwszych zaliczymy jak już wspomniałam wcześniej wiek (im człowiek młodszy, tym jego organizm zawiera więcej wody) i stan zdrowia. Wewnętrznie poziom wody w skórze właściwej regulowany jest również przez:
  • hormony - estrogeny i wazopresyna zwiÄ™kszajÄ… ilość wody; niektóre choroby tarczycy wpÅ‚ywajÄ… na przesuszenie skóry

  • krążenie krwi, budowÄ™ tkanki Å‚Ä…cznej

  • stan zdrowia skóry (niektóre choroby skóry znaczÄ…co wpÅ‚ywajÄ… na poziom wody w skórze - np. atopowe zapalenie skóry, wrodzone zaburzenia rogowacenia, takie jak rybia Å‚uska, zapalne choroby skóry typu Å‚uszczyca)

  • zażywanie niektórych leków

  • niedobory pokarmowe

  • współistniejÄ…ce choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, czy choroby nerek, odwodnienie organizmu

Zewnętrzne czynniki wpływające na zwiększoną ucieczkę wody:
  • choroby skóry pochodzenia zewnÄ™trznego, takie jak ostry lub przewlekÅ‚y wyprysk kontaktowy (mechaniczny i z podrażnienia)

  • intensywne naÅ›wietlanie promieniowaniem UV (sÅ‚oÅ„ce, solarium)

  • czynniki Å›rodowiskowe, takie jak wiatr, suchy klimat

  • dÅ‚ugotrwaÅ‚y kontakt z silnymi detergentami, czy innymi substancjami chemicznymi

  • stosowanie niektórych leków zewnÄ™trznych

  • niewÅ‚aÅ›ciwa pielÄ™gnacja

Jak skóra sobie radzi z ucieczką wody?

TEWL jest naturalnym procesem ale zadaniem skóry jest utrzymywanie w niej jak największej, możliwej do utrzymania, ilości wody. Natura wypracowała kilka mechanizmów magazynowania wody. Zanim je omówię najpierw kilka słów przypomnienia o budowie skóry.

Idąc kolejno od góry nasza skóra zbudowana jest z naskórka, skóry właściwej i znajdującej się pod nią tkanki podskórnej. Najbardziej zewnętrzną warstwą skóry jest warstwa rogowa, zawierająca białka keratynowe i ulegająca złuszczaniu. Jej główną funkcją jest ochrona niżej położonych warstw przed czynnikami mechanicznymi, chemicznymi i promieniowaniem UV. Wraz z płaszczem lipidowym skóry keratyna zawarta w komórkach warstwy rogowej reguluje procesy wchłaniania i przenikania do skóry rozmaitych substancji. Jak wspomniałam wcześniej, białka keratynowe wiążąc wodę nadają warstwie rogowej elastyczność. Ich błony komórkowe zawierają fosfolipidy, które pod wpływem odpowiednich przemian przekształcane są m.in. w kwas arachidonowy, który ma szczególnie duże znaczenie w procesach zapalnych.

Dalsze warstwy to: warstwa ziarnista, kolczasta i podstawna, tzw. rozrodcza. W warstwie rozrodczej znajdujÄ… siÄ™ komórki bÄ™dÄ…ce prekursorami keratynocytów (czyli tych komórek które wÄ™drujÄ… w cyklu odnowy naskórka ku górze – ku warstwie rogowej - tracÄ…c swe jÄ…dra i ulÄ™gajÄ…c spÅ‚aszczeniu, oddzieleniu od siebie i zÅ‚uszczeniu) ale także komórki barwnikowe - melanocyty, „odpornoÅ›ciowe” – czyli komórki Langerhansa i inne. Tu w przeciwieÅ„stwie do warstwy rogowej komórki Å›ciÅ›le przylegajÄ… do siebie i posiadajÄ… jÄ…dra komórkowe.

Cykl odnowy naskórka to – wÄ™drówka keratynocytów ku górze. W jej trakcie komórki te ulegajÄ… istotnym przemianom. Ich ksztaÅ‚t z wydÅ‚użonego staje siÄ™ spÅ‚aszczony, zanikajÄ… jÄ…dra komórkowe. Podczas tych przemian powstajÄ… rozmaite struktury, takie jak lamelar bodies – niezbÄ™dne do formowania siÄ™ bariery naskórkowej. ZawierajÄ… one rozmaite polarne lipidy, które nastÄ™pnie na granicy warstw ziarnistej i rogowej przeksztaÅ‚cajÄ… siÄ™ w lipidy niepolarne i w tej postaci odkÅ‚adajÄ… siÄ™ w przestrzeniach miÄ™dzy komórkami warstwy rogowej (korneocytami), tworzÄ…c tzw. cement miÄ™dzykomórkowy. Obrazowo można to przedstawić tak, że komórki naskórka to cegieÅ‚ki a lipidy to spajajÄ…cy je cement.

Te niepolarne lipidy to: cholesterol, kwasy tÅ‚uszczowy i przede wszystkim ceramidy. Jak pokazaÅ‚y badania, to wÅ‚aÅ›nie te substancje w najwiÄ™kszym stopniu odpowiedzialne sÄ… za zatrzymywanie wody w organizmie. Nie wiążą one co prawda wody ale utrudniajÄ… jej ucieczkÄ™ z najwiÄ™kszego magazynu wody, jakim jest NMF (z ang. Natural Moisturizing Factor – naturalny czynnik nawilżajÄ…cy)

W skład NMF wchodzą silnie higroskopijne substancje które wchłaniają wodę i stanowią o sile zatrzymywania wody w naskórku. NMF powstaje w obrębie warstwy ziarnistej, a w warstwie rogowej układa się na zewnątrz komórek (korneocytów) rozciągając je w specyficzny sposób. Główne składniki NMF to aminokwasy, kwas piroglutaminowy PCA, mleczany, mocznik, chlorki. Wszystkie te substancje wykorzystywane są w kosmetykach do nawilżania skóry, często umieszcza się je w specjalnych nośnikach (np. liposomach), by ułatwić ich przenikanie przez warstwę rogową skóry.

Jak wspomniaÅ‚am wczeÅ›niej, badania pokazujÄ…, że najskuteczniejsze w zatrzymywaniu wody w skórze sÄ… niepolarne lipidy – a przede wszystkim kwasy tÅ‚uszczowe i ceramidy. Ceramidy stanowiÄ… okoÅ‚o 20-50% lipidów warstwy rogowej (im bardziej powierzchniowe warstwy naskórka tym jest ich wiÄ™cej) i stanowiÄ… o sile przylegania komórek naskórka. Przeprowadzono badania, wg których zimÄ… poziom ceramidów typu pierwszego (w sumie tych typów jest 6) w skórze spada o okoÅ‚o 40% i prawdopodobnie wÅ‚aÅ›nie to przyczynia siÄ™ do wysuszenia skóry w tym okresie. Synteza ceramidów wzrasta w sytuacjach „stresowych” a obniża siÄ™ wraz z wiekiem i podczas niektórych chorób.

Niezwykle istotne sÄ… też kwasy tÅ‚uszczowe (jest ich okoÅ‚o 26%), które estryfikujÄ…c ceramidy sprzyjajÄ… wzmocnieniu cementu miÄ™dzykomórkowego. Szczególnie ważne sÄ… nienasycone kwasy tÅ‚uszczowe, w tym niezbÄ™dne nienasycone kwasy – NNKT – takie jak np. linolowy, gamma-linolenowy, arachidonowy. Kwasy te zawierajÄ… od dwóch do czterech podwójnych wiÄ…zaÅ„, nie sÄ… wytwarzane w organizmie czÅ‚owieka i muszÄ… być pobierane z żywnoÅ›ciÄ…. Obecność reszt NNKT w ceramidach umożliwia lipidom cementu zachowanie wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci ciekÅ‚okrystalicznych a co za tym idzie wiÄ™kszej elastycznoÅ›ci i mniejszej przenikalnoÅ›ci dla wody.

Oprócz wspomnianego NMF i cementu miÄ™dzykomórkowego istnieje jeszcze 3 czynnik chroniÄ…cy skórÄ™ przed nadmiernÄ… ucieczkÄ… wody – jest niÄ… pÅ‚aszcz wodno-lipidowy naskórka, czyli zewnÄ™trzna warstewka pozostajÄ…ca na powierzchni naszego naskórka. PÅ‚aszcz ten tworzy wydzielina gruczołów potowych i Å‚ojowych oraz zÅ‚uszczone komórki naskórka. Lipidy zawarte w Å‚oju różniÄ… siÄ™ od tych które znajdujÄ… siÄ™ wewnÄ…trz naskórka. SÄ… to w wiÄ™kszoÅ›ci nasycone tÅ‚uszcze (nie majÄ… wiÄ…zaÅ„ podwójnych) - przede wszystkim: woski, trójglicerydy i kwasy tÅ‚uszczowe (palmitynowy, stearynowy, oleinowy), skwaleny, sterole (w tym cholesterol i jego estry). Ich ilość na powierzchni skóry zależy od wielu czynników:
  • ogólnoustrojowych (kondycji ukÅ‚adu hormonalnego, pokarmowego, nerwowego, sposobu odżywiania siÄ™ itd.)

  • rozmieszczenia gruczołów Å‚ojowych na powierzchni skóry i iloÅ›ci wydzielanego przez nie Å‚oju (czyli sebum) która zależna jest m.in. od sposobu pielÄ™gnacji, pory roku itp.

  • zdolnoÅ›ci odnowy warstwy tÅ‚uszczowej która jest inna u każdego z nas (zależna też miedzy innymi od wieku i stanu zdrowia)

Skóra „chce pić”

Choć wciąż powtarza nam siÄ™, że istotne jest nawilżanie skóry od wewnÄ…trz to tak naprawdÄ™ skóra jest silnie odwodniona na tyle. by potrzebować wewnÄ™trznego nawilżania jedynie w przypadkach niektórych stanów chorobowych, czy gdy nasz organizm jest silnie odwodniony. Również nawilżanie wodÄ… od zewnÄ…trz nic nie daje. Dotyczy to zarówno zraszania skóry wodami termalnymi, jak też dostarczania skórze wody w kremach. Skóra nie chÅ‚onie wody z zewnÄ…trz – gdyby tak byÅ‚o po kÄ…pieli wychodzilibyÅ›my z wanny spuchniÄ™ci jak gÄ…bka!


O nawilżaniu - dodano: 2007-10-17

                                

Anna DÄ…browska
kosmetolog; Pracownia Urody i Wizerunku Zielona Pomarańcza; Warszawa
wiÄ™cej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  Oczyszczanie manualne
  Oczyszczanie ultradźwiÄ™kowe – peeling kawitacyjny
  Peelingi chemiczne
  Mikrodermabrazja
  Glinki
  masaż - coÅ› dla ciaÅ‚a i ducha
  masaże Zachodu
  masaże orientalne
  masaże modelujÄ…ce i wspomagajÄ…ce odchudzanie
  masaż relaksacyjny
  masaże częściowe - dÅ‚oni i stóp oraz twarzy i gÅ‚owy
  Masaż dziecka metodÄ… Shantala
  Preparaty i zabiegi nawilżajÄ…ce
  Nawilżanie skóry w gabinecie
  Rewitalizacja - reanimacja, czyli domowe SPA
  Przygotowanie ciaÅ‚a na lato


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.