19 kwietnia 2015
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

Pieluszkowe zapalenie skóry

Aleksander Olsztyński
Lek. med., Prywatny Gabinet Dermatologiczny, Gdynia

Aleksander Olsztyński
-
   

Jest to jedna z najczęstszych chorób skóry niemowląt i małych dzieci. Pojawia się zazwyczaj miedzy 1 a 2 miesiącem życia.

Zmiany chorobowe - stan zapalny pod postacią zmian rumieniowych - zlokalizowane są w okolicy odbytu, narządów płciowych, ud, pachwin i dolnych części brzucha, czyli w miejscu przylegania pieluszek.


Powyższe zmiany zależą od wielu czynników, które drażniąc skórę doprowadzają do powstania stanu zapalnego. Wśród tych czynników najistotniejszą rolę odgrywają: resztki stolca, mocz i resztki środków piorących w źle wypłukanych pieluszkach, a ponadto kosmetyki do pielęgnacji skóry niemowlęcia. Wszystkie te czynniki doprowadzają  również do powstania zakażenia bakteryjnego i drożdżakowego.
W znacznej większości przypadków pieluszkowe zapalenie skóry przebiega w formie łagodnej pod postacią wyżej wspomnianych zmian rumieniowych obejmujących powierzchnie wypukłe pośladków, sromu i wewnętrznych powierzchni ud - może to przypominać kształt litery W.
Istnieje cięższa postać schorzenia tzw. odmiana nadżerkowa. Mówimy o niej wówczas, kiedy na podłożu zmian zapalnych pojawiają się liczne krostki, które z czasem przekształcają się w nadżerki.
Stanowią one dobre podłoże do rozwoju bakterii, w wyniku czego, często pokrywają się w bardzo szybko wydzieliną ropną.
Dosyć rzadką odmianą i jednocześnie najcięższą jest tzw. granuloma gluteale infantum, co można przetłumaczyć jako ziarniniak pośladków dzieci (noworodków). Na skórze obok zmian rumieniowych powstają grudki i guzki barwy czerwonej, czasami wykazujące rozpad. Uważa się, że przyczyną powstania tych zmian jest niekontrolowane stosowanie fluorowanych preparatów sterydowych i współistnienie zakażenia drożdżami.

Jeśli chodzi o leczenie, to postać łagodna nie sprawia zazwyczaj wielu kłopotów. Polega ono na dokładnym myciu okolicy zmienionej chorobowo czystą wodą z mydłem a następnie zastosowaniu pasty obojętnej – ja osobiście polecam sudocrem, dostępny bez recepty w aptekach. Bardzo ważna jest częsta zmiana pieluszek i unikanie ceratek i plastikowych majteczek, które nie dopuszczają powietrza do skóry, powodując odparzenia.
Dobrze działa tez kąpiel w nadmanganianie potasu. Należy sporządzić lekko różowy roztwór i w nim kąpać dziecko. Przy przewadze zmian rumieniowych dodatkowo zaleca się krótkotrwałe stosowanie kremów i aerozoli z niefluorowanymi sterydami. Bardzo ważnym  jest, aby o włączeniu tych leków decydował dermatolog.
Istnieje zależność miedzy karmieniem dzieci, a przebiegiem zapalenia pieluszkowego skóry. Otóż dzieci karmione naturalnie mają pH moczu  niższe i niższa jest także aktywność enzymów kałowych odpowiedzialnych za drażnienie skóry i powstanie stanu zapalnego. W związku z tym u tych dzieci choroba przebiega łagodniej.


Pieluszkowe zapalenie skóry - dodano: 2002-11-28

                                

Aleksander Olsztyński
Lek. med., Prywatny Gabinet Dermatologiczny, Gdynia
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  Zakażenia drożdżakami w obrębie jamy ustnej
  Mięczak zakaźny
  Liszajec zakaźny
  Świerzb
  Łupież pstry
  Afty
  Wszawica głowowa


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.