Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Grzybica pochwy


-
   

Niekiedy wystarczy jedynie zwiÄ™kszona dawka stresu, by mikroflora bakteryjna w kobiecej pochwie zostaÅ‚a zaburzona. Symptomy tej dysharmonii odczuwa siÄ™ dość prÄ™dko. Pojawia siÄ™ uporczywy Å›wiÄ…d, serowate upÅ‚awy – Å›wiadczÄ…ce bez wÄ…tpienia o grzybicy pochwy - jednej z najpopularniejszych i ze wzglÄ™du na skÅ‚onność do czÄ™stych nawrotów, niezwykle uciążliwej w leczeniu - choroby kobiecej.

Grzybicę pochwy zwaną inaczej Candida albicans bądź drożdżycą kandydozą, wywołać może oczywiście nie tylko stres. Istnieje wiele czynników?, które sprzyjają rozwojowi zaburzenia równowagi mikrobiologicznej w obrębie kobiecego układu moczowo-płciowego. Należą do nich m.in. współżycie z zarażonym partnerem, u którego grzybica może przebiegać zupełnie bezobjawowo, ciąża (jak wynika z badań choroba objawia się u 50% ciężarnych), przebyta bezosłonowa kuracja antybiotykowa, a także otyłość, cukrzyca, leczenie hormonami, antykoncepcja, niewłaściwa pielęgnacja (używanie niewłaściwych preparatów), a także bakterie przemieszczające się często ze względu na sąsiedztwo między cewką moczową a pochwą.
Grzybica pojawia się, gdy żyjące w pochwie bakterie kwasu mlekowego odpowiadające za jej odpowiednio kwaśny odczyn zostaną zniszczone. Wówczas tworzy się sprzyjające środowisko do rozwoju grzybów.

Uciążliwe objawy

Objawy drożdżycy bywają dla kobiety nieprzyjemne i bardzo uciążliwe. Najpierw zaczyna odczuwać swędzenie w pochwie i jej okolicach, a następnie może dostrzec zmiany w obrębie śluzu. Na bieliźnie zaczynają pojawiać się grudkowate białe upławy, wyglądem przypominające twarożek. Grzybica łatwo się rozprzestrzenia na zewnątrz pochwy, najczęściej obejmuje też wargi sromowe, a także cewkę moczową. Oprócz świądu narządów i ich okolic kobieta może odczuwać pieczenie, a także ból podczas współżycia płciowego. Pochwa w czasie infekcji grzybiczej nie jest bowiem (ze względu na zmiany w konsystencji śluzu) odpowiednio nawilżona.

Konieczna wizyta u lekarza

OdczuwajÄ…c pierwsze objawy grzybicy należy jak najprÄ™dzej udać siÄ™ do ginekologa. Po potwierdzeniu diagnozy lekarz przepisze kobiecie antybiotyk – w postaci globulek dopochwowych i ewentualnego Å›rodka doustnego. Solidny lekarz powinien także zaproponować kobiecie kuracjÄ™ dla partnera i przepisać maść dla niego. U mężczyzny grzybica może przebiegać zupeÅ‚nie bezobjawowo, dlatego aby wyleczyć kobietÄ™ z infekcji i zapobiec nawrotom tej choroby, leczeniu należy także poddać jej partnera. Inaczej może dojść do nieÅ›wiadomego wtórnego zarażenia drożdżycÄ….

Niezbędna terapia

Wiele kobiet odczuwa niepotrzebny wstyd i unika wizyty u lekarza próbujÄ…c „rozprawić” siÄ™ z grzybicÄ… na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™. Tymczasem bez antybiotyku nigdy to siÄ™ nie uda. Domowymi sposobami i medykamentami, które można kupić bez recepty – można zÅ‚agodzić jej objawy. Ale na krótko. Grzybica powróci szybciej niż kobieta siÄ™ spodziewa. Warto wiedzieć, że nieleczona grzybica może rodzić dalsze konsekwencje zdrowotne, osÅ‚abiajÄ…c ukÅ‚ad immunologiczny kobiety i przenosić siÄ™ na inne organy wewnÄ™trzne. Dlatego majÄ…c Å›wiadomość, że na tÄ™ chorobÄ™ zapada ponad poÅ‚owa populacji kobiecej, należy odrzucić wstyd i leczyć jÄ… u specjalisty.

Grzybica w ciąży

Także ciężarne u których ryzyko wystąpienia grzybicy jest znacznie wyższe niż u kobiet, u których nie zachodzi burza hormonalna, muszą pamiętać, że z chorobą tą natychmiast powinny zgłosić się do swojego lekarza. Konieczna będzie odpowiednia kuracja, następstwem nieleczonej grzybicy u ciężarnej, mogą być później rozmaite powikłania u dzieci takie jak liczne pleśniawki, infekcje skóry oraz alergie.

Profilaktyka po wyleczeniu

Kobieta, której już raz przydarzyła się grzybica, powinna wspomagać swój organizm probiotykami. Choroba bowiem ma tendencję do częstych nawrotów, a probiotyki mogą temu zapobiec. Dlatego po wyleczeniu choroby zgodnie z zaleceniami lekarza ginekologa, należy zacząć regularnie przyjmować probiotyki. Mogą to być substancje doustne, które zadbają o równowagę miedzy dobrymi a złymi drobnoustrojami w całej florze organicznej, w tym także w układzie moczowo-płciowym lub specjalne probiotyki przygotowane z myślą o aplikacji dopochwowej.

Przeprowadzone ostatnio badania naukowe wykazały, że regularne zażywanie przez minimum 6 miesięcy probiotyków przez kobiety, które mają problemy z często nawracającymi infekcjami pochwy łagodzi objawy choroby i skutkuje jej całkowitym zaleczeniem.


Grzybica pochwy - dodano: 2011-09-08

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.