Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Jak oprawić karpia?

redakcja

-
   

Jak oprawić karpia?
Karp królowaÅ‚ i nadal króluje na polskim wigilijnym stole. Obok barszczu z uszkami, zupy grzybowej, kutii, jest jednÄ… z tradycyjnych Å›wiÄ…tecznych potraw, której nie powinno zabraknąć na uroczystej wigilijnej wieczerzy. ZwÅ‚aszcza takiej, która odbywa siÄ™ w gronie wielopokoleniowym. Nasze mamy i babcie – nie sÄ… sobie w stanie wyobrazić, że wigilia mogÅ‚aby siÄ™ odbyć bez karpia.

Jeżeli to właśnie Ty w tym roku będziesz zapraszać do siebie gości uroczystą kolację, przygotuj tę rybę tak, aby stała się jej niezapomnianym przebojem. Karp nie jest wcale trudny w oporządzeniu. Obawy przed jego sprawieniem młodsze panie domu mają tylko dlatego, że karpia przygotowuje się głównie raz w roku (od święta!), a więc rzadziej niż inne ryby. Jeżeli nigdy nie przygotowywałaś karpia lub robisz to niezwykle rzadko, przeczytaj poniższy poradnik i zastosuj się do naszych rad, a gwarantujemy, że Twoi karpolubni goście będą zachwyceni.

Przedstawiamy 8 sposobów na sprawienie karpia:
    1. Twój karp będzie najlepszy, jeżeli przygotujesz go nie w wigilię, a dzień wcześniej. Dzięki zaprawie, w której warto przetrzymać go noc przed przygotowaniem z niego potrawy, pozbawisz karpia charakterystycznego mulistego zapachu.
    Dlatego karpia musimy kupić najpóźniej dzień przed wigilią. Nie ma też problemu, by kupić go i sprawić jeszcze wcześniej.

    2. Jeżeli kupimy żywego karpia, pamiętajmy, o tym, że przed świętami, trzeba będzie go pozbawić życia. Wielu nie ma sumienia tego uczynić, jeżeli jesteś szczególnie wrażliwa i do nich należysz, pamiętaj, że kupując żywą rybę możesz poprosić w sklepie o jej uśmiercenie, a nawet wypatroszenie, co byłoby dla Ciebie zdecydowanie wygodniejsze.

    3. Nieżywego karpia, musimy dokładnie umyć pod bieżącą wodą, a następnie osuszyć i oskrobać z łusek. Aby ryba się nam nie wyślizgnęła przy tej czynności, warto owinąć jej ogon kawałkiem ściereczki czy papierowego ręcznika. To nam ułatwi skrobanie, które wykonujemy od ogona w stronę głowy. Po dokładnym oskrobaniu karpia, ponownie go myjemy pod bieżącą wodą.

    4. Jeżeli zdecydowaliÅ›my siÄ™ na samodzielne patroszenie karpia, teraz jest czas na wyjÄ™cie jego wnÄ™trznoÅ›ci. Aby to uczynić, natnij rybÄ™ pÅ‚ytko pod brzuchem, na linii od odbytu w kierunku gÅ‚owy. Uważaj, by nie przeciąć wnÄ™trznoÅ›ci – przeciÄ™cie pÄ™cherza żółciowego spowoduje, że miÄ™so zrobi siÄ™ gorzkie. WnÄ™trznoÅ›ci należy usunąć w caÅ‚oÅ›ci, bez ich nacinania. Z karpia usuwamy także skrzela.

    5. Po dokładnym wypatroszeniu karpia, opłucz go ponownie, ale tym razem niezbyt długo, a następnie osusz i wytrzyj papierowym ręcznikiem.

    6. Teraz jest czas na zaprawienie ryby i pozbawienie jej mulistego smaku, co jest charakterystyczne szczególnie u starszych i dużych okazów karpia. Zapachu muÅ‚u pozbÄ™dziemy siÄ™ obkÅ‚adajÄ…c rybÄ™ na noc solÄ… i cebulÄ…. Zamiast tego, możesz też przygotować specjalnÄ… zaprawÄ™ z wody, octu (4:1), soli, cytryny i cebuli – w której warto pomoczyć karpia przez ok. 8 godzin.

    7. Dalsza część przygotowaÅ„ zależy już od sposobu, w jaki chcesz podać karpia na WigiliÄ™. Inaczej przygotowuje siÄ™ karpia w galarecie, inaczej smażonego czy pieczonego – przepisów na cudne dania z tej ryby jest co nie miara. Jeżeli zamierzasz smażyć karpia pamiÄ™taj, by, po wyjÄ™ciu go z zaprawy czy cebuli, pokrój go w dzwonka. Połóż rybÄ™ na boku i pokrój w okoÅ‚o w szerokie na ok. 2 cm plastry, odrzucajÄ…c oczywiÅ›cie gÅ‚owÄ™ i ogon. JeÅ›li przepis, wg którego bÄ™dziesz przyrzÄ…dzać rybÄ™, bÄ™dzie wymagaÅ‚ filetować karpia, zrób to nastÄ™pujÄ…co. Połóż rybÄ™ na boku i bardzo ostrym nożem natnij miÄ™so przy gÅ‚owie, a nastÄ™pnie wsuÅ„ nóż tak, aby znalazÅ‚ siÄ™ pomiÄ™dzy krÄ™gosÅ‚upem (z oÅ›ciami) a tkankÄ… mięśniowÄ…. Przesuwaj ostrzem w stronÄ™ ogona, odcinajÄ…c filet. Czynność tÄ™ powtórz z drugiej strony, wycinajÄ…c drugi filet.

    8. Resztki świeżej ryby z filetowanego karpia (głowę, ogon i kręgosłup) warto wykorzystać na zupę rybną. Dodaj seler, cebulę, pora i marchew i zrób na nich wywar, a następnie dodaj do zupy inne składniki wg przepisu, z którego sporządzasz zupę rybną. Jeżeli zupa rybna nie jest tradycją na Twoim stole, resztki po prostu wyrzuć.

A na koniec mamy dla Was sprawdzone, banalnie proste do wykonania dwa przepisy na supersmacznego wigilijnego karpia.

Karp smażony w maśle

Składniki:
  • dowolnÄ… ilość karpia
  • cytryna
  • sól
  • pieprz do smaku
  • masÅ‚o
  • buÅ‚ka tarta
  • 2 jajka
  • trochÄ™ mleka (w zależnoÅ›ci od tego ile bÄ™dzie karpia)

W mleku moczymy karpia przez około 2 godziny, aby stracił nieprzyjemne i intensywnie rybny zapach i smak. Następnie, po wyjęciu go z mleka, należy go dokładnie umyć, osuszyć, posolić i skropić sokiem z cytryny. Następnie panierujemy rybę jak kotleta, maczając najpierw w rozmieszanym jajku, a następnie obtaczając ją w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym maśle na złoty kolor. Następnie wkładamy rybę do żaroodpornego naczynia i w temperaturze 180 stopni zapiekamy ją przez około pół godziny.

Karp w pieczarkach

Składniki (na 12 porcji):
  • 3 Å›rednie karpie
  • 1 kg pieczarek
  • 3 cytryny
  • 3 maÅ‚e cebule
  • sól, pieprz, kolendra
  • masÅ‚o do smażenia

Karpia oprawić i oczyścić, wypłukać, a następnie pokroić w dzwonki. Przed przygotowaniem tej potrawy należy, rozłożyć dzwona karpia na talerzu i skropić je obficie cytryną, posolić, popieprzyć, posypać kolendrą, a następnie odstawić na godzinę. W tym czasie, gdy karp nabiera nowych smaków, przygotowujemy pieczarki. Należy je przepłukać, obrać, pokroić w plasterki. Następnie obrać cebulę i pokroić w cieniutkie plasterki i przesmażyć pieczarkami na maśle. Na koniec należy wysmarować dużą wyższą blachę lub naczynie żaroodporne (ale bez zamykania z góry) masłem. Ułożyć karpia, przykryć go pieczarkami i zapiekać około 1 godziny.

Jak oprawić karpia? - dodano: 2011-12-09

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.