22 kwietnia 2015
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

Owsiki u dzieci - objawy i leczenie

Lilianna Baran - pediatra
Dr nauk med., specjalista chorób dziecięcych, specjalista neonatolog;
Wrocław

Lilianna Baran
-
   

Owsiki u dzieci - objawy i leczenie
Owsica należy do najczęściej wykrywanych robaczyc, łatwo szerzących się w otoczeniu.

Zakażenie szerzy się często w przedszkolach, szkołach i w środowisku rodzinnym. Owsiki występują wyłącznie u ludzi.

Pasożyty bytują w jelicie ślepym. Samica owsika ma długość 1cm i szerokość 0,4mm, samiec o długości kilku mm jest trudno zauważalny gołym okiem. Samica owsika żyje około 4 tygodni, potem wychodzi przez odbyt pełza po skórze krocza i składając jaja ginie. Larwy rozwijają się w ciągu kilku godzin, dlatego możliwe jest samozarażenie (autoinwazja) przez połknięcie jaj znajdujących się w okolicy okołoodbytniczej. Jaja przenoszone są z odbytu do ust za pomocą brudnych rąk.

Cykl zarażenia może się wielokrotnie powtarzać. Sprzyjają temu brudne ręce, ssanie palców, obgryzanie paznokci, brak nawyków higienicznych oraz zarażone przedmioty (ręczniki, bielizna, produkty żywnościowe, kurz). Jaja owsika są inwazyjne w warunkach domowych przez 2-3 tygodnie. Od połknięcia jaja przez człowieka do składania jaj przez samicę owsika upływa 4-8 tygodni.

Do najczęściej zauważanych objawów należy świąd odbytu i sromu, niepokój dziecka, zmęczenie, częste budzenie się w nocy, zgrzytanie zębami.


Rozpoznanie owsicy opiera się na obecności owsików w okolicy odbytu (głównie wieczorem) oraz znalezieniu jaj owsika w wymazach z okolicy odbytu. Badanie wykonuje się trzykrotnie. Bardzo rzadko można znaleźć pasożyty lub ich jaja w kale.

Leczenie - leki przeciwrobacze (vermox, pyrantel) podaje się jednorazowo i powtarza po 2 tygodniach. Leczyć należy jednocześnie wszystkich członków rodziny lub środowiska dziecięcego. Poleca się częste pranie i prasowanie bielizny oraz pościeli, a także odkurzanie pomieszczeń. Dzieci powinny spać w obcisłych majtkach, mieć krótko obcięte paznokcie, często myć ręce i okolicę odbytu. Niestety nawroty owsicy są częste.

Owsiki u dzieci - objawy i leczenie - dodano: 2012-10-12

                                

Lilianna Baran
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  Szkarlatyna (płonica)
  Koklusz (krztusiec)
  Bilanse zdrowia
  Gorączka trzydniowa (rumień nagły)
  Ospa wietrzna
  Pierwsze dni życia noworodka - smółka, żółtaczka, spadek masy ciała
  Ciemiączko
  Zalecane szczepienia dla dzieci

porady tego autora:
  Apteczka wakacyjna


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.