Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

13 tydzień ciąży

wersja do druku          poleć znajomemu
To już 13 tydzień ciąży. W tym okresie płód szybko rośnie, odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 65-78 mm, a masa ciała 13-20 g.
Zmieniają się proporcje ciała. Od tego tygodnia rosnąć będzie przede wszystkim tułów, w mniejszym stopniu będzie się powiększać główka.
Zmianie ulega wygląd twarzy. Oczy zbliżają się do siebie, a uszy umiejscawiają się po bokach głowy.
Jelita zaczynają w tej chwili zmieniać położenie i przenoszą się do wnętrza jamy brzusznej.
Nerki zaczynają pracować, maluch oddaje mocz. Mocz wydalany jest za pomocą łożyska do krwi matki, a potem filtrowany przez jej nerki. Maluch otwiera usta i połyka wody płodowe, co wpływa dobrze na prace nerek i całego układu trawiennego. Kształtują się zawiązki zębów stałych. Dziecko ćwiczy mięśnie twarzy, marszcząc czoło, nadyma też policzki. Rozwija się zmysł smaku.
Wykształciły się już kości stawy i mięśnie. Dziecko już dobrze się porusza, macha rączkami i nóżkami, rusza główką, zaczyna ssać kciuk, przewraca się w macicy.

Dno macicy jest już wyczuwalne ok. 10 cm poniżej pępka. Ty tracisz talię. Mimo tego, ze maluch żwawo porusza się w macicy, Ty jeszcze nie odczuwasz ruchów, które tłumione są przez wody płodowe.
Musisz pamiętać o stosowaniu kosmetyków zapobiegających powstawaniu rozstępów.


        


opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS
Galerie
Zdjęcia USG, kobiet w ciąży, rozwijającego się płodu dadzą Ci obraz tego, jak zmienia się ciąża tydzień po tygodniu. To wspaniały czas, gdy zmiany w organizmie mamy i rozwój malucha postępują bardzo szybko

Ciąża - miesiąc po miesiącu

Tydzień po tygodniu
Ciąża w tygodniach

Przejdź do tygodnia
Zobacz koniecznie
Ciąża w trymestrach
Badania w ciąży
Sprawdź, jakie badania są wykonywane w ciąży. Poznaj też harmonogram badań tydzień po tygodniu
Porady prawne