Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

18 tydzień ciąży

wersja do druku          poleć znajomemu
To już 18 tydzień ciąży. Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi 125-140 mm, a waga ok. 150 g.
Od tego okresu przyrost masy ciała dziecka będzie nieco wolniejszy. Za to doskonalić się będą istniejące układy i narządy. Płód przypomina już małego człowieczka.
Płód sam nie oddycha, tlen dostarczany jest przez matkę, wymiana tlenu odbywa się w łożysku, do którego krew dopływa tętnicami, a odpływa pępowiną. Płuca dziecka jeszcze są nieczynne. Komory serca zaczynają się dzielić, tworzy się przegroda międzykomorowa.
W tym tygodniu, podczas badania USG, możliwe jest wykrycie ewentualnych wad serca u płodu. Lekarz może wskazać również inne nieprawidłowości u rozwijającego się płodu.

Musisz zwracać uwagę na swoje odżywianie. Powinnaś dostarczać organizmowi, w tym też swojemu dziecku, całą gamę składników odżywczych. Twoja dieta musi być bogata w warzywa, owoce, białko oraz odpowiednie ilości tłuszczów i węglowodanów.
Możesz zacząć skarżyć się na bóle pleców i kręgosłupa. Kręgosłup jest obciążony ciężarem, który nosisz z przodu.
Mogą też pojawić się u Ciebie powtarzające się krwawienia z nosa. Są one zastępstwem działania hormonów ciążowych. Pamiętaj o nawilżaniu mieszkania, suche powietrze wysusza śluzówkę nosa. Możesz spróbować też pić więcej płynów.


        


opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS
Galerie
Zdjęcia USG, kobiet w ciąży, rozwijającego się płodu dadzą Ci obraz tego, jak zmienia się ciąża tydzień po tygodniu. To wspaniały czas, gdy zmiany w organizmie mamy i rozwój malucha postępują bardzo szybko

Ciąża - miesiąc po miesiącu

Tydzień po tygodniu
Ciąża w tygodniach

Przejdź do tygodnia
Zobacz koniecznie
Ciąża w trymestrach
Badania w ciąży
Sprawdź, jakie badania są wykonywane w ciąży. Poznaj też harmonogram badań tydzień po tygodniu
Porady prawne