Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

21 tydzień ciąży

wersja do druku          poleć znajomemu
To już 21 tydzień ciąży. Odległość ciemieniowo-siedzeniowa w tym tygodniu wynosi ok. 18 cm, a waga malucha dochodzi do 300 g.
W tym okresie ciąży dziecko doskonali funkcjonowanie swoich narządów. Wcześniej wykształcone narządy dojrzewają do spełniania swoich funkcji w organizmie. Rośnie i przybiera na wadze znacznie wolniej niż dotychczas.
Jelita są już tak wykształcone, że płód doskonale połyka i wydala płyn owodniowy (można to też zobaczyć na monitorze w czasie badania USG). Połykanie płynu przez płód przygotowuje układ pokarmowy do działania zaraz po narodzinach. Podczas połykania płyn przesuwany jest przez żołądek do jelita, w którym następuje wchłanianie wody, natomiast resztki przechodzą do jelita grubego. Magazynowane tam są wydalane przez noworodka w postaci smółki po porodzie. Jeśli smółka zostanie wydalona jeszcze przed porodem, zabarwia ona wody płodowe na zielono i stanowi zagrożenie dla płodu. Powoduje okresowe jego niedotlenienie, może też wywołać stan zapalny w płucach, jeśli się do nich dostanie.
U malucha zaczyna się rozwijać system odpornościowy, doskonalą się mięśnie o raz zmysł równowagi. Maluch porusza paluszkami, obraca się dookoła własnej osi, rusza rączkami i nóżkami, kręci bioderkami. Ma już ustalone swoje pory aktywności i snu.

Dno macicy jest już wyczuwalne centymetr ponad pępkiem. Wysokość macicy od spojenia łonowego wynosi prawie 21 cm. Twój brzuszek znacznie się już uwypuklił. Waga również stopniowo wzrasta, w tym tygodniu przyrost może wynosić 4,0 – 6,5 kg od początku ciąży. Możesz zauważyć pojawiające się obrzęki stóp i kostek, szczególnie, jeśli mało odpoczywasz.


        


opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS
Galerie
Zdjęcia USG, kobiet w ciąży, rozwijającego się płodu dadzą Ci obraz tego, jak zmienia się ciąża tydzień po tygodniu. To wspaniały czas, gdy zmiany w organizmie mamy i rozwój malucha postępują bardzo szybko

Ciąża - miesiąc po miesiącu

Tydzień po tygodniu
Ciąża w tygodniach

Przejdź do tygodnia
Zobacz koniecznie
Ciąża w trymestrach
Badania w ciąży
Sprawdź, jakie badania są wykonywane w ciąży. Poznaj też harmonogram badań tydzień po tygodniu
Porady prawne