Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

27 tydzień ciąży

wersja do druku          poleć znajomemu
To już 27 tydzień ciąży. Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi teraz ok. 24 cm, a całkowita długość dziecka ok. 35 cm. Waga natomiast wzrosła do ok. 1000 g. Zaczynają się otwierać powieki. W tym tygodniu wykształca się siatkówka oka, której zadaniem jest odbieranie bodźców świetlnych i przekazywanie ich do mózgu, gdzie tworzony jest obraz oglądanego przedmiotu. Dziecko może już oglądać światła i cienie widoczne wewnątrz macicy. Maluch reaguje na bodźce akustyczne.

Dno macicy jest wyczuwalne ok. 7 cm. nad pępkiem, a odległość od dna macicy do spojenia łonowego wynosi ok. 27 cm. Zachodzą kolejne zmiany w wyglądzie Twoich piersi. Ciemniejsza otoczka wokół sutka, jeszcze bardziej ciemnieje, zataczając większy krąg na skórze piersi (otoczka wtórna).
W tym tygodniu powinnaś porozmawiać ze swoim lekarzem na temat ewentualnych przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach szkoły rodzenia. Jeśli takich przeciwwskazań nie ma, to jest to moment na znalezienie szkoły. Najlepiej, abyś na zajęcia uczęszczała ze swoim partnerem, tym bardziej, jeśli decydujecie się na poród rodzinny. Jeśli jednak nie jest to możliwe, możesz chodzić do szkoły z przyjaciółką, siostrą, czy mamą.


        


opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS
Galerie
Zdjęcia USG, kobiet w ciąży, rozwijającego się płodu dadzą Ci obraz tego, jak zmienia się ciąża tydzień po tygodniu. To wspaniały czas, gdy zmiany w organizmie mamy i rozwój malucha postępują bardzo szybko

Ciąża - miesiąc po miesiącu

Tydzień po tygodniu
Ciąża w tygodniach

Przejdź do tygodnia
Zobacz koniecznie
Ciąża w trymestrach
Badania w ciąży
Sprawdź, jakie badania są wykonywane w ciąży. Poznaj też harmonogram badań tydzień po tygodniu
Porady prawne