Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

28 tydzień ciąży

wersja do druku          poleć znajomemu
To już 28 tydzień ciąży. Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 25 cm, całkowita długość dziecka natomiast ok. 35 cm. Maluch waży obecnie ok. 1100 g. Od tego tygodnia zaczynają się formować charakterystyczne bruzdy i fałdy. Płaski dotąd mózg zaczyna zwiększać swoją objętość. Zbierający się pod skóra dziecka tłuszcz powoduje, że jego ciałko staje się pulchniejsze. Na główce pojawiają się coraz dłuższe włoski, brwi i rzęsy są już całkiem widoczne.
Meszek płodowy powoli zaczyna zanikać.

Dno macicy jest wyczuwalne ok. 8 cm nad pępkiem, a jej wysokość mierzona od spojenia łonowego wynosi ok. 28 cm. W tym okresie przyrost Twojej wagi powinien wynieść ok. 7,5-10,5 kg.
Twój brzuszek ciągle rośnie, stosuj kosmetyki przeciwko rozstępom. Powstawanie rozstępów ma tez uwarunkowania genetyczne, są uzależnione od elastyczności skóry. Jeśli kobiety w Twojej rodzinie miały rozstępy w czasie ciąży, musisz szczególnie dbać nawilżając swoją skórę.


        


opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS
Galerie
Zdjęcia USG, kobiet w ciąży, rozwijającego się płodu dadzą Ci obraz tego, jak zmienia się ciąża tydzień po tygodniu. To wspaniały czas, gdy zmiany w organizmie mamy i rozwój malucha postępują bardzo szybko

Ciąża - miesiąc po miesiącu

Tydzień po tygodniu
Ciąża w tygodniach

Przejdź do tygodnia
Zobacz koniecznie
Ciąża w trymestrach
Badania w ciąży
Sprawdź, jakie badania są wykonywane w ciąży. Poznaj też harmonogram badań tydzień po tygodniu
Porady prawne