Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

29 tydzień ciąży

wersja do druku          poleć znajomemu
To już 29 tydzień ciąży. Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 26 cm, całkowita długość malucha natomiast ok. 37 cm. Waga płodu wynosi ok. 1250 g.
Maluch cały czas gromadzi tłuszczyk pod skórą, który przede wszystkim zapobiega utracie ciepła w organizmie. Dziecko reaguje już na zmianę temperatury otoczenia oraz na eafekty świetlne (odwraca główkę w stronę światła widzianego przez powłoki brzuszne mamy). Rozwinięty jest już system nerwowy.

Dno macicy znajduje się 7,5-10,5 cm powyżej pępka. Wysokość dna macicy mierzona od spojenia łonowego wynosi 29 cm. Twoja waga wzrosła w tym okresie o ok. 8,50-11,50 kg. W dalszym ciągu mogą się pojawić przedwczesne skurcze i spowodować poród przedwczesny. Jeśli poczujesz bóle w podbrzuszu, poinformuj o tym swojego lekarza.
Masz problemy ze spaniem, a raczej ze znalezieniem odpowiedniej pozycji podczas snu.
Możesz skarżyć się na nocne skurcze łydek.


        


opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS
Galerie
Zdjęcia USG, kobiet w ciąży, rozwijającego się płodu dadzą Ci obraz tego, jak zmienia się ciąża tydzień po tygodniu. To wspaniały czas, gdy zmiany w organizmie mamy i rozwój malucha postępują bardzo szybko

Ciąża - miesiąc po miesiącu

Tydzień po tygodniu
Ciąża w tygodniach

Przejdź do tygodnia
Zobacz koniecznie
Ciąża w trymestrach
Badania w ciąży
Sprawdź, jakie badania są wykonywane w ciąży. Poznaj też harmonogram badań tydzień po tygodniu
Porady prawne