Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

33 tydzień ciąży

wersja do druku          poleć znajomemu
To już 33 tydzień ciąży. Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 30 cm, a całkowita długość płodu ok. 43 cm. Dziecko waży ok. 2000 g.
Maluch reaguje na światło – pojawił się odruch zwężania i rozszerzania źrenic. Umożliwia to dziecku widzenie niewyraźnych kształtów. Tkanka tłuszczowa gromadzi się jeszcze pod skórą płodu, co zapewnia mu utrzymywanie ciepła oraz ochrania przed urazami. Kolor skóry zmienił się już z czerwonego na różowy.
Maluch powinien już ułożyć się w pozycji odpowiedniej do porodu. Podczas wizyty lekarz powie Ci jakie jest ułożenie dziecka, czy ułożyło się ono główką czy nóżkami do dołu .

Dno macicy znajduje się ok. 33 cm od spojenia łonowego i ok. 13 cm od pępka. Twoja waga od początku ciąży wzrosła o ok. 10-13 kg.


        


opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS
Galerie
Zdjęcia USG, kobiet w ciąży, rozwijającego się płodu dadzą Ci obraz tego, jak zmienia się ciąża tydzień po tygodniu. To wspaniały czas, gdy zmiany w organizmie mamy i rozwój malucha postępują bardzo szybko

Ciąża - miesiąc po miesiącu

Tydzień po tygodniu
Ciąża w tygodniach

Przejdź do tygodnia
Zobacz koniecznie
Ciąża w trymestrach
Badania w ciąży
Sprawdź, jakie badania są wykonywane w ciąży. Poznaj też harmonogram badań tydzień po tygodniu
Porady prawne