Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

36 tydzień ciąży

wersja do druku          poleć znajomemu
To już 36 tydzień ciąży. Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi teraz ok. 34 cm, a całkowita długość płodu ok. 46 cm. Dziecko waży ok. 2750 g.
Tkanka tłuszczowa zaczyna się też gromadzić na policzkach. Zanikający powoli meszek i maź płodowa pływają w płynie owodniowym. Teraz dziecko połyka te substancje i gromadzi je w jelitach, a po porodzie wydali je w postaci smółki.
Maluch powoli ustawia się do porodu. Główka powinna się kierować w stronę kanału rodnego, powodując obniżanie się dna macicy.
Przyjmowanie preparatów zawierających wapń przez mamę, wpływa na formowanie czaszki płodu. Jednak jest ona nadal dość miękka, by łatwiej mogła przejść przez kanał rodny.

Dno macicy znajduje się ok. 36 cm od spojenia łonowego i ok. 14 cm od pępka. Twoja waga od początku ciąży wzrosła o ok. 11,5 – 13,5 kg. Od tego tygodnia wizyty kontrolne mogą odbywać się nawet co tydzień. Obniżanie się dna macicy spowoduje mniejszy ucisk na żołądek i jelita i żebra. Natomiast bardziej będzie uciskany pęcherz moczowy, co zmusza Cie do częstszych wizyt w toalecie.


        


opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS
Galerie
Zdjęcia USG, kobiet w ciąży, rozwijającego się płodu dadzą Ci obraz tego, jak zmienia się ciąża tydzień po tygodniu. To wspaniały czas, gdy zmiany w organizmie mamy i rozwój malucha postępują bardzo szybko

Ciąża - miesiąc po miesiącu

Tydzień po tygodniu
Ciąża w tygodniach

Przejdź do tygodnia
Zobacz koniecznie
Ciąża w trymestrach
Badania w ciąży
Sprawdź, jakie badania są wykonywane w ciąży. Poznaj też harmonogram badań tydzień po tygodniu
Porady prawne