Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

38 tydzień ciąży

wersja do druku          poleć znajomemu
To już 38 tydzień ciąży. Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi teraz ok. 35 cm, a całkowita długość płodu ok. 47. Od tygodnia te wymiary nie uległy zmianie. Zmieniła się za to waga płodu, która wynosi ok. 3100 g. Ciałko dziecka, dzięki narastającej tkance tłuszczowej ładnie się zaokrągla.
Maluch wstawił się już w miednicę, gotowy do porodu. Generalnie dziecko ustawia się główką w dół i to jest prawidłowe ułożenie. Jednak ok. 3 % wszystkich ciąż charakteryzuje ułożenie pośladkowe lub nóżkami do dołu.
Poród w tym tygodniu jest już porodem o czasie, ciąża jest już donoszona.
Z ciała dziecka znika meszek, maź płodowa, która chroniła małe ciałko przed płynem owodniowym, również jest w śladowych ilościach.
Wraz z przepływem krwi maluch otrzymuje od mamy dawkę różnych hormonów, które wyrażają różne Twoje emocje. W ten sposób maluch zaczyna kształtować swoje emocjonalne preferencje.

Dno macicy znajduje się ok. 36-38 cm od spojenia łonowego i ok. 16-18 cm od pępka.
Kobieta już się nie zmienia, jednak jest już zmęczona ciążą. Coraz silniej odczuwasz skurcze Braxtona-Hicksa. Szukasz objawów porodu w swoim organizmie. Torba do szpitala jest już spakowana.


        


opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS
Galerie
Zdjęcia USG, kobiet w ciąży, rozwijającego się płodu dadzą Ci obraz tego, jak zmienia się ciąża tydzień po tygodniu. To wspaniały czas, gdy zmiany w organizmie mamy i rozwój malucha postępują bardzo szybko

Ciąża - miesiąc po miesiącu

Tydzień po tygodniu
Ciąża w tygodniach

Przejdź do tygodnia
Zobacz koniecznie
Ciąża w trymestrach
Badania w ciąży
Sprawdź, jakie badania są wykonywane w ciąży. Poznaj też harmonogram badań tydzień po tygodniu
Porady prawne