Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

40 tydzień ciąży

wersja do druku          poleć znajomemu
To już 40 tydzień ciąży. Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi teraz ok. 37-38 cm, a całkowita długość płodu ok. 50 cm. Dziecko waży ok. 3400 g.
Jama macicy jest całkowicie wypełniona przez malucha, który nie ma w ogóle miejsca na poruszanie się. Dziecko jest juz gotowe do narodzin, jednak nie zawsze poród odbywa się dokładnie po 40 tygodniach. Jeśli poród się opóźnia, lekarz będzie uważnie obserwował cię pod kątem wzrostu wagi i tolerancji skurczów by mieć pewność, że wszystko jest w porządku. W momencie porodu przestaje działać krążenie łożyskowe (obieg krwi za pomocą pępowiny) i dziecko musi już sobie samo poradzić z rozpadem krwinek czerwonych, którego efektem jest bilirubina. Do tej pory organizm mamy przetwarzał każdą ilość bilirubiny. Nadmiar bilirubiny w organizmie dziecka określana jest jako żółtaczka noworodkowa.

Dno macicy znajduje się ok. 36-40 cm od spojenia łonowego i ok. 16-20 cm nad pępkiem.
Cały czas wyczekujesz skurczów macicy zwiastujących poród. W Twoim organizmie pojawia się większa ilość estrogenu, który wywołuje kurczenie się mięśni, a tym samym zmiękcza szyjkę macicy i ułatwia rozwieranie.


        


opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS
Galerie
Zdjęcia USG, kobiet w ciąży, rozwijającego się płodu dadzą Ci obraz tego, jak zmienia się ciąża tydzień po tygodniu. To wspaniały czas, gdy zmiany w organizmie mamy i rozwój malucha postępują bardzo szybko

Ciąża - miesiąc po miesiącu

Tydzień po tygodniu
Ciąża w tygodniach

Przejdź do tygodnia
Zobacz koniecznie
Ciąża w trymestrach
Badania w ciąży
Sprawdź, jakie badania są wykonywane w ciąży. Poznaj też harmonogram badań tydzień po tygodniu
Porady prawne