Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

5 tydzień ciąży

wersja do druku          poleć znajomemu
To już 5 tydzień ciąży. Twoje dziecko rośnie, średnica zarodka wynosi ok. 1,25 mm. Przybiera kształt walca. W tym tygodniu w zarodku wytworzy się płytka, z której powstanie układ krążenia i serce. Z cewy nerwowej tworzy się również ośrodkowy układ nerwowy z mózgiem i rdzeniem kręgowym, układ kostnoszkieletowy i mięśniowy. Żeby zapobiec wadom cewy nerwowej, profilaktycznie zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego przynajmniej na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę i później przez I trymestr ciąży.

W Twoim wyglądzie nadal nie obserwuje się żadnych zmian. Natomiast zaczynają się pojawiać pierwsze oznaki ciąży. Wiele kobiet cierpi na nudności, którym mogą towarzyszyć wymioty. Zwykle występują one rano, stąd mówi się często o porannych mdłościach. Mogą one jednak wystąpić o każdej porze dnia. Nudności i wymioty ustępują najczęściej pod koniec I trymestru.
W tym okresie Twoje piersi są nabrzmiałe, może wystąpić mrowienie i ból piersi. Otoczka brodawkowa ciemnieje.
Kolejnym, często spotykanym objawem ciąży jest częste oddawanie moczu.
Ogólnie czujesz się bardzo przemęczona, co utrzymuje się często przez całą ciążę. Staraj się dużo odpoczywać.
Najczęściej w tym tygodniu wykonujesz test ciążowy. Na rynku dostępne są testy, które wykrywają ciążę już ok. 5-6 dni po terminie oczekiwanej miesiączki. Działanie testów oparte jest na wykrywaniu gonadotropiny kosmówkowej, jednego z hormonów występujących we wczesnej ciąży.


        


opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS
Galerie
Zdjęcia USG, kobiet w ciąży, rozwijającego się płodu dadzą Ci obraz tego, jak zmienia się ciąża tydzień po tygodniu. To wspaniały czas, gdy zmiany w organizmie mamy i rozwój malucha postępują bardzo szybko

Ciąża - miesiąc po miesiącu

Tydzień po tygodniu
Ciąża w tygodniach

Przejdź do tygodnia
Zobacz koniecznie
Ciąża w trymestrach
Badania w ciąży
Sprawdź, jakie badania są wykonywane w ciąży. Poznaj też harmonogram badań tydzień po tygodniu
Porady prawne