Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

8 tydzień ciąży

wersja do druku          poleć znajomemu
To już 8 tydzień ciąży. Pod koniec 8 tygodnia odległość ciemieniowo-siedzeniowa zarodka wyniesie 14-20 mm.
Na twarzy widoczny jest koniuszek nosa i dziurki. Oczy są już całkiem zawiązane, zaczynają rosnąć powieki. Do powstających gałek ocznych wnikają naczynia krwionośne. Na szyi po obu stronach pojawiają się uszy. Rozwinięte jest już ucho wewnętrzne, odpowiedzialne za słuch i równowagę. Dziecko odczuwa Twoje ruchy, niepokoi się, gdy biegniesz, natomiast kojąco wpływa na niego Twój spacer, taniec, czy pływanie.
Ramiona i nogi jeszcze się wydłużyły, przy czym ręce są wyraźnie dłuższe od nóg. Widoczne jest zagięcie w okolicy łokcia, wytworzyły się fałdy palcowe, z których niebawem powstaną palce. Wydłuża się też tułów.
W sercu wykształciły się już zastawki tętnic płucnej i głównej (aorty). Oskrzela bardziej się rozwijają, przypominając swym wyglądem gałązkę.
Z tkanki mięśniowej tworzy się szkielet chrzęstny. Rozpoczyna się proces kostnienia, trwający jeszcze długo po narodzinach dziecka. Wzrost kości świadczy o przemianie zarodka w płód.

Macica ciągle się powiększa, jednak brzuch nie jest jeszcze widoczny. Możesz jedynie zaobserwować zwiększenie obwodu bioder. Możesz odczuwać bóle podbrzusza lub skurcze, będące następstwem powiększania się macicy. Wygląd piersi ulega zmianie. Sutki nabrzmiewają i zaczynają się powiększać. Wewnątrz piersi rozwijają się gruczoły mleczne.


        


opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS
Galerie
Zdjęcia USG, kobiet w ciąży, rozwijającego się płodu dadzą Ci obraz tego, jak zmienia się ciąża tydzień po tygodniu. To wspaniały czas, gdy zmiany w organizmie mamy i rozwój malucha postępują bardzo szybko

Ciąża - miesiąc po miesiącu

Tydzień po tygodniu
Ciąża w tygodniach

Przejdź do tygodnia
Zobacz koniecznie
Ciąża w trymestrach
Badania w ciąży
Sprawdź, jakie badania są wykonywane w ciąży. Poznaj też harmonogram badań tydzień po tygodniu
Porady prawne