Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
5 Stron V   1 2 3 nastÄ™pna ostatnia   

Tycie=niedoczynność tarczycy?

> 
amania
sob, 26 kwi 2003 - 23:47
Czy ktoś wie jakie są objawy niedoczynności tarczycy? Chciałabym wiedzieć czy warto żebym robiła badania. Ostatnio mało jem,a ważę coraz więcej, więc może tu leży przyczyna. Senna to jestem od urodzenia, a puls też zawsze miałam niski, więc chciałabym jeszcze jakieś objawy poznać. icon_rolleyes.gif Ania.
amania


Grupa: Moderatorzy
Postów: 10,650
Dołączył: śro, 26 mar 03 - 23:38
Skąd: podPoznań
Nr użytkownika: 131




post sob, 26 kwi 2003 - 23:47
Post #1

Czy ktoś wie jakie są objawy niedoczynności tarczycy? Chciałabym wiedzieć czy warto żebym robiła badania. Ostatnio mało jem,a ważę coraz więcej, więc może tu leży przyczyna. Senna to jestem od urodzenia, a puls też zawsze miałam niski, więc chciałabym jeszcze jakieś objawy poznać. icon_rolleyes.gif Ania.
Potwora
śro, 30 kwi 2003 - 22:12
Moja koleżnaka ma niedoczynność tarczycy. Zaniepokoiły ją następujące objawy: była bardzo sennna na początku a potem zasypiała wszędzie, ciągle zmęczona, nic się jej nie chciało robić, przytyła a właściwie spuchła bo wtedy zatrzymuje się woda w organizmie, miała depresyjne nastroje.

Jeżeli podejrzewasz niedoczynność tarczycy radzę iść i zrobić badania wszystkich harmonów tarczycy ( o ile wiem kasy chorych raczej ich nie refundują icon_sad.gif - lekarz i tak cie na nie wyśle więc lepiej zaoszczędzić sobie czasu ) potem jeżeli wyniki będą odbiegać od normy ( normy sa podane przy wyniku) trzeba szybciutko pędzić do lekarza.

pozdrawiam
Potwora


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 5,934
Dołączył: nie, 13 kwi 03 - 19:47
SkÄ…d: .......
Nr użytkownika: 569




post śro, 30 kwi 2003 - 22:12
Post #2

Moja koleżnaka ma niedoczynność tarczycy. Zaniepokoiły ją następujące objawy: była bardzo sennna na początku a potem zasypiała wszędzie, ciągle zmęczona, nic się jej nie chciało robić, przytyła a właściwie spuchła bo wtedy zatrzymuje się woda w organizmie, miała depresyjne nastroje.

Jeżeli podejrzewasz niedoczynność tarczycy radzę iść i zrobić badania wszystkich harmonów tarczycy ( o ile wiem kasy chorych raczej ich nie refundują icon_sad.gif - lekarz i tak cie na nie wyśle więc lepiej zaoszczędzić sobie czasu ) potem jeżeli wyniki będą odbiegać od normy ( normy sa podane przy wyniku) trzeba szybciutko pędzić do lekarza.

pozdrawiam
magdalenka
śro, 07 maj 2003 - 12:34
Hej! Ja od półtora roku leczę niedoczynność tarczycy, dlatego radzę Ci: jak najszybciej znajdź dobrego endokrynologa. Idż do internisty, najlepiej znajomego i popros o skierowanie do endokrynologa. Naprawde warto to leczyc. U mnie dominowało zmęczenie, brak sił i dziiiwne humory.
Jest dużo lepiej. Ale wiesz - niedoczynności nie da się wyleczyć icon_sad.gif. No i o chudnięciu raczej musimy zapomnieć, a przynajmniej nie pojdzie to łatwo.

Powodzenia, napisz co rozpoznano icon_smile.gif
magdalenka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,052
Dołączył: pon, 31 mar 03 - 09:54
Skąd: Bielsko-Biała
Nr użytkownika: 237




post śro, 07 maj 2003 - 12:34
Post #3

Hej! Ja od półtora roku leczę niedoczynność tarczycy, dlatego radzę Ci: jak najszybciej znajdź dobrego endokrynologa. Idż do internisty, najlepiej znajomego i popros o skierowanie do endokrynologa. Naprawde warto to leczyc. U mnie dominowało zmęczenie, brak sił i dziiiwne humory.
Jest dużo lepiej. Ale wiesz - niedoczynności nie da się wyleczyć icon_sad.gif. No i o chudnięciu raczej musimy zapomnieć, a przynajmniej nie pojdzie to łatwo.

Powodzenia, napisz co rozpoznano icon_smile.gif
katiek
czw, 08 maj 2003 - 22:07
Badania hormonów zlecone przez endokrynologa są refundowane.Internista może dać ci skierowanie na TSH. U mnie wykryto niedoczynność przez przypadek-kardiolog skierowała mnie na TSH bo powiedziałam jej że jakaś ospała jestem i tyję. Wynik 14,4 i natychmiastowe skierowanie do endokrynologa-wizytę miałam za kilka dni choć terminy były miesięczne. W efekcie rozpoczęcia w lipcu leczenia i wzięcia ślubu w sierpniu icon_wink.gif pod koniec września zaszłam w ciążę icon_biggrin.gif (UWAGA ! ponoć dość częsty "objaw uboczny" leczenia icon_cool.gif icon_lol.gif ) a 28.06 urodziła się moja córcia. Przez całą ciążę wcinałam Letrox i biegałam co 1,5 m-ca na badania TSH.Buziaki-Kasia
katiek


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 7,009
Dołączył: śro, 02 kwi 03 - 10:39
SkÄ…d: Warszawa
Nr użytkownika: 281




post czw, 08 maj 2003 - 22:07
Post #4

Badania hormonów zlecone przez endokrynologa są refundowane.Internista może dać ci skierowanie na TSH. U mnie wykryto niedoczynność przez przypadek-kardiolog skierowała mnie na TSH bo powiedziałam jej że jakaś ospała jestem i tyję. Wynik 14,4 i natychmiastowe skierowanie do endokrynologa-wizytę miałam za kilka dni choć terminy były miesięczne. W efekcie rozpoczęcia w lipcu leczenia i wzięcia ślubu w sierpniu icon_wink.gif pod koniec września zaszłam w ciążę icon_biggrin.gif (UWAGA ! ponoć dość częsty "objaw uboczny" leczenia icon_cool.gif icon_lol.gif ) a 28.06 urodziła się moja córcia. Przez całą ciążę wcinałam Letrox i biegałam co 1,5 m-ca na badania TSH.Buziaki-Kasia
magdalenka
czw, 08 maj 2003 - 23:30
Kasia!
Ja mialam problemy z zajsciem w ciaze... takze ten "skutek uboczny", choc pojawil sie po kilku miesiacach, bardzo mnie ucieszyl. Jaka dawke teraz przyjmujesz? I skad jestes - gdzie sie leczysz?

tez "niedoczynna" (ale tylko w tej dziedzinie! icon_lol.gif )
magdalenka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,052
Dołączył: pon, 31 mar 03 - 09:54
Skąd: Bielsko-Biała
Nr użytkownika: 237




post czw, 08 maj 2003 - 23:30
Post #5

Kasia!
Ja mialam problemy z zajsciem w ciaze... takze ten "skutek uboczny", choc pojawil sie po kilku miesiacach, bardzo mnie ucieszyl. Jaka dawke teraz przyjmujesz? I skad jestes - gdzie sie leczysz?

tez "niedoczynna" (ale tylko w tej dziedzinie! icon_lol.gif )
anonimowy

Go??







post czw, 22 maj 2003 - 15:57
Post #6

Ze mnie robiono hipochondryczkę, bo wyniki morfologii były w normie, ale senność, tycie, złe samopoczucie, rozdrażnienie itd.
Jestem już po operacji usunięcia części tarczycy (miałam guzki), ale nikt nie wpadł na pomysł zbadania TSH. Nikt tez nie skojarzył wysokiego poziomu prolaktyny z niedoczynnością.
No i trafiłam do super lekarza, od razu USG,TSH i Euthyrox. Narodziłam sie na nowo, pełnia sił, schudłam nie chce mi się ciągle spać.
Prolaktyna spadła niesamowicie !!! Dlatego często "efektem ubocznym" jest ciąża.
Polecam wizytę u lekarza. We Wrocławiu mogę dać namiar
ez
czw, 22 maj 2003 - 16:04
To ja pisałam ez
ez


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,133
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 12:49
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 164

GG:


post czw, 22 maj 2003 - 16:04
Post #7

To ja pisałam ez

--------------------
mama Asi (2001-09-21) i Ma?ka (2004-06-20)
Maciu? ro?nie
user posted image
Asia dorasta
user posted image
Guśka
piÄ…, 23 maj 2003 - 12:35
CYTAT(EZ)
NarodziÅ‚am sie na nowo, peÅ‚nia siÅ‚, schudÅ‚am nie chce mi siÄ™ ciÄ…gle spać.  


A ja biorÄ™ Eutyrox 125 i nie chudnÄ™ buuuuuuu icon_sad.gif
Guśka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 816
Dołączył: śro, 26 mar 03 - 17:39
SkÄ…d: tym razem Atlanta :)
Nr użytkownika: 125

GG:


post piÄ…, 23 maj 2003 - 12:35
Post #8

CYTAT(EZ)
NarodziÅ‚am sie na nowo, peÅ‚nia siÅ‚, schudÅ‚am nie chce mi siÄ™ ciÄ…gle spać.  


A ja biorÄ™ Eutyrox 125 i nie chudnÄ™ buuuuuuu icon_sad.gif

--------------------
Guśka mama Natalii
ez
piÄ…, 23 maj 2003 - 12:52
Ja biorÄ™ Euthyrox 25 do 50
TSH 2.1
Prolaktyna niestety nadal około 15
Chwalcie siÄ™ swoimi wynikami
ez


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,133
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 12:49
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 164

GG:


post piÄ…, 23 maj 2003 - 12:52
Post #9

Ja biorÄ™ Euthyrox 25 do 50
TSH 2.1
Prolaktyna niestety nadal około 15
Chwalcie siÄ™ swoimi wynikami

--------------------
mama Asi (2001-09-21) i Ma?ka (2004-06-20)
Maciu? ro?nie
user posted image
Asia dorasta
user posted image
yda
piÄ…, 30 maj 2003 - 15:30
Ja się leczę od 94,mam autoimmunologiczną niedoczynność,ostatnio 6.61 TSH, dostałam Letrox,czuje się lepiej, ale boję się tycia...
yda


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 253
Dołączył: wto, 27 maj 03 - 09:03
Skąd: Bielsko-Biała
Nr użytkownika: 774

GG:


post piÄ…, 30 maj 2003 - 15:30
Post #10

Ja się leczę od 94,mam autoimmunologiczną niedoczynność,ostatnio 6.61 TSH, dostałam Letrox,czuje się lepiej, ale boję się tycia...

--------------------
dzieciaczki- AnnaMaria 6.05.2001 i MAgdalena Anna-16.09.2004
kasiarybka

Go??







post sob, 07 cze 2003 - 11:06
Post #11

Nadczynność tarczycy objawia się przede wszystkim:
- chudnięciem
- nadmiernym pobudzeniem nerwowym
-zwiększoną potliwością
- drżeniem rąk
- zadyszkÄ…
- kołataniem serca
- wzmożonym pragnieniem
- błyszczącymi oczami
- ciepłą i bardzo gładką skórą
- bezsenność
- Å‚ysienie
- stany podgorÄ…czkowe
- biegunka
- wytrzeszcz oczu


Niedoczynność tarczycy objawia się przede wszystkim:
- spowolnieniem psychicznym
- osłabieniem
- przybywaniem na wadze
- obrzękami twarzy i powiek
- ciągłym marznięciem
-chrypkÄ…
- suchą, pogrubiałą i szorstką skórą
- wypadanie włosów
- kruchość pzanokci
- przerzedzenie brwi
- zaparcia
Doruśka
wto, 10 cze 2003 - 12:40
Kobitki a jakie to badania trzeba zrobić,tylko tsh?i jak a jest norma,żebym na serce nie zapadła przy okazji odbierania wyników
zrobiÄ™ te badania,bo mam objawy w/w i nie wiem czy to zmÄ…czenie czy choroba?
Doruśka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,275
Dołączył: pon, 07 kwi 03 - 20:56
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 477

GG:


post wto, 10 cze 2003 - 12:40
Post #12

Kobitki a jakie to badania trzeba zrobić,tylko tsh?i jak a jest norma,żebym na serce nie zapadła przy okazji odbierania wyników
zrobiÄ™ te badania,bo mam objawy w/w i nie wiem czy to zmÄ…czenie czy choroba?
Guśka
wto, 10 cze 2003 - 13:08
Dorusiu
dokładny zakres normy poda Ci laboratorium w którym robisz badania, z reguły są one zapisane na kartce z Twoim wynikiem.
Na początek wystarczy zrobić samo TSH, bo jest to hormon pobudzający tarczycę. I w zależności jak bardzo "musi" ja pobudzać lub hamować, to mamy doczynienia z nadczynnością lub niedoczynnością.

Jeśli tarczyca produkuje dużo swoich hormonów, to wtedy TSH wydzielane przez przesadkę jest niskie, bo nie musi stymulować tarczycy do pracy, jeśli tarczyca natomiast produkuje mało hormonów to wówczas żeby ją do pracy pobudzić przysadka produkuje dużo TSH. To tzw. sprzężenie zwrotne.

CYTAT
PrawidÅ‚owy wynik TSH, zależnie czy okreÅ›lany metodÄ… zwykÅ‚Ä… czy ultraczuÅ‚Ä… wynosi 2-10 milijednostek na litr (mU/l) lub 0,5-5 mikrojednostek na mililitr (uU/ml).  

"Podwyższony poziom TSH sugeruje niedoczynność tarczycy.
Jeżeli takiemu wynikowi badania towarzyszą klasyczne objawy niedoczynności rozpoznanie jest pewne. W wypadkach, kiedy objawy nie są typowe, a wynik TSH jest na granicy normy lub niewiele podwyższony należy wykonać badanie T4, a jeszcze lepiej fT4. Stwierdzenie obniżonego wyniku T4 lub fT4 świadczy o utajnowej, nietypowej lub skąpoobjawowej niedoczynności tarczycy.

Obniżony pozim TSH sugeruje nadczynność tarczycy. Jeżeli takiemu wynikowi badania towarzyszÄ… klasyczne objawy nadczynnoÅ›ci rozpoznanie jest pewne. W wypadkach, kiedy objawy nie sÄ… typowe, a wynik TSH jest na granicy normy należy wykonać badanie T3 lub lepiej fT3. T3 jest lepszym wskaźnikiem nadczynnoÅ›ci tarczycy, ponieważ zdarza siÄ™, że wyniki T4 sÄ… w normie, a nadczynność istnieje. "  
Guśka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 816
Dołączył: śro, 26 mar 03 - 17:39
SkÄ…d: tym razem Atlanta :)
Nr użytkownika: 125

GG:


post wto, 10 cze 2003 - 13:08
Post #13

Dorusiu
dokładny zakres normy poda Ci laboratorium w którym robisz badania, z reguły są one zapisane na kartce z Twoim wynikiem.
Na początek wystarczy zrobić samo TSH, bo jest to hormon pobudzający tarczycę. I w zależności jak bardzo "musi" ja pobudzać lub hamować, to mamy doczynienia z nadczynnością lub niedoczynnością.

Jeśli tarczyca produkuje dużo swoich hormonów, to wtedy TSH wydzielane przez przesadkę jest niskie, bo nie musi stymulować tarczycy do pracy, jeśli tarczyca natomiast produkuje mało hormonów to wówczas żeby ją do pracy pobudzić przysadka produkuje dużo TSH. To tzw. sprzężenie zwrotne.

CYTAT
PrawidÅ‚owy wynik TSH, zależnie czy okreÅ›lany metodÄ… zwykÅ‚Ä… czy ultraczuÅ‚Ä… wynosi 2-10 milijednostek na litr (mU/l) lub 0,5-5 mikrojednostek na mililitr (uU/ml).  

"Podwyższony poziom TSH sugeruje niedoczynność tarczycy.
Jeżeli takiemu wynikowi badania towarzyszą klasyczne objawy niedoczynności rozpoznanie jest pewne. W wypadkach, kiedy objawy nie są typowe, a wynik TSH jest na granicy normy lub niewiele podwyższony należy wykonać badanie T4, a jeszcze lepiej fT4. Stwierdzenie obniżonego wyniku T4 lub fT4 świadczy o utajnowej, nietypowej lub skąpoobjawowej niedoczynności tarczycy.

Obniżony pozim TSH sugeruje nadczynność tarczycy. Jeżeli takiemu wynikowi badania towarzyszÄ… klasyczne objawy nadczynnoÅ›ci rozpoznanie jest pewne. W wypadkach, kiedy objawy nie sÄ… typowe, a wynik TSH jest na granicy normy należy wykonać badanie T3 lub lepiej fT3. T3 jest lepszym wskaźnikiem nadczynnoÅ›ci tarczycy, ponieważ zdarza siÄ™, że wyniki T4 sÄ… w normie, a nadczynność istnieje. "  


--------------------
Guśka mama Natalii
Doruśka
wto, 10 cze 2003 - 13:20
dzięki Guśka!
Doruśka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,275
Dołączył: pon, 07 kwi 03 - 20:56
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 477

GG:


post wto, 10 cze 2003 - 13:20
Post #14

dzięki Guśka!
ez
wto, 10 cze 2003 - 13:43
Dorusia we Wrocławiu moge polecić endokrynologów znam chyba wszystkich.
ez


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,133
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 12:49
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 164

GG:


post wto, 10 cze 2003 - 13:43
Post #15

Dorusia we Wrocławiu moge polecić endokrynologów znam chyba wszystkich.

--------------------
mama Asi (2001-09-21) i Ma?ka (2004-06-20)
Maciu? ro?nie
user posted image
Asia dorasta
user posted image
Doruśka
wto, 10 cze 2003 - 13:48
dzięki Ez,jakbym potrzebowała to na pewno się zapytam,ale może ja zmęczona jestem?
a to badanie to na czczo siÄ™ robi?
Doruśka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,275
Dołączył: pon, 07 kwi 03 - 20:56
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 477

GG:


post wto, 10 cze 2003 - 13:48
Post #16

dzięki Ez,jakbym potrzebowała to na pewno się zapytam,ale może ja zmęczona jestem?
a to badanie to na czczo siÄ™ robi?
ez
wto, 10 cze 2003 - 16:07
Nie musisz być na czczo. Wynik masz po około 2-3 dniach a nieraz nawet popłudniu.
ez


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,133
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 12:49
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 164

GG:


post wto, 10 cze 2003 - 16:07
Post #17

Nie musisz być na czczo. Wynik masz po około 2-3 dniach a nieraz nawet popłudniu.

--------------------
mama Asi (2001-09-21) i Ma?ka (2004-06-20)
Maciu? ro?nie
user posted image
Asia dorasta
user posted image
Guśka
wto, 10 cze 2003 - 16:13
A widzisz u mnie w laboratorium pomimo tego, że badania wykonuje się również przez 2 godzinki po południu, to wisi ogłoszenie, że osoby ze skierowaniem na hormony tarczycowe mają przychodzic rano i byc na czczo. Dlatego też tak powiedziałam Dorusi.
Guśka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 816
Dołączył: śro, 26 mar 03 - 17:39
SkÄ…d: tym razem Atlanta :)
Nr użytkownika: 125

GG:


post wto, 10 cze 2003 - 16:13
Post #18

A widzisz u mnie w laboratorium pomimo tego, że badania wykonuje się również przez 2 godzinki po południu, to wisi ogłoszenie, że osoby ze skierowaniem na hormony tarczycowe mają przychodzic rano i byc na czczo. Dlatego też tak powiedziałam Dorusi.

--------------------
Guśka mama Natalii
katiek
wto, 10 cze 2003 - 22:42
A znacie dobre usg tarczycy w Warszawie??
Dobra wiadomość-moja córcia nie ma żadnych objawów wskazujących na niedoczynność tarczycy i jeśli w styczniu będzie miała dobre wyniki to ją wypiszą z poradni.
Pozdrawiam-Kasia
katiek


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 7,009
Dołączył: śro, 02 kwi 03 - 10:39
SkÄ…d: Warszawa
Nr użytkownika: 281




post wto, 10 cze 2003 - 22:42
Post #19

A znacie dobre usg tarczycy w Warszawie??
Dobra wiadomość-moja córcia nie ma żadnych objawów wskazujących na niedoczynność tarczycy i jeśli w styczniu będzie miała dobre wyniki to ją wypiszą z poradni.
Pozdrawiam-Kasia
Agnisma
sob, 22 lis 2003 - 22:31
Wyciągam ten wątek , żeby nie zaczynać kolejnego...
Jestem świeżo po TSH (nie na czczo i pobierane wieczorem) nie jest tragicznie, ale z tych wysokich icon_confused.gif
Objawy jakie u siebie zaobserwowałam:
*marznę( głównie dłonie, stopy i nos )
*szorstkość skóry( teraz już wiem dlaczego wszelkie zabiegi kosmetyczny nie niszczyły tej "gęsiej skórki" icon_confused.gif )
*PRZYBYWANIEM NA WADZE(mimo, iż jem mało)
*osłabieniem
*włosy ostatnio też coś nie teges
icon_sad.gif
Do endokrynologa wybieram siÄ™ 4 grudnia.
Agnisma


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,980
Dołączył: nie, 04 maj 03 - 23:05
Nr użytkownika: 680




post sob, 22 lis 2003 - 22:31
Post #20

Wyciągam ten wątek , żeby nie zaczynać kolejnego...
Jestem świeżo po TSH (nie na czczo i pobierane wieczorem) nie jest tragicznie, ale z tych wysokich icon_confused.gif
Objawy jakie u siebie zaobserwowałam:
*marznę( głównie dłonie, stopy i nos )
*szorstkość skóry( teraz już wiem dlaczego wszelkie zabiegi kosmetyczny nie niszczyły tej "gęsiej skórki" icon_confused.gif )
*PRZYBYWANIEM NA WADZE(mimo, iż jem mało)
*osłabieniem
*włosy ostatnio też coś nie teges
icon_sad.gif
Do endokrynologa wybieram siÄ™ 4 grudnia.

--------------------
Agnieszka -mama Natalki
[url=https://www.TickerFactory.com/]
user posted image
[/url]
> Tycie=niedoczynność tarczycy?
Start new topic
Reply to this topic
5 Stron V   1 2 3 nastÄ™pna ostatnia 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: sob, 20 kwi 2024 - 04:38
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama