Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
 

baba wielkanocna - potrzebujÄ™ przepisu

> 
mamami
pon, 10 kwi 2006 - 18:37
Potrzebuję przepisu na taką babe drozdżową, która uda sie zawsze. Wyedy jest szansa że uda sie i mi choć jeszcze w życiu mi dobrze ciasto drożdżowe nie wyrosło.
mamami


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 8,702
Dołączył: pon, 21 lip 03 - 11:34
Nr użytkownika: 912




post pon, 10 kwi 2006 - 18:37
Post #1

Potrzebuję przepisu na taką babe drozdżową, która uda sie zawsze. Wyedy jest szansa że uda sie i mi choć jeszcze w życiu mi dobrze ciasto drożdżowe nie wyrosło.
malgosiak
śro, 12 kwi 2006 - 11:26
Mamami, moje wyprobowane przepisy zostaly we Francji icon_evil.gif Ale wczoraj znalazlam cos takiego Dzis mam zamiar popelnic icon_biggrin.gif
malgosiak


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 632
Dołączył: śro, 15 cze 05 - 14:55
SkÄ…d: Bordeaux/Francja :]
Nr użytkownika: 3,271




post śro, 12 kwi 2006 - 11:26
Post #2

Mamami, moje wyprobowane przepisy zostaly we Francji icon_evil.gif Ale wczoraj znalazlam cos takiego Dzis mam zamiar popelnic icon_biggrin.gif

--------------------
malgosiak
śro, 12 kwi 2006 - 11:31
A i takie cos jeszcze. Tez brzmi pyszne, i o ile mnie pamiec nie zawodzi no "mojej rodzinnej" swiatecznej babki baaardzo podobne icon_biggrin.gif
malgosiak


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 632
Dołączył: śro, 15 cze 05 - 14:55
SkÄ…d: Bordeaux/Francja :]
Nr użytkownika: 3,271




post śro, 12 kwi 2006 - 11:31
Post #3

A i takie cos jeszcze. Tez brzmi pyszne, i o ile mnie pamiec nie zawodzi no "mojej rodzinnej" swiatecznej babki baaardzo podobne icon_biggrin.gif

--------------------
Kocurek
śro, 12 kwi 2006 - 14:26
Ja piekę nie drożdżową, ale olejną - taka nazwa icon_wink.gif jest moim zdaniem smaczniejsza, bo moje dzieci drożdżowej nie jedzą, a tą tak.
No i pomimo że mam piekarnik z 1 szybą i bez termometru, zawsze się udaje icon_smile.gif robi się ją w mikserze, szybko i łatwo icon_smile.gif
Chcesz przepis? Czy upierasz się przy drożdżowej? icon_wink.gif
Kocurek


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 8,125
Dołączył: czw, 10 kwi 03 - 21:14
SkÄ…d: z kÄ…towni
Nr użytkownika: 548

GG:


post śro, 12 kwi 2006 - 14:26
Post #4

Ja piekę nie drożdżową, ale olejną - taka nazwa icon_wink.gif jest moim zdaniem smaczniejsza, bo moje dzieci drożdżowej nie jedzą, a tą tak.
No i pomimo że mam piekarnik z 1 szybą i bez termometru, zawsze się udaje icon_smile.gif robi się ją w mikserze, szybko i łatwo icon_smile.gif
Chcesz przepis? Czy upierasz się przy drożdżowej? icon_wink.gif


--------------------
mallgola
śro, 12 kwi 2006 - 17:20
Ja chcÄ™ ! icon_biggrin.gif na tÄ™ olejnÄ…,poproszÄ™ icon_smile.gif
mallgola


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 70
Dołączył: pią, 09 gru 05 - 09:30
SkÄ…d: okolice Rzeszowa
Nr użytkownika: 4,249




post śro, 12 kwi 2006 - 17:20
Post #5

Ja chcÄ™ ! icon_biggrin.gif na tÄ™ olejnÄ…,poproszÄ™ icon_smile.gif

--------------------
Mama Parki
Kocurek
śro, 12 kwi 2006 - 17:54
CYTAT(mallgola)
Ja chcÄ™ !  :D na tÄ™ olejnÄ…,poproszÄ™ icon_smile.gif


ProszÄ™ bardzo icon_smile.gif

8 białek ubić na sztywną pianę. Powoli wsypywać cukier (1.5 szklanki) cały czas ubijając. Następnie dodawać powoli 8 żółtek (ubijać). Jak się dobrze ubije, dodać 9 łyżek oleju/oliwy, 2,5 szklanki mąki krupczatki z 1 łyżeczką proszku do pieczenia. Wylać na blachę keksową taką większą, zostawić niewielką część (dosłownie kilka łyżek ciasta) i dodać kakao. I upiec icon_smile.gif
Dodatek kakao powoduje, że ciasto jest cięższe i opada na dno, tworząc fajny wzór, widoczny po przekrojeniu icon_smile.gif Oczywiście, można upiec babkę bez kakao.

Jak sobie wcześniej przygotujesz składniki, to potem tylko stoisz przy mikserze i dodajesz icon_wink.gif sama się robi icon_wink.gif

Ja sprawdzam czy upieczona jak już pięknie wyrośnie i ściemnieje, wbijając patyczek (ma być suchy).
Można ciasto polać czekoladą (najsmaczniejsza IMHO) lub lukrem lub posypać cukrem pudrem.
Jeśli planujesz dać rodzynki lub orzechy, trzeba je oprószyć mąką, bo ciasto jest lekkie i opadną. Ja piekę bez bakalii.
Można babkę upiec na małej blaszce z połowy składników, czasem tak robię.
Kocurek


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 8,125
Dołączył: czw, 10 kwi 03 - 21:14
SkÄ…d: z kÄ…towni
Nr użytkownika: 548

GG:


post śro, 12 kwi 2006 - 17:54
Post #6

CYTAT(mallgola)
Ja chcÄ™ !  :D na tÄ™ olejnÄ…,poproszÄ™ icon_smile.gif


ProszÄ™ bardzo icon_smile.gif

8 białek ubić na sztywną pianę. Powoli wsypywać cukier (1.5 szklanki) cały czas ubijając. Następnie dodawać powoli 8 żółtek (ubijać). Jak się dobrze ubije, dodać 9 łyżek oleju/oliwy, 2,5 szklanki mąki krupczatki z 1 łyżeczką proszku do pieczenia. Wylać na blachę keksową taką większą, zostawić niewielką część (dosłownie kilka łyżek ciasta) i dodać kakao. I upiec icon_smile.gif
Dodatek kakao powoduje, że ciasto jest cięższe i opada na dno, tworząc fajny wzór, widoczny po przekrojeniu icon_smile.gif Oczywiście, można upiec babkę bez kakao.

Jak sobie wcześniej przygotujesz składniki, to potem tylko stoisz przy mikserze i dodajesz icon_wink.gif sama się robi icon_wink.gif

Ja sprawdzam czy upieczona jak już pięknie wyrośnie i ściemnieje, wbijając patyczek (ma być suchy).
Można ciasto polać czekoladą (najsmaczniejsza IMHO) lub lukrem lub posypać cukrem pudrem.
Jeśli planujesz dać rodzynki lub orzechy, trzeba je oprószyć mąką, bo ciasto jest lekkie i opadną. Ja piekę bez bakalii.
Można babkę upiec na małej blaszce z połowy składników, czasem tak robię.


--------------------
mallgola
śro, 12 kwi 2006 - 19:24
dziękuje icon_biggrin.gif wyprubuje,a mąka musi być krupczatka?
mallgola


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 70
Dołączył: pią, 09 gru 05 - 09:30
SkÄ…d: okolice Rzeszowa
Nr użytkownika: 4,249




post śro, 12 kwi 2006 - 19:24
Post #7

dziękuje icon_biggrin.gif wyprubuje,a mąka musi być krupczatka?

--------------------
Mama Parki
Mika
śro, 12 kwi 2006 - 20:19
ja w tym roku odwalam przepis najprostszy
idÄ™ do sklepu i kupujÄ™ icon_lol.gif
za całe 5zł w piekarni icon_lol.gif
Mika


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 18,539
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 20:00
Skąd: łysa góra
Nr użytkownika: 190




post śro, 12 kwi 2006 - 20:19
Post #8

ja w tym roku odwalam przepis najprostszy
idÄ™ do sklepu i kupujÄ™ icon_lol.gif
za całe 5zł w piekarni icon_lol.gif

--------------------
Mika co jej spacja czasem zanika ;)
1,2,3,Franek
mamami
śro, 12 kwi 2006 - 20:33
Mika ja właśnie zdecydowałam sie na podobny. Pójde do teścia na sępa. On piecze zawsze taka ogromniasta to nam troszkę odkroi icon_smile.gif
mamami


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 8,702
Dołączył: pon, 21 lip 03 - 11:34
Nr użytkownika: 912




post śro, 12 kwi 2006 - 20:33
Post #9

Mika ja właśnie zdecydowałam sie na podobny. Pójde do teścia na sępa. On piecze zawsze taka ogromniasta to nam troszkę odkroi icon_smile.gif
Doruśka
czw, 13 kwi 2006 - 08:57
prosze oto baba,nie babka icon_smile.gif)

składniki :
6 dkg drozdży
45 dkg mÄ…ki
200ml mleka
4 białka
8 żółtek
15dag masła
15 dag cukru
Ew rodzynki,skórka pomarańczowa
zapach cytrynowy
szczypta soli

Wykonanie:
Ubić białka na sztywno
odważyć 20dag mąki i miksując wlać na nią wrzące mleko,zaparzona mąkę ostudzić.
Do lekko ciepłego ciasta dodaćmasło i mixować,aby się masło rozpuściło.
Teraz dodawac po kolei żółtka ,cukier,drożdże,zapach,resztę mąki i te ubite białka.
Wyrabiac aż będzie wyrbione czyli dosć długo(dla ułatwienia proponuję drożdże rozetrzeć z cukrem ,zrobia się rzadkie i szybciej sie wchłoną do ciasta) na koniec dodac bakalie(ewentualnie)
Odstawić babę w ciepłe miejsce-ma podwoić swoja objętosć,trwa to około 1 godziny.
Jak juz powoi,to przełożyx ja do formy babkowej z kominem średnica 24cm.PODWYZSZAJAC BOKI FORMY PASKIEM PERGAMINU:BABKA MOCN ROSNIE, ja kiedys środka nie podwyższyłam...
Wstawić do piekarnika ,nagrzanego do 60 stopni,i tak trzymać az znów podwoi objętosć.wtedy zwiększyć temp do 170stopni i upiec na złoto.

Wbrew pozorom baba sie szybko robi,jest yszna i świeża przez całe świeta i jeden dzień dłużej ,jeśli wystarczy ...
Babę mozna polukrować,albo posypać cukrem pudrem-ja osobiście nie dekoruje,bo oszczędzam kalorie na podwójną ilosć babki a nie na lukier.
Doruśka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,275
Dołączył: pon, 07 kwi 03 - 20:56
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 477

GG:


post czw, 13 kwi 2006 - 08:57
Post #10

prosze oto baba,nie babka icon_smile.gif)

składniki :
6 dkg drozdży
45 dkg mÄ…ki
200ml mleka
4 białka
8 żółtek
15dag masła
15 dag cukru
Ew rodzynki,skórka pomarańczowa
zapach cytrynowy
szczypta soli

Wykonanie:
Ubić białka na sztywno
odważyć 20dag mąki i miksując wlać na nią wrzące mleko,zaparzona mąkę ostudzić.
Do lekko ciepłego ciasta dodaćmasło i mixować,aby się masło rozpuściło.
Teraz dodawac po kolei żółtka ,cukier,drożdże,zapach,resztę mąki i te ubite białka.
Wyrabiac aż będzie wyrbione czyli dosć długo(dla ułatwienia proponuję drożdże rozetrzeć z cukrem ,zrobia się rzadkie i szybciej sie wchłoną do ciasta) na koniec dodac bakalie(ewentualnie)
Odstawić babę w ciepłe miejsce-ma podwoić swoja objętosć,trwa to około 1 godziny.
Jak juz powoi,to przełożyx ja do formy babkowej z kominem średnica 24cm.PODWYZSZAJAC BOKI FORMY PASKIEM PERGAMINU:BABKA MOCN ROSNIE, ja kiedys środka nie podwyższyłam...
Wstawić do piekarnika ,nagrzanego do 60 stopni,i tak trzymać az znów podwoi objętosć.wtedy zwiększyć temp do 170stopni i upiec na złoto.

Wbrew pozorom baba sie szybko robi,jest yszna i świeża przez całe świeta i jeden dzień dłużej ,jeśli wystarczy ...
Babę mozna polukrować,albo posypać cukrem pudrem-ja osobiście nie dekoruje,bo oszczędzam kalorie na podwójną ilosć babki a nie na lukier.
Kocurek
czw, 13 kwi 2006 - 09:30
CYTAT(mallgola)
dziękuje icon_biggrin.gif wyprubuje,a mąka musi być krupczatka?


Chyba musi icon_question.gif W każdym razie ja na innej nie piekłam icon_smile.gif
Kocurek


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 8,125
Dołączył: czw, 10 kwi 03 - 21:14
SkÄ…d: z kÄ…towni
Nr użytkownika: 548

GG:


post czw, 13 kwi 2006 - 09:30
Post #11

CYTAT(mallgola)
dziękuje icon_biggrin.gif wyprubuje,a mąka musi być krupczatka?


Chyba musi icon_question.gif W każdym razie ja na innej nie piekłam icon_smile.gif

--------------------
malgosia1968
śro, 27 mar 2013 - 16:45
czy zna ktoś jakiś inny przepis na babę drożdżową wielkanocną?
malgosia1968


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,471
Dołączył: pią, 04 wrz 09 - 21:23
SkÄ…d: P.T.
Nr użytkownika: 28,966

GG:


post śro, 27 mar 2013 - 16:45
Post #12

czy zna ktoś jakiś inny przepis na babę drożdżową wielkanocną?

--------------------
Marek urodzony 02.06.1990 3300g 53cm
Mateusz urodzony 23.05.1991 4150g 59cm
Iza urodzona 04.04.1992 3100g 51cm

Mikołaj urodzony 27.11.2009 2740g 50cm

Franek mój pierwszy wnuczek urodzony 29.09.2011 4100g 58cm
Julek mój drugi wnuczek urodzony 05.08.2015 3900 g 55 cm

"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.. "
tato tak bardzo tęsknię za Tobą [*] 23.09. minie 11 lat :(

"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake
tyczka
sob, 30 mar 2013 - 11:59
Mam przepis na fantastyczną babę wielkanocną - mięciutką, żółciótką, puszystką, leciutką, jak piórko icon_smile.gif
Uprzedzam, że trochę zachodu z nią jest, ale efekt wart jest tej pracy icon_smile.gif Przepis z niemal 30-letniej książki "Dobra Kuchnia" - sprawdzony icon_biggrin.gif

1 kg mÄ…ki,
10 dkg drożdży,
2 szklanki mleka,
10 żółtek,
20 dkg masła,
25 dkg cukru,
pół laski wanilii,
10 dkg rodzynek,
szczypta soli.

Rozetrzeć drożdze z łyżką cukru, rozprowadzić ciepłym mlekiem, dodać ciut mąki, wyrobić, przykryć, pozostawić do wyrośnięcia.
Żółtka utrzeć z odrobiną soli, masło stopić.

Jeśli rozczyn fermentuje, wymieszać z resztą mąki, dodać żółtka, resztę letniego mleka, i wyrabiać. Wyrabiać. Wyrabiać icon_wink.gif
Na koniec dodać cukier i ciepłe stopione masło i wyrabiać, aż ciasto będzie gładkie i lśniące.

Dodać rodzynki i wanilię. Odstawić w ciepłe miejsce do ponownego wyrośnięcia.

Formę napełnić do połowy i pozostawić ponownie do wyrośnięcia. Wyrośniętą babę wstawić do nagrzanego piekarnika ( 190'C ) i piec ok. 45 minut. Zostawić do ostygnięcia, nie wyjmować gorącej baby z formy!

Smacznego icon_smile.gif
tyczka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,850
Dołączył: śro, 23 sie 06 - 12:29
SkÄ…d: Skandynawia
Nr użytkownika: 7,158




post sob, 30 mar 2013 - 11:59
Post #13

Mam przepis na fantastyczną babę wielkanocną - mięciutką, żółciótką, puszystką, leciutką, jak piórko icon_smile.gif
Uprzedzam, że trochę zachodu z nią jest, ale efekt wart jest tej pracy icon_smile.gif Przepis z niemal 30-letniej książki "Dobra Kuchnia" - sprawdzony icon_biggrin.gif

1 kg mÄ…ki,
10 dkg drożdży,
2 szklanki mleka,
10 żółtek,
20 dkg masła,
25 dkg cukru,
pół laski wanilii,
10 dkg rodzynek,
szczypta soli.

Rozetrzeć drożdze z łyżką cukru, rozprowadzić ciepłym mlekiem, dodać ciut mąki, wyrobić, przykryć, pozostawić do wyrośnięcia.
Żółtka utrzeć z odrobiną soli, masło stopić.

Jeśli rozczyn fermentuje, wymieszać z resztą mąki, dodać żółtka, resztę letniego mleka, i wyrabiać. Wyrabiać. Wyrabiać icon_wink.gif
Na koniec dodać cukier i ciepłe stopione masło i wyrabiać, aż ciasto będzie gładkie i lśniące.

Dodać rodzynki i wanilię. Odstawić w ciepłe miejsce do ponownego wyrośnięcia.

Formę napełnić do połowy i pozostawić ponownie do wyrośnięcia. Wyrośniętą babę wstawić do nagrzanego piekarnika ( 190'C ) i piec ok. 45 minut. Zostawić do ostygnięcia, nie wyjmować gorącej baby z formy!

Smacznego icon_smile.gif

--------------------
Bo Życie po to jest, by je dobrze przeżyć.

Wybaczcie brak polskiej czcionki, komputer mi padl. Bydle!
Gruszka
sob, 30 mar 2013 - 17:37
Ja proponuje mojÄ… sztandarowÄ…, najprostszÄ… babkÄ™ majonezowÄ…:

Składniki:

1/2 szklanki mÄ…ki pszennej,
1/2 szklanki mÄ…ki ziemniaczanej,
1 szklanka cukru,
4 jaja,
1/2 szklanki majonezu (można dać 1 czubatą łyżkę majonezu i 2-3 łyżki oleju),
2 łyżeczki (płaskie) proszku do pieczenia.


Wszystko wrzucamy razem do naczynia i miksujemy ok. 3-5 min (tak by cukier się rozpuścił, ale niekoniecznie do końca), wylewamy do natłuszczonej foremki keksowej i pieczemy 50 min w 175 st. C.

Pyszna, lekka, prosta i zawsze wychodzi! nawet zrobiona blenderem icon_smile.gif
Gruszka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 7,041
Dołączył: wto, 17 paź 06 - 11:39
Skąd: z plemienia Czukczów
Nr użytkownika: 8,026




post sob, 30 mar 2013 - 17:37
Post #14

Ja proponuje mojÄ… sztandarowÄ…, najprostszÄ… babkÄ™ majonezowÄ…:

Składniki:

1/2 szklanki mÄ…ki pszennej,
1/2 szklanki mÄ…ki ziemniaczanej,
1 szklanka cukru,
4 jaja,
1/2 szklanki majonezu (można dać 1 czubatą łyżkę majonezu i 2-3 łyżki oleju),
2 łyżeczki (płaskie) proszku do pieczenia.


Wszystko wrzucamy razem do naczynia i miksujemy ok. 3-5 min (tak by cukier się rozpuścił, ale niekoniecznie do końca), wylewamy do natłuszczonej foremki keksowej i pieczemy 50 min w 175 st. C.

Pyszna, lekka, prosta i zawsze wychodzi! nawet zrobiona blenderem icon_smile.gif

--------------------
mam-uśka
śro, 16 kwi 2014 - 11:06
Ja co roku przygotowuję klasyczną babkę drożdżową, korzystam z tego przepisu: https://mariagotuje.pl/wielkanocna-babka-drozdzowa/
mam-uśka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4
Dołączył: pon, 25 mar 13 - 13:43
Nr użytkownika: 41,903




post śro, 16 kwi 2014 - 11:06
Post #15

Ja co roku przygotowuję klasyczną babkę drożdżową, korzystam z tego przepisu: https://mariagotuje.pl/wielkanocna-babka-drozdzowa/
Ryjek
czw, 17 kwi 2014 - 22:51
Ja robilam wczoraj ta https://slodkoiwytrawnie.blogspot.com/2013/...-drozdzowa.html i moge ja spokojnie polecic. Robilam ja w duzej formie silikonowej do baby. W zwyklych blaszanych wyjda spokojnie dwie. Moja po 1h wychodzila z miski icon_smile.gif Po przelozeniu do formy rosla moze z 20 min.

Ten post edytował Ryjek czw, 17 kwi 2014 - 22:52
Ryjek


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 5,888
Dołączył: śro, 14 cze 06 - 15:10
SkÄ…d: Bogatynia
Nr użytkownika: 6,265

GG:


post czw, 17 kwi 2014 - 22:51
Post #16

Ja robilam wczoraj ta https://slodkoiwytrawnie.blogspot.com/2013/...-drozdzowa.html i moge ja spokojnie polecic. Robilam ja w duzej formie silikonowej do baby. W zwyklych blaszanych wyjda spokojnie dwie. Moja po 1h wychodzila z miski icon_smile.gif Po przelozeniu do formy rosla moze z 20 min.

--------------------
Ryjek



> baba wielkanocna - potrzebujÄ™ przepisu
Start new topic
Reply to this topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: czw, 25 kwi 2024 - 00:27
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama