Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
 

Pozew o alimenty - garść rad

> 
Big Sister
czw, 23 cze 2005 - 12:57
Witam:-)

Jestem samotną matką i staram sie o alimenty dla córki. Obczytałam się w temacie nieźle, zasięgałam różnych porad i stwierdziłam, ze przysłuzę się ludzkości dzielac się z Wami tą wiedzą wink.gif

Jest parę kruczków w Kodeksie Rodzinnym pozwalających na dobrą argumentację przy walce o godziwe alimenty dla dziecka.

Najpierw trzeba zrobić dokładne i precyzyjne zestawienie miesiecznego kosztu utrzymania dziecka/dzieci. To jest podstawa. Od razu mówię, że wbrew pozorom rachunki nie są konieczne, sąd zwykle ich nie wymaga (ja przedstawię tylko za czynsz i media, bo tylko te mam). Ważne jest samo zestawienie kosztów, dające kwotę całkowitego utrzymania dziecka.
Tutaj macie przykładowe, bardzo dokładne wyliczenie kosztów, na podstawie kórego bez trudu można zrobić własne.

Uwaga: przy alimentach na 2 czy 3 dzieci nie wnosi się w pozwie o całą kwotę alimentów (czyli np. 1000 zł na 2 dzieci), tylko rozdziela kwoty na poszczególne dzieci (czyli np. wnoszę o alimenty w kwocie 500 zł na dziecko). To taki niewinny zabieg psychologiczny - lepiej wyglada to na papierze wink.gif

Tutajmacie wzór pozwu o alimenty.

Jeśli ojciec dziecka zarabia dobrze, ma stała i pewną pracę na etat, najlepiej złożyć pozew o alimenty procentowe, czyli np. 30% dochodów ojca, jednak nie mniej niż np. 500 zł (gdyby ojciec dziecka nagle zmienił pracę na mniej płatna).

W innym przypadku, gdy ojciec dziecka np. ukrywa dochody, jest "bezrobotny", pracuje na czarno czy bardzo często zmienia pracę, najwłaściwszym będzie ustalenie stałej kwoty alimentów.

I teraz, bardzo ważne jest ustalenie procentowego podziału kosztów utrzymania dziecka pomiędzy oboje rodziców. Nie zawsze jest to 50% dla każdej ze stron i to jest bardzo ważne.
Jeśli np. jesteś samotną matką na urlopie wychowawczym/macierzynskim opiekującą się samodzielnie, bez udziału ojca (bo on np. tylko sporadycznie odwiedza dziecko) dzieckiem, to masz prawo do nierównego podziału kosztów utrzymania dziecka. Skoro sama wychowujesz dziecko i sama sprawujesz nad nim opiekę, co jest formą alimentacji, ojciec niech płaci większą częśc alimentacji materialnej (polecam w tej sytuacji taki podział kosztów dziecka: 30% płaci matka, 70% płaci ojciec, czyli przy koszcie utrzymani dziecka 900 zł miesięcznie, alimenty dla ojca wyniosłyby 630 zł).
Dokonując nierównego podziału kosztów utrzymania dziecka należy poprzeć się odpowiednim zapisem w Kodeksie Rodzinnym i Opiekunczym, a mianowicie:
art. 135, par2 KRiO:
"Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, moze polegać także, w całości lub w częsci, na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie"

Oczywiście jeśli matka pracuje, a ojciec często opiekuje się dzieckiem, to sprawiedliwy byłby podział kosztów np. 60% (ojciec) na 50% (matka)( W ogólnym koszcie utrzymania dziecka nie wolno zapomnieć o uwzględnieniu kosztu opiekunki/przedszkola)

Jeśli ojciec jest bezrobotny, wykazuje niskie dochody itp. to należy poprzeć się tym zapisem w Kodeksie Rodzinnym:
art 135 par 1 KRiO:
"Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego",
który mówi o tym, że powinno się brać pod uwagę zdolność zarobkową ojca dziecka zależną od posiadanego zawodu,doświadczenia i wykształcenia, a nie stan wykazywanych przez niego zarobków. Krótko mówiąc, nie ważne jest ile zarabia, ale ile mógłby zarobić gdyby postarał się o lepszą pracę. Tutaj najlepiej podać dowód w postaci ogłoszeń o pracę w prasie/internecie dla zawodu ojca dziecka oraz w postaci podawanych często w prasie średnich zarobków dla danej grupy zawodowej w danym mieście.

To chyba tyle icon_biggrin.gif

Pozdrawiam
Big Sister


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 624
Dołączył: pią, 10 cze 05 - 16:00
Nr użytkownika: 3,247




post czw, 23 cze 2005 - 12:57
Post #1

Witam:-)

Jestem samotną matką i staram sie o alimenty dla córki. Obczytałam się w temacie nieźle, zasięgałam różnych porad i stwierdziłam, ze przysłuzę się ludzkości dzielac się z Wami tą wiedzą wink.gif

Jest parę kruczków w Kodeksie Rodzinnym pozwalających na dobrą argumentację przy walce o godziwe alimenty dla dziecka.

Najpierw trzeba zrobić dokładne i precyzyjne zestawienie miesiecznego kosztu utrzymania dziecka/dzieci. To jest podstawa. Od razu mówię, że wbrew pozorom rachunki nie są konieczne, sąd zwykle ich nie wymaga (ja przedstawię tylko za czynsz i media, bo tylko te mam). Ważne jest samo zestawienie kosztów, dające kwotę całkowitego utrzymania dziecka.
Tutaj macie przykładowe, bardzo dokładne wyliczenie kosztów, na podstawie kórego bez trudu można zrobić własne.

Uwaga: przy alimentach na 2 czy 3 dzieci nie wnosi się w pozwie o całą kwotę alimentów (czyli np. 1000 zł na 2 dzieci), tylko rozdziela kwoty na poszczególne dzieci (czyli np. wnoszę o alimenty w kwocie 500 zł na dziecko). To taki niewinny zabieg psychologiczny - lepiej wyglada to na papierze wink.gif

Tutajmacie wzór pozwu o alimenty.

Jeśli ojciec dziecka zarabia dobrze, ma stała i pewną pracę na etat, najlepiej złożyć pozew o alimenty procentowe, czyli np. 30% dochodów ojca, jednak nie mniej niż np. 500 zł (gdyby ojciec dziecka nagle zmienił pracę na mniej płatna).

W innym przypadku, gdy ojciec dziecka np. ukrywa dochody, jest "bezrobotny", pracuje na czarno czy bardzo często zmienia pracę, najwłaściwszym będzie ustalenie stałej kwoty alimentów.

I teraz, bardzo ważne jest ustalenie procentowego podziału kosztów utrzymania dziecka pomiędzy oboje rodziców. Nie zawsze jest to 50% dla każdej ze stron i to jest bardzo ważne.
Jeśli np. jesteś samotną matką na urlopie wychowawczym/macierzynskim opiekującą się samodzielnie, bez udziału ojca (bo on np. tylko sporadycznie odwiedza dziecko) dzieckiem, to masz prawo do nierównego podziału kosztów utrzymania dziecka. Skoro sama wychowujesz dziecko i sama sprawujesz nad nim opiekę, co jest formą alimentacji, ojciec niech płaci większą częśc alimentacji materialnej (polecam w tej sytuacji taki podział kosztów dziecka: 30% płaci matka, 70% płaci ojciec, czyli przy koszcie utrzymani dziecka 900 zł miesięcznie, alimenty dla ojca wyniosłyby 630 zł).
Dokonując nierównego podziału kosztów utrzymania dziecka należy poprzeć się odpowiednim zapisem w Kodeksie Rodzinnym i Opiekunczym, a mianowicie:
art. 135, par2 KRiO:
"Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, moze polegać także, w całości lub w częsci, na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie"

Oczywiście jeśli matka pracuje, a ojciec często opiekuje się dzieckiem, to sprawiedliwy byłby podział kosztów np. 60% (ojciec) na 50% (matka)( W ogólnym koszcie utrzymania dziecka nie wolno zapomnieć o uwzględnieniu kosztu opiekunki/przedszkola)

Jeśli ojciec jest bezrobotny, wykazuje niskie dochody itp. to należy poprzeć się tym zapisem w Kodeksie Rodzinnym:
art 135 par 1 KRiO:
"Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego",
który mówi o tym, że powinno się brać pod uwagę zdolność zarobkową ojca dziecka zależną od posiadanego zawodu,doświadczenia i wykształcenia, a nie stan wykazywanych przez niego zarobków. Krótko mówiąc, nie ważne jest ile zarabia, ale ile mógłby zarobić gdyby postarał się o lepszą pracę. Tutaj najlepiej podać dowód w postaci ogłoszeń o pracę w prasie/internecie dla zawodu ojca dziecka oraz w postaci podawanych często w prasie średnich zarobków dla danej grupy zawodowej w danym mieście.

To chyba tyle icon_biggrin.gif

Pozdrawiam
netty5
nie, 23 lis 2008 - 22:51
Mozesz wymyslic bajeczke ze potrzebujesz zeby ci powiedzial jaka ma grupe krwi zeby wykluczyc konflikt serologiczny,bo jesli zachodzi to musisz o tym poinformowac lekarza i trzeba dzialac szybko.Zapewne nie wie co to konflikt serologiczny wiec ty sie przygotuj(znajdziesz obszerne informacje w internecie) i zastrzel go wiedza jakie to moze miec "straszne "skutki i dlaczego to takie wazne.Moze wtedy ci powie?Nagraj to koniecznie.Ustaw tel. na glosnomowiacy i nagraj dyktafonem albo innym telefonem.
netty5


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,492
Dołączył: wto, 24 lip 07 - 12:17
SkÄ…d: pomorskie
Nr użytkownika: 15,528

GG:


post nie, 23 lis 2008 - 22:51
Post #2

Mozesz wymyslic bajeczke ze potrzebujesz zeby ci powiedzial jaka ma grupe krwi zeby wykluczyc konflikt serologiczny,bo jesli zachodzi to musisz o tym poinformowac lekarza i trzeba dzialac szybko.Zapewne nie wie co to konflikt serologiczny wiec ty sie przygotuj(znajdziesz obszerne informacje w internecie) i zastrzel go wiedza jakie to moze miec "straszne "skutki i dlaczego to takie wazne.Moze wtedy ci powie?Nagraj to koniecznie.Ustaw tel. na glosnomowiacy i nagraj dyktafonem albo innym telefonem.

--------------------

Posty w temacie
Big Sister   Pozew o alimenty - garść rad   czw, 23 cze 2005 - 12:57
decy   DziÄ™ki, dziÄ™ki!!!!! Ja akurat jestem przed pier...   czw, 23 cze 2005 - 14:00
Ika   Big Sister, dziÄ™ki za garść informacji, na pewn...   czw, 23 cze 2005 - 14:16
mamaniki   ja wÅ‚aÅ›nie bede starac sie o podwyzszenie alimen...   sob, 25 cze 2005 - 13:46
mama Tomka   Big Sister dziÄ™kujÄ™. Czyli jest dla mnie nadziej...   piÄ…, 21 paź 2005 - 12:45
Ania76   Witam serdecznie. Mam pytanie. Jestesmy z mÄ™zem "...   pon, 14 lis 2005 - 17:14
Anuk   Ania 76, Jak najbardziej i możesz wystÄ…pić o...   pon, 14 lis 2005 - 23:18
Majeczek   Cześć. Big Sister czy mogÅ‚abyÅ› jeszcze raz pod...   sob, 02 gru 2006 - 20:53
Syleni   Cześć Wam! Jeżeli np. chÅ‚opak nie przyznaje s...   wto, 02 sty 2007 - 14:13
Ika   Cześć Wam! Jeżeli np. chÅ‚opak nie przyznaje s...   wto, 02 sty 2007 - 14:26
Syleni   Moja znajoma chce zÅ‚ożyć pozew o alimenty,ale n...   wto, 02 sty 2007 - 22:54
Big Sister   W jednym pozwie może zawrzec te dwa wnioski, czyl...   Å›ro, 03 sty 2007 - 23:22
Dorki   Big sister mozna dostac jeszcze raz te wyliczenie...   nie, 07 sty 2007 - 12:10
Big Sister   Niestety autorka tego wyliczenia nie chce już zam...   pon, 08 sty 2007 - 22:55
Dorki   Dzieki bardzo za odpowiedz, musze przysiasc i poli...   wto, 09 sty 2007 - 21:50
Demoiselle   DziÄ™ki. Zginęłabym bez tego forum...   pon, 18 cze 2007 - 21:20
madika   ktoÅ› napisaÅ‚: "możesz wystÄ…pić o to, aby...   wto, 19 cze 2007 - 16:34
annia28   WITAM!!!! mam problem zrobilam bla...   Å›ro, 20 cze 2007 - 19:44
Ika   WITAM!!!! mam problem zrobilam bla...   Å›ro, 20 cze 2007 - 21:17
annia28   tak jak pisalam ojciec dziecka wykazal 1200zl zaro...   Å›ro, 20 cze 2007 - 21:43
Ika   tak jak pisalam ojciec dziecka wykazal 1200zl zaro...   czw, 21 cze 2007 - 10:29
annia28   Wielkie dzieku za rade:)   czw, 21 cze 2007 - 14:10
Ewciaa   A ja mam troszkÄ™ inny problem...niestety nie mnie...   Å›ro, 11 cze 2008 - 17:28
agula112   ...............   Å›ro, 18 cze 2008 - 12:21
mirka25k1   Witam, na pewno dasz radÄ™. Uważaj tylko na lewe ...   Å›ro, 18 cze 2008 - 23:03
agula112   ....................   piÄ…, 20 cze 2008 - 12:20
Pancurzyca   Mam pytanie moje drogie, na czym polega ubieganie ...   nie, 27 lip 2008 - 21:51
mirka25k1   Witam, jeżeli dobrze pamietam to o wyprawkÄ™ nie ...   wto, 29 lip 2008 - 22:53
Pancurzyca   Z reguÅ‚y na dziecko do roku sÄ…d przyznaje alimen...   wto, 29 lip 2008 - 23:33
mirka25k1   Pwenie,że kpina, utrzymanie mojej córeczki /skoÅ...   wto, 29 lip 2008 - 23:52
mirka25k1   I jeszcze jedno, jak ktoÅ› prowadzi dziaÅ‚alność...   wto, 29 lip 2008 - 23:59
jaaga78   Nie wiem czy dobry wÄ…tek wybraÅ‚am, czy ktoÅ› moÅ...   wto, 05 sie 2008 - 09:22
netty5   Nie wiem czy dobry wÄ…tek wybraÅ‚am, czy ktoÅ› moÅ...   nie, 10 sie 2008 - 13:04
mirka25k1   Nie wiem czy dobry wÄ…tek wybraÅ‚am, czy ktoÅ› moÅ...   pon, 18 sie 2008 - 20:09
an Angel   witajcie Laleczki zgadzam sie z poprzedniczka nie ...   wto, 19 sie 2008 - 10:05
aniulla26   [witam. mam bardzo poważny problem nie wiem co m...   wto, 19 sie 2008 - 12:53
malgog   ktoÅ› napisaÅ‚: "możesz wystÄ…pić o to, aby...   Å›ro, 20 sie 2008 - 12:17
wieterka   Drogie Panie mam do was wielka prosbe jestem w cia...   piÄ…, 21 lis 2008 - 20:46
*eFcIa*   Cześć Wieterka JesteÅ› w tej samej sytuacji co ...   piÄ…, 21 lis 2008 - 22:22
netty5   Od razu doradzÄ™ Ci, że jak urodzisz dziecko i bÄ...   piÄ…, 21 lis 2008 - 22:45
wieterka   Bardzo dziekuje wam z wsprcie przyda sie ale mam j...   nie, 23 lis 2008 - 15:21
*eFcIa*   Wieterko Wiesz u mnie to byÅ‚o trochÄ™ inaczej......   nie, 23 lis 2008 - 22:08
netty5   Mozesz wymyslic bajeczke ze potrzebujesz zeby ci p...   nie, 23 lis 2008 - 22:51
wieterka   Drogie dziewczyny mam jeszcze jedna prawe nad ktor...   Å›ro, 26 lis 2008 - 18:19
Pancurzyca   daj swoje nazwisko, to nie ma wplywu na alimenty, ...   Å›ro, 26 lis 2008 - 18:30
*eFcIa*   Wieterko jeÅ›li on nie ma zamiaru siÄ™ do dziecka ...   Å›ro, 26 lis 2008 - 21:30
magda---27   Witajcie,czytam wsztstkie porady,dziÄ™ki że jeste...   czw, 19 mar 2009 - 14:29
mellonik   Witajcie Kobietki, bardzo was pozdrawiam już na s...   wto, 31 mar 2009 - 21:13
mama1305   magda27 - na pierwszej stronce w tym temacie sÄ… ...   wto, 31 mar 2009 - 21:35
agrescik   :!: :!: :!: ja tez mam pytanko... to...   nie, 12 kwi 2009 - 17:13
maÅ‚a misia   Cześć dziewczyny! WidzÄ™, że jest nas stras...   pon, 13 kwi 2009 - 23:49
miska360   Hej dziewczyny postanowiÅ‚am sie z wami podzielić...   piÄ…, 01 maj 2009 - 17:26
BIBI666   WITAM.MAM POWAZNY PROBLEM.A MIANOWICIE NIE MOGE SI...   pon, 02 lis 2009 - 14:13
> Pozew o alimenty - garść rad
Start new topic
Reply to this topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: czw, 28 mar 2024 - 15:13
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama