Aktualnoci

12 tysicy dodatkowych miejsc w obkach!

12 tysicy dodatkowych miejsc w obkach!

Rzd postanowi kontynuowa program Maluch, zapocztkowany w 2011, zaproponowa jednak jego zmodyfikowan i rozszerzon wersj, nadajc mu nazw MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wicej >

Maluchy.pl logo
cia

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
8 Stron V   1 2 3 następna ostatnia   

Książki naszego dzieciństwa

, a zwłaszcza takie''komunistyczne'':)
> , a zwłaszcza takie''komunistyczne'':)
maminka43
śro, 11 lis 2009 - 22:48
O właśnie,dawno już taki temat zamierzałam popełnić.Od zawsze bardzo dużo czytałam,i tak często rozmyślam o literaturze lat wczesnoszkolnych,a że ja troszke starsza jestem,to pamiętam tez takie''cuda''jak ''Timur i jego drużyna'',''Witia Malejew w szkole i w domu'',''Pokój na poddaszu''i inne takie....
Pamiętacie takie rzeczy?
Powspominamy?
Agnieszko AZJ,często przeglądam Twój blog ale tam nieco inne książki,owszem-Lindgren,którą uwielbiam,ale te''komunistyczne'' już nie występują icon_smile.gif
I jeszcze takie bardziej dziecięce niż nastolatkowe-o,na przykład''Dzieci z Leszczynowej górki'',''Iryska''(to było cudo!),czy bajki w rodzaju""Bursztynowe drzewo'',''Bajki spod pigwy""...
Zaczytywałam się np w ''Kordziku'',książkach Ożogowskiej(''Głowa na tranzystorach''itp),M.Buczkówny(''Piotruś zuch'',''Drugi Wojtuś'')
Wiele tytułów pozapominałam.....
Może zapełnię lukę wspomnień Waszymi wspomnieniami,jeśli je macie... icon_smile.gif
maminka43


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,011
Dołączył: nie, 12 mar 06 - 08:54
Skąd: Kraków
Nr użytkownika: 5,215

GG:


post śro, 11 lis 2009 - 22:48
Post #1

O właśnie,dawno już taki temat zamierzałam popełnić.Od zawsze bardzo dużo czytałam,i tak często rozmyślam o literaturze lat wczesnoszkolnych,a że ja troszke starsza jestem,to pamiętam tez takie''cuda''jak ''Timur i jego drużyna'',''Witia Malejew w szkole i w domu'',''Pokój na poddaszu''i inne takie....
Pamiętacie takie rzeczy?
Powspominamy?
Agnieszko AZJ,często przeglądam Twój blog ale tam nieco inne książki,owszem-Lindgren,którą uwielbiam,ale te''komunistyczne'' już nie występują icon_smile.gif
I jeszcze takie bardziej dziecięce niż nastolatkowe-o,na przykład''Dzieci z Leszczynowej górki'',''Iryska''(to było cudo!),czy bajki w rodzaju""Bursztynowe drzewo'',''Bajki spod pigwy""...
Zaczytywałam się np w ''Kordziku'',książkach Ożogowskiej(''Głowa na tranzystorach''itp),M.Buczkówny(''Piotruś zuch'',''Drugi Wojtuś'')
Wiele tytułów pozapominałam.....
Może zapełnię lukę wspomnień Waszymi wspomnieniami,jeśli je macie... icon_smile.gif

--------------------
Agatka mama:
Joanny Dominiki(7.03.1987)
Ma?gorzaty Karoliny(9.10.1989)
Jakuba Krzysztofa(19.10.2006)

i babcia
Mai Adrianny(31.03.2006)
Patrycji Izabelli(08.09.2008)
Micha?a Marcina (24.07.2011)

Te?ciowa
Adrianka i Sebastianka ;)



skanna
śro, 11 lis 2009 - 22:53
A "Tabliczka marzenia" i "Słoneczniki" Snopkiewiczowej? icon_smile.gif

Kordzik, Pokój na poddaszu, Piotruś zuch (a przedtem zdaje się Piotruś pierwszak?) to były ukochane książki mojego dzieciństwa.
Głowa na tranzystorach oczywiście też. I Tajemnica zielonej pieczęci. I.... też już nie pamiętam, co jeszcze, ale mi się na pewno przypomni icon_smile.gif
skanna


Grupa: Zbanowani
Postów: 12,705
Dołączył: wto, 05 sie 03 - 08:50
Skąd: ...
Nr użytkownika: 970




post śro, 11 lis 2009 - 22:53
Post #2

A "Tabliczka marzenia" i "Słoneczniki" Snopkiewiczowej? icon_smile.gif

Kordzik, Pokój na poddaszu, Piotruś zuch (a przedtem zdaje się Piotruś pierwszak?) to były ukochane książki mojego dzieciństwa.
Głowa na tranzystorach oczywiście też. I Tajemnica zielonej pieczęci. I.... też już nie pamiętam, co jeszcze, ale mi się na pewno przypomni icon_smile.gif

--------------------
Czy ten ptak kala gniazdo, co je kala
Czy ten , co mówić o tym nie pozwala?
- C.K.Norwid

Brałam wszystko na poważnie, to, co dzisiaj jest nieważne
- Kora i Maanam
Agnieszka AZJ
śro, 11 lis 2009 - 22:57
Pamietam Witię Malejewa !!! icon_smile.gif Najbardziej utkwiło mi w pamięci, że oni tam dostawali prezenty z okazji rocznicy Rewolucji Październikowej i Nowego Roku icon_wink.gif
Pamiętam jeszcze jedną, dość cienką - działa sie podczas wakacji na wsi. Była tam dziewczynka z miasta i dziewczynka ze wsi, której bardzo zależało na jej przyjaźni. Cos tam było z sójką - chyba chciała zlapać ją dla przyjaciółki w prezencie.

"Timur i jego druzyna" wpadł mi ostatnio w ręce u znajomych. Przeczytałam "na szybko" i stwierdzam, że to po prostu była dobrze napisana książka. "Pokój na poddaszu" też.

A może ktoś pamięta książkę "Dorota i jej towarzysze" ? Poza towarzyszami w tytule była zupełnie "niewinna" - o dziewczynce, która po wojnie wędruje z miejsca na miejsce i w koncu trafia do Sosnówki, niezwykłego domu dziecka. Ilustrował Uniechowski - bardzo przyjemna książka.
Agnieszka AZJ


Grupa: Administratorzy
Postów: 12,842
Dołączył: śro, 21 sty 04 - 17:47
Skąd: Warszawa
Nr użytkownika: 1,355

GG:


post śro, 11 lis 2009 - 22:57
Post #3

Pamietam Witię Malejewa !!! icon_smile.gif Najbardziej utkwiło mi w pamięci, że oni tam dostawali prezenty z okazji rocznicy Rewolucji Październikowej i Nowego Roku icon_wink.gif
Pamiętam jeszcze jedną, dość cienką - działa sie podczas wakacji na wsi. Była tam dziewczynka z miasta i dziewczynka ze wsi, której bardzo zależało na jej przyjaźni. Cos tam było z sójką - chyba chciała zlapać ją dla przyjaciółki w prezencie.

"Timur i jego druzyna" wpadł mi ostatnio w ręce u znajomych. Przeczytałam "na szybko" i stwierdzam, że to po prostu była dobrze napisana książka. "Pokój na poddaszu" też.

A może ktoś pamięta książkę "Dorota i jej towarzysze" ? Poza towarzyszami w tytule była zupełnie "niewinna" - o dziewczynce, która po wojnie wędruje z miejsca na miejsce i w koncu trafia do Sosnówki, niezwykłego domu dziecka. Ilustrował Uniechowski - bardzo przyjemna książka.

--------------------
Agnieszka, mama Ani (04.1993), Zosi (06.1996) i Julki (01.2000)
MAŁY POKÓJ Z KSIĄŻKAMI czyli o dobrych książkach dla dzieci nie tylko dla dzieci

A ty siej. A nuż coś wyrośnie.
A ty - to, co wyrośnie - zbieraj.
A ty czcij - co żyje radośnie,
A ty szanuj to, co umiera.

I pamiętaj - że dana ci pamięć:
Nie kłam sobie - a nikt ci nie skłamie.

(J. Kaczmarski)
maminka43
śro, 11 lis 2009 - 23:00
Skanno-przypomniałaś mi-Snopkiewiczowa!Jasne icon_smile.gif
A czyja była ''Wczorajsza młodość''...to chyba miało jeszcze drugą część....Jackiewiczowej to było?
I ''Dziewczynka spoza szyby''-czytałam to chyba z milion razy...Autora nie pamiętam...
O,albo taka"'Księga urwisów''Niziurskiego....tam była akcja z wrogiem w kopalni(to chyba podpada o propagandę i sabotaż) 08.gif
A Natalia Rolleczek-''Cesia''-jak to cygańska rodzina aklimatyzowała się w budującej się właśnie Nowej Hucie?
''Drewniany różaniec''och,uwielbiałam to...Też chyba miało to drugą część?
I jeszcze taka seria o Judycie Szkaradek?(czy Jelonek?)jak to szło?Uwielbiałam te tomy!

Ten post edytował maminka42 śro, 11 lis 2009 - 23:04
maminka43


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,011
Dołączył: nie, 12 mar 06 - 08:54
Skąd: Kraków
Nr użytkownika: 5,215

GG:


post śro, 11 lis 2009 - 23:00
Post #4

Skanno-przypomniałaś mi-Snopkiewiczowa!Jasne icon_smile.gif
A czyja była ''Wczorajsza młodość''...to chyba miało jeszcze drugą część....Jackiewiczowej to było?
I ''Dziewczynka spoza szyby''-czytałam to chyba z milion razy...Autora nie pamiętam...
O,albo taka"'Księga urwisów''Niziurskiego....tam była akcja z wrogiem w kopalni(to chyba podpada o propagandę i sabotaż) 08.gif
A Natalia Rolleczek-''Cesia''-jak to cygańska rodzina aklimatyzowała się w budującej się właśnie Nowej Hucie?
''Drewniany różaniec''och,uwielbiałam to...Też chyba miało to drugą część?
I jeszcze taka seria o Judycie Szkaradek?(czy Jelonek?)jak to szło?Uwielbiałam te tomy!

--------------------
Agatka mama:
Joanny Dominiki(7.03.1987)
Ma?gorzaty Karoliny(9.10.1989)
Jakuba Krzysztofa(19.10.2006)

i babcia
Mai Adrianny(31.03.2006)
Patrycji Izabelli(08.09.2008)
Micha?a Marcina (24.07.2011)

Te?ciowa
Adrianka i Sebastianka ;)



skanna
śro, 11 lis 2009 - 23:06
Przypomniała mi się jeszcze "Wycieczka-ucieczka". I "Chłopcy ze Starówki". - zaczytałam je obie na śmierć, "chłopcy" się rozlecieli.
skanna


Grupa: Zbanowani
Postów: 12,705
Dołączył: wto, 05 sie 03 - 08:50
Skąd: ...
Nr użytkownika: 970




post śro, 11 lis 2009 - 23:06
Post #5

Przypomniała mi się jeszcze "Wycieczka-ucieczka". I "Chłopcy ze Starówki". - zaczytałam je obie na śmierć, "chłopcy" się rozlecieli.

--------------------
Czy ten ptak kala gniazdo, co je kala
Czy ten , co mówić o tym nie pozwala?
- C.K.Norwid

Brałam wszystko na poważnie, to, co dzisiaj jest nieważne
- Kora i Maanam
maminka43
śro, 11 lis 2009 - 23:10
Agnieszko-ta cienka książka o dziewczynkach to nie było moze''Z pięciu miast?''Ale nie...tak coś kojarzę,ze dziewczynka tułała się po okupowanej Europie...z misiem-schowkiem na ważne tajne papiery...Ale była też tam dziewczynka ze wsi...Hmmm..ciekawe,jak się grzebie w pamięci to się przypominają różne pozornie zapomniane rzeczy...
maminka43


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,011
Dołączył: nie, 12 mar 06 - 08:54
Skąd: Kraków
Nr użytkownika: 5,215

GG:


post śro, 11 lis 2009 - 23:10
Post #6

Agnieszko-ta cienka książka o dziewczynkach to nie było moze''Z pięciu miast?''Ale nie...tak coś kojarzę,ze dziewczynka tułała się po okupowanej Europie...z misiem-schowkiem na ważne tajne papiery...Ale była też tam dziewczynka ze wsi...Hmmm..ciekawe,jak się grzebie w pamięci to się przypominają różne pozornie zapomniane rzeczy...

--------------------
Agatka mama:
Joanny Dominiki(7.03.1987)
Ma?gorzaty Karoliny(9.10.1989)
Jakuba Krzysztofa(19.10.2006)

i babcia
Mai Adrianny(31.03.2006)
Patrycji Izabelli(08.09.2008)
Micha?a Marcina (24.07.2011)

Te?ciowa
Adrianka i Sebastianka ;)



Agnieszka AZJ
śro, 11 lis 2009 - 23:10
CYTAT(maminka42 @ Wed, 11 Nov 2009 - 23:00) *
A czyja była ''Wczorajsza młodość''...to chyba miało jeszcze drugą część....Jackiewiczowej to było?


Jackiewiczowej.
Druga część, powojenna to "Dziewczęta szukają drogi". Intrygująca książka - bo z jednej strony, ta droga którą miały znaleźć wiodła do ZWM< ale z drugiej - to była jedyna ksiązka dla młodziezy, w której otwarcie pisano o Kresach, Wilnie i akcji "BUrza" na tych terenach.
Pomiedzy nimi, ale opisująca fakty autentyczne czyli tajne nauczanie w Radomu, w którym Jackiewiczowa brała udział, było jeszcze "Pokolenie Teresy".

"Drewniany różaniec" miał kontynuację - "Oblubienice". Ja to miałam w jednym tomie razem.
Agnieszka AZJ


Grupa: Administratorzy
Postów: 12,842
Dołączył: śro, 21 sty 04 - 17:47
Skąd: Warszawa
Nr użytkownika: 1,355

GG:


post śro, 11 lis 2009 - 23:10
Post #7

CYTAT(maminka42 @ Wed, 11 Nov 2009 - 23:00) *
A czyja była ''Wczorajsza młodość''...to chyba miało jeszcze drugą część....Jackiewiczowej to było?


Jackiewiczowej.
Druga część, powojenna to "Dziewczęta szukają drogi". Intrygująca książka - bo z jednej strony, ta droga którą miały znaleźć wiodła do ZWM< ale z drugiej - to była jedyna ksiązka dla młodziezy, w której otwarcie pisano o Kresach, Wilnie i akcji "BUrza" na tych terenach.
Pomiedzy nimi, ale opisująca fakty autentyczne czyli tajne nauczanie w Radomu, w którym Jackiewiczowa brała udział, było jeszcze "Pokolenie Teresy".

"Drewniany różaniec" miał kontynuację - "Oblubienice". Ja to miałam w jednym tomie razem.

--------------------
Agnieszka, mama Ani (04.1993), Zosi (06.1996) i Julki (01.2000)
MAŁY POKÓJ Z KSIĄŻKAMI czyli o dobrych książkach dla dzieci nie tylko dla dzieci

A ty siej. A nuż coś wyrośnie.
A ty - to, co wyrośnie - zbieraj.
A ty czcij - co żyje radośnie,
A ty szanuj to, co umiera.

I pamiętaj - że dana ci pamięć:
Nie kłam sobie - a nikt ci nie skłamie.

(J. Kaczmarski)
Agnieszka AZJ
śro, 11 lis 2009 - 23:12
CYTAT(maminka42 @ Wed, 11 Nov 2009 - 23:10) *
Agnieszko-ta cienka książka o dziewczynkach to nie było moze''Z pięciu miast?''Ale nie...tak coś kojarzę,ze dziewczynka tułała się po okupowanej Europie...z misiem-schowkiem na ważne tajne papiery...Ale była też tam dziewczynka ze wsi...Hmmm..ciekawe,jak się grzebie w pamięci to się przypominają różne pozornie zapomniane rzeczy...


Tamta nie działa się podczas wojny. Była bardziej współczesna.
Z niej dowiedziałam się, ze w radzieckiej szkole dziewczynki nosiły brązowe sukienki z białym kołnierzykiem i czarne fartuszki (takie "krzyżaczki). Jakoś mi się ten zestaw brązowo - czarny nie podobał icon_wink.gif

Ten post edytował Agnieszka AZJ czw, 12 lis 2009 - 00:10
Agnieszka AZJ


Grupa: Administratorzy
Postów: 12,842
Dołączył: śro, 21 sty 04 - 17:47
Skąd: Warszawa
Nr użytkownika: 1,355

GG:


post śro, 11 lis 2009 - 23:12
Post #8

CYTAT(maminka42 @ Wed, 11 Nov 2009 - 23:10) *
Agnieszko-ta cienka książka o dziewczynkach to nie było moze''Z pięciu miast?''Ale nie...tak coś kojarzę,ze dziewczynka tułała się po okupowanej Europie...z misiem-schowkiem na ważne tajne papiery...Ale była też tam dziewczynka ze wsi...Hmmm..ciekawe,jak się grzebie w pamięci to się przypominają różne pozornie zapomniane rzeczy...


Tamta nie działa się podczas wojny. Była bardziej współczesna.
Z niej dowiedziałam się, ze w radzieckiej szkole dziewczynki nosiły brązowe sukienki z białym kołnierzykiem i czarne fartuszki (takie "krzyżaczki). Jakoś mi się ten zestaw brązowo - czarny nie podobał icon_wink.gif

--------------------
Agnieszka, mama Ani (04.1993), Zosi (06.1996) i Julki (01.2000)
MAŁY POKÓJ Z KSIĄŻKAMI czyli o dobrych książkach dla dzieci nie tylko dla dzieci

A ty siej. A nuż coś wyrośnie.
A ty - to, co wyrośnie - zbieraj.
A ty czcij - co żyje radośnie,
A ty szanuj to, co umiera.

I pamiętaj - że dana ci pamięć:
Nie kłam sobie - a nikt ci nie skłamie.

(J. Kaczmarski)
marghe.
czw, 12 lis 2009 - 00:10
Drobne ustroje
Bułeczka icon_smile.gif
Cukiernia pod pierożkiem z wiśniami
Dziewczynka spoza szyby
A niebo było błekitne
Marianna Marysia Misia
Dziewczyna i chłopak
Godzina pąsowej róży

to moje ukochane ksiązki

cdn

Ten post edytował marghe. czw, 12 lis 2009 - 00:11
marghe.


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 21,243
Dołączył: wto, 18 maj 04 - 15:43
Nr użytkownika: 1,758




post czw, 12 lis 2009 - 00:10
Post #9

Drobne ustroje
Bułeczka icon_smile.gif
Cukiernia pod pierożkiem z wiśniami
Dziewczynka spoza szyby
A niebo było błekitne
Marianna Marysia Misia
Dziewczyna i chłopak
Godzina pąsowej róży

to moje ukochane ksiązki

cdn
bb
czw, 12 lis 2009 - 07:40
CYTAT(skanna @ Wed, 11 Nov 2009 - 23:53) *
A "Tabliczka marzenia" i "Słoneczniki" Snopkiewiczowej? icon_smile.gif


Musowo 06.gif
bb


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 5,371
Dołączył: śro, 07 sty 04 - 12:54
Skąd: greckie gory
Nr użytkownika: 1,313

GG:


post czw, 12 lis 2009 - 07:40
Post #10

CYTAT(skanna @ Wed, 11 Nov 2009 - 23:53) *
A "Tabliczka marzenia" i "Słoneczniki" Snopkiewiczowej? icon_smile.gif


Musowo 06.gif


--------------------
Sofia (2002) & Christina (2005) - moje greckie Slowianki
April.
czw, 12 lis 2009 - 08:43
Marghe. icon_smile.gif to równiez moja lista książek z dzieciństwa.
Szczególnie Bułeczka icon_smile.gif Zaczytywałyśmy się z siostrą na zmianę.

A jak szlochałyśmy na Małej Księżniczce, niezależnie od tego który raz czytałyśmy icon_smile.gif

Teraz na szybko dopiszę jeszcze - Małgosia kontra Małgosia

A wieczorem pomyślę nad resztą.
April.


Grupa: Moderatorzy
Postów: 1,704
Dołączył: śro, 15 cze 05 - 22:07
Skąd: Wielkopolska
Nr użytkownika: 3,273

GG:


post czw, 12 lis 2009 - 08:43
Post #11

Marghe. icon_smile.gif to równiez moja lista książek z dzieciństwa.
Szczególnie Bułeczka icon_smile.gif Zaczytywałyśmy się z siostrą na zmianę.

A jak szlochałyśmy na Małej Księżniczce, niezależnie od tego który raz czytałyśmy icon_smile.gif

Teraz na szybko dopiszę jeszcze - Małgosia kontra Małgosia

A wieczorem pomyślę nad resztą.

--------------------
aluc

Go??







post czw, 12 lis 2009 - 09:22
Post #12

to ja walnę z grubej komunistycznej rury - Opowieść o prawdziwym człowieku Polewoja czytałam z serca drżeniem i wypiekami na twarzy

wielbiłam Centkiewiczów, za Centkiewiczami również - Londona
Adama Bahdaja
Ewę Nowacką (głównie za książki "stare", współczesne już mi się tak nie podobały)
Parandowskiego
Historię żółtej ciżemki i Paziów króla Zygmunta Antoniny Domańskiej
Szwedów w Warszawie Przyborowskiego
nieco później - Siesicką i Snopkiewicz, ale już nie tak namiętnie
Złotą Gałąż Frazera (tak, tak, czytałam to dziecięciem będąć w podstawówce, podobnie jak "Bóg, Szatan, Mesjasz i...." Sandauera, wszystko, co w domu było Kosidowskiego i inne takie)
Sekrety Polihymnii Waldorffa

zupełnie przypadkowo i nie wiedząc co czytam, przyswoiłam przepiękny gruziński epos Rustawelego "Witeź w tygrysiej skórze", może dlatego potem tak mi się średniowiecze w liceum literacko podobało icon_wink.gif

jak tak zrobię rachunek sumienia, to w sumie bardzo mało czytałam rzeczy o współczesności, bardziej mnie historyczne i historyzowane icon_wink.gif kręciły, nigdy nie czytałam niczego Musierowicz na przykład

oraz (o matko) przeczytałam w całości "Poemat pedagogiczny " Makarenki - ale jako żywo nic z tego nie pamiętam, a zapewne też niewiele zrozumiałam icon_lol.gif
hawah
czw, 12 lis 2009 - 10:21
Cudny wątek - moje ukochane ksiązki! Ożogowska, - Tajemnica zielonej pieczęci, Za minutę pierwsza miłość, Głowa na tranzystorach; Niziurski - Księga urwisów, Niewiarygodne przygody Marka Piegusa; Siesicka - Czas Abrahama; cały cykl o Panu Samochodziku Nienackiego. Czytałam to kilkanaście razy w roku - obowiązkowo jak byłam chora i lezałam w łózku icon_smile.gif A "Bułeczkę" właśnie skończyłam dzieciom czytać na dobranoc icon_smile.gif
hawah


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,279
Dołączył: nie, 23 sty 05 - 16:00
Skąd: peryferie
Nr użytkownika: 2,570




post czw, 12 lis 2009 - 10:21
Post #13

Cudny wątek - moje ukochane ksiązki! Ożogowska, - Tajemnica zielonej pieczęci, Za minutę pierwsza miłość, Głowa na tranzystorach; Niziurski - Księga urwisów, Niewiarygodne przygody Marka Piegusa; Siesicka - Czas Abrahama; cały cykl o Panu Samochodziku Nienackiego. Czytałam to kilkanaście razy w roku - obowiązkowo jak byłam chora i lezałam w łózku icon_smile.gif A "Bułeczkę" właśnie skończyłam dzieciom czytać na dobranoc icon_smile.gif
Karrramba
czw, 12 lis 2009 - 10:32
Pezypomniałyście mi "Dziewczynkę spoza szyby". Musze dzieciakom kupić.icon_smile.gif
Poza tym namiętnie czytałam Niziurskiego i Ożogowską. Z innych ksiązek "Szkoła narzeczonych", "Karolcia", "Dokąd zmierzasz Telemachu".
Karrramba


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 143
Dołączył: wto, 20 paź 09 - 11:31
Skąd: z Krainy Deszczowców ;)
Nr użytkownika: 29,668




post czw, 12 lis 2009 - 10:32
Post #14

Pezypomniałyście mi "Dziewczynkę spoza szyby". Musze dzieciakom kupić.icon_smile.gif
Poza tym namiętnie czytałam Niziurskiego i Ożogowską. Z innych ksiązek "Szkoła narzeczonych", "Karolcia", "Dokąd zmierzasz Telemachu".

--------------------


Net w??czony-gar z zup? spalony. ;)

maminka43
czw, 12 lis 2009 - 10:54
''Bułeczkę'' czytywałam wielokrotnie aż się rozpadła a jak sie pózniej ucieszyłam gdy zobaczyłam film o niej!

I...och,och....tak mi się zdaje,czy ta ''Cukiernia pod pierożkiem z wiśniami''to było o takiej dziewczynce,która przyjechała do cioci,która miała cukierenkę?Pełno tam było smakowitych przepisów...i we Francji rzecz się miała...dobrze myslę?Jakaż to była''smakowita''lektura!
''Karolcia'',tam było kilka częsci-tez było super,taki niebieski,zaczarowany koralik...ale były przygody!

A takie coś jak ''Babcia na jabłoni''Miry Lowe?Pamiętacie?

Fajnie,ze wspomniałyście o ''Mariannie,Marysi...''też to uwielbiałam.

Aluc-no,rzeczywiscie lektury miałas poważne!Hehe,Makarenko był często cytowany w latach 70 ub.stulecia.Sama miałam zakusy na ten poemat,ale do tej pory niezrealizowałam,natomiast-czy któraś z Was kojarzy taką grubachną książkę rosyjskiego autora o tytule''Nasza szkoła''(lub Moja klasa,cos w tym guście)To była moja ukochana lektura,była w takiej szarej,grubej oprawie....i od 30 lat już się z tym nie s potkałam,a szukam jej po różnych zródłach.Bez skutku.
maminka43


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,011
Dołączył: nie, 12 mar 06 - 08:54
Skąd: Kraków
Nr użytkownika: 5,215

GG:


post czw, 12 lis 2009 - 10:54
Post #15

''Bułeczkę'' czytywałam wielokrotnie aż się rozpadła a jak sie pózniej ucieszyłam gdy zobaczyłam film o niej!

I...och,och....tak mi się zdaje,czy ta ''Cukiernia pod pierożkiem z wiśniami''to było o takiej dziewczynce,która przyjechała do cioci,która miała cukierenkę?Pełno tam było smakowitych przepisów...i we Francji rzecz się miała...dobrze myslę?Jakaż to była''smakowita''lektura!
''Karolcia'',tam było kilka częsci-tez było super,taki niebieski,zaczarowany koralik...ale były przygody!

A takie coś jak ''Babcia na jabłoni''Miry Lowe?Pamiętacie?

Fajnie,ze wspomniałyście o ''Mariannie,Marysi...''też to uwielbiałam.

Aluc-no,rzeczywiscie lektury miałas poważne!Hehe,Makarenko był często cytowany w latach 70 ub.stulecia.Sama miałam zakusy na ten poemat,ale do tej pory niezrealizowałam,natomiast-czy któraś z Was kojarzy taką grubachną książkę rosyjskiego autora o tytule''Nasza szkoła''(lub Moja klasa,cos w tym guście)To była moja ukochana lektura,była w takiej szarej,grubej oprawie....i od 30 lat już się z tym nie s potkałam,a szukam jej po różnych zródłach.Bez skutku.

--------------------
Agatka mama:
Joanny Dominiki(7.03.1987)
Ma?gorzaty Karoliny(9.10.1989)
Jakuba Krzysztofa(19.10.2006)

i babcia
Mai Adrianny(31.03.2006)
Patrycji Izabelli(08.09.2008)
Micha?a Marcina (24.07.2011)

Te?ciowa
Adrianka i Sebastianka ;)



Agnieszka AZJ
czw, 12 lis 2009 - 11:02
CYTAT(maminka42 @ Thu, 12 Nov 2009 - 10:54) *
I...och,och....tak mi się zdaje,czy ta ''Cukiernia pod pierożkiem z wiśniami''to było o takiej dziewczynce,która przyjechała do cioci,która miała cukierenkę?Pełno tam było smakowitych przepisów...i we Francji rzecz się miała...dobrze myslę?Jakaż to była''smakowita''lektura!


W Londynie to się działo - poza tym wszystko się zgadza icon_wink.gif

"Babcię na jabłoni" niedawno wznowiły "Dwie siostry".

Aluc,
przypomniałaś mi o Makarence icon_smile.gif Stoi na pólce, a mi wstyd, bo nie czytałam. Chyba się zabiorę.
Agnieszka AZJ


Grupa: Administratorzy
Postów: 12,842
Dołączył: śro, 21 sty 04 - 17:47
Skąd: Warszawa
Nr użytkownika: 1,355

GG:


post czw, 12 lis 2009 - 11:02
Post #16

CYTAT(maminka42 @ Thu, 12 Nov 2009 - 10:54) *
I...och,och....tak mi się zdaje,czy ta ''Cukiernia pod pierożkiem z wiśniami''to było o takiej dziewczynce,która przyjechała do cioci,która miała cukierenkę?Pełno tam było smakowitych przepisów...i we Francji rzecz się miała...dobrze myslę?Jakaż to była''smakowita''lektura!


W Londynie to się działo - poza tym wszystko się zgadza icon_wink.gif

"Babcię na jabłoni" niedawno wznowiły "Dwie siostry".

Aluc,
przypomniałaś mi o Makarence icon_smile.gif Stoi na pólce, a mi wstyd, bo nie czytałam. Chyba się zabiorę.

--------------------
Agnieszka, mama Ani (04.1993), Zosi (06.1996) i Julki (01.2000)
MAŁY POKÓJ Z KSIĄŻKAMI czyli o dobrych książkach dla dzieci nie tylko dla dzieci

A ty siej. A nuż coś wyrośnie.
A ty - to, co wyrośnie - zbieraj.
A ty czcij - co żyje radośnie,
A ty szanuj to, co umiera.

I pamiętaj - że dana ci pamięć:
Nie kłam sobie - a nikt ci nie skłamie.

(J. Kaczmarski)
April.
czw, 12 lis 2009 - 12:22
Chodzi mi po głowie jeszcze jedna książka i za nic nie mogę przypomnieć sobie tytułu..

O dziewczynce i jej babci, wakacjach nad Balatonem i morelach ( albo brzoskwiniach ) Uwielbiałam ją jako dziecko, szczególnie smakowite opisy drzewek uginających się pod ciężarem owoców icon_smile.gif
Na ilustracjach była chyba dziewczynka w brązowej bluzeczce w duże białe grochy...
Pamięta to ktoś ??
April.


Grupa: Moderatorzy
Postów: 1,704
Dołączył: śro, 15 cze 05 - 22:07
Skąd: Wielkopolska
Nr użytkownika: 3,273

GG:


post czw, 12 lis 2009 - 12:22
Post #17

Chodzi mi po głowie jeszcze jedna książka i za nic nie mogę przypomnieć sobie tytułu..

O dziewczynce i jej babci, wakacjach nad Balatonem i morelach ( albo brzoskwiniach ) Uwielbiałam ją jako dziecko, szczególnie smakowite opisy drzewek uginających się pod ciężarem owoców icon_smile.gif
Na ilustracjach była chyba dziewczynka w brązowej bluzeczce w duże białe grochy...
Pamięta to ktoś ??

--------------------
cymru_na_wygnani...
czw, 12 lis 2009 - 13:17
Jej musze jeszcze raz przeszukac strych w domu rodzicow moze jeszcze znajde Buleczke icon_smile.gif. A tak wogole to Timur przeciez byl jedna z pierwszych lektur szkolnych nieprawdaz? A czy ktos pamieta Pietrka z Puszczy Piskiej? Ja sobie nie zapomne opisow lowienia okoni i herbaty z lipy.

Jedna z najbardziej ulubionych ksiazek (dwa tomy byly) to I uczeni sa ludzmi. Zaczytywalam sie tym od wczesnego dziecinstwa...
cymru_na_wygnani...


Grupa: Zbanowani
Postów: 1,534
Dołączył: czw, 17 lis 05 - 16:23
Nr użytkownika: 4,071

GG:


post czw, 12 lis 2009 - 13:17
Post #18

Jej musze jeszcze raz przeszukac strych w domu rodzicow moze jeszcze znajde Buleczke icon_smile.gif. A tak wogole to Timur przeciez byl jedna z pierwszych lektur szkolnych nieprawdaz? A czy ktos pamieta Pietrka z Puszczy Piskiej? Ja sobie nie zapomne opisow lowienia okoni i herbaty z lipy.

Jedna z najbardziej ulubionych ksiazek (dwa tomy byly) to I uczeni sa ludzmi. Zaczytywalam sie tym od wczesnego dziecinstwa...

--------------------
"och ten dopiero wyszedl z wiezienia, 15 lat..."
"co zrobil?"
"Zabil zone."
"Super - znaczy stanu wolnego..."
pirania
czw, 12 lis 2009 - 13:38
CYTAT(skanna @ Thu, 12 Nov 2009 - 01:06) *
Przypomniała mi się jeszcze "Wycieczka-ucieczka". I "Chłopcy ze Starówki". - zaczytałam je obie na śmierć, "chłopcy" się rozlecieli.

wlasnie chlopcy ze starowki i jej 2 czesc- ewentualnie pierwsza a chlopcy byly druga- kochalam to icon_smile.gif
pirania


Grupa: Zbanowani
Postów: 9,406
Dołączył: pon, 07 kwi 03 - 14:10
Skąd: przy kompie
Nr użytkownika: 471




post czw, 12 lis 2009 - 13:38
Post #19

CYTAT(skanna @ Thu, 12 Nov 2009 - 01:06) *
Przypomniała mi się jeszcze "Wycieczka-ucieczka". I "Chłopcy ze Starówki". - zaczytałam je obie na śmierć, "chłopcy" się rozlecieli.

wlasnie chlopcy ze starowki i jej 2 czesc- ewentualnie pierwsza a chlopcy byly druga- kochalam to icon_smile.gif

--------------------
kiedy?, w ogóle, mia?am przemy?lenia a teraz mam pranie, list? zakupów spo?ywczych
i ubezpieczenie emerytalne ustawione jako sta?y przelew. by <a href="https://"https://zimno.blog.pl/"" rel="nofollow" target="_blank">https://zimno.blog.pl/</a>


<a href="https://"https://opsesyjna.blox.pl/html"" rel="nofollow" target="_blank">https://opsesyjna.blox.pl/html</a>

Obudzi?am w sobie zwierz?, niestety to koala.

pirania
czw, 12 lis 2009 - 13:40
A sposob na alcybiadesa jest genialny ostatnio na kursie przewodnikow zabrylowalam jak sugestywnie opowiedzialam czarna procesje do ratusza i wyrecytowalam jakimi imionami nazwano strowy warszawskiego rynku icon_smile.gif czym zreszta zyskalam opinie kujona i osoby wszystkowiedzacej i wszyscy chca moje notatki icon_smile.gif SPONAA dziala icon_smile.gif
pirania


Grupa: Zbanowani
Postów: 9,406
Dołączył: pon, 07 kwi 03 - 14:10
Skąd: przy kompie
Nr użytkownika: 471




post czw, 12 lis 2009 - 13:40
Post #20

A sposob na alcybiadesa jest genialny ostatnio na kursie przewodnikow zabrylowalam jak sugestywnie opowiedzialam czarna procesje do ratusza i wyrecytowalam jakimi imionami nazwano strowy warszawskiego rynku icon_smile.gif czym zreszta zyskalam opinie kujona i osoby wszystkowiedzacej i wszyscy chca moje notatki icon_smile.gif SPONAA dziala icon_smile.gif

--------------------
kiedy?, w ogóle, mia?am przemy?lenia a teraz mam pranie, list? zakupów spo?ywczych
i ubezpieczenie emerytalne ustawione jako sta?y przelew. by <a href="https://"https://zimno.blog.pl/"" rel="nofollow" target="_blank">https://zimno.blog.pl/</a>


<a href="https://"https://opsesyjna.blox.pl/html"" rel="nofollow" target="_blank">https://opsesyjna.blox.pl/html</a>

Obudzi?am w sobie zwierz?, niestety to koala.

> Książki naszego dzieciństwa, a zwłaszcza takie''komunistyczne'':)
Start new topic
Reply to this topic
8 Stron V   1 2 3 następna ostatnia 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: czw, 28 mar 2024 - 16:19
lista postw tego wtku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama