Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
 

zaległe alimenty - 3 lata wstecz

> 
midia
wto, 18 wrz 2007 - 19:15
Witam
Dzisiaj dowiedziałam, że zaległe alimenty ulegają przedawnieniu po 3 latach, czy to prawda?
Na jakiej podstawie mogę starać się u komornika na ściągnięcie alimentów zaległych. Czy musze wnieść sprawę do Sądu Rodzinnego by orzekł, że taka zaległość występuje czy sama wnioskuję u komornika bez orzeczenie Sądu?

Nadmieniam, że ojciec dziecka płaci bardzo nieregularnie. Nie znam dnia ani godziny.. -)) Obecnie pracuje od roku a Anglii a zapłacił dopiero w czerwcu 550 zł. i 600 zł .w sierpniu. A teraz znowu cisza..

Następne moje pytania to jesli ma zasądzone 200 zł (to była ugoda ponieważ byliśmy jeszcze w nieformalnym związku) to czy obecne wpłaty z tego roku będą zaliczone na zaległości jeśli w tytule przelewu wpisał tylko "alimenty dla Pawełka"?

pozdrawiam

Mama 3,5 letniego Pawełka
midia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 591
Dołączył: nie, 31 sie 03 - 10:27
Nr użytkownika: 1,022




post wto, 18 wrz 2007 - 19:15
Post #1

Witam
Dzisiaj dowiedziałam, że zaległe alimenty ulegają przedawnieniu po 3 latach, czy to prawda?
Na jakiej podstawie mogę starać się u komornika na ściągnięcie alimentów zaległych. Czy musze wnieść sprawę do Sądu Rodzinnego by orzekł, że taka zaległość występuje czy sama wnioskuję u komornika bez orzeczenie Sądu?

Nadmieniam, że ojciec dziecka płaci bardzo nieregularnie. Nie znam dnia ani godziny.. -)) Obecnie pracuje od roku a Anglii a zapłacił dopiero w czerwcu 550 zł. i 600 zł .w sierpniu. A teraz znowu cisza..

Następne moje pytania to jesli ma zasądzone 200 zł (to była ugoda ponieważ byliśmy jeszcze w nieformalnym związku) to czy obecne wpłaty z tego roku będą zaliczone na zaległości jeśli w tytule przelewu wpisał tylko "alimenty dla Pawełka"?

pozdrawiam

Mama 3,5 letniego Pawełka

--------------------
Szczęśliwa mama Pawełka ur. 12.03.2004 :-)
MamaKaroli
wto, 18 wrz 2007 - 22:27
To prawda. Alimentów zaległych można żądać trzy lata wstecz. Jednak komornik nie sprawdza czy rzeczywiście są to trzy lata. Wierzycielka sama pisze wniosek a ojciec dziecka może się jedynie od niego odwołać.
Jeżeli masz już wyrok o alimenty nie musisz iść do Sądu, no chyba, że go nie masz to wtedy musisz sobie zasądzić icon_smile.gif
Do Komornika składa się oryginalny tytuł wykonawczy zaopatrzony w klauzulę wykonalności i wniosek egzekucyjny - innej opcji nie ma.
W pierwszej kolejności płatne są alimenty bieżące, dopiero później zaległości. Po tytule przelewu wnioskuję, że są to alimenty bieżące czyli jeśli np. dostałaś je we wrześniu to są za wrzesień. Jeżeli jest to kwota wyższa niż rata bieżąca to nadpłata jest zaliczana na zaległości i odsetki.
MamaKaroli


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 173
Dołączył: pon, 25 cze 07 - 08:50
SkÄ…d: Warmia
Nr użytkownika: 15,093




post wto, 18 wrz 2007 - 22:27
Post #2

To prawda. Alimentów zaległych można żądać trzy lata wstecz. Jednak komornik nie sprawdza czy rzeczywiście są to trzy lata. Wierzycielka sama pisze wniosek a ojciec dziecka może się jedynie od niego odwołać.
Jeżeli masz już wyrok o alimenty nie musisz iść do Sądu, no chyba, że go nie masz to wtedy musisz sobie zasądzić icon_smile.gif
Do Komornika składa się oryginalny tytuł wykonawczy zaopatrzony w klauzulę wykonalności i wniosek egzekucyjny - innej opcji nie ma.
W pierwszej kolejności płatne są alimenty bieżące, dopiero później zaległości. Po tytule przelewu wnioskuję, że są to alimenty bieżące czyli jeśli np. dostałaś je we wrześniu to są za wrzesień. Jeżeli jest to kwota wyższa niż rata bieżąca to nadpłata jest zaliczana na zaległości i odsetki.

--------------------

midia
czw, 20 wrz 2007 - 09:30
CYTAT(MamaKaroli @ śro, 19 wrz 2007 - 00:27) *
Do Komornika składa się oryginalny tytuł wykonawczy zaopatrzony w klauzulę wykonalności i wniosek egzekucyjny - innej opcji nie ma.



Dziękuję bardzo, ale jesli byś mogła wytłumaczyć mi troszkę dalej..
Tytuł wykonawczy skąd mam wziąć?
Jesli to komornik wypełnia to sam wpisuje klauzulę wykonalności i wniosek egzekucyjny?

Wyrok mam. Oczywiście w oryginale. Ale zupełnie nie wiem jak ugryzc tę sprawę.

Naprawdę baaaardzo dziękuję!!

pozdrawiam
Beata
midia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 591
Dołączył: nie, 31 sie 03 - 10:27
Nr użytkownika: 1,022




post czw, 20 wrz 2007 - 09:30
Post #3

CYTAT(MamaKaroli @ śro, 19 wrz 2007 - 00:27) *
Do Komornika składa się oryginalny tytuł wykonawczy zaopatrzony w klauzulę wykonalności i wniosek egzekucyjny - innej opcji nie ma.



Dziękuję bardzo, ale jesli byś mogła wytłumaczyć mi troszkę dalej..
Tytuł wykonawczy skąd mam wziąć?
Jesli to komornik wypełnia to sam wpisuje klauzulę wykonalności i wniosek egzekucyjny?

Wyrok mam. Oczywiście w oryginale. Ale zupełnie nie wiem jak ugryzc tę sprawę.

Naprawdę baaaardzo dziękuję!!

pozdrawiam
Beata

--------------------
Szczęśliwa mama Pawełka ur. 12.03.2004 :-)
MamaKaroli
czw, 20 wrz 2007 - 10:15
Wyrok to inaczej tytul wykonawczy icon_smile.gif

Klauzula wkonalności to jest duża kwadratowa pieczatka na wyroku o mniej wiecej takiej treści: Sąd nakazuje wszystkim urzedom i osobom których to dotyczyć może aby postanowienia niniejszego tytułu wykonały itd. Jezeli masz taką pieczątkę to ok a jeżeli nie to musisz zwrócic się do Sądu z którego wyrok masz o nalożenie takiej pieczatki.
Wtedy z takim wyrokiem idziesz do Komornika właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika, wypełniasz wniosek ( możesz to zrobić na miejscu) i składasz do egzekucji.
MamaKaroli


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 173
Dołączył: pon, 25 cze 07 - 08:50
SkÄ…d: Warmia
Nr użytkownika: 15,093




post czw, 20 wrz 2007 - 10:15
Post #4

Wyrok to inaczej tytul wykonawczy icon_smile.gif

Klauzula wkonalności to jest duża kwadratowa pieczatka na wyroku o mniej wiecej takiej treści: Sąd nakazuje wszystkim urzedom i osobom których to dotyczyć może aby postanowienia niniejszego tytułu wykonały itd. Jezeli masz taką pieczątkę to ok a jeżeli nie to musisz zwrócic się do Sądu z którego wyrok masz o nalożenie takiej pieczatki.
Wtedy z takim wyrokiem idziesz do Komornika właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika, wypełniasz wniosek ( możesz to zrobić na miejscu) i składasz do egzekucji.

--------------------

agii
wto, 25 mar 2008 - 11:42
A jak wyliczyć odsetki za zaległe alimenty?
agii


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4
Dołączył: wto, 25 mar 08 - 11:34
Nr użytkownika: 18,966




post wto, 25 mar 2008 - 11:42
Post #5

A jak wyliczyć odsetki za zaległe alimenty?
midia
czw, 15 maj 2008 - 21:36
CYTAT(agii @ Tue, 25 Mar 2008 - 12:42) *
A jak wyliczyć odsetki za zaległe alimenty?



Tu masz kalkulatory do liczenia odsetek:

https://www.infor.pl/kalkulatory.html

wpisujesz datę wymaganych alimentów i dzień do którego liczysz odestki i masz. Czary mary-)))


pozdrawiam
i powodzenia!

Co z tymi chorymi ojcami jest nie tak??? szlag mnie trafia!
midia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 591
Dołączył: nie, 31 sie 03 - 10:27
Nr użytkownika: 1,022




post czw, 15 maj 2008 - 21:36
Post #6

CYTAT(agii @ Tue, 25 Mar 2008 - 12:42) *
A jak wyliczyć odsetki za zaległe alimenty?



Tu masz kalkulatory do liczenia odsetek:

https://www.infor.pl/kalkulatory.html

wpisujesz datę wymaganych alimentów i dzień do którego liczysz odestki i masz. Czary mary-)))


pozdrawiam
i powodzenia!

Co z tymi chorymi ojcami jest nie tak??? szlag mnie trafia!

--------------------
Szczęśliwa mama Pawełka ur. 12.03.2004 :-)
agii
śro, 25 cze 2008 - 18:35
CYTAT(decy @ Thu, 15 May 2008 - 22:36) *
Tu masz kalkulatory do liczenia odsetek:

https://www.infor.pl/kalkulatory.html

wpisujesz datę wymaganych alimentów i dzień do którego liczysz odestki i masz. Czary mary-)))
pozdrawiam
i powodzenia!

Co z tymi chorymi ojcami jest nie tak??? szlag mnie trafia!

agii


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4
Dołączył: wto, 25 mar 08 - 11:34
Nr użytkownika: 18,966




post śro, 25 cze 2008 - 18:35
Post #7

CYTAT(decy @ Thu, 15 May 2008 - 22:36) *
Tu masz kalkulatory do liczenia odsetek:

https://www.infor.pl/kalkulatory.html

wpisujesz datę wymaganych alimentów i dzień do którego liczysz odestki i masz. Czary mary-)))
pozdrawiam
i powodzenia!

Co z tymi chorymi ojcami jest nie tak??? szlag mnie trafia!

agii
śro, 25 cze 2008 - 18:36
dziekuje bardzo
agii


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4
Dołączył: wto, 25 mar 08 - 11:34
Nr użytkownika: 18,966




post śro, 25 cze 2008 - 18:36
Post #8

dziekuje bardzo
> zalegÅ‚e alimenty - 3 lata wstecz
Start new topic
Reply to this topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: czw, 28 mar 2024 - 20:20
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama