Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
 

Karmienie piersią a płodność

> 
Senele
pon, 19 wrz 2011 - 22:43
Drogie młode Mamy, czy wiecie może, jak szybko powraca płodność po porodzie? Czy to prawda, że bezpłodność laktacyjna trwa 12 tygodni, tak jak piszą w tym artykule? [link usuniety przez administratora]
Senele


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 5
Dołączył: pon, 19 wrz 11 - 22:29
Nr użytkownika: 37,789




post pon, 19 wrz 2011 - 22:43
Post #1

Drogie młode Mamy, czy wiecie może, jak szybko powraca płodność po porodzie? Czy to prawda, że bezpłodność laktacyjna trwa 12 tygodni, tak jak piszą w tym artykule? [link usuniety przez administratora]
Lilopi
wto, 20 wrz 2011 - 07:42
Ja karmiłam do 10 miesiąca, a miesiączkować zaczęłam w 5 miesiącu od urodzenia, ale tak naprawdę nie wiedziałam, kiedy ten dzień nadejdzie:

Warunki ekologicznego karmienia piersiÄ…:

- dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią, bez dodatkowych płynów i pokarmów, - dodatkowe płyny podawałam od początku, a pokarmy zaczęłam powoli podawać po 4 miesiącu jak przy butelkowym karmieniu
- ilość przystawień do piersi nie powinna być niższa niż 6 razy dziennie, - tego nie pamiętam
- odstępy pomiędzy karmieniem nie powinny być dłuższe niż 6 godzin, - zdarzały się przespane noce, więc wynosiły czasem 8 godzin
- łączny czas karmienia dziennego nie powinien wynosić mniej niż 100 minut, - nie liczyłam nigdy
- dziecko powinno być uspokajane piersią (zamiast smoczka), - smoczek musiał być icon_twisted.gif
- pierś powinna być podawana dziecku na każde żądanie. - i była

Wydaje mi się, że te 12 tygodni można przyjąć jako dość pewne, ale każda kobieta jest inna - idziesz na pewniaka, ciesząc się długą niepłodnością, a tu się okazuje, że to już 4 miesiąc kolejnej ciąży... 08.gif

Ten post edytował gosia123 wto, 20 wrz 2011 - 07:44
Lilopi


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 415
Dołączył: sob, 20 cze 09 - 18:18
Nr użytkownika: 27,889




post wto, 20 wrz 2011 - 07:42
Post #2

Ja karmiłam do 10 miesiąca, a miesiączkować zaczęłam w 5 miesiącu od urodzenia, ale tak naprawdę nie wiedziałam, kiedy ten dzień nadejdzie:

Warunki ekologicznego karmienia piersiÄ…:

- dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią, bez dodatkowych płynów i pokarmów, - dodatkowe płyny podawałam od początku, a pokarmy zaczęłam powoli podawać po 4 miesiącu jak przy butelkowym karmieniu
- ilość przystawień do piersi nie powinna być niższa niż 6 razy dziennie, - tego nie pamiętam
- odstępy pomiędzy karmieniem nie powinny być dłuższe niż 6 godzin, - zdarzały się przespane noce, więc wynosiły czasem 8 godzin
- łączny czas karmienia dziennego nie powinien wynosić mniej niż 100 minut, - nie liczyłam nigdy
- dziecko powinno być uspokajane piersią (zamiast smoczka), - smoczek musiał być icon_twisted.gif
- pierś powinna być podawana dziecku na każde żądanie. - i była

Wydaje mi się, że te 12 tygodni można przyjąć jako dość pewne, ale każda kobieta jest inna - idziesz na pewniaka, ciesząc się długą niepłodnością, a tu się okazuje, że to już 4 miesiąc kolejnej ciąży... 08.gif

--------------------
2002 D
2012 P
aniakuleczka
wto, 20 wrz 2011 - 16:43
Senele
czy zalogowałaś się na forum, żeby nas zaciągnąć na tamtą stronę? icon_smile.gif

a na serio, wszędzie jest napisane, że to zależy od kobiety.
ja bym wolała poradę w stylu - co zrobić, żeby zajść w ciążę nie przestając karmić
czyli jak wywołać owulację pół roku po porodzie icon_smile.gif
aniakuleczka


Grupa: Moderatorzy
Postów: 3,484
Dołączył: pon, 23 sie 10 - 22:47
SkÄ…d: Warszawa
Nr użytkownika: 34,112




post wto, 20 wrz 2011 - 16:43
Post #3

Senele
czy zalogowałaś się na forum, żeby nas zaciągnąć na tamtą stronę? icon_smile.gif

a na serio, wszędzie jest napisane, że to zależy od kobiety.
ja bym wolała poradę w stylu - co zrobić, żeby zajść w ciążę nie przestając karmić
czyli jak wywołać owulację pół roku po porodzie icon_smile.gif

--------------------


Fajnie być mamą,
tylko po kim ona jest taka uparta? :)
Senele
wto, 20 wrz 2011 - 21:42
Mi się wydaje, że zajście w ciążę niedługo po porodzie jest wyjątkowo łatwe:) tak wynika z doświadczeń moich znajomych, chyba że masz pecha:)
Senele


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 5
Dołączył: pon, 19 wrz 11 - 22:29
Nr użytkownika: 37,789




post wto, 20 wrz 2011 - 21:42
Post #4

Mi się wydaje, że zajście w ciążę niedługo po porodzie jest wyjątkowo łatwe:) tak wynika z doświadczeń moich znajomych, chyba że masz pecha:)
aniakuleczka
śro, 21 wrz 2011 - 22:29
do tej pory myślałam, że nie icon_smile.gif
aniakuleczka


Grupa: Moderatorzy
Postów: 3,484
Dołączył: pon, 23 sie 10 - 22:47
SkÄ…d: Warszawa
Nr użytkownika: 34,112




post śro, 21 wrz 2011 - 22:29
Post #5

do tej pory myślałam, że nie icon_smile.gif


--------------------


Fajnie być mamą,
tylko po kim ona jest taka uparta? :)
Senele
śro, 21 wrz 2011 - 23:51
A masz z tym jakiś problem? Jeśli tak, to być może jeszcze Ci owulacja nie wróciła po porodzie. Jak tylko wróci i wykorzystasz ten moment, to bum i juz w drodze będzie następny Skarb.icon_smile.gif
Senele


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 5
Dołączył: pon, 19 wrz 11 - 22:29
Nr użytkownika: 37,789




post śro, 21 wrz 2011 - 23:51
Post #6

A masz z tym jakiś problem? Jeśli tak, to być może jeszcze Ci owulacja nie wróciła po porodzie. Jak tylko wróci i wykorzystasz ten moment, to bum i juz w drodze będzie następny Skarb.icon_smile.gif
KorneliaB

Go??







post wto, 18 paź 2011 - 15:04
Post #7

Nie pamiętam dokładnych ram czasowych, ale na pewno jak karmisz piersią to dłużej jesteś bezpłodna po porodzie.
gozar
wto, 18 paź 2011 - 15:08
CYTAT(KorneliaB @ Tue, 18 Oct 2011 - 16:04) *
Nie pamiętam dokładnych ram czasowych, ale na pewno jak karmisz piersią to dłużej jesteś bezpłodna po porodzie.

jesuuu, co za bzdety.
gozar


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,154
Dołączył: sob, 22 lis 08 - 17:37
SkÄ…d: Lublin
Nr użytkownika: 23,761

GG:


post wto, 18 paź 2011 - 15:08
Post #8

CYTAT(KorneliaB @ Tue, 18 Oct 2011 - 16:04) *
Nie pamiętam dokładnych ram czasowych, ale na pewno jak karmisz piersią to dłużej jesteś bezpłodna po porodzie.

jesuuu, co za bzdety.

--------------------
bb
wto, 18 paź 2011 - 15:10
CYTAT(gozar @ Tue, 18 Oct 2011 - 16:08) *
jesuuu, co za bzdety.


nie bzdety tylko urban legend 06.gif

Ten post edytował bb wto, 18 paź 2011 - 15:10
bb


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 5,371
Dołączył: śro, 07 sty 04 - 12:54
SkÄ…d: greckie gory
Nr użytkownika: 1,313

GG:


post wto, 18 paź 2011 - 15:10
Post #9

CYTAT(gozar @ Tue, 18 Oct 2011 - 16:08) *
jesuuu, co za bzdety.


nie bzdety tylko urban legend 06.gif

--------------------
Sofia (2002) & Christina (2005) - moje greckie Slowianki
jaAga*
wto, 18 paź 2011 - 15:37
Oj tam, oj tam icon_wink.gif, po pierwszym porodzie 10 miesięcy, po drugim 12 miesięcy nie miałam owulacji icon_wink.gif, karmiłam po 18 miesięcy - więc czasem się sprawdza (czego nie radzę sprawdzać na sobie).
jaAga*


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 11,551
Dołączył: śro, 17 sty 07 - 12:54
Skąd: Zamość
Nr użytkownika: 10,058




post wto, 18 paź 2011 - 15:37
Post #10

Oj tam, oj tam icon_wink.gif, po pierwszym porodzie 10 miesięcy, po drugim 12 miesięcy nie miałam owulacji icon_wink.gif, karmiłam po 18 miesięcy - więc czasem się sprawdza (czego nie radzę sprawdzać na sobie).

--------------------
Mama Julii (2003) i Kariny (2007)
KorneliaB

Go??







post śro, 19 paź 2011 - 11:07
Post #11

CYTAT(bb @ Tue, 18 Oct 2011 - 16:10) *
nie bzdety tylko urban legend 06.gif


nie jest to wzięte z kosmosu.
"W czasie karmienia piersią dziecko ssąc, powoduje pobudzenie wydzielania oksytocyny i prolaktyny. Prolaktyna powoduje wydzielanie mleka oraz hamuje owulację." (Bielawska-Baturowicz E., Kornas-Biela D., Z zagadnień psychologii prokreacyjnej, Redakcja Wydawnictw KUL, Lublin 1992.)
Stąd wniosek, że matkom karmiącym owulacja się opóźnia.
użytkownik usunięty

Go??







post śro, 19 paź 2011 - 14:24
Post #12

Pomijając już naukowość publikacji tego typu, bo nie o to nawet chodzi.
Bzdurą jest to co napisałaś tutaj:

CYTAT(KorneliaB @ Tue, 18 Oct 2011 - 14:04) *
Nie pamiętam dokładnych ram czasowych, ale na pewno jak karmisz piersią to dłużej jesteś bezpłodna po porodzie.


Owszem matki karmiąc mogą mieć owulacje później, ale karmienie w żaden sposób nie powoduje bezpłodności.
MamaJulki
śro, 19 paź 2011 - 14:36
CYTAT(KorneliaB @ Wed, 19 Oct 2011 - 12:07) *
nie jest to wzięte z kosmosu.
"W czasie karmienia piersią dziecko ssąc, powoduje pobudzenie wydzielania oksytocyny i prolaktyny. Prolaktyna powoduje wydzielanie mleka oraz hamuje owulację." (Bielawska-Baturowicz E., Kornas-Biela D., Z zagadnień psychologii prokreacyjnej, Redakcja Wydawnictw KUL, Lublin 1992.)
Stąd wniosek, że matkom karmiącym owulacja się opóźnia.


no tak - ja po obydwu porodach okres dostałam po 3-4 tyg i od tego czasu odczuwałam regularnie owulację
także ekstra metoda ! na zajście w ciążę rzecz jasna...
MamaJulki


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,217
Dołączył: nie, 08 kwi 07 - 22:13
Nr użytkownika: 12,767




post śro, 19 paź 2011 - 14:36
Post #13

CYTAT(KorneliaB @ Wed, 19 Oct 2011 - 12:07) *
nie jest to wzięte z kosmosu.
"W czasie karmienia piersią dziecko ssąc, powoduje pobudzenie wydzielania oksytocyny i prolaktyny. Prolaktyna powoduje wydzielanie mleka oraz hamuje owulację." (Bielawska-Baturowicz E., Kornas-Biela D., Z zagadnień psychologii prokreacyjnej, Redakcja Wydawnictw KUL, Lublin 1992.)
Stąd wniosek, że matkom karmiącym owulacja się opóźnia.


no tak - ja po obydwu porodach okres dostałam po 3-4 tyg i od tego czasu odczuwałam regularnie owulację
także ekstra metoda ! na zajście w ciążę rzecz jasna...
MamaJulki
śro, 19 paź 2011 - 14:37
SENELE masz jakÄ…Å› dietÄ™ rzÄ…dowÄ… za wspieranie polityki prorodzinnej ? 04.gif
MamaJulki


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,217
Dołączył: nie, 08 kwi 07 - 22:13
Nr użytkownika: 12,767




post śro, 19 paź 2011 - 14:37
Post #14

SENELE masz jakÄ…Å› dietÄ™ rzÄ…dowÄ… za wspieranie polityki prorodzinnej ? 04.gif
KorneliaB

Go??







post śro, 19 paź 2011 - 15:52
Post #15

CYTAT(jully @ Wed, 19 Oct 2011 - 15:24) *
Pomijając już naukowość publikacji tego typu, bo nie o to nawet chodzi.
Bzdurą jest to co napisałaś tutaj:
Owszem matki karmiąc mogą mieć owulacje później, ale karmienie w żaden sposób nie powoduje bezpłodności.


Ależ oczywiście że karmienie nie powoduje bezpłodności. To błąd słowny, powinno być niepłodność zamiast bezpłodność - oczywiście, że to są dwie rożne rzeczy. Zrobiłam błąd słowny i tyle - przepraszam, dlaczego tak się oburzacie?icon_sad.gif
I nie napisałam, ze "powoduje" tylko że "przedłuża" (niepłodność oczywiście) ... I to wszystko prawda. I oczywistością jest również że każda kobieta jest inna i nie można bojkotować zasady, bo samej się miało inaczej.
Skoro lekarze tak twierdzą (jak napisałam) to widocznie większość kobiet tak ma. MamoJulki, a jak Ty miałaś inaczej to nie znaczy, że od razu całe to twierdzenie jest jedną wielką bzdurą.
aisha1111
nie, 30 paź 2011 - 21:35
tak. powoduje niepłodność, ale pod pewnymi warunkami (nie wiem na ile to jest naukowe a na ile nie, ale pielęgniarka mi o tym mówiła):
1. karmić w odstępach min. 3 godzinnych przez min.15 minut (także w nocy)
2. prowadzić stały rytm dnia (żadnych wyjazdów, wycieczek itp w inne klimaty)
3. nie chorować i nie przeziębiać się
4. dziecko musi wypijać za każdym razem podobna ilość mleka - ciekawe jak to sprawdzić? pewnie trzeba miec wagę koło łóżka i ważyć po każdym karmieniu, także w nocy, co nie powinno byc problemem biorąc pod uwagę, że i tak trzeba wstać co 3 godziny
5. nie dopajać nawet wodą
6. nie wprowadzać nowych pokarmów do diety dziecka
jak dla mnie niewykonalne
aisha1111


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,292
Dołączył: nie, 19 wrz 10 - 11:43
SkÄ…d: z krainy deszczu
Nr użytkownika: 34,334




post nie, 30 paź 2011 - 21:35
Post #16

tak. powoduje niepłodność, ale pod pewnymi warunkami (nie wiem na ile to jest naukowe a na ile nie, ale pielęgniarka mi o tym mówiła):
1. karmić w odstępach min. 3 godzinnych przez min.15 minut (także w nocy)
2. prowadzić stały rytm dnia (żadnych wyjazdów, wycieczek itp w inne klimaty)
3. nie chorować i nie przeziębiać się
4. dziecko musi wypijać za każdym razem podobna ilość mleka - ciekawe jak to sprawdzić? pewnie trzeba miec wagę koło łóżka i ważyć po każdym karmieniu, także w nocy, co nie powinno byc problemem biorąc pod uwagę, że i tak trzeba wstać co 3 godziny
5. nie dopajać nawet wodą
6. nie wprowadzać nowych pokarmów do diety dziecka
jak dla mnie niewykonalne

--------------------
Kruszynek 21 marca 2008 (8 tc)



> Karmienie piersiÄ… a pÅ‚odność
Start new topic
Reply to this topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: czw, 25 kwi 2024 - 06:07
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama