Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
2 Stron V   1 2 nastÄ™pna  

Niania czy żłobek dla 3 miesięcznego dziecka

, komu lepiej zaufać przy tak maleńkim dziecku ???
> , komu lepiej zaufać przy tak maleÅ„kim dziecku ???
Julia21
czw, 28 lis 2013 - 22:37
Witam .Jestem mamą 10 tygodniowej dziewczynki, którą od stycznia będę musiała zostawiać pod opieką obcych mi osób bądz niani .Nie zdecydowałam się jeszcze i dlatego chciała bym zasięgnąć porad innych mam , których mój temat nie jest obcy . Czym kierowałyście się przy wyborze opieki nad dzieckiem i jakie należy wymienić ZA i PRZECIW żłobka oraz niani ?! Pozdrawiam !
Julia21


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 16
Dołączył: czw, 28 lis 13 - 22:13
SkÄ…d: UK
Nr użytkownika: 43,225




post czw, 28 lis 2013 - 22:37
Post #1

Witam .Jestem mamą 10 tygodniowej dziewczynki, którą od stycznia będę musiała zostawiać pod opieką obcych mi osób bądz niani .Nie zdecydowałam się jeszcze i dlatego chciała bym zasięgnąć porad innych mam , których mój temat nie jest obcy . Czym kierowałyście się przy wyborze opieki nad dzieckiem i jakie należy wymienić ZA i PRZECIW żłobka oraz niani ?! Pozdrawiam !
aniakuleczka
czw, 28 lis 2013 - 22:45
A nie masz możliwości jeszcze trochę zostać z dzieckiem?

pewnie nie masz.

W takim razie niania zdecydowanie. zwłaszcza od stycznia. Bo ubieranie/budzenie/odwożenie dziecka to bardzo trudna i przykra logistyka styczniowych poranków i w ogóle poranków...
W żłobku dziecko tak małe nie zyska doświadczeń społecznych a ono potrzebuje kontaktu 1:1, noszenia, bliskości i realizowania jego potrzeb na każde żądanie.
W żłobku tego nie dostanie, więc do przyszłego stycznia polecam nianię. Potem żłobek
aniakuleczka


Grupa: Moderatorzy
Postów: 3,484
Dołączył: pon, 23 sie 10 - 22:47
SkÄ…d: Warszawa
Nr użytkownika: 34,112




post czw, 28 lis 2013 - 22:45
Post #2

A nie masz możliwości jeszcze trochę zostać z dzieckiem?

pewnie nie masz.

W takim razie niania zdecydowanie. zwłaszcza od stycznia. Bo ubieranie/budzenie/odwożenie dziecka to bardzo trudna i przykra logistyka styczniowych poranków i w ogóle poranków...
W żłobku dziecko tak małe nie zyska doświadczeń społecznych a ono potrzebuje kontaktu 1:1, noszenia, bliskości i realizowania jego potrzeb na każde żądanie.
W żłobku tego nie dostanie, więc do przyszłego stycznia polecam nianię. Potem żłobek

--------------------


Fajnie być mamą,
tylko po kim ona jest taka uparta? :)
Julia21
czw, 28 lis 2013 - 23:07
Studiuję i nie chciała bym brać gap year na ostatnim roku licencjatu .Teraz mam tu mamę , która mi pomaga przy małej ale po światach już nie przyjedzie więc pozostaje niania bądz żłobek :/
Dziękuję za odpowiedz icon_smile.gif Na pewno wezmę pod uwagę Twoje sugestie ! Tylko czy niania wywiąże się ze swoich obowiązków i zadba o dziecko należycie właściwie bez żadnej kontroli ?? Ciężko tak zaufać-zwłaszcza w tych czasach...
Pozdrawiam
Julia21


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 16
Dołączył: czw, 28 lis 13 - 22:13
SkÄ…d: UK
Nr użytkownika: 43,225




post czw, 28 lis 2013 - 23:07
Post #3

Studiuję i nie chciała bym brać gap year na ostatnim roku licencjatu .Teraz mam tu mamę , która mi pomaga przy małej ale po światach już nie przyjedzie więc pozostaje niania bądz żłobek :/
Dziękuję za odpowiedz icon_smile.gif Na pewno wezmę pod uwagę Twoje sugestie ! Tylko czy niania wywiąże się ze swoich obowiązków i zadba o dziecko należycie właściwie bez żadnej kontroli ?? Ciężko tak zaufać-zwłaszcza w tych czasach...
Pozdrawiam
aniakuleczka
czw, 28 lis 2013 - 23:12
moze warto wziąć jeden semestr wolny? zresztą - jako studentka możesz mieć nianię na kilka godzin dziennie a nie musisz mieć opieki na cały dzień?
aniakuleczka


Grupa: Moderatorzy
Postów: 3,484
Dołączył: pon, 23 sie 10 - 22:47
SkÄ…d: Warszawa
Nr użytkownika: 34,112




post czw, 28 lis 2013 - 23:12
Post #4

moze warto wziąć jeden semestr wolny? zresztą - jako studentka możesz mieć nianię na kilka godzin dziennie a nie musisz mieć opieki na cały dzień?

--------------------


Fajnie być mamą,
tylko po kim ona jest taka uparta? :)
Julia21
czw, 28 lis 2013 - 23:21
Chodzi o to, że na uczelni nie spędzam więcej niż 19 godzin tygodniowo więc nie było by potrzeby trzymać jej w takim żłobku od 8 do 18 a jedynie na góra 5 godzin . Zresztą mała ma tatusia , który zajmie się nią gdy ja nie będę mogła
Julia21


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 16
Dołączył: czw, 28 lis 13 - 22:13
SkÄ…d: UK
Nr użytkownika: 43,225




post czw, 28 lis 2013 - 23:21
Post #5

Chodzi o to, że na uczelni nie spędzam więcej niż 19 godzin tygodniowo więc nie było by potrzeby trzymać jej w takim żłobku od 8 do 18 a jedynie na góra 5 godzin . Zresztą mała ma tatusia , który zajmie się nią gdy ja nie będę mogła
agnese
czw, 28 lis 2013 - 23:29
CYTAT(Julia21 @ Thu, 28 Nov 2013 - 23:21) *
Chodzi o to, że na uczelni nie spędzam więcej niż 19 godzin tygodniowo więc nie było by potrzeby trzymać jej w takim żłobku od 8 do 18 a jedynie na góra 5 godzin . Zresztą mała ma tatusia , który zajmie się nią gdy ja nie będę mogła


to ja trochę nie rozumiem, jak jest tatuś który może się zająć to po co niania czy żłobek
jeżeli miała bym na takim etapie wybrać i mogłabym sobie pozwolić finansowo to wołałabym nianie, zawsze to większa bliskość, możliwość dostosowania sie do rytmu dnia dziecka itp, przy brzydkiej pogodzie nie trzeba dziecka rano wyciągać z domu, budzić itp
agnese


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,091
Dołączył: pią, 10 kwi 09 - 20:19
Nr użytkownika: 26,621




post czw, 28 lis 2013 - 23:29
Post #6

CYTAT(Julia21 @ Thu, 28 Nov 2013 - 23:21) *
Chodzi o to, że na uczelni nie spędzam więcej niż 19 godzin tygodniowo więc nie było by potrzeby trzymać jej w takim żłobku od 8 do 18 a jedynie na góra 5 godzin . Zresztą mała ma tatusia , który zajmie się nią gdy ja nie będę mogła


to ja trochę nie rozumiem, jak jest tatuś który może się zająć to po co niania czy żłobek
jeżeli miała bym na takim etapie wybrać i mogłabym sobie pozwolić finansowo to wołałabym nianie, zawsze to większa bliskość, możliwość dostosowania sie do rytmu dnia dziecka itp, przy brzydkiej pogodzie nie trzeba dziecka rano wyciągać z domu, budzić itp

--------------------
F. 2008
A. 2011
kalarepa78
piÄ…, 29 lis 2013 - 06:59
zdecydowanie niania!
kalarepa78


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,706
Dołączył: pią, 28 sty 05 - 15:38
SkÄ…d: Warszawa
Nr użytkownika: 2,598




post piÄ…, 29 lis 2013 - 06:59
Post #7

zdecydowanie niania!

--------------------




karoleenka
piÄ…, 29 lis 2013 - 08:59
jak dla mnie dla takiego maleństwa- tylko niania !
karoleenka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,473
Dołączył: śro, 12 maj 04 - 22:04
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 1,741

GG:


post piÄ…, 29 lis 2013 - 08:59
Post #8

jak dla mnie dla takiego maleństwa- tylko niania !

--------------------





jaAga*
piÄ…, 29 lis 2013 - 09:17
W takim wieku- niania. Zresztą w mom mieście np. dzieci do żłobka przyjmują od skończonych 6 miesięcy zycia.
jaAga*


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 11,551
Dołączył: śro, 17 sty 07 - 12:54
Skąd: Zamość
Nr użytkownika: 10,058




post piÄ…, 29 lis 2013 - 09:17
Post #9

W takim wieku- niania. Zresztą w mom mieście np. dzieci do żłobka przyjmują od skończonych 6 miesięcy zycia.

--------------------
Mama Julii (2003) i Kariny (2007)
Julia21
piÄ…, 29 lis 2013 - 10:18
CYTAT(agnese @ Thu, 28 Nov 2013 - 23:29) *
to ja trochę nie rozumiem, jak jest tatuś który może się zająć to po co niania czy żłobek
jeżeli miała bym na takim etapie wybrać i mogłabym sobie pozwolić finansowo to wołałabym nianie, zawsze to większa bliskość, możliwość dostosowania sie do rytmu dnia dziecka itp, przy brzydkiej pogodzie nie trzeba dziecka rano wyciągać z domu, budzić itp


Narzeczony jest zajęty zawodowo i nie może codziennie od rana zajmować się małą .Chodziło mi , że córeczka nie będzie musiała spędzać niemal całego dnia z nianią czy w żłobku bo ma też tatusia icon_wink.gif
Tutaj większość żłobków przyjmuje dzieci od 3 miesiąca życia
Julia21


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 16
Dołączył: czw, 28 lis 13 - 22:13
SkÄ…d: UK
Nr użytkownika: 43,225




post piÄ…, 29 lis 2013 - 10:18
Post #10

CYTAT(agnese @ Thu, 28 Nov 2013 - 23:29) *
to ja trochę nie rozumiem, jak jest tatuś który może się zająć to po co niania czy żłobek
jeżeli miała bym na takim etapie wybrać i mogłabym sobie pozwolić finansowo to wołałabym nianie, zawsze to większa bliskość, możliwość dostosowania sie do rytmu dnia dziecka itp, przy brzydkiej pogodzie nie trzeba dziecka rano wyciągać z domu, budzić itp


Narzeczony jest zajęty zawodowo i nie może codziennie od rana zajmować się małą .Chodziło mi , że córeczka nie będzie musiała spędzać niemal całego dnia z nianią czy w żłobku bo ma też tatusia icon_wink.gif
Tutaj większość żłobków przyjmuje dzieci od 3 miesiąca życia
moko.
piÄ…, 29 lis 2013 - 10:37
Niania, niania!
Moje dzieci miały opiekę nian poki nie poszły do przedszkola w wieku 3,5 lat.
Ale ja nie miałam dylematów finansowych, stad niania była dla nas idealnym wyjściem, gdyby nie było mnie stan na nianię, to zdecydowałabym się na żłobek.

Julia21,
Szukaj już nian z polecenia, przez agnecje niańa jeśli nie bedziesz z tego zadowolona, to żłobek zawsze jest jakimś wyjściem.
moko.


Grupa: Moderatorzy
Postów: 14,870
Dołączył: pią, 12 gru 03 - 10:59
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 1,254




post piÄ…, 29 lis 2013 - 10:37
Post #11

Niania, niania!
Moje dzieci miały opiekę nian poki nie poszły do przedszkola w wieku 3,5 lat.
Ale ja nie miałam dylematów finansowych, stad niania była dla nas idealnym wyjściem, gdyby nie było mnie stan na nianię, to zdecydowałabym się na żłobek.

Julia21,
Szukaj już nian z polecenia, przez agnecje niańa jeśli nie bedziesz z tego zadowolona, to żłobek zawsze jest jakimś wyjściem.

--------------------
"Jednym z objawów zbliżającego się załamania nerwowego jest przekonanie, że wykonujemy niezwykle ważną pracę."
B.Russell

O.(1998) i O.(2010)
Julia21
piÄ…, 29 lis 2013 - 11:47
moko, dziękuję za odpowiedz icon_smile.gif
W UK żłobki nie wychodzą taniej niż opiekunka. Ceny wahają się od 170f/tydzień wzwyż ...
Koszt żłobka zależy od wieku dziecka i ilości godzin spędzanych w placówce a także od lokalizacji( im większe miasto tym drożej).Dofinansowanie -nawet do 80% pokrywa państwo ale wiadomo, że w sytuacji kiedy całkowity przychód gospodarczy nie przekracza danej kwoty. Nam się raczej nie należy zwrot bo narzeczony ma wysokie zarobki .
Płaci się sporo ale żłobki są na wysokim poziomie więc opieka i bezpieczeństwo mojej malutkiej powinno być (!) należyte -mam taką nadzieję bynajmniej !
I czy w takim przypadku dziecko nie będzie bezpieczniejsze w placówce ? Przecież nad nianią tak naprawdę nikt nie będzie miał kontroli ?! Głowa mała od myśli :/
Julia21


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 16
Dołączył: czw, 28 lis 13 - 22:13
SkÄ…d: UK
Nr użytkownika: 43,225




post piÄ…, 29 lis 2013 - 11:47
Post #12

moko, dziękuję za odpowiedz icon_smile.gif
W UK żłobki nie wychodzą taniej niż opiekunka. Ceny wahają się od 170f/tydzień wzwyż ...
Koszt żłobka zależy od wieku dziecka i ilości godzin spędzanych w placówce a także od lokalizacji( im większe miasto tym drożej).Dofinansowanie -nawet do 80% pokrywa państwo ale wiadomo, że w sytuacji kiedy całkowity przychód gospodarczy nie przekracza danej kwoty. Nam się raczej nie należy zwrot bo narzeczony ma wysokie zarobki .
Płaci się sporo ale żłobki są na wysokim poziomie więc opieka i bezpieczeństwo mojej malutkiej powinno być (!) należyte -mam taką nadzieję bynajmniej !
I czy w takim przypadku dziecko nie będzie bezpieczniejsze w placówce ? Przecież nad nianią tak naprawdę nikt nie będzie miał kontroli ?! Głowa mała od myśli :/
karoleenka
piÄ…, 29 lis 2013 - 12:11
zawsze nianię możesz znaleźc z polecenia , z referencjami z agencji.
Z jakiego miasta jesteÅ› ?
karoleenka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,473
Dołączył: śro, 12 maj 04 - 22:04
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 1,741

GG:


post piÄ…, 29 lis 2013 - 12:11
Post #13

zawsze nianię możesz znaleźc z polecenia , z referencjami z agencji.
Z jakiego miasta jesteÅ› ?

--------------------





ana84
piÄ…, 29 lis 2013 - 14:58
Ja zdecydowanie obstawiam nianiÄ™, ale takÄ… z polecenia.

Natomiast jeśli chodzi o Ciebie konkretnie i Twoją sytuację to nie macie w regulaminie studiów czegoś takiego jak eksternistyczne zaliczanie zajęć?
U mnie na uczelni (co prawda na zaocznych, ale myślę że na dziennych też) jest taka możliwość. Poczytaj regulamin, jeśli jest taka opcja to wtedy jedziesz tylko na kolokwia i egzaminy a tak jesteś w domu z dzieckiem icon_smile.gif
ana84


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,709
Dołączył: śro, 16 sie 06 - 12:37
SkÄ…d: lubuskie
Nr użytkownika: 7,023

GG:


post piÄ…, 29 lis 2013 - 14:58
Post #14

Ja zdecydowanie obstawiam nianiÄ™, ale takÄ… z polecenia.

Natomiast jeśli chodzi o Ciebie konkretnie i Twoją sytuację to nie macie w regulaminie studiów czegoś takiego jak eksternistyczne zaliczanie zajęć?
U mnie na uczelni (co prawda na zaocznych, ale myślę że na dziennych też) jest taka możliwość. Poczytaj regulamin, jeśli jest taka opcja to wtedy jedziesz tylko na kolokwia i egzaminy a tak jesteś w domu z dzieckiem icon_smile.gif

--------------------

[/url]

09.11.2006


23.10.2013
madama
piÄ…, 29 lis 2013 - 15:22
Julia, pomyśl nad indywidualną organizacją studiów, zapewne są jakieś możliwości. Twoje dziecko jest jeszcze naprawdę bardzo malutkie i im więcej czasu będziesz w stanie mu poświęcić, tym lepiej dla Was:)

Ten post edytował madama pią, 29 lis 2013 - 15:22
madama


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 908
Dołączył: czw, 03 kwi 03 - 21:33
Nr użytkownika: 363




post piÄ…, 29 lis 2013 - 15:22
Post #15

Julia, pomyśl nad indywidualną organizacją studiów, zapewne są jakieś możliwości. Twoje dziecko jest jeszcze naprawdę bardzo malutkie i im więcej czasu będziesz w stanie mu poświęcić, tym lepiej dla Was:)
Julia21
piÄ…, 29 lis 2013 - 16:15
CYTAT(ana84 @ Fri, 29 Nov 2013 - 14:58) *
Ja zdecydowanie obstawiam nianiÄ™, ale takÄ… z polecenia.

Natomiast jeśli chodzi o Ciebie konkretnie i Twoją sytuację to nie macie w regulaminie studiów czegoś takiego jak eksternistyczne zaliczanie zajęć?
U mnie na uczelni (co prawda na zaocznych, ale myślę że na dziennych też) jest taka możliwość. Poczytaj regulamin, jeśli jest taka opcja to wtedy jedziesz tylko na kolokwia i egzaminy a tak jesteś w domu z dzieckiem icon_smile.gif


Hmmm nawet się nad tym nie zastanawiałam icon_razz.gif Nie ten sam prestiż co bycie "normalnym" studentem". Zresztą w UK krzywo patrzą na studiowanie on-line .
Julia21


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 16
Dołączył: czw, 28 lis 13 - 22:13
SkÄ…d: UK
Nr użytkownika: 43,225




post piÄ…, 29 lis 2013 - 16:15
Post #16

CYTAT(ana84 @ Fri, 29 Nov 2013 - 14:58) *
Ja zdecydowanie obstawiam nianiÄ™, ale takÄ… z polecenia.

Natomiast jeśli chodzi o Ciebie konkretnie i Twoją sytuację to nie macie w regulaminie studiów czegoś takiego jak eksternistyczne zaliczanie zajęć?
U mnie na uczelni (co prawda na zaocznych, ale myślę że na dziennych też) jest taka możliwość. Poczytaj regulamin, jeśli jest taka opcja to wtedy jedziesz tylko na kolokwia i egzaminy a tak jesteś w domu z dzieckiem icon_smile.gif


Hmmm nawet się nad tym nie zastanawiałam icon_razz.gif Nie ten sam prestiż co bycie "normalnym" studentem". Zresztą w UK krzywo patrzą na studiowanie on-line .
ana84
piÄ…, 29 lis 2013 - 17:03
ale to nie jest on-line, studentem jesteÅ› na takich samych prawach jak inni.
Nie wiem jak wygląda to w UK, u nas w PL właśnie tak jak napisałam.
W końcu materiał tak czy inaczej musisz opanować żeby wszystko pozaliczać icon_smile.gif
ana84


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,709
Dołączył: śro, 16 sie 06 - 12:37
SkÄ…d: lubuskie
Nr użytkownika: 7,023

GG:


post piÄ…, 29 lis 2013 - 17:03
Post #17

ale to nie jest on-line, studentem jesteÅ› na takich samych prawach jak inni.
Nie wiem jak wygląda to w UK, u nas w PL właśnie tak jak napisałam.
W końcu materiał tak czy inaczej musisz opanować żeby wszystko pozaliczać icon_smile.gif

--------------------

[/url]

09.11.2006


23.10.2013
annad
sob, 30 lis 2013 - 09:39
Jak dla tak malutkiego dziecka to ja wybrałabym nianię. Szkoda, że Twoja mam nie może zostać dłużej ale każdy ma swoje obowiązki. A może masz siostrę, przyjaciółkę, która na czas wyjścia na uczelnię zostałabym z córeczką?
annad


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2,445
Dołączył: nie, 22 sie 10 - 19:41
Skąd: Poznań/Luboń
Nr użytkownika: 34,101




post sob, 30 lis 2013 - 09:39
Post #18

Jak dla tak malutkiego dziecka to ja wybrałabym nianię. Szkoda, że Twoja mam nie może zostać dłużej ale każdy ma swoje obowiązki. A może masz siostrę, przyjaciółkę, która na czas wyjścia na uczelnię zostałabym z córeczką?

--------------------




Aniołek 9tc 04.12.2012
Julia21
sob, 30 lis 2013 - 14:19
ana, mój kuzyn zdobył licencjat na University of London. Uczelnia ta prowadzi własnie programy eksternistyczne.Egzaminy mógł zdawać w Londynie lub w placówkach British Council na całym świecie .
Chodzi o to , że pracodawcy krzywą patrzą na takie studiowanie bynajmniej w Anglii . Dlatego bardziej brałam pod uwagę gap year
Julia21


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 16
Dołączył: czw, 28 lis 13 - 22:13
SkÄ…d: UK
Nr użytkownika: 43,225




post sob, 30 lis 2013 - 14:19
Post #19

ana, mój kuzyn zdobył licencjat na University of London. Uczelnia ta prowadzi własnie programy eksternistyczne.Egzaminy mógł zdawać w Londynie lub w placówkach British Council na całym świecie .
Chodzi o to , że pracodawcy krzywą patrzą na takie studiowanie bynajmniej w Anglii . Dlatego bardziej brałam pod uwagę gap year
madama
sob, 30 lis 2013 - 14:36
A jak z indywidualną organizacją studiów? Indywidualnie umawiasz się w takim przypadku na warunki zaliczenia poszczegolnych przedmiotów z każdym z wykładowców ze względu na swoją wyjątkową sytucję, twoj status jako studentki się nie zmienia i w żaden sposób nie wpływa to na późniejszą ocenę przez pracodawcę, bo nie jest to przecież wyszczególnione na dyplomie. Jest taka możliwość w Polsce, może w UK też mają podobne rozwiązania.
madama


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 908
Dołączył: czw, 03 kwi 03 - 21:33
Nr użytkownika: 363




post sob, 30 lis 2013 - 14:36
Post #20

A jak z indywidualną organizacją studiów? Indywidualnie umawiasz się w takim przypadku na warunki zaliczenia poszczegolnych przedmiotów z każdym z wykładowców ze względu na swoją wyjątkową sytucję, twoj status jako studentki się nie zmienia i w żaden sposób nie wpływa to na późniejszą ocenę przez pracodawcę, bo nie jest to przecież wyszczególnione na dyplomie. Jest taka możliwość w Polsce, może w UK też mają podobne rozwiązania.
> Niania czy żłobek dla 3 miesiÄ™cznego dziecka, komu lepiej zaufać przy tak maleÅ„kim dziecku ???
Start new topic
Reply to this topic
2 Stron V   1 2 nastÄ™pna
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: czw, 28 mar 2024 - 18:23
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama