Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
 

Cofnięcie darowizny

, Zagwozdka matematyczna
> , Zagwozdka matematyczna
Fasola
nie, 16 sie 2009 - 20:45
Z bliżej nieznanych mi przyczyn jestem uważana w rodzinie za autorytet prawniczy icon_mrgreen.gif , ale z reguły nie rozumiem stawianych pytań, co tu mowić o odpowiedziach. Może więc mi ktoś pomoże, bo mój autorytet podupadnie. Pytanie jest takie:
Kilkanaście lat temu pan X został obdarowany przez rodziców mieszkaniem, wówczas wartości 100 tys.
Rok temu sprzedał je na wolnym rynku, weźmy za 300 tys.
Rodzice noszą się z zamiarem cofnięcia darowizny, na co pan X wyraża zgodę.
Oczywiście przedmiotowe mieszkanie jest już w rękach osoby trzeciej, więc odpada, ale X chce oddać rodzicom wartość darowizny.
Ile powinien oddać? 100 czy 300 tysięcy? Czy 300 minus nakłady poniesione np. koszty remontów Oczywiście zdania są podzielone w zależności od strony.
Fasola


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 642
Dołączył: śro, 15 wrz 04 - 10:46
Nr użytkownika: 2,097




post nie, 16 sie 2009 - 20:45
Post #1

Z bliżej nieznanych mi przyczyn jestem uważana w rodzinie za autorytet prawniczy icon_mrgreen.gif , ale z reguły nie rozumiem stawianych pytań, co tu mowić o odpowiedziach. Może więc mi ktoś pomoże, bo mój autorytet podupadnie. Pytanie jest takie:
Kilkanaście lat temu pan X został obdarowany przez rodziców mieszkaniem, wówczas wartości 100 tys.
Rok temu sprzedał je na wolnym rynku, weźmy za 300 tys.
Rodzice noszą się z zamiarem cofnięcia darowizny, na co pan X wyraża zgodę.
Oczywiście przedmiotowe mieszkanie jest już w rękach osoby trzeciej, więc odpada, ale X chce oddać rodzicom wartość darowizny.
Ile powinien oddać? 100 czy 300 tysięcy? Czy 300 minus nakłady poniesione np. koszty remontów Oczywiście zdania są podzielone w zależności od strony.

--------------------
Dziecka dwa
Gruszka
czw, 20 sie 2009 - 15:30
Fasola, w większości interpretacji spotkałam się z zapisem, że obdarowany winien zwrócic darczyńcy wszystko, co uzyskał ze sprzedaży przedmiotu darowizny - a więc w tym przypadku 300 tys (ewentualnie minus poniesione nakłady na nieruchomość). Jak będę miec chwilę poszukam podstawy - ale na 98% tak będzie...

Prawdopodobnie wynika to wprost z ztego zapisu dotyczącego bezpodstawnego wzbogacenia, które jest brane pod uwagę przy zwrocie darowizny. Nie możesz zachowac dla siebie zysków ze sprzedazy mieszkania. Ponadto, gdyby darczyńca nie oddał mieszkania, a sam sprzedałby je w tej chwili - uzyskałby ze sprzedaży 300 tys, a nie 100 - więc nie może być stratny.

Ten post edytował Gruszka czw, 20 sie 2009 - 15:32
Gruszka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 7,041
Dołączył: wto, 17 paź 06 - 11:39
Skąd: z plemienia Czukczów
Nr użytkownika: 8,026




post czw, 20 sie 2009 - 15:30
Post #2

Fasola, w większości interpretacji spotkałam się z zapisem, że obdarowany winien zwrócic darczyńcy wszystko, co uzyskał ze sprzedaży przedmiotu darowizny - a więc w tym przypadku 300 tys (ewentualnie minus poniesione nakłady na nieruchomość). Jak będę miec chwilę poszukam podstawy - ale na 98% tak będzie...

Prawdopodobnie wynika to wprost z ztego zapisu dotyczącego bezpodstawnego wzbogacenia, które jest brane pod uwagę przy zwrocie darowizny. Nie możesz zachowac dla siebie zysków ze sprzedazy mieszkania. Ponadto, gdyby darczyńca nie oddał mieszkania, a sam sprzedałby je w tej chwili - uzyskałby ze sprzedaży 300 tys, a nie 100 - więc nie może być stratny.

--------------------
Fasola
czw, 20 sie 2009 - 21:19
Dzięki, taka też była moja interpretacja, ale zostałam zjedzona i zakrzyczana icon_smile.gif

Ten post edytował Fasola czw, 20 sie 2009 - 21:23
Fasola


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 642
Dołączył: śro, 15 wrz 04 - 10:46
Nr użytkownika: 2,097




post czw, 20 sie 2009 - 21:19
Post #3

Dzięki, taka też była moja interpretacja, ale zostałam zjedzona i zakrzyczana icon_smile.gif

--------------------
Dziecka dwa
> CofniÄ™cie darowizny, Zagwozdka matematyczna
Start new topic
Reply to this topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: piÄ…, 29 mar 2024 - 06:41
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama