Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
2 Stron V   1 2 nastÄ™pna  

silne bóle pleców w ciąży

> 
MiE
śro, 02 mar 2011 - 17:11
Mam takie pytanie,
od jakiegos czasu cierpie na bardzo silne bole plecow po prawej stronie na dole. Lekarka podejrzewa ze mam jakis ucisk na nerw i pojawil sie stan zapalny, poza ciepla kapiela i masazem nie moge ponoc nic stosowac. Czy ktos z Was mial cos podobnego i czy sa na to inne sposoby?? Ten bol chwilami jest tak silny ze az placze z bolu, a masaz takze boli...
MiE


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,317
Dołączył: czw, 15 cze 06 - 18:20
Skąd: Poznań
Nr użytkownika: 6,270

GG:


post śro, 02 mar 2011 - 17:11
Post #1

Mam takie pytanie,
od jakiegos czasu cierpie na bardzo silne bole plecow po prawej stronie na dole. Lekarka podejrzewa ze mam jakis ucisk na nerw i pojawil sie stan zapalny, poza ciepla kapiela i masazem nie moge ponoc nic stosowac. Czy ktos z Was mial cos podobnego i czy sa na to inne sposoby?? Ten bol chwilami jest tak silny ze az placze z bolu, a masaz takze boli...

--------------------
Spieszmy sie kocha? ludzi tak szybko odchodz? [*] Braciszku i coreczko czuwajcie nad Nami [*]













Mama Aniolka - Hani urodzonej przedwczesnie w 23 tc [*]23.04.2010r
W zyciu sa dwa rodzaje dni: jeden dla ciebie, jeden przeciw tobie. Gdy nastaje dzien dla ciebie, daj sie poniesc szczesciu; gdy nastaje dzien przeciw tobie, znies go cierpliwie
sensymilia
śro, 02 mar 2011 - 17:46
w 34 tc chwycił mnie potworny ból dolnej części pleców właśnie z prawej strony ....ból promieniował na brzuch ...myślałam, że samo przejdzie ale jak pojawiły się wymioty pojechałam do szpitala ...okazało się, że to "niewiadomego" pochodzenia kolka nerkowa ...dostałam kroplówkę i położyli mnie na patologii ciąży ...po badaniach (USG) wyszło, że na tej nerce mam jakieś rogowe zwapnienia - jakieś stare sprawy ...podczas pobytu w szpitalu i przez 2 tyg po wyjściu brałam antybiotyki jakieś leki m.in.Nospę bo był stan zapalny (złe wyniki moczu i krwi) ....po ciąży mam zgłosić się do urologa na konkretniejsze badania ....

pytałam lekarza co robić jakby ból znowu się pojawił ...powiedział, że mogę brać Nospę i ewentualnie jakiś Paracetamol ale żeby nie przesadzić z dawką ...jeśli to nie pomoże to znowu szpital ...

myślałam, że to jednorazowy atak bólu ...ale taki atak pojawił się jeszcze 2 razy ...pomogła Nospa i ciepły prysznic ....


zapytaj czy możesz brać Nospę ... działa rozkurczowo i jest dozwolona w ciąży ...
dziwi mnie to, że skoro jest stan zapalny to nie przepisała Ci żadnych leków ...

Ten post edytował sensymilia śro, 02 mar 2011 - 17:49
sensymilia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,164
Dołączył: wto, 06 cze 06 - 14:50
Skąd: Kołczewo/Międzyzdroje/Stargard Szczeciński
Nr użytkownika: 6,165

GG:


post śro, 02 mar 2011 - 17:46
Post #2

w 34 tc chwycił mnie potworny ból dolnej części pleców właśnie z prawej strony ....ból promieniował na brzuch ...myślałam, że samo przejdzie ale jak pojawiły się wymioty pojechałam do szpitala ...okazało się, że to "niewiadomego" pochodzenia kolka nerkowa ...dostałam kroplówkę i położyli mnie na patologii ciąży ...po badaniach (USG) wyszło, że na tej nerce mam jakieś rogowe zwapnienia - jakieś stare sprawy ...podczas pobytu w szpitalu i przez 2 tyg po wyjściu brałam antybiotyki jakieś leki m.in.Nospę bo był stan zapalny (złe wyniki moczu i krwi) ....po ciąży mam zgłosić się do urologa na konkretniejsze badania ....

pytałam lekarza co robić jakby ból znowu się pojawił ...powiedział, że mogę brać Nospę i ewentualnie jakiś Paracetamol ale żeby nie przesadzić z dawką ...jeśli to nie pomoże to znowu szpital ...

myślałam, że to jednorazowy atak bólu ...ale taki atak pojawił się jeszcze 2 razy ...pomogła Nospa i ciepły prysznic ....


zapytaj czy możesz brać Nospę ... działa rozkurczowo i jest dozwolona w ciąży ...
dziwi mnie to, że skoro jest stan zapalny to nie przepisała Ci żadnych leków ...

--------------------


KAROLA3DAW
śro, 02 mar 2011 - 19:22
Mnie własnie cos dzisiaj zaczeły bolec plecy w dole icon_sad.gif
Tez mnie dziwi ze nie ma reakcji ze strony lekarki jak cos sie dzieje w organizmie icon_sad.gif
Co prawda nie wiele nam teraz mozna jesli chodzi o leki ale pod kontrola lekarza jest wiele dozwolonych.
A po drugie stan zapalny chyba sam nie minie a troche niepowazne jest spisywanie Cie na takie cierpienie az do porodu icon_sad.gif
Moze skonsultuj to jeszcze z innym lekarzem?
Ja na skurcze bralam No-Spe przy roznych bólach Apap ale ze ja jestem z tych co raczej cierpia bez farmakologii to czekalam az bol minie choc bylo kilka kryzysowych sytuacji kiedy musialam sobie pomoc icon_smile.gif
Na plecy zakupie sobie Amol i bedzie mial mezus dodatkowa robote masujac mi plerki icon_biggrin.gif
Bardzo go sobie chwale z poprzedniej ciazy, kiedy wlasnie na plecy przynosil duuuza ulge icon_smile.gif
KAROLA3DAW


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 5,141
Dołączył: pią, 23 paź 09 - 23:07
Nr użytkownika: 29,728




post śro, 02 mar 2011 - 19:22
Post #3

Mnie własnie cos dzisiaj zaczeły bolec plecy w dole icon_sad.gif
Tez mnie dziwi ze nie ma reakcji ze strony lekarki jak cos sie dzieje w organizmie icon_sad.gif
Co prawda nie wiele nam teraz mozna jesli chodzi o leki ale pod kontrola lekarza jest wiele dozwolonych.
A po drugie stan zapalny chyba sam nie minie a troche niepowazne jest spisywanie Cie na takie cierpienie az do porodu icon_sad.gif
Moze skonsultuj to jeszcze z innym lekarzem?
Ja na skurcze bralam No-Spe przy roznych bólach Apap ale ze ja jestem z tych co raczej cierpia bez farmakologii to czekalam az bol minie choc bylo kilka kryzysowych sytuacji kiedy musialam sobie pomoc icon_smile.gif
Na plecy zakupie sobie Amol i bedzie mial mezus dodatkowa robote masujac mi plerki icon_biggrin.gif
Bardzo go sobie chwale z poprzedniej ciazy, kiedy wlasnie na plecy przynosil duuuza ulge icon_smile.gif


--------------------




MiE
śro, 02 mar 2011 - 20:13
to byl lekarz rodzinny, mam to skonsultowac z ginekologiem, ale wizyte mam dopiero w przyszly piatek...
MiE


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,317
Dołączył: czw, 15 cze 06 - 18:20
Skąd: Poznań
Nr użytkownika: 6,270

GG:


post śro, 02 mar 2011 - 20:13
Post #4

to byl lekarz rodzinny, mam to skonsultowac z ginekologiem, ale wizyte mam dopiero w przyszly piatek...

--------------------
Spieszmy sie kocha? ludzi tak szybko odchodz? [*] Braciszku i coreczko czuwajcie nad Nami [*]













Mama Aniolka - Hani urodzonej przedwczesnie w 23 tc [*]23.04.2010r
W zyciu sa dwa rodzaje dni: jeden dla ciebie, jeden przeciw tobie. Gdy nastaje dzien dla ciebie, daj sie poniesc szczesciu; gdy nastaje dzien przeciw tobie, znies go cierpliwie
Tusia8
śro, 02 mar 2011 - 20:29
Martuś, przeciwbólowo możesz spokojnie apap wziąć.
Tusia8


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3,128
Dołączył: pon, 03 kwi 06 - 14:08
Skąd: Poznań
Nr użytkownika: 5,466




post śro, 02 mar 2011 - 20:29
Post #5

Martuś, przeciwbólowo możesz spokojnie apap wziąć.

--------------------


KAROLA3DAW
śro, 02 mar 2011 - 22:51
MiE a nie masz mozliwosci skontaktowania sie z ginem chociazby telefonicznie?
Trzymam kciuki zeby jednak ból ustąpił przytul.gif
KAROLA3DAW


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 5,141
Dołączył: pią, 23 paź 09 - 23:07
Nr użytkownika: 29,728




post śro, 02 mar 2011 - 22:51
Post #6

MiE a nie masz mozliwosci skontaktowania sie z ginem chociazby telefonicznie?
Trzymam kciuki zeby jednak ból ustąpił przytul.gif

--------------------




MiE
czw, 03 mar 2011 - 12:00
CYTAT(Tusia8 @ Wed, 02 Mar 2011 - 20:29) *
Martuś, przeciwbólowo możesz spokojnie apap wziąć.


ale nie pomaga 32.gif

KAROLA3DAW mam mozliwosc, tyle ze przyznam sie szczerze ze boje sie ze mnie w szpitalu zostawi a nie wiem co zrobie z corka 13.gif
MiE


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,317
Dołączył: czw, 15 cze 06 - 18:20
Skąd: Poznań
Nr użytkownika: 6,270

GG:


post czw, 03 mar 2011 - 12:00
Post #7

CYTAT(Tusia8 @ Wed, 02 Mar 2011 - 20:29) *
Martuś, przeciwbólowo możesz spokojnie apap wziąć.


ale nie pomaga 32.gif

KAROLA3DAW mam mozliwosc, tyle ze przyznam sie szczerze ze boje sie ze mnie w szpitalu zostawi a nie wiem co zrobie z corka 13.gif

--------------------
Spieszmy sie kocha? ludzi tak szybko odchodz? [*] Braciszku i coreczko czuwajcie nad Nami [*]













Mama Aniolka - Hani urodzonej przedwczesnie w 23 tc [*]23.04.2010r
W zyciu sa dwa rodzaje dni: jeden dla ciebie, jeden przeciw tobie. Gdy nastaje dzien dla ciebie, daj sie poniesc szczesciu; gdy nastaje dzien przeciw tobie, znies go cierpliwie
sensymilia
czw, 03 mar 2011 - 13:12
jeśli to rzeczywiście ucisk na nerw to raczej szpital odpada bo przecież dzieciątka nie przesuną ...

może zrób badania moczu i krwi ...

a powiedz mi czy w czasie takiego ataku bólu możesz podnieść prawą nogę przynajmniej na wysokość jednego schodka? tzn czy Cię wtedy mocniej boli ....
sensymilia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,164
Dołączył: wto, 06 cze 06 - 14:50
Skąd: Kołczewo/Międzyzdroje/Stargard Szczeciński
Nr użytkownika: 6,165

GG:


post czw, 03 mar 2011 - 13:12
Post #8

jeśli to rzeczywiście ucisk na nerw to raczej szpital odpada bo przecież dzieciątka nie przesuną ...

może zrób badania moczu i krwi ...

a powiedz mi czy w czasie takiego ataku bólu możesz podnieść prawą nogę przynajmniej na wysokość jednego schodka? tzn czy Cię wtedy mocniej boli ....


--------------------


MiE
czw, 03 mar 2011 - 15:40
Badania krwi i moczu mam ok, tzn mam niedobor zelaza i nic poza tym... A co do podnoszenia nogi to tak, bol jest tylko i wylacznie w plecach, mam tam wyczuwalny "guzek" bardzo twardy i wlasnie lekarka mowila ze to miesien
MiE


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,317
Dołączył: czw, 15 cze 06 - 18:20
Skąd: Poznań
Nr użytkownika: 6,270

GG:


post czw, 03 mar 2011 - 15:40
Post #9

Badania krwi i moczu mam ok, tzn mam niedobor zelaza i nic poza tym... A co do podnoszenia nogi to tak, bol jest tylko i wylacznie w plecach, mam tam wyczuwalny "guzek" bardzo twardy i wlasnie lekarka mowila ze to miesien

--------------------
Spieszmy sie kocha? ludzi tak szybko odchodz? [*] Braciszku i coreczko czuwajcie nad Nami [*]













Mama Aniolka - Hani urodzonej przedwczesnie w 23 tc [*]23.04.2010r
W zyciu sa dwa rodzaje dni: jeden dla ciebie, jeden przeciw tobie. Gdy nastaje dzien dla ciebie, daj sie poniesc szczesciu; gdy nastaje dzien przeciw tobie, znies go cierpliwie
sensymilia
czw, 03 mar 2011 - 15:58
to chyba będziesz musiała przecierpieć bo skoro to ucisk to Twoja Dzidzi już daje Ci popalić 37.gif

no ale jeśli pojawił się stan zapalny to musisz go zaleczyć ... ale chyba szpital nie będzie konieczny ... powiedz swojemu ginowi w jakiej jesteś sytuacji ... napewno coś wymyśli icon_smile.gif

powodzenia icon_smile.gif
sensymilia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,164
Dołączył: wto, 06 cze 06 - 14:50
Skąd: Kołczewo/Międzyzdroje/Stargard Szczeciński
Nr użytkownika: 6,165

GG:


post czw, 03 mar 2011 - 15:58
Post #10

to chyba będziesz musiała przecierpieć bo skoro to ucisk to Twoja Dzidzi już daje Ci popalić 37.gif

no ale jeśli pojawił się stan zapalny to musisz go zaleczyć ... ale chyba szpital nie będzie konieczny ... powiedz swojemu ginowi w jakiej jesteś sytuacji ... napewno coś wymyśli icon_smile.gif

powodzenia icon_smile.gif

--------------------


wojtalak

Go??







post czw, 11 sie 2011 - 15:44
Post #11

ucisk na nerw to normalka. często się zdarza. ja miałam śmieszny efekt bo w ostatnich 2 miesiącach lała mi si woda z nosa. jak się okazało po porodzie wszystko minęło jak ręką odjął. lekarka pod której opieką byłam powiedziała, że musiał to być ucisk na jakiś nerw. współczuję Ci bo mnie nie bolało. ale przed ciążą miałam rwę kulszową i pamiętam ten ból. pomagało mi nagrzewanie kocem elektrycznym. polecam.
Natalii83
śro, 12 paź 2011 - 21:42
Ja w pierwszej ciąży też miałam straszne bóle pleców, ale mi masaże bardzo pomagały, na początku chodziłam do masażystki a potem masował mnie mąż, przyjemne z pożytecznym icon_wink.gif
Natalii83


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 18
Dołączył: pon, 18 paź 10 - 20:07
Nr użytkownika: 34,629




post śro, 12 paź 2011 - 21:42
Post #12

Ja w pierwszej ciąży też miałam straszne bóle pleców, ale mi masaże bardzo pomagały, na początku chodziłam do masażystki a potem masował mnie mąż, przyjemne z pożytecznym icon_wink.gif
dariok
śro, 28 gru 2016 - 08:52
Może jednak warto postawić na jakąś diagnostykę? Przecież nie możesz męczyć się aż do rozwiązania...
dariok


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 11
Dołączył: śro, 28 gru 16 - 08:44
Nr użytkownika: 48,616




post śro, 28 gru 2016 - 08:52
Post #13

Może jednak warto postawić na jakąś diagnostykę? Przecież nie możesz męczyć się aż do rozwiązania...
Michaelka83
pon, 16 sty 2017 - 16:24
Mnie w ciąży ok 5 mies.bolał często kręgosłup i promieniowanie było do nogi. Głupia nie mogłam się zebrać do rehabilitanta aż pewnego dnia wybuliło mi przepuklinę międzykręgową i karetka zabrała mnie do szpitala.To jaki to był ból nawet nie chcę wspominać icon_sad.gif Robili mi rezonans i niestety przepuklina w kiepskim miejscu wyskoczyła. Niekorzystne dla niej było ustawienie kręgosłupa wymuszone przez rosnący brzuszek. Neurochirurdzy i gin.rozkładali ręce bo ani operować...ani farmakologicznie niewiele można było się wspomagać. Pyralginę i nospę w kroplówkach miałam. Ostatecznie na nogi postawił mnie fizjoterapeuta który wiedział co w którą stronę rozciągać żeby pomóc a nie zaszkodzić. Zalecił masę ćwiczeń, zakazał wielu czynności. Mam wrażenie, że bez niego umarłabym z bólu.
Teraz jestem w drugiej ciąży i już się boję powtórki.
Michaelka83


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 3
Dołączył: wto, 31 mar 15 - 16:17
Nr użytkownika: 45,606




post pon, 16 sty 2017 - 16:24
Post #14

Mnie w ciąży ok 5 mies.bolał często kręgosłup i promieniowanie było do nogi. Głupia nie mogłam się zebrać do rehabilitanta aż pewnego dnia wybuliło mi przepuklinę międzykręgową i karetka zabrała mnie do szpitala.To jaki to był ból nawet nie chcę wspominać icon_sad.gif Robili mi rezonans i niestety przepuklina w kiepskim miejscu wyskoczyła. Niekorzystne dla niej było ustawienie kręgosłupa wymuszone przez rosnący brzuszek. Neurochirurdzy i gin.rozkładali ręce bo ani operować...ani farmakologicznie niewiele można było się wspomagać. Pyralginę i nospę w kroplówkach miałam. Ostatecznie na nogi postawił mnie fizjoterapeuta który wiedział co w którą stronę rozciągać żeby pomóc a nie zaszkodzić. Zalecił masę ćwiczeń, zakazał wielu czynności. Mam wrażenie, że bez niego umarłabym z bólu.
Teraz jestem w drugiej ciąży i już się boję powtórki.


Grupa:
Postów: 0
Dołączył: --
Nr użytkownika: 0




post wto, 14 lut 2017 - 07:07
Post #15

Miałam tak samo. Jednak w drugiej ciazy nie spałam już na kanapie ale na kupionym łózku ponieawż przeprowadziliśmy się na swoje i powiem Ci,że odpowiedni materac robi bardzo dużą róznicę. Jest o wiele wygodniej oraz materac daje niesamowity komfort.

Zastanów się jeszcze czy bóle kregosłupa nie są spowodowane dyskopatią:
https://bolkregoslupa.net.pl/

W takim pzypadku trzeba włączyć odpowiednie leczenie.
kuna87
pon, 20 lut 2017 - 18:16
Powiem tak, ja całą ciążę ćwiczyłam, mam problemy z kręgosłupem, a dzięki ćwiczeniom całą ciążę miałam spokój.
Poza tym dzięki temu też dobrze się czułam
kuna87


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 351
Dołączył: czw, 26 lut 15 - 21:11
Nr użytkownika: 45,434




post pon, 20 lut 2017 - 18:16
Post #16

Powiem tak, ja całą ciążę ćwiczyłam, mam problemy z kręgosłupem, a dzięki ćwiczeniom całą ciążę miałam spokój.
Poza tym dzięki temu też dobrze się czułam

--------------------
6-08-2015 2 kreseczka <jupi>
Mamineczka
pon, 03 lip 2017 - 21:50
Ja niestety ale nie mogłam ćwiczyć w ciąży a plecy dawały mi się ładnie we znaki icon_sad.gif W końcu koleżanka powiedziała mi o tampingu medycznym, który jest stosowany nawet u kobiet w ciąży w celu łagodzenia bólu. Raz w tygodniu chodziłam do gabinetu rehabilitacji Rehamed u siebie w Katowicach i tam fizjoterapeuta oklejał mi plecy specjalną taśmą, która naprawdę przynosiła ulgę. Nie wiem jak to cudo dokładnie działa ale efekt nieziemski. I tak do końca ciąży dopóki ból nie ustąpił sam.
Mamineczka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 77
Dołączył: czw, 17 mar 16 - 09:50
Nr użytkownika: 47,275




post pon, 03 lip 2017 - 21:50
Post #17

Ja niestety ale nie mogłam ćwiczyć w ciąży a plecy dawały mi się ładnie we znaki icon_sad.gif W końcu koleżanka powiedziała mi o tampingu medycznym, który jest stosowany nawet u kobiet w ciąży w celu łagodzenia bólu. Raz w tygodniu chodziłam do gabinetu rehabilitacji Rehamed u siebie w Katowicach i tam fizjoterapeuta oklejał mi plecy specjalną taśmą, która naprawdę przynosiła ulgę. Nie wiem jak to cudo dokładnie działa ale efekt nieziemski. I tak do końca ciąży dopóki ból nie ustąpił sam.


Grupa:
Postów: 0
Dołączył: --
Nr użytkownika: 0




post śro, 03 sty 2018 - 01:49
Post #18

A u neurologa byliście? Pierwsze co przy bólu pleców, to właśnie do takiego specjalisty warto się udać. W Psychomedic mają rewelacyjnych specjalistów. Rejestrują online przez całą dobę oraz pod nr tel 22 253 88 88.


Grupa:
Postów: 0
Dołączył: --
Nr użytkownika: 0




post wto, 13 lut 2018 - 11:29
Post #19

Podam Ci taki nowszy sposob na takie bole... W Polsce to malo znane ale za granicą bardzo rozpowszechnione.. Chodzi mi o kapsuly floatingowe. O ile gorące kąpiele i masaze tak srednio pomagają to kapsula jest rewelacyjna. Ja chodzilam na godzinne sesje do Jura floating w Częstochowie bo mialam najblizej a maja dobre ceny. Kregoslup super odprezony i rozluzniony, moj mozg tez sie troszke zresetowal i zrelaksowal, po sesjach czulam sie jak nowo narodzona
Basia87
śro, 12 wrz 2018 - 12:10
To pewnie promieniujący ból spowodowany przeciążeniem i napięciami wewnątrz kręgosłupa. Na takie nerwobóle czesto pomagają maty typu vitberg. w internecie nei brakuje wielu specjalistycznych opinii na ich temat. https://polakuleczsiesam.pl/test-urzadzenia...vitberg-opinie/]https://polakuleczsiesam.pl/test-urzadzenia...vitberg-opinie/

Ten post edytował Basia87 śro, 12 wrz 2018 - 12:11
Basia87


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1
Dołączył: śro, 12 wrz 18 - 12:04
Nr użytkownika: 52,037




post śro, 12 wrz 2018 - 12:10
Post #20

To pewnie promieniujący ból spowodowany przeciążeniem i napięciami wewnątrz kręgosłupa. Na takie nerwobóle czesto pomagają maty typu vitberg. w internecie nei brakuje wielu specjalistycznych opinii na ich temat. https://polakuleczsiesam.pl/test-urzadzenia...vitberg-opinie/]https://polakuleczsiesam.pl/test-urzadzenia...vitberg-opinie/
> silne bóle pleców w ciąży
Start new topic
Reply to this topic
2 Stron V   1 2 nastÄ™pna
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: piÄ…, 29 mar 2024 - 09:48
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama