Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
 

Tuja

> 
Xenna
czw, 06 maj 2010 - 09:57
Dziewczyny,dwa tygodnie temu zasadziłam tuje w ogródku,oczywiście dałam świerzą ziemię i teraz zauwazyłam,ze lekko żółknie .
Czy tuje powinnam podlewać codziennie?Czy mam usunąć te pożółkłe małe gałązki?
Xenna


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,617
Dołączył: pią, 03 sie 07 - 10:40
SkÄ…d: Åšwiebodzice
Nr użytkownika: 15,654




post czw, 06 maj 2010 - 09:57
Post #1

Dziewczyny,dwa tygodnie temu zasadziłam tuje w ogródku,oczywiście dałam świerzą ziemię i teraz zauwazyłam,ze lekko żółknie .
Czy tuje powinnam podlewać codziennie?Czy mam usunąć te pożółkłe małe gałązki?
milutka
czw, 06 maj 2010 - 19:52
CYTAT(Xenna @ Thu, 06 May 2010 - 10:57) *
Dziewczyny,dwa tygodnie temu zasadziłam tuje w ogródku,oczywiście dałam świerzą ziemię i teraz zauwazyłam,ze lekko żółknie .
Czy tuje powinnam podlewać codziennie?Czy mam usunąć te pożółkłe małe gałązki?



Thuje brabant? tak, podlewaj koniecznie codziennie, a żółtymi gałązkami się nie przejmuj , nie usuwaj ich, u nas też na początku były żółte a teraz są zielone, świetnie się przyjęły, a obawialiśmy się bo kupowaliśmy je w tesco.
Na jesień trzeba dać im nawóz icon_wink.gif
milutka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 9,082
Dołączył: pią, 23 maj 08 - 01:32
SkÄ…d: lubuskie
Nr użytkownika: 19,969




post czw, 06 maj 2010 - 19:52
Post #2

CYTAT(Xenna @ Thu, 06 May 2010 - 10:57) *
Dziewczyny,dwa tygodnie temu zasadziłam tuje w ogródku,oczywiście dałam świerzą ziemię i teraz zauwazyłam,ze lekko żółknie .
Czy tuje powinnam podlewać codziennie?Czy mam usunąć te pożółkłe małe gałązki?



Thuje brabant? tak, podlewaj koniecznie codziennie, a żółtymi gałązkami się nie przejmuj , nie usuwaj ich, u nas też na początku były żółte a teraz są zielone, świetnie się przyjęły, a obawialiśmy się bo kupowaliśmy je w tesco.
Na jesień trzeba dać im nawóz icon_wink.gif

--------------------
milutka
czw, 06 maj 2010 - 19:54
dubel.

Ale przy okazji dopiszę, że powinniście dać na dno, do dołków, pod thuje trochę kwaśnej ziemi.

Ten post edytował milutka czw, 06 maj 2010 - 19:56
milutka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 9,082
Dołączył: pią, 23 maj 08 - 01:32
SkÄ…d: lubuskie
Nr użytkownika: 19,969




post czw, 06 maj 2010 - 19:54
Post #3

dubel.

Ale przy okazji dopiszę, że powinniście dać na dno, do dołków, pod thuje trochę kwaśnej ziemi.

--------------------
Xenna
piÄ…, 07 maj 2010 - 01:00
Bardzo dziękuję za informacje,są cenne.Też tak zrobię.Mam tuje szmaragd:)
Milutka,do dołków nie dałam kwaśnej ziemi,natomiast pod samą tują i dałam nową ziemię.

Ten post edytował Xenna pią, 07 maj 2010 - 01:02
Xenna


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,617
Dołączył: pią, 03 sie 07 - 10:40
SkÄ…d: Åšwiebodzice
Nr użytkownika: 15,654




post piÄ…, 07 maj 2010 - 01:00
Post #4

Bardzo dziękuję za informacje,są cenne.Też tak zrobię.Mam tuje szmaragd:)
Milutka,do dołków nie dałam kwaśnej ziemi,natomiast pod samą tują i dałam nową ziemię.
milutka
piÄ…, 07 maj 2010 - 14:23
CYTAT(Xenna @ Fri, 07 May 2010 - 02:00) *
Bardzo dziękuję za informacje,są cenne.Też tak zrobię.Mam tuje szmaragd:)
Milutka,do dołków nie dałam kwaśnej ziemi,natomiast pod samą tują i dałam nową ziemię.


Szmaragd są ładniejsze od brabant ale dla nas były za drogie, a brabanty w tesco kupiliśmy po 9,99zł.

Może ta ziemia wystarczy, ale pamiętaj o nawozie icon_wink.gif
milutka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 9,082
Dołączył: pią, 23 maj 08 - 01:32
SkÄ…d: lubuskie
Nr użytkownika: 19,969




post piÄ…, 07 maj 2010 - 14:23
Post #5

CYTAT(Xenna @ Fri, 07 May 2010 - 02:00) *
Bardzo dziękuję za informacje,są cenne.Też tak zrobię.Mam tuje szmaragd:)
Milutka,do dołków nie dałam kwaśnej ziemi,natomiast pod samą tują i dałam nową ziemię.


Szmaragd są ładniejsze od brabant ale dla nas były za drogie, a brabanty w tesco kupiliśmy po 9,99zł.

Może ta ziemia wystarczy, ale pamiętaj o nawozie icon_wink.gif


--------------------
moko.
sob, 08 maj 2010 - 13:34
Moje szmaragdy rosną w ziemi kwasnej wymieszanej z korą i nawozem. Zółte gałązki jak uschną to obrywam.
moko.


Grupa: Moderatorzy
Postów: 14,870
Dołączył: pią, 12 gru 03 - 10:59
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 1,254




post sob, 08 maj 2010 - 13:34
Post #6

Moje szmaragdy rosną w ziemi kwasnej wymieszanej z korą i nawozem. Zółte gałązki jak uschną to obrywam.

--------------------
"Jednym z objawów zbliżającego się załamania nerwowego jest przekonanie, że wykonujemy niezwykle ważną pracę."
B.Russell

O.(1998) i O.(2010)
Xenna
nie, 09 maj 2010 - 10:03
Dziewczyny a jaki nawóz konkretnie uzywacie?Jak macie już jakieś konkretne sprawdzone to chętnie sama je zastosuje:)
Xenna


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,617
Dołączył: pią, 03 sie 07 - 10:40
SkÄ…d: Åšwiebodzice
Nr użytkownika: 15,654




post nie, 09 maj 2010 - 10:03
Post #7

Dziewczyny a jaki nawóz konkretnie uzywacie?Jak macie już jakieś konkretne sprawdzone to chętnie sama je zastosuje:)
moko.
nie, 09 maj 2010 - 12:45
CYTAT(Xenna @ Sun, 09 May 2010 - 10:03) *
Dziewczyny a jaki nawóz konkretnie uzywacie?Jak macie już jakieś konkretne sprawdzone to chętnie sama je zastosuje:)

Ja kupuje różne nawozy do iglaków - czasem w markecie typu Castorama itp. - raczej wybieram Pokon lub Substral
moko.


Grupa: Moderatorzy
Postów: 14,870
Dołączył: pią, 12 gru 03 - 10:59
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 1,254




post nie, 09 maj 2010 - 12:45
Post #8

CYTAT(Xenna @ Sun, 09 May 2010 - 10:03) *
Dziewczyny a jaki nawóz konkretnie uzywacie?Jak macie już jakieś konkretne sprawdzone to chętnie sama je zastosuje:)

Ja kupuje różne nawozy do iglaków - czasem w markecie typu Castorama itp. - raczej wybieram Pokon lub Substral

--------------------
"Jednym z objawów zbliżającego się załamania nerwowego jest przekonanie, że wykonujemy niezwykle ważną pracę."
B.Russell

O.(1998) i O.(2010)
milutka
pon, 17 maj 2010 - 00:20
CYTAT(moko. @ Sun, 09 May 2010 - 13:45) *
Substral


ja właśnie ten miałam, z castoramy icon_smile.gif
milutka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 9,082
Dołączył: pią, 23 maj 08 - 01:32
SkÄ…d: lubuskie
Nr użytkownika: 19,969




post pon, 17 maj 2010 - 00:20
Post #9

CYTAT(moko. @ Sun, 09 May 2010 - 13:45) *
Substral


ja właśnie ten miałam, z castoramy icon_smile.gif


--------------------
Basia:)
pon, 17 maj 2010 - 08:09
My nie stosujemy wcale nawozu.Tuje kupiliśmy w Tesco,część w Obi.Sadzimy na żywca w ziemi,podlewamy i podsypujemy koniecznie korą.Jak na razie wszystkie się przyjęły i rosną ,no ale maj deszczowy to warunki do przyjęcia mają super.
Dziewczyny,a z tym nawozem to szybciej rosną?Może się skuszę jednak i je dokarmię icon_smile.gif
Basia:)


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 316
Dołączył: sob, 31 paź 09 - 18:09
Skąd: Sulejówek
Nr użytkownika: 29,865

GG:


post pon, 17 maj 2010 - 08:09
Post #10

My nie stosujemy wcale nawozu.Tuje kupiliśmy w Tesco,część w Obi.Sadzimy na żywca w ziemi,podlewamy i podsypujemy koniecznie korą.Jak na razie wszystkie się przyjęły i rosną ,no ale maj deszczowy to warunki do przyjęcia mają super.
Dziewczyny,a z tym nawozem to szybciej rosną?Może się skuszę jednak i je dokarmię icon_smile.gif

--------------------
Karolka 1993
Monia 1996
Kuba 2006
i marcowa Natalka 2013 :)


renek35
pon, 17 maj 2010 - 11:21
Mam od zeszłago roku 2 tuje w dużych donicach i ładnie sobie rosły....Jakoś chyba z miesiąc temu (jeszcze przed ulewami0 kosilam trawę i nawozilam...sypnęłam troche tego nawozu do trawy w te donice....Tydzień temu kolezanka zwrócila mi uwagę pytając co się z nimi stało ...patrzę a one całe zbrazowiały. Zielonego malo co zostało.... Czy spaliłam je tym nawozem? jak je ratować? i czy wogole da się je jeszcze uratować? Nie są duże tak z metr wysokości..... Narazie wciąż leje więc w "ogrodzie" się nie udzielam ale może moglabym coś zakupiuć i im zaaplikować?
renek35


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 517
Dołączył: pon, 02 lut 09 - 19:42
SkÄ…d: opolskie
Nr użytkownika: 25,195




post pon, 17 maj 2010 - 11:21
Post #11

Mam od zeszłago roku 2 tuje w dużych donicach i ładnie sobie rosły....Jakoś chyba z miesiąc temu (jeszcze przed ulewami0 kosilam trawę i nawozilam...sypnęłam troche tego nawozu do trawy w te donice....Tydzień temu kolezanka zwrócila mi uwagę pytając co się z nimi stało ...patrzę a one całe zbrazowiały. Zielonego malo co zostało.... Czy spaliłam je tym nawozem? jak je ratować? i czy wogole da się je jeszcze uratować? Nie są duże tak z metr wysokości..... Narazie wciąż leje więc w "ogrodzie" się nie udzielam ale może moglabym coś zakupiuć i im zaaplikować?
Xenna
pon, 17 maj 2010 - 12:40
Moje tuje już się przyjęly:)
Pieściłam je jak tylko mogłam 06.gif
Nowa ziemia,poobrywałam zeschnięte gałązki i nawóz.Teraz kupię korę.Tylko się zastanawiam nad jej wyborem czy lepiej kupić taką grybą do podsypania pod tują czy lepiej zmieloną korę.
Xenna


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,617
Dołączył: pią, 03 sie 07 - 10:40
SkÄ…d: Åšwiebodzice
Nr użytkownika: 15,654




post pon, 17 maj 2010 - 12:40
Post #12

Moje tuje już się przyjęly:)
Pieściłam je jak tylko mogłam 06.gif
Nowa ziemia,poobrywałam zeschnięte gałązki i nawóz.Teraz kupię korę.Tylko się zastanawiam nad jej wyborem czy lepiej kupić taką grybą do podsypania pod tują czy lepiej zmieloną korę.
milutka
pon, 17 maj 2010 - 15:51
Dziewczyny nawóz daje się na jesień icon_wink.gif

Co do kory to ja myślałam , że ona tylko po to aby tam chwasty nie rosły, czy ona ma też jakieś inne zastosowanie?
milutka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 9,082
Dołączył: pią, 23 maj 08 - 01:32
SkÄ…d: lubuskie
Nr użytkownika: 19,969




post pon, 17 maj 2010 - 15:51
Post #13

Dziewczyny nawóz daje się na jesień icon_wink.gif

Co do kory to ja myślałam , że ona tylko po to aby tam chwasty nie rosły, czy ona ma też jakieś inne zastosowanie?

--------------------
moko.
wto, 18 maj 2010 - 11:28
Nawożę tuje 2 razy w roku ! na wiosnę i na jesień!
Xenna ja mam kore grubÄ…!
Renek35 podlewasz tuje ? zobacz czy w tych donicach jest mokro - ale zobacz w głębszej warstwie ziemi a nie tylko na powierzchni. Generalnie powiem Ci, ze nie ma nic niepokojącego w okresie późnej wiosny, ze gałązki są brązowe - po prostu każda roślina ma taki etap w rozwoju, że obumiera lekko. Ja w takich sytuacjach po pierwsze robię tak:
- sprawdzam nawodnienie rosliny
- sprawdzam czy nie ma szkodników
- obrywam zeschnięte gałązki
- nawożę azofoską co 2 tygodnie
A wg zaprzyjaźnionego ogrodnika usychanie gałazek jest też wynikiem tego, ze w okresie j późnoletnim i jesiennym tuje miały za mało nawozu i za mało wody. Aha sprawdź czy w tych doniacach nie mają za ciasno - teraz zaczyna się etap wzrostu iglaków!
Milutko kora utrzymuje wilgotność gleby odpowiednią. Nie wysycha tak szybko jak ziemia. A iglaki w okresie od marca do jesieni potrzebują dużo wody!
moko.


Grupa: Moderatorzy
Postów: 14,870
Dołączył: pią, 12 gru 03 - 10:59
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 1,254




post wto, 18 maj 2010 - 11:28
Post #14

Nawożę tuje 2 razy w roku ! na wiosnę i na jesień!
Xenna ja mam kore grubÄ…!
Renek35 podlewasz tuje ? zobacz czy w tych donicach jest mokro - ale zobacz w głębszej warstwie ziemi a nie tylko na powierzchni. Generalnie powiem Ci, ze nie ma nic niepokojącego w okresie późnej wiosny, ze gałązki są brązowe - po prostu każda roślina ma taki etap w rozwoju, że obumiera lekko. Ja w takich sytuacjach po pierwsze robię tak:
- sprawdzam nawodnienie rosliny
- sprawdzam czy nie ma szkodników
- obrywam zeschnięte gałązki
- nawożę azofoską co 2 tygodnie
A wg zaprzyjaźnionego ogrodnika usychanie gałazek jest też wynikiem tego, ze w okresie j późnoletnim i jesiennym tuje miały za mało nawozu i za mało wody. Aha sprawdź czy w tych doniacach nie mają za ciasno - teraz zaczyna się etap wzrostu iglaków!
Milutko kora utrzymuje wilgotność gleby odpowiednią. Nie wysycha tak szybko jak ziemia. A iglaki w okresie od marca do jesieni potrzebują dużo wody!


--------------------
"Jednym z objawów zbliżającego się załamania nerwowego jest przekonanie, że wykonujemy niezwykle ważną pracę."
B.Russell

O.(1998) i O.(2010)
Ketmia
wto, 18 maj 2010 - 15:43
CYTAT(milutka @ Mon, 17 May 2010 - 16:51) *
Dziewczyny nawóz daje się na jesień icon_wink.gif


O, a kto Ci tak powiedział?
Owszem, istnieją tzw. nawozy jesienne, gdyż w tym czasie należy nawozić ostrożnie nawozami z małą ilością azotu. Jeśli w tym okresie dowalimy roślinkom za dużo azotu, to ruszy wegetacja, więc nie zdążą się właściwie przygotować do zimy i mogą przemarznąć.
Na większości nawozów do iglaków (w tym na Substralu) jest napisane, by nawozić od wiosny do sierpnia (maksymalnie), jeśli się nie mylę icon_smile.gif

edit:
dodałam linki

nawożenie

Przydomowe ogrody - nawożenie iglaków

Ten post edytował Ketmia wto, 18 maj 2010 - 15:55
Ketmia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,713
Dołączył: czw, 08 gru 05 - 13:52
Skąd: Poznań
Nr użytkownika: 4,240




post wto, 18 maj 2010 - 15:43
Post #15

CYTAT(milutka @ Mon, 17 May 2010 - 16:51) *
Dziewczyny nawóz daje się na jesień icon_wink.gif


O, a kto Ci tak powiedział?
Owszem, istnieją tzw. nawozy jesienne, gdyż w tym czasie należy nawozić ostrożnie nawozami z małą ilością azotu. Jeśli w tym okresie dowalimy roślinkom za dużo azotu, to ruszy wegetacja, więc nie zdążą się właściwie przygotować do zimy i mogą przemarznąć.
Na większości nawozów do iglaków (w tym na Substralu) jest napisane, by nawozić od wiosny do sierpnia (maksymalnie), jeśli się nie mylę icon_smile.gif

edit:
dodałam linki

nawożenie

Przydomowe ogrody - nawożenie iglaków

--------------------
moko.
śro, 19 maj 2010 - 12:16
Dokładnie sa różne nawozy - sa takie, gdzie nawozi sie raz/dwa razy do roku lub od marca do października np. co 2 tyg.
Ja jednak nawożę takimi nawozami, które stosuje się raz/dwa razy do roku w postaci granulek.
moko.


Grupa: Moderatorzy
Postów: 14,870
Dołączył: pią, 12 gru 03 - 10:59
Skąd: Wrocław
Nr użytkownika: 1,254




post śro, 19 maj 2010 - 12:16
Post #16

Dokładnie sa różne nawozy - sa takie, gdzie nawozi sie raz/dwa razy do roku lub od marca do października np. co 2 tyg.
Ja jednak nawożę takimi nawozami, które stosuje się raz/dwa razy do roku w postaci granulek.

--------------------
"Jednym z objawów zbliżającego się załamania nerwowego jest przekonanie, że wykonujemy niezwykle ważną pracę."
B.Russell

O.(1998) i O.(2010)
Ketmia
czw, 20 maj 2010 - 21:29
A ja przeważnie kupuję te, które mają w nazwie "przeciw brązowieniu igieł". One też zwykle mają działanie długofalowe.

edit:
Kora oprócz tego że utrzymuje wilgoć, zimą chroni korzenie przed zmarznięciem, to jeszcze działa zakwaszająco, więc świetnie się nadaje pod iglaki i rododendrony.

Ten post edytował Ketmia czw, 20 maj 2010 - 21:33
Ketmia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,713
Dołączył: czw, 08 gru 05 - 13:52
Skąd: Poznań
Nr użytkownika: 4,240




post czw, 20 maj 2010 - 21:29
Post #17

A ja przeważnie kupuję te, które mają w nazwie "przeciw brązowieniu igieł". One też zwykle mają działanie długofalowe.

edit:
Kora oprócz tego że utrzymuje wilgoć, zimą chroni korzenie przed zmarznięciem, to jeszcze działa zakwaszająco, więc świetnie się nadaje pod iglaki i rododendrony.

--------------------
Agnieszka.zg
pon, 24 maj 2010 - 20:33
mysmy kupowali Tuje brabant od razu takie kolosy ok 230 cm po wsadzeniu już do ziemi i szeroki ok 1 m nic nie nawoziłam zadnej kwasniej ziemi ,posypałam tylko potem granulkami po wierzchu i ok ale muszę dodać że je zakupowałam na plantacji a nie w markecie .wszystkie się przyjęły zadna nie odchorowała.
Agnieszka.zg


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 1,269
Dołączył: wto, 03 gru 02 - 15:58
Skąd: Zielona Góra
Nr użytkownika: 20

GG:


post pon, 24 maj 2010 - 20:33
Post #18

mysmy kupowali Tuje brabant od razu takie kolosy ok 230 cm po wsadzeniu już do ziemi i szeroki ok 1 m nic nie nawoziłam zadnej kwasniej ziemi ,posypałam tylko potem granulkami po wierzchu i ok ale muszę dodać że je zakupowałam na plantacji a nie w markecie .wszystkie się przyjęły zadna nie odchorowała.

--------------------
Bibi:-)
czw, 08 lip 2010 - 08:23
Też mam w ogródku tuje z Tesco i świetnie się przyjęły. Za to cyprysy nie przeżyły tegorocznej zimy. Możecie napisać kiedy najlepiej przesadzać tuje? Moje się rozrosły i trzeba je rozsadzić i odsunąć od płotu...
Bibi:-)


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 4,499
Dołączył: sob, 21 kwi 07 - 14:27
Skąd: Poznań
Nr użytkownika: 13,164




post czw, 08 lip 2010 - 08:23
Post #19

Też mam w ogródku tuje z Tesco i świetnie się przyjęły. Za to cyprysy nie przeżyły tegorocznej zimy. Możecie napisać kiedy najlepiej przesadzać tuje? Moje się rozrosły i trzeba je rozsadzić i odsunąć od płotu...

--------------------
Paula_87
pon, 02 lis 2015 - 13:34
Hej ja na wiosnę zasadziłam kilka tujek szmaragd, na razie są nieduże ok. 70 cm. zastanawiam się tylko czy nie okryć ich na zimę na czas przymrozków czy raczej nic im się nie stanie? Widziałam dość niedrogie agrowłókniny białe kaptury ochronne zimowe, coś takiego:

Jak to u was wyglÄ…da?

Ten post edytował Paula_87 pon, 02 lis 2015 - 13:37
Paula_87


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 2
Dołączył: pon, 02 lis 15 - 13:28
Nr użytkownika: 46,665




post pon, 02 lis 2015 - 13:34
Post #20

Hej ja na wiosnę zasadziłam kilka tujek szmaragd, na razie są nieduże ok. 70 cm. zastanawiam się tylko czy nie okryć ich na zimę na czas przymrozków czy raczej nic im się nie stanie? Widziałam dość niedrogie agrowłókniny białe kaptury ochronne zimowe, coś takiego:

Jak to u was wyglÄ…da?
> Tuja
Start new topic
Reply to this topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: czw, 28 mar 2024 - 21:52
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama