Aktualno¶ci

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

12 tysiêcy dodatkowych miejsc w ¿³obkach!

Rz±d postanowi³ kontynuowaæ program Maluch, zapocz±tkowany w 2011, zaproponowa³ jednak jego zmodyfikowan± i rozszerzon± wersjê, nadaj±c mu nazwê MALUCH plus. Program MRPiPS "Maluch plus" na 2017 r...

Czytaj wiêcej >

Maluchy.pl logo

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Start new topic Reply to this topic
Start new topic Reply to this topic
 

Czynnik RH (-)

> 
Zuza

Go??







post wto, 02 mar 2004 - 10:03
Post #1

Poczytałam tu i ówdzie i z artykułów wynika, że w 28 tygodniu należy przyjąć zastrzyk na anty ciała D zapobiegawczo, bez względu na to czy antyciała się wytworzyły czy nie. Mój gin prawdopodobnie będzie mnie od tego odwodził, gdyż juz na ostatniej wizycie stwierdził, że zastrzyk taki podaje się po porodzie, gdy stwierdzi się jaką grupę krwi ma dziecko. Ja jednak wolałabym zapobiec wszystkim komplikacjom w przyszłości. Proszę powiedzcie, czy rzeczywiście jest konieczne wykonanie tego zastrzyku i jeśli ginekolog nie przejmuje się tym, to czy można go wykonać gdzie indziej - tylko gdzie?
Edi Zet :)
wto, 02 mar 2004 - 10:13
Zuza, taki zastrzyk z Ig dostaje się rzeczywiście po porodzie. Byłam w ciąży dwa razy, mam rh -, mąż rh +. W czasie pierwszej ciąży nie dostałam Ig, po porodzie także, bo dziecko odziedziczyło po mnie brak czynnika. Nie było więć żadnych następstw. Druga ciąża już była pod specjalnym nadzorem, badania poziomu antygenów anty-rh. Ale nic złego się nie działo, bo okazało się, że drugie dziecko też ma rh -. Po urodzeniu drugiego dziecka lekarka natychmiast pobrała ode mnie krew i od Igusia, żeby jak najszybciej wysłać ją do laboratorium. Jeszcze na sali poporodowej dowiedziałam się, że nie ma potrzeby podawania Ig. Porozmawiaj jeszcze raz z lekarzem prowadzącym, wysłuchaj co ma do powiedzenia i dopiero wtedy podejmij decyzję. Myślę, że większość lekarzy będzie Cię odwodziła od tego pomysłu. Ale masz prawo domagać się tego i dyskutować z lekarzem o skutkach podania Ig i następstwach jej nie podania.
Edi Zet :)


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 7,188
Dołączył: pią, 25 kwi 03 - 22:54
SkÄ…d: Radziejowice
Nr użytkownika: 651




post wto, 02 mar 2004 - 10:13
Post #2

Zuza, taki zastrzyk z Ig dostaje się rzeczywiście po porodzie. Byłam w ciąży dwa razy, mam rh -, mąż rh +. W czasie pierwszej ciąży nie dostałam Ig, po porodzie także, bo dziecko odziedziczyło po mnie brak czynnika. Nie było więć żadnych następstw. Druga ciąża już była pod specjalnym nadzorem, badania poziomu antygenów anty-rh. Ale nic złego się nie działo, bo okazało się, że drugie dziecko też ma rh -. Po urodzeniu drugiego dziecka lekarka natychmiast pobrała ode mnie krew i od Igusia, żeby jak najszybciej wysłać ją do laboratorium. Jeszcze na sali poporodowej dowiedziałam się, że nie ma potrzeby podawania Ig. Porozmawiaj jeszcze raz z lekarzem prowadzącym, wysłuchaj co ma do powiedzenia i dopiero wtedy podejmij decyzję. Myślę, że większość lekarzy będzie Cię odwodziła od tego pomysłu. Ale masz prawo domagać się tego i dyskutować z lekarzem o skutkach podania Ig i następstwach jej nie podania.

--------------------
Ula/2001, Igorek/2002, SzymuÅ› /2007 i Hania/2012
AguÅ›
wto, 02 mar 2004 - 23:01
Ja również mam rh- (mąż rh+) i dziś miałam drugie od poczatku ciąży badanie na obecność przeciwciał (wyniku jeszcze nie znam). Mam pytanko czy brak przeciwciał w moim organiźmie oznacza, że dziecko krew odziedziczyło po mnie...czy niekoniecznie? Słyszałam, że nawet gdy dziecko ma grupę rh+ przeciwciała przy pierwszej ciąży nie muszą się wytwarzać?

A u Ciebie Zuza przeciwciała pojawiły się?
AguÅ›


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 872
Dołączył: pon, 05 sty 04 - 13:27
SkÄ…d: Warszawa
Nr użytkownika: 1,305

GG:


post wto, 02 mar 2004 - 23:01
Post #3

Ja również mam rh- (mąż rh+) i dziś miałam drugie od poczatku ciąży badanie na obecność przeciwciał (wyniku jeszcze nie znam). Mam pytanko czy brak przeciwciał w moim organiźmie oznacza, że dziecko krew odziedziczyło po mnie...czy niekoniecznie? Słyszałam, że nawet gdy dziecko ma grupę rh+ przeciwciała przy pierwszej ciąży nie muszą się wytwarzać?

A u Ciebie Zuza przeciwciała pojawiły się?

--------------------


pirania
śro, 03 mar 2004 - 00:04
Nie, przeciwciala w pierwszej ciazy nawet zazwyczaj sie nie pojawiaja...
Bo do ich wytworzenia potrzebne jest fizyczne zetkniecie sie krwioobiegu matki z krwia dziecka- w czasie ciazy nie ma to miejsca- na ogol dopiero przy porodzie. Ale oczywiscie zdarzaja sie krwotoki itp wiec przeciwciala sie bada skrupulatnie.

Wystarczy podac immunoglobuline po kazdym porodzie/ poronieniu/ aborcji gdy dziecko mialo czynnik rh. W nastepnej ciazy bowiem krew sie dalej nie miesza ale rozne biale krwinki maja zdolnosc przechodzenia przez bariere lozyska do krwi dziecka i zwalczanie infekcji. I niestety czynnik Rh jest traktowany jak infekcja. Ale podanie immunoglobuliny powoduje "amnezje" u bialych krwinek i ''zapominaja" one ze krew z czynnikiem trzeba zwalczac i w skutek czego kazdy porod po autoszczepionce mozna traktowac jako pierwszy.

My z mezem mielismy juz 4 razy konflikt, mamy tez konflikt glownych grup krwi (co ja z tym facetem jeszcze robie...) i jedynym problemem byla przedluzona zoltaczka u dwojki naszych dzieci.
pirania


Grupa: Zbanowani
Postów: 9,406
Dołączył: pon, 07 kwi 03 - 14:10
SkÄ…d: przy kompie
Nr użytkownika: 471




post śro, 03 mar 2004 - 00:04
Post #4

Nie, przeciwciala w pierwszej ciazy nawet zazwyczaj sie nie pojawiaja...
Bo do ich wytworzenia potrzebne jest fizyczne zetkniecie sie krwioobiegu matki z krwia dziecka- w czasie ciazy nie ma to miejsca- na ogol dopiero przy porodzie. Ale oczywiscie zdarzaja sie krwotoki itp wiec przeciwciala sie bada skrupulatnie.

Wystarczy podac immunoglobuline po kazdym porodzie/ poronieniu/ aborcji gdy dziecko mialo czynnik rh. W nastepnej ciazy bowiem krew sie dalej nie miesza ale rozne biale krwinki maja zdolnosc przechodzenia przez bariere lozyska do krwi dziecka i zwalczanie infekcji. I niestety czynnik Rh jest traktowany jak infekcja. Ale podanie immunoglobuliny powoduje "amnezje" u bialych krwinek i ''zapominaja" one ze krew z czynnikiem trzeba zwalczac i w skutek czego kazdy porod po autoszczepionce mozna traktowac jako pierwszy.

My z mezem mielismy juz 4 razy konflikt, mamy tez konflikt glownych grup krwi (co ja z tym facetem jeszcze robie...) i jedynym problemem byla przedluzona zoltaczka u dwojki naszych dzieci.
użytkownik usunięty

Go??







post śro, 03 mar 2004 - 07:37
Post #5

Gosiu, to przedłużona żółtaczka może być skutkiem tego, że matka ma Rh-, a dziecko Rh+? Jakie mogą być inne skutki, jeśli nie ma żadnych problemów. I co to znaczy "mieliśmy konflikt" - pojawiły się u Ciebie przeciwciała? Wyjaśnij proszę, albo podaj namiar na jakąś stronkę ze "skutkami", jeśli znasz.
Ja jestem "negatywna", mąż "pozytywny" i Zosia odziedziczyła Rh+ po nim (i dobrze, bo nie będzie miała stresu jak jej mama, i babcia, i babcia mamy, i może jeszcze wiele pokoleń kobiet w mojej rodzinie wcześniej wink.gif ). Teraz w drugiej ciąży robiłam badanie na obecność przeciwciał w I trymestrze (wyszło OK) i będę właśnie powtarzać (przełom II i III trymestru). A mam nadzieję, że dzidziuś będzie miał Rh+, bo to znowu dziewczynka icon_lol.gif (wczoraj się dowiedzieliśmy).

Pozdrawiam.
Paka
tonia
śro, 03 mar 2004 - 09:46
U nas było tak:
ja Rh-, mąż Rh+, w czasie ciąży przeciwciał nie wykrywano.
Rano po porodzie (urodziłam o 18.15) dostalam immunoglobulinę, bo syn ma Rh + (i bardzo dobrze bo tak ma 75 % społeczeństwa).
Lekarka powiedziała, że żółtaczka którą maluch przechodził była nasilona ze względu na tenże czynnik Rh. Syn spędził dwa dni na fototerapi i w 6 dobie byliśmy w domu.
tonia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 618
Dołączył: pią, 04 kwi 03 - 08:18
Nr użytkownika: 372




post śro, 03 mar 2004 - 09:46
Post #6

U nas było tak:
ja Rh-, mąż Rh+, w czasie ciąży przeciwciał nie wykrywano.
Rano po porodzie (urodziłam o 18.15) dostalam immunoglobulinę, bo syn ma Rh + (i bardzo dobrze bo tak ma 75 % społeczeństwa).
Lekarka powiedziała, że żółtaczka którą maluch przechodził była nasilona ze względu na tenże czynnik Rh. Syn spędził dwa dni na fototerapi i w 6 dobie byliśmy w domu.

--------------------
Tonia
Zuza

Go??







post śro, 03 mar 2004 - 11:55
Post #7

A jak w takim razie odbieracie artykuł umieszczony na stronie głównej maluchów? Gdzie mówi się o profilaktycznym podawaniu "immunoglobuliny anty D w 28 tygodniu ciąży wszystkim kobietom Rh (-) bez przeciwciał anty Rh uzupełnione podaniem poporodowym zgodnie z zasadami opisanymi powyżej zwiększa skuteczność profilaktyki do przeszło 99%. "
użytkownik usunięty

Go??







post śro, 03 mar 2004 - 12:29
Post #8

Zuza, też się zastanawiałam nad tym (jak ten artykuł znalazłam na prywatnej stronie Autora), ale doszłam do wniosku, że 96-98% bez podania immunoglobuliny w 28 tygodniu i 99% z podaniem, to niewielka różnica. I nie zapytałam o to pani doktor.

Pozdrawiam.
Paka
zilka
śro, 03 mar 2004 - 12:30
Nie wiem czy nie zdubluję jakiejś informacji. Ja mam Rh-, przy pierwszej ciąży z partnerem Rh+ obumarcie płodu+ wyłyżeczkowanie,dostałam po zabiegu zastrzyk "anty". Przy drugiej ciąży, znowu z partnerem Rh+, cesarka też dostałam zastrzyk "anty".
niestety nie pamietam czy w czasie ciąży miałam robione jakieś badania w tym temacie, jeśli to jakieś rutynowe i wszystko było ok.
zilka


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 7,549
Dołączył: pią, 28 mar 03 - 10:20
SkÄ…d: Warszawa
Nr użytkownika: 160




post śro, 03 mar 2004 - 12:30
Post #9

Nie wiem czy nie zdubluję jakiejś informacji. Ja mam Rh-, przy pierwszej ciąży z partnerem Rh+ obumarcie płodu+ wyłyżeczkowanie,dostałam po zabiegu zastrzyk "anty". Przy drugiej ciąży, znowu z partnerem Rh+, cesarka też dostałam zastrzyk "anty".
niestety nie pamietam czy w czasie ciąży miałam robione jakieś badania w tym temacie, jeśli to jakieś rutynowe i wszystko było ok.

--------------------
córki dwie, 2002 i 2007
pirania
śro, 03 mar 2004 - 13:59
Przeciwciala sie nie pojawily- konflikt oznacza jedynie ze dzieci byly pozytywne icon_wink.gif
Przedluzona zoltaczka to podobno nie konflikt czynnikow ale glownych grup krwi- ja mam 0 a moj maz B i podobno zerowa grupa moze tak reagowac.
A zoltaczka nie byla powazna- na granicy normy, nawet nie naswietlali, tyle ze dlugo nie chciala zaczac spadac i podobo takie skutki mogly miec pochodne mojej krwi petajace sie w krwi dziecka.
pirania


Grupa: Zbanowani
Postów: 9,406
Dołączył: pon, 07 kwi 03 - 14:10
SkÄ…d: przy kompie
Nr użytkownika: 471




post śro, 03 mar 2004 - 13:59
Post #10

Przeciwciala sie nie pojawily- konflikt oznacza jedynie ze dzieci byly pozytywne icon_wink.gif
Przedluzona zoltaczka to podobno nie konflikt czynnikow ale glownych grup krwi- ja mam 0 a moj maz B i podobno zerowa grupa moze tak reagowac.
A zoltaczka nie byla powazna- na granicy normy, nawet nie naswietlali, tyle ze dlugo nie chciala zaczac spadac i podobo takie skutki mogly miec pochodne mojej krwi petajace sie w krwi dziecka.
użytkownik usunięty

Go??







post śro, 03 mar 2004 - 21:29
Post #11

Gosia, ja też mam 0 Rh-. Ponieważ jest to rzadka kombinacja i możemy dostać krew tylko od osób z taką grupą, to warto sobie to w głowie zanotować. Co tam odległość między Warszawą a Wrocławiem icon_lol.gif

Pozdrawiam.
Paka
tonia
czw, 04 mar 2004 - 10:02
CYTAT(Paka)
Gosia, ja też mam 0 Rh-. Ponieważ jest to rzadka kombinacja i możemy dostać krew tylko od osób z taką grupą, to warto sobie to w głowie zanotować. Co tam odległość między Warszawą a Wrocławiem icon_lol.gif



Paka, to dopisz mnie do listy. wink.gif
tonia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 618
Dołączył: pią, 04 kwi 03 - 08:18
Nr użytkownika: 372




post czw, 04 mar 2004 - 10:02
Post #12

CYTAT(Paka)
Gosia, ja też mam 0 Rh-. Ponieważ jest to rzadka kombinacja i możemy dostać krew tylko od osób z taką grupą, to warto sobie to w głowie zanotować. Co tam odległość między Warszawą a Wrocławiem icon_lol.gif



Paka, to dopisz mnie do listy. wink.gif

--------------------
Tonia
użytkownik usunięty

Go??







post czw, 04 mar 2004 - 11:01
Post #13

icon_lol.gif
Daretka

Go??







post czw, 04 mar 2004 - 12:34
Post #14

Mam konflikt krwi - moja gr. krwi to A Rh [-] a meza A [Rh+]
Z ciaza z Kacprem co 2 m-ce robilam badanie krwi na przeciwciala - i test Coombs'a.
Bedac w 8 m-cu okazalo sie, ze mam przeciwciala i prawdopodobnie nie ominie dziecka transfuzja krwi. Cale szczescie przytomnosc mojego lekarza i skierowanie do Centrum Krwiodawstwa na szczegolowe badanie krwi potwierdzilo, ze winiki sa dobre i ze nie mam zadnych! przeciwcial [w laboratorium zle wykonano badanie]
Zarowno Kacper jak i Julia maja moja gr krwi... nie podano mi zadnej immuglobiny.
Choc teraz wiem, ze stosuje sie 'zapobiegawczo' podawanie immuglobiny.

Wiecej informacji mozna zaczerpnac tutaj --->
Konflikt serologiczny I Konflikt serologiczny II i wiele innych wystarczy poszukac w wyszukiwarce
Daretka

Go??







post czw, 04 mar 2004 - 12:35
Post #15

i jeszcze Jakie badania nalezy wykonac
użytkownik usunięty

Go??







post czw, 04 mar 2004 - 15:22
Post #16

Daretka, dzięki za ten link z badaniami. Nie znałam tej strony, teraz nie mam czasu jej przejrzeć, ale wydaje się być sensowna icon_smile.gif

Paka
Pecia
nie, 07 mar 2004 - 19:48
Ja mam A Rh (-) mąż O Rh (+)
W pierwszje ciazy robili mi chyba ze trzy razy badania na przeciwciala....
Zuzia ma grupe meza O Rh (+) i wtedy PO porodzie dostalam zastrzyk na przeciwciala.
Drugie dziecko ma mojÄ… grupe A Rh (-) i nie bylo juz konfliktu icon_smile.gif
Pecia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,959
Dołączył: nie, 06 kwi 03 - 13:58
Nr użytkownika: 442




post nie, 07 mar 2004 - 19:48
Post #17

Ja mam A Rh (-) mąż O Rh (+)
W pierwszje ciazy robili mi chyba ze trzy razy badania na przeciwciala....
Zuzia ma grupe meza O Rh (+) i wtedy PO porodzie dostalam zastrzyk na przeciwciala.
Drugie dziecko ma mojÄ… grupe A Rh (-) i nie bylo juz konfliktu icon_smile.gif

--------------------
Zuzia 1997, Jasiek 2001
użytkownik usunięty

Go??







post pon, 08 mar 2004 - 10:20
Post #18

Ciocia Pecia, i po drugim dziecku nie dostałaś zastrzyku? Tak pytam informacyjnie.

A ktoÅ› siÄ™ orientuje jaki jest koszt takiej immunoglobuliny?

Paka
Daretka

Go??







post pon, 08 mar 2004 - 11:19
Post #19

No to ja dodam, ze moje dzieci maja moja krew i nigdy nie podano mi immunoglobuliny
Pecia
pon, 08 mar 2004 - 15:31
CYTAT(Paka)
Ciocia Pecia, i po drugim dziecku nie dostałaś zastrzyku? Tak pytam informacyjnie.

A ktoÅ› siÄ™ orientuje jaki jest koszt takiej immunoglobuliny?

Paka


Nie dostalam, bo synek ma moja grupe czyli tez A Rh (-) i nie mamy konfliktu.
Immunoglobuline podaje sie gdy dziecko ma (+) a mama (-).

Co do kosztow, mnie to dawali za darmo, czyli w ramach kasy chorych jak mniemam icon_lol.gif
Pecia


Grupa: U?ytkownicy
Postów: 6,959
Dołączył: nie, 06 kwi 03 - 13:58
Nr użytkownika: 442




post pon, 08 mar 2004 - 15:31
Post #20

CYTAT(Paka)
Ciocia Pecia, i po drugim dziecku nie dostałaś zastrzyku? Tak pytam informacyjnie.

A ktoÅ› siÄ™ orientuje jaki jest koszt takiej immunoglobuliny?

Paka


Nie dostalam, bo synek ma moja grupe czyli tez A Rh (-) i nie mamy konfliktu.
Immunoglobuline podaje sie gdy dziecko ma (+) a mama (-).

Co do kosztow, mnie to dawali za darmo, czyli w ramach kasy chorych jak mniemam icon_lol.gif

--------------------
Zuzia 1997, Jasiek 2001
> Czynnik RH (-)
Start new topic
Reply to this topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:



Wersja Lo-Fi Aktualny czas: śro, 24 kwi 2024 - 14:21
lista postów tego w±tku
© 2002 - 2018  ITS MEDIA, kontakt: redakcja@maluchy.pl   |  Reklama