To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Torty nie tylko dla dzieci

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32
asiaT
dziękuję. Niestety, opadł mi biszkopt icon_sad.gif podejrzewam, że trzeba to robić w ciszy i spokoju, a nie między jednym a drugim pudełkiem ciastoliny, kwiatkiem, pszczółką i załamaniem się twórczych aspiracji dzieci icon_wink.gif No i mąkę mieszałam mikserem. Ale co tam. Zrobiłam w sumie 3, jakoś mi te dwa torciki wyjdą icon_wink.gif
użytkownik usunięty
[post usunięty]
ewabi
Oprócz takiego zawijania łyżką z opisu Rosy to ja jeszcze zwykle po wyciągnięciu z piekarnika nie stawiam biszkoptu do ostygnięcia w "poziomie" tylko tak "na sztorc na boku".
asiaT
CYTAT(Zona_Zenona)
Asia, biszkopt opadł Ci nie z powodu rejwachu, a z powodu miksera. Never!!!! Nigdy!!! Tylko i wyłącznie delikatne oraz kojące ruchy łyzką spod spodu i zawijające ku górze. Tak jakbyś chciała masę owinąć w mąkę i pianę.

r*


dzięki icon_wink.gif metodą prób i błędów w końcu dojdę do czegoś icon_wink.gif aczkolwiek nie wiem, jak mi się uda wykonać delikatne i kojące ruchy łyżką icon_biggrin.gif grunt,ze jest smaczny icon_wink.gif
aga.ja
CYTAT(ewabi)
Oprócz takiego zawijania łyżką z opisu Rosy to ja jeszcze zwykle po wyciągnięciu z piekarnika nie stawiam biszkoptu do ostygnięcia w "poziomie" tylko tak "na sztorc na boku".


Ja poszłam jeszcze dalej - biszkopt mieszam mikserem (na najwolniejszych obrotach) a po wyciągnięciu stawiam do góry nogami - opierając tortownicę na filiżankach. Może to niezgodne z zasadami sztuki kulinarnej ale działa icon_smile.gif
Mika
moje biszkopty wiedzą,że nie ma co ze mną zaczynać
traktuję je zwykle po macoszemu-miksuję,robię tysiąc innych rzeczy razem z ciastem,blacha stoi płasko w czasie stygnięcia...

i z ręką na sercu powiedzieć mogę,że nigdy biszkopt mi nie opadł

ba,jestem pewna,że gdybym zaczęła w robienie ciasta wkładać więcej serca wtedy zakalec byłby murowany icon_lol.gif

jedyne co mi wychodzi to ciasta icon_wink.gif
sdw
Mika, no jeszcze dzieci Ci wyszły wink.gif
Mika
CYTAT(wiolontela)
Mika, no jeszcze dzieci Ci wyszły  :wink:


hehehehehe dooobre icon_lol.gif
a razem z dziećmi ...włosy icon_wink.gif
asiaT
jeden z zakalcem, piekłam drugi (tzn trzeci, bo w sumie miałam 2 torty...), ale torty wyszły pyszne i zeszły oba w 1 dzień icon_wink.gif
monga
Ja ciast za sobą mam dziesiątki, poza biszkoptami, które są właśnie moją zmorą - chyba przeświadczenie, że biszkopt robi się ciężko udzieliło mi się po mamie . Tak więc robiłam biszkopty w swoim życiu kilka razy, z różnych przepisów - i co nie zrobię i jak nie zrobię KAŻDY klapie icon_evil.gif Mąkę dodaję mieszając delikatnie łyżką - i nic. W piekarniku pięknie rosną, jak wystygną robi się mocno zapadnięte. Nie mam pojęcia co jeszcze mogę zrobić icon_rolleyes.gif
sdw
Monga, ja mam jeden taki dyżurny przepis, z którego piszkopt wychodzi każdemu. Chcesz? wink.gif
monga
CYTAT(wiolontela)
Monga, ja mam jeden taki dyżurny przepis, z którego piszkopt wychodzi każdemu. Chcesz?  :wink:

Jak każdemu to pewnie, że chcę icon_biggrin.gif Wypróbuję po świętach i dam Ci znać czy zaliczam się do "każdego" icon_wink.gif Na razie nie wierzę, że jest przepis po którym biszkopt mi nie klapnie - bo te moje nie są złe - nawet dobre torty z nich wychodzą - tylko zawsze ale to zawsze klapnięte icon_rolleyes.gif
anita
mi tez biszkopt z Wioli przepisu sie udaje icon_smile.gif
sdw
Przepis jest następujący:

8 jajek (najlepiej wiejskich, bo tylko z takich ubita piana jest prawdziwie ubitą pianą)
8 łyzek cukru
8 łyżek mąki
2 łyżki mąki ziemniaczanej (czubate raczej niż płaskie)
szczypta soli
opcjonalnie cukier waniliowy, jak kto lubi

Oddzielamy białka od żółtek (jajka winny być dobrze schłodzoiene). Białka solimy szczyptą soli i ubijamy na najwyzszych obrotach miksera min 5 min a najlepiej 10. Do piany dodajemy cukier i ubijamy kolejne 5 minut. Żółtka rozkłócami widelcem, mąkę (tylko i wyłącznie 450) przesiewamy 3 razy (!!!) razem z ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia. Na przemiennie dodajemy do piany żółtka i mąkę (po około łyżce żółtek i 2 łyżki mąki) i delikatnie mieszamy. Do mieszania zdecydowanie najlepiej jest używać naczynia drewnianego icon_lol.gif I to wcale nie jest żart. Mąka nie musi być rozprowadzona idealnie. Ważne, aby składniki się połączyły. Wstawiamy do lekko nagrzanego piekarnika i pieczemy około godziny (w tortownicy) lub 40 minut (w prostokątnej blasze) w 160st.

Ja mój biszkopt sprawdzam patykiem czy upieczon, wietrzę, chłodze i wyciągam gorący. Piekarnik mi palić lubi więc nie czekam nigdy żeby sobie stygł w cieplarnianych warunkach./ Nie opadł nigdy i chyba nikomu. Delikatny jest, puszysty, rewelka wink.gif
Iveta Uramová
Ahojky dalša moja torta.Noddy- icon_cry.gif ale ružový,namiesto červonej.
Iveta Uramová
A ďalší Thomas.
marghe.
Iveta, zazdroszczę talentu
skanna
Iveta, ale JAK Ty to robisz?
Obiecałaś nam fotki z produkcji icon_smile.gif
Iveta Uramová





Postup:-budete si to musieť dať pretlunočiť,no dufam,že foto pomohlo

Cesto na jeden plát:
4 vajcia, 12 dkg pr.cukru, 12 dkg pol. múky, ½ pr. do pečiva, 4 PL vody.
Žĺtka vymiešame s cukrom, pridáme vodu, múku s pr. do pečiva a nakoniec do tuha vymiešané bielka. Pečieme na pečiacom papieri asi 20-30 min. pri 180 st. Čas pečenia záleží od typu rúry.

Plnka na jednu dávku:
Konkrétne na túto tortu som si spravila straciatelovú plnku.
2 žĺtky, 8 dkg hl. múky, 4 dcl mlieka, 1 van. cukor -uvariť na hladkú kašu. Nechať vychladnúť. Zvlášť si vymiešať 12,5 dkg masla, 12,5 dkg Hery a 18 dkg pr.cukru. Zmiešať opatrne s kašou. A pridať do nej 2 nastrúhané 100g varové čokolády.
Pozor všetko musí byť rovnakej teploty, aby sa zmes pri spájaní nezrazila.

Ja som si napiekla 4 pláty. Všetky som si prerezala na polovicu a pokapala rumom + šťavou( sirup+ voda, alebo kompótová šťava). Potrela ríbezľovým džemom. Potrela plnkou, na túto tortu som si spravila plnku z dvoj dávky. A vrstvila na seba. Z jednej polovičky som si spravila roládu na lepšie tvarovanie oblúku na trup a hlavu. Po navrstvení tortu potrieme plnkou, aby sa nám dobre prilepil na ňu marcipán.

Marcipán na poťahovanie torty:
Ja veľmi rada používam tento, aj keď sú rôzne recepty. Tento sa mi potom dá pekne vyhladiť a zarovnať.

250g Cery, 250 g pr.cukru, 200g sušeného mlieka nízkotučného, mandľová aróma.
Dávka stačí na potiahnutie celej tejto torty.
Mlieko aj cukor preosejeme cez husté sitko.

Ceru nastrúhať do zmesi. Pridať aromu.

Marcipán zafarbiť potravinárskym farbivom,
ktoré si rozrobím v troške rumu,
alebo používam tekuté, alebo najnovšie gélové.

Marcipán si potom rozvaľkám medzi mikrot. sáčkom.


Postupne ho po častiach prikladám na tortu A spájam.

Nakoniec ho uhladím rukami.


Dorobím si ešte marcipán, zafarbím podľa častí ktoré budem modelovať a dozdobím ho.
Na domodelovanie používam tento marcipán:
6 PL suš.mlieka-nízkotučného,10 PL pr. cukru, 1 PL maizeny, 1PL bielka, 50-80 g cery, voda podľa potreby, mandľová aróma. Postup je rovnaký ako pri vyššie uvedenom marcipáne.
agabr
Bardzo mi sie podoba 80 dkg cery icon_smile.gif.b
Iveta Uramová
icon_lol.gif
lea
ahoj Ivetko, jsi Slovenka ? co je to Cera neco jako cerez nebo Iva ano ?
Iveta Uramová
Ano lea je to stužený tuk-neviem aký tam u vás dostať kupiť.A ty predpokladám si z Čiech alebo vieš tak dobre po česky?Super.

VSETKYM KRASNE VIANOCE!!!!!!!!!
lea
Ivetko, ano jsem češka. Problém je v tom, že v Polsku jsem prozatím ztužený tuk nenašla. Mají jen plantu ale jen tu na maso :/
skanna
Lea, chcesz powiedzieć, że nie mamy szans zrobić takiego cuda jak Iveta?
Z braku rzeczonej cery? rycze.gif
Iveta Uramová
Lea-no určite tam musí niečo byť,lebo aj tam sa predsa robí marcipán,len sa skús spýtať v cukrárni,alebo niekoho kto pečie.Do kelu neni možné,aby to tam nebolo dostať.Ja pridávam foto ako to vyzerá-Cera-možno pomôže a niekto poradí čo namiesto nej.Je na nej písané - Rastlinný pokrmový tuk bezvodový, Rostlinný jedlý tuk pokrmový.Hm.

Iveta Uramová
Len taká jednoduchá torta icon_lol.gif
mama_do_kwadratu
CYTAT(Iveta Uramová)
Len taká jednoduchá torta icon_lol.gif  

Taki sobie prosty torcik...
mamboo
W Polsce czeska CERA nazywa się CERES i da radę zdobyć. Sama kiedyś kupowałam.
Abotak
Przy dzielach Ivety az wstyd cos wstawiac icon_redface.gif ale niech tam.

Mega proste ciasto swiateczne i przy okazji moj pierwszy lukier krolewski zrobiony od zera w domu:


Torcik na urodziny M , ktory mial wygladac inaczej i przypadkiem wyszedl inaczej icon_rolleyes.gif ale poeksperymentowalam sobie z karmelem icon_wink.gif



marghe.
Bogusia, czego Ty chesz od swoich ciast? Są sliczne
przepisy mozesz wpisać?
Iveta Uramová
Bogusia-sú nádherné,neviem ako sa to po vašom povie asi sliczne?,no sú super.
Abotak
Iveta, nie wiem jak to bedzie po czesku ale do piet Ci nie dorastam. icon_smile.gif
A juz Twoje pingwinki mnie rzucily na kolana. icon_eek.gif icon_biggrin.gif

Marg. wsad jest bardzo prosty. Tort z karmelowa pajeczyna to biszkopt w/g przepisu ktory 1 czy 2 strony wczesniej podawalam Asi. Tylko troche ciemniejszy bo ze `zlotym` mialkim cukrem zamiast bialego.
Do ozdoby lukier, kandyzowane wisnie i angelika (inaczej chyba dziegiel??) i nitki wyciagane z karmelu.


Choinka ze zwyklego kreconego ciasta.
Pieczona w formie w choinkowej ktora w koncu mialam okazje wyprobowac. icon_smile.gif
Przepis wstukam jak tylko bede miala wolne obie rece i nogi icon_lol.gif i wygrzebie ksiazke.

Lukier na obu tzw krolewski(royal icing)
z surowych bialek bo albuminy nie dowiezli.
Przepis taki mniej wiecej jak tutaj:
https://www.joyofbaking.com/RoyalIcing.html
https://www.christmas-cookies.com/recipes/r...royalicing.html
https://www.imaginativeicing.demon.co.uk/ro...royalicing.html

W razie potrzeby przetlumacze.
Trzeba ubijac az sie szpikulce zaczna robic.
Iveta Uramová
Tak a ďalšia,pre mojeho muža,mal narodeniny.Z lásky icon_redface.gif
lea
Jezeli w POlsce jest CERES to super ! ja nigdy nie znalazlam, woze to z Czech

Ivetka ja delam marcipan bez toho rostlinneho tuku icon_lol.gif
monga
CYTAT(wiolontela)
Przepis jest następujący:
[...]
Nie opadł nigdy i chyba nikomu. Delikatny jest, puszysty, rewelka  :wink:

No to zapisałam, postaram się wypróbować w najbliższym czasie (czyli w ciągu 2 miesięcy może mi się uda hehe) i dam znać czy nie stałam się pierwszą osobą, której opadł icon_biggrin.gif Dzięki Wiola.
Iveta Uramová
Lea-ja tiež mám marcipán aj bez cery,ale s týmto rada poťahujem torty,lebo sa dá s ním pekne pracovať,vyhladiť a spájať.Inak na figúrky používam marcipán bez tuku. icon_lol.gif Môžeš mi sem hodiť aký máš ty recept na marcipán?Ja používam ešte tento 2Pl suš.mlieka,2Pl ml.cukru+voda podľa potreby(väčšinou ale dávam aj rum,ked farbím farbivom)Samozrejme všetko preosiať a pomer si upravujem podľa veľkosti figúrky.Dá sa s týmto aj poťahovať torta,ale rýchlo tento marcipán schne a zle sa potom spájajú jednotlivé časti.Maj sa.
Izuka
Witajcie dziewczyny,
ostatnio nie mam czasu żeby cokolwiek pisać ale czasem przez chwilę zaglądam na te cudowności i dostaję ślinotoku brawo_bis.gif

Mam do Was pytanko: mój siostrzeniec zażyczył sobie tort w kształcie
Darth Vader z Gwiezdnych wojen - maska, czy macie jakieś pomysły jak to zrobić.... icon_confused.gif
napewno potrzebny by był czarny barwnik z którym też jest problem.....
Tragedia - czekam na Wasze pomysły wink.gif
katiek
Leuś, przetłumacz, proszę, przepis Ivety, bo ja po czesku niby trochę rozumiem z powiązań rodzinnych, ale nie aż tak dobrze icon_redface.gif
lea
Katiek slonko, a o ktory przepis Ci konkretnie chodzi ? icon_smile.gif
katiek
CYTAT(Iveta Uramová)
[
Postup:-budete si to musieť dať pretlunočiť,no dufam,že foto pomohlo

Cesto na jeden plát:
4 vajcia, 12 dkg pr.cukru, 12 dkg pol. múky, ½ pr. do pečiva, 4 PL vody.
Žĺtka vymiešame s cukrom, pridáme vodu, múku s pr. do pečiva a nakoniec  do tuha vymiešané  bielka. Pečieme na pečiacom papieri asi 20-30 min. pri 180 st. Čas pečenia záleží od typu rúry.

Plnka na jednu dávku:
Konkrétne na túto tortu som si spravila straciatelovú plnku.
2 žĺtky, 8 dkg hl. múky, 4 dcl mlieka, 1 van. cukor -uvariť na hladkú kašu. Nechať vychladnúť. Zvlášť si vymiešať 12,5 dkg masla, 12,5 dkg Hery a 18 dkg pr.cukru. Zmiešať opatrne s kašou. A pridať do nej 2 nastrúhané 100g varové čokolády.
Pozor všetko musí byť rovnakej teploty, aby sa zmes pri spájaní nezrazila.

Ja som si napiekla 4 pláty. Všetky som si prerezala na polovicu a pokapala rumom + šťavou( sirup+ voda, alebo kompótová šťava). Potrela ríbezľovým džemom. Potrela plnkou, na túto tortu som si spravila plnku z dvoj dávky. A vrstvila na seba. Z jednej polovičky som si spravila roládu na lepšie tvarovanie oblúku na trup a hlavu. Po navrstvení tortu potrieme plnkou, aby sa nám dobre prilepil na ňu marcipán.

Marcipán na poťahovanie torty:
Ja veľmi rada používam tento, aj keď sú rôzne recepty. Tento sa mi potom dá pekne vyhladiť a zarovnať.

250g Cery, 250 g pr.cukru, 200g sušeného mlieka nízkotučného, mandľová aróma.
Dávka stačí na potiahnutie celej tejto torty.
Mlieko aj cukor preosejeme cez husté sitko.  

Ceru nastrúhať do zmesi. Pridať aromu.        

Marcipán zafarbiť potravinárskym farbivom,
ktoré si rozrobím v troške rumu,
alebo používam tekuté, alebo najnovšie gélové.  

Marcipán si potom rozvaľkám medzi mikrot. sáčkom.  
                                                                                   
                                                                                   
Postupne ho po častiach prikladám na tortu A spájam.  

Nakoniec ho uhladím rukami.                                        


Dorobím si ešte marcipán, zafarbím podľa častí ktoré budem modelovať a dozdobím ho.
Na domodelovanie používam tento marcipán:
6 PL suš.mlieka-nízkotučného,10 PL pr. cukru, 1 PL maizeny, 1PL bielka, 50-80 g cery, voda podľa potreby, mandľová aróma. Postup je rovnaký ako pri vyššie uvedenom marcipáne.

Ten Leuś, ten. I czekam na odpowiedź na pytanie zadane na gg.
marghe.
Mika znalazła taką stronę

https://www.tortownia.pl/

warto zajrzeć
Iveta Uramová
wink.gif wink.gif icon_lol.gif
Abotak
Biedronka- cudo! icon_eek.gif icon_biggrin.gif
Iveta Uramová
A ďalšie torty.
Tuni
Ivetko, niemożliwa jesteś icon_razz.gif
Abotak
Ojej, a myslalam, ze biedronka to szczyt kunsztu! icon_eek.gif
Swinia jest the best! icon_lol.gif
Iveta Uramová
A ďalšia Bob a bobek.
Iveta Uramová
wink.gif
ulla
CYTAT(Bogusia123456)
Biedronka- cudo! icon_eek.gif  :D


Noooo icon_eek.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.