To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Storczyk

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Użytkownik usunięty
Agnieszko, z mojego doświadczenia wynika, że Vandy mają się znacznie lepiej podwieszone niż siedzące w wazonach (one lubią, jak wiatr sobie swobodnie wiuwa między korzonkami). Ale wiem, że niektórzy z powodzeniem hodują Vandy w wazonach.

Cudne te Twoje storczyki, a Vandzi BAAARDZO gratuluję! icon_wink.gif
pomidorro
nie zdążyłam przesadzić bo 3 z 4 wypuściły pędy! icon_smile.gif cieszę się bardzo!i czekam- bo 2 nie wiem jakiego koloru będą icon_smile.gif teraz to chyba ich nie ruszać?
Orchidea ostatnio była w promocji w markecie- i żałuję że nie kupiłam..czarne, pieknie pachnące kwiaty. Czy one potrzebują innych warunków ( były w nieprzezroczystych doniczkach) ?


Agnieszka piękne storczyki- prześliczna ta ślicznotka icon_smile.gif
Julcia_
a ja chciałam [użytkownik x] podziękować
co prawda mam 2 na stanie nadal tylko
ale oba przesadzone(za radą [użytkownik x]) i już zaczeły pędy puszczać 06.gif a jeszcze nawozu nie kupiłam nawet 29.gif
ciekawe jaki bedą miały kolor bo nie pamietam które to sie uchowały a miałam rózne od białego, w kropki , do fioletu
Użytkownik usunięty
CYTAT(Julcia_ @ Wed, 24 Oct 2012 - 14:12) *
a ja chciałam [użytkownik x] podziękować
co prawda mam 2 na stanie nadal tylko
ale oba przesadzone(za radą [użytkownik x]) i już zaczeły pędy puszczać 06.gif a jeszcze nawozu nie kupiłam nawet 29.gif
ciekawe jaki bedą miały kolor bo nie pamietam które to sie uchowały a miałam rózne od białego, w kropki , do fioletu


Julcia, aż podskoczyłam z radości icon_smile.gif))) Cieszę się!

Prawda, że niesamowicie się czeka na objawienie kolorku? icon_biggrin.gif
Julcia_
CYTAT([użytkownik x] @ Fri, 26 Oct 2012 - 01:16) *
Julcia, aż podskoczyłam z radości icon_smile.gif))) Cieszę się!

Prawda, że niesamowicie się czeka na objawienie kolorku? icon_biggrin.gif

fakt niesamowicie
podwójna nardość z kwitnienia i z koloru
obstawiam biały:)

a wszoku jestm sama bo najpierw straciły po2 liscie a potem od razu pędy icon_mrgreen.gif
Użytkownik usunięty
CYTAT(Julcia_ @ Fri, 26 Oct 2012 - 11:00) *
fakt niesamowicie
podwójna nardość z kwitnienia i z koloru
obstawiam biały:)

a wszoku jestm sama bo najpierw straciły po2 liscie a potem od razu pędy icon_mrgreen.gif


A to akurat nic dziwnego. Fachury od storczyków mawiają, że żeby takiego delikwenta namówić do kwitnienia, należy go "przestraszyć". Ja eksperymentowałam z wsadzaniem roślin do szafy... więc ten... no icon_wink.gif W każdym razie wystraszyłaś swoich zawodników, to postanowili się rozmnożyć, coby nie zginąć icon_wink.gif
owiwia7
Ja wczoraj od męża dostałam dwa icon_smile.gificon_smile.gif super piękne.. rany, ale się cieszę. I boję się, żeby nie skrzywdzić, jeden stoi na parapecie.. okna na zachód, drugi na szafce, pod oknem.

[użytkownik x], powiesz, jakie to odmiany? Bardzo ładnie proszę..



i drugi:

Użytkownik usunięty
CYTAT(Majli @ Sun, 28 Oct 2012 - 19:49) *
Ja wczoraj od męża dostałam dwa icon_smile.gificon_smile.gif super piękne.. rany, ale się cieszę. I boję się, żeby nie skrzywdzić, jeden stoi na parapecie.. okna na zachód, drugi na szafce, pod oknem.

[użytkownik x], powiesz, jakie to odmiany? Bardzo ładnie proszę..



i drugi:



Mieszańce Phalenopsisa. Jakie - trudno orzec icon_wink.gif Ale Phal. na pewno icon_smile.gif Takiego, jak ten drugi mam - jest cudowny i kwitnie oszałamiająco non stop.
owiwia7
to teraz przerzucić je do przezroczystych doniczek? strasznie się z nich cieszę.. icon_smile.gif
Użytkownik usunięty
CYTAT(Majli @ Sun, 28 Oct 2012 - 23:16) *
to teraz przerzucić je do przezroczystych doniczek? strasznie się z nich cieszę.. icon_smile.gif


Doniczek, czy osłonek? One pewnie są w przezroczystych doniczkach kupione? Tak? Jeśli tak, zostaw je na razie, niech sobie kwitną w spokoju. One od hodowców przychodzą przeważnie w dobrym stanie, z dobrym podłożem. No... chyba, że sklep raczy je "zaimpregnować" 29.gif
owiwia7
Korzonki mają bardzo ładne, więc rzeczywiście nie ma co ich ruszać.. są w doniczce przezroczystej i w osłonce bordowej.. powinnam z tej osłonki zrezygnować? mam bardzo mały parapet i trochę się boję zostawić je w samej doniczce, bo ona taka jakaś lekka mi się wydaje i niestabilna..

Przeżyje w tej ciemnej osłonce?
Użytkownik usunięty
CYTAT(Majli @ Mon, 29 Oct 2012 - 00:47) *
Korzonki mają bardzo ładne, więc rzeczywiście nie ma co ich ruszać.. są w doniczce przezroczystej i w osłonce bordowej.. powinnam z tej osłonki zrezygnować? mam bardzo mały parapet i trochę się boję zostawić je w samej doniczce, bo ona taka jakaś lekka mi się wydaje i niestabilna..

Przeżyje w tej ciemnej osłonce?


Maili, to są mieszańce. Jak ich atomówka nie zabije, to nic ich nie ruszy icon_wink.gif Spoko, przezyją. Nie zalej ich tylko icon_smile.gif
owiwia7
obym cholibka od atomówki skuteczniejsza nie była icon_wink.gif ale będę się starać z całych sił icon_smile.gif nie być..
Julcia_
CYTAT([użytkownik x] @ Mon, 29 Oct 2012 - 01:30) *
Maili, to są mieszańce. Jak ich atomówka nie zabije, to nic ich nie ruszy icon_wink.gif Spoko, przezyją. Nie zalej ich tylko icon_smile.gif

no własnie zalanie ruszy na moim przykładzie
32.gif
a ja czekam na paki na razie badyle rosną 29.gif
jak zakwitną wstawie fotki oczywiście
na razie fiołek mi oszlał i jeden pąk za drugim w kolorze drugiego storczyka Majli wiec mam pięknie różowy parapet
owiwia7
Ja złapałam bakcyla na maksa.. jak one cieszą oczy...

i zdjęcia bardzo chętnie obejrzę..
owiwia7
Wybieramy się na jutro na giełdę na Bakalarską? na którą godzinę trzeba tam pojechać, żeby jeszcze coś było?
milutka
Mój storczyk zaczął gubić kwiatki, to normalne czy się martwić? Korzenie ma w porządku i wypuszcza nowe pąki.
owiwia7
Mój też gubi.. i nie wiem, czy go przewiało, czy może zmiana miejsca tak na niego wpłynęła.. u mnie jest dopiero od tygodnia.. kilka razy go też przenosiłam z parapetu na stół, żeby przewietrzyć pokój.. źle mu zrobiłam?

Czy za każdym razem powinnam uciekać z parapetu z nimi, jak uchylam okno? Proszę, pomóżcie...
Agnes84
[użytkownik x] rozpoznajesz może takiego storczyka?



Ostatni raz kwitł mi w sierpniu 2010roku 37.gif Nosiłam się z zamiarem wyrzucenia go bo nie wygląda zbyt ozdobnie... Sterczą takie na wpół łyse łodygi. W sumie ma trzy i tylko jedna wygląda w miarę. O kwiatatch zapomniał chyba że można mieć icon_wink.gif No i jak mu tak pogroziłam że się pożegnamy to dostrzegłam wczoraj że wypuszcza pęd icon_biggrin.gif
I dało mi to do myślenia, że może potrzebuje innej pielęgnacji niż 4 kolegów (same phal.) którzy kwitną w miarę regularnie.
Wszystkie podlewam, nawożę, nie zmieniam otoczenia- stoją razem na tym samym parapecie
Użytkownik usunięty
CYTAT(milutka @ Fri, 02 Nov 2012 - 19:15) *
Mój storczyk zaczął gubić kwiatki, to normalne czy się martwić? Korzenie ma w porządku i wypuszcza nowe pąki.


milutka, może przekwita?
Użytkownik usunięty
CYTAT(owiwia7 @ Fri, 02 Nov 2012 - 19:08) *
Wybieramy się na jutro na giełdę na Bakalarską? na którą godzinę trzeba tam pojechać, żeby jeszcze coś było?


Już byłaś pewnie? Na Bakalarską jeździ się bladym świtem.

Co do Twoich phal., one gubią kwiaty najczęściej z powodu braku świtatła, a w tej chwili okres jest dla nich mało przyjazny, bo jesień... bo mało słońca icon_sad.gif

Agnes, oczywiście. To Dendrobium Phalenopsis. Taka mieszanka. Warunków wymaga takich, jak Phalenopsis, ale ciut częstszego moczenia (zauważ, że ma o wiele cieńsze, drobniejsze korzonki) i innego podłoża. Zakwitł Ci ŚLICZNIE!
Agnes84
Dziękuje za pomoc icon_biggrin.gif
Pewnie w tym tkwi problem, że moczony za rzadko. A w kwestii podłoża jak mu mogę pomóc?

Kwitnie faktycznie pięknie tylko mógłby częściej icon_wink.gif Ciekawa jestem ile teraz będzie miał kwiatów. Jeszcze z 2 tyg pewnie do kwitnienia.

Zresztą szykuje się piękny parapet bo we wszystkich doniczkach idzie mi teraz 5 pędów icon_biggrin.gif
Julcia_
CYTAT([użytkownik x] @ Mon, 05 Nov 2012 - 11:54) *
milutka, może przekwita?

tzn umiera?
one normalnie rpzkwiają ak kwiaty w ogrodzie..nie są "długowieczne"
29.gif

agnese piękny kwiat
uwielbiam taki kolor

ja dziś ide po nawóz bo niby pusciły pąki bez, ale bardzo wolno rosną
pewnie nawóz pomoże
moze ładniej bedą kwitły
Użytkownik usunięty
Julcia, nawóz się przyda oczywiście. Jak nam witaminki icon_wink.gif Ale z doświadczenia wiem, że naszym roślinkom przeważnie najbardziej brakuje światła icon_sad.gif

Co do phal.dendr., podłoże musi być drobniejsze niż dla zwykłych Phal. Wymienić je oczywiście należy. Moje kwitnie dwa razy do roku, regularnie.
owiwia7
[użytkownik x], byłam icon_smile.gificon_smile.gif moja kolekcja zwiększyła się o 5 nowych okazów icon_smile.gificon_smile.gif 3 phalenopsisy normalne, jeden miniaturka i jedno Dendrobium, takie niewielkie.. icon_smile.gificon_smile.gif a parapet bardzo mały icon_sad.gif jak mąż wróci z pracy to wstawię zdjęcia icon_smile.gif moja mama twierdzi, że oszalałam icon_smile.gif

Jak często to Dendrobium podlewać? znalazłam w necie, że mam nie podlewać tylko robić mgiełkę liściom, ale jakoś mi tak dziwnie bez podlewania icon_smile.gif

I ostatnie pytanie icon_smile.gificon_smile.gif co z tym wietrzeniem? uciekać z nimi z okna za każdym razem jak otwieram okno?

owiwia7










Przepraszam, jakość nie jest najlepsza, ale telefonem robione..
Użytkownik usunięty
Generalnie owiwio moczysz storczyki, kiedy przeschnie podłoże. Ja kitram palucha do środka i oceniam icon_smile.gif

To ostatnie do Dendrobium Phalenopsis. Dendrobium jako takie tworzy kwiaty na roślinie, nie wypuszcza pędów kwiatostanowych icon_smile.gif

U mnie w domu też szaleństwo. Muszę porobić zdjęcia w końcu. W pracy oczywiście też zarosłam storczykami icon_biggrin.gif

Na pocieszenie powiem, że u mnie na parapetach rośliny stoją tak, że ciężko szpilkę wcisnąć. Dodatkowo w "drugim rzędzie" wiszą podwieszone Vandy. Łącznie jest tych storczyków 68, a paraptetów wcale nie tak znowu dużo 06.gif
malus
[użytkownik x] chciałabym przesadzić przynajmniej jeden z moich phalków (tygrysek piękny, ale w doniczce masakra - pełno umarniętych korzeni, prawie nie widać podłoża. Siedzi tak już 5 rok). Kwitnie non stop - a jak nie kwitnie, to ma nowe pędy z pąkami. Właśnie stracił ostatni kwiat z poprzedniego kwitnienia i wypuścił nowe pędy kwiatostanowe. Mogę go przesadzić mimo to? Co najgorszego może mu się stać? Bo jeśli grozi im tylko utrata tych pąków, to pół biedy. Najwyżej by trochę odpoczął. Ale strata całego tygryska byłaby nie do zniesienia.
clio
[użytkownik x] super ta Twoja kolekcja, podziwiam
dołączam do grona wielbicielek icon_smile.gif

ja mam trzy icon_wink.gif , akurat teraz mi jeden kwitnie
spróbuje poczytać co pisałyście ale potrzebuję rady , u jednego usychają mi liście, ma za mokro , za sucho?
Użytkownik usunięty
malus, tygrys się wykwieca, bo się boi odejścia icon_wink.gif Znaczy chce przekazać geny. Przesadź go mimo to, inaczej się wykończy. Usuń wszystkie martwe korzenie i zasyp cynamonem (takim zwykłym, kuchennym, byle bez dodatków). I wsadź do nowego podłoża icon_smile.gif

clio, dolne liście usychają i to naturalny proces. A żeby ocenić stan Twoich żyjątek, musiałabym rzucić na nie okiem. Nie na kwiaty, na roślinę icon_smile.gif))
Agnes84
[użytkownik x] 68??? icon_eek.gif
zrobisz foty? wub.gif

vandy mnie zachwyciły... nie wiedziałam o ich istnieniu zanim weszłam na ten wątek. no i mam nowy botaniczny cel icon_wink.gif
Użytkownik usunięty
CYTAT(Agnes84 @ Tue, 06 Nov 2012 - 17:08) *
[użytkownik x] 68??? icon_eek.gif
zrobisz foty? wub.gif

vandy mnie zachwyciły... nie wiedziałam o ich istnieniu zanim weszłam na ten wątek. no i mam nowy botaniczny cel icon_wink.gif



Agnes, ale wszystkim mam zrobić zdjęcia? Nie będzie łatwo icon_wink.gif Ale porobię fotki, a jakże. W tym mój ulubieniec, który już PRAWIE rozwinął kwiatucha - Papiophedillum Svarc Madonna icon_biggrin.gif

Co do Vand... one są wspaniałe Agnes! Ja wielbię Vandy. Tyle, że są... delikatne. To rajskie ptaki. Z mojego doświadczenia wynika, że jednak najlepiej jest im podwieszonym, a to oznacza regularne kąpiele icon_smile.gif Mam jedną Vandę, która kwitnie bardzo chętnie. Reszta na razie nie bardzo. Ale spoko, przyzywczają się, gramy razem jedne skrzypce icon_smile.gif Niemniej jednak to zupeeeełnie co innego, niż klasyczny Phal. icon_smile.gif
Agnes84
CYTAT([użytkownik x] @ Tue, 06 Nov 2012 - 17:11) *
Agnes, ale wszystkim mam zrobić zdjęcia? Nie będzie łatwo icon_wink.gif


icon_wink.gif tak, każdego z osobna ze stosownym podpisem 06.gif

A tak serio to chciałam ujrzeć taki ogólny rzut na Twoje mnogo kwitnące cuda.


CYTAT([użytkownik x] @ Tue, 06 Nov 2012 - 17:11) *
Co do Vand... one są wspaniałe Agnes! Ja wielbię Vandy. Tyle, że są... delikatne. To rajskie ptaki. Z mojego doświadczenia wynika, że jednak najlepiej jest im podwieszonym, a to oznacza regularne kąpiele


Tak się domyśliłam, że to wyższy stopień wtajemniczenia z ich hodowlą icon_wink.gif no ale co ja poradzę... miłość od pierwszego wejrzenia. No muszę mieć ...
Dotrzemy się jakoś. Z "phalami" też nam na początku nie było po drodze a teraz jest całkiem dobrze.
Julcia_
[użytkownik x] ja też chętnie pooglądam Twoje okazy 06.gif
naciesze oko wirtualnie 29.gif


ja też przymierzam się do zakupu storczyka do pracy ale okno mam za plecami a jak go postwię na biurku to za mało światła by miał 21.gif

do domu też ze 2 nowe by sie przydały..małe mam parapety ale zawsze zmieszcze..albo inne kwiatki przeniosę 29.gif
owiwia7
ja też chcę pooglądać 02.gif
Użytkownik usunięty
Wczoraj był u mnie fotograf i nagle okazało się, że mam JEDNEGO kwitnącego storczyka heheheh... reszta jest w pąkach i łodyżkach. Obiecuję Wam, że zrobię zdjęcia, jak zaczną kwitnąć icon_smile.gif Ale i tak fotograf porobił zdjęcia mojej roślinnej menażerii i był pod jej wrażeniem 29.gif
owiwia7
nooo 68 okazów.. zupełnie go rozumiem icon_smile.gificon_smile.gif
Pilawianka
Pomożecie?
Do tej pory miałam tylko zwykłe felki i brak większych problemów z pielęgnacją ich.
Dziś całkiem przez przypadek kupiłam takie cudo



Wyczytałam na karteczce dołączonej, ze to orchidea Cambria.
Informacje jakie znalazłam, to że cambria to ogólna nazwa mieszańców. Że nie wypuszczają 2 razy pędów kwiatowych z tej samej pseudobuwy.
[użytkownik x], jestem pewna, że wiesz co to za odmiana i jak sprawić by było jej u mnie dobrze.

edit: czy na zdjęciu 2, to jaśniejsze to nowy pęd kwiatowy? Bo na liścia raczej nie wygląda.
Nie ma przeźroczystej doniczki to osłonka chyba też może być taka?
moko.
A mój zaschniety storczyk, wypuścił dwa nowe pędy icon_wink.gif
Pilawianka
moko. to chyba jednak nie był zaschnięty icon_wink.gif
Pochwal się jak zakwitnie.
Użytkownik usunięty
młodziutka, o uprawie cambrii poczytaj tutaj
https://www.storczyki.org.pl/uprawa/FAQ/article_3.php

One są delikatniejsze niż falki, ale radzą sobie w domach, więc nie powinnaś mieć problemów. Śliczna jest oczywiście!

To jaśniejsze to oczywiście pęd icon_smile.gif
beata1104
U mnie też nowe 2 okazy icon_smile.gif


I miltoniopsis icon_smile.gif ( miałam nadzieje że będzie biały )
Agnes84
mlodziutka śliczna cambria!

moko ale niespodzianka... icon_smile.gif u mnie też dwa leniwe storczyki wypuściły pędy

beata nakrapiany cuuudo icon_smile.gif
Pilawianka
Beata, śliczne są oba.

[użytkownik x] dziękuję za odpowiedź.
moko.
CYTAT(Agnes84 @ Tue, 20 Nov 2012 - 12:53) *
moko ale niespodzianka... icon_smile.gif u mnie też dwa leniwe storczyki wypuściły pędy

Też byłam zaskoczona, bo poprzedni storczyk zakwitł mi raz, przez 3 lata! tzb. na początku zakupu kwitł a potem 3 lata stał, oddałam go komuś.
Tego zasuszyłam na urlopie, musiałam obciąć pędy, bo były suche, liść jeden jest w kiepskim stanie, i jednak kwiat żyje... icon_smile.gif moze przeprowadzka mu na dobre wyszła, bo po 3 miesiacach od stanu agonii ożywił się.

Młodziutka! wow, wow, wow!
moko.
CYTAT(Agnes84 @ Tue, 20 Nov 2012 - 12:53) *
moko ale niespodzianka... icon_smile.gif u mnie też dwa leniwe storczyki wypuściły pędy

Też byłam zaskoczona, bo poprzedni storczyk zakwitł mi raz, przez 3 lata! tzb. na początku zakupu kwitł a potem 3 lata stał, oddałam go komuś.
Tego zasuszyłam na urlopie, musiałam obciąć pędy, bo były suche, liść jeden jest w kiepskim stanie, i jednak kwiat żyje... icon_smile.gif moze przeprowadzka mu na dobre wyszła, bo po 3 miesiacach od stanu agonii ożywił się.

Młodziutka! wow, wow, wow!
ania.m
Ja się na storczykach zupełnie nie znam. Prawdopodobnie ma Phalaenopsis aphrodite (przynajmniej tak mam na informacji wbitej obok kwiatka 37.gif )

Mam pytanie - listki mojego storczyka popadają w coraz to gorszy stan. A mi łobuz jeden od prawie roku w zasadzie tylko kwitnie 37.gif Na ten moment został mu jednakże tylko jeden pęd kwiatowy. Czy mogę go spróbować teraz nawozić. Czy tylko cieszyć się tym, że kwitnie?
beata1104
CYTAT(ania.m @ Tue, 20 Nov 2012 - 20:08) *
Czy mogę go spróbować teraz nawozić. Czy tylko cieszyć się tym, że kwitnie?


Ja moje nawoże cały rok ( połową nawozu sugerowaną na opakowaniu) i kwitną cały rok i puszczają pędy- część nawet po dwa naraz 06.gif
Użytkownik usunięty
ania.m, storczyki już tak mają, że jak czują się fatalnie, za wszelką cenę usiłują przekazać geny. Czyli kwitną. Co to znaczy, że listki Twojej roślinki popadają w coraz gorszy stan?

Nawozu nie powinno się stosować w okresie jesienno-zimowym! Azotan zawarty w nich przy małej ilości światła potrafi być zabójczy...
Assiek
Witam ,
jestem w szoku przeczeczytałam cały temat jednym tchem, też mam tego małego bzika "storczykomani", mam ok 15 phalaenopsis, 2 dendrobium, 1 miltonie (chyba), 1 oncidium i 1 vande ale tak długo nie kwitła że nie pamiętam którą (ale dziś zauważyłam że będzie w końcu kwiat, jupi jupi). Mam nadzieje w najbliższym czasie wstawić zdjęcia niektórych okazów. Kupuję jeden a już chce następny, ach ten bzik.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.