Maluchy.pl logo

To jest uproszczna wersja wybranego przez Ciebie wątku
Przyrośnięte wędzidełko wargi górnej
Kliknij tutaj aby przejśc dalej i przeczytać pełną wersję

Ptasia
Moja 1,5 roczna córcia ma diasteme (przerwa między jedynkami) spowodowaną przyrośniętym wędzidełkiem wargi górnej 32.gif Byliśmy u ortodonty, który włąsciwie powiedział mi to co sama wiedziałam, że ma przyrosnięte i to nawet dość mocno i nisko. Nieststy sam nie wiedział co z tym zrobić. Podobno podcina się u 7 latków, ale gdzies spotkałam sie z opinia że jeżeli jest mocno przyrosniete to może ciągnąć w trackcie rośnięcia malucha i wtedy podcina sie u malutkich dzieci. Nasz ortodonta jedynie stwierdziła, że faktyczniemoże byc coś na rzeczy ale pewności to on nie ma 21.gif

Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
Cenna każda opinia i rada.
Obecnie jestem w trakcie poszukiwania innego ortodonty w woj .lubuskim (gdyby ktoś mógł kogoś polecić).
Mrówa
Ptasiu polecam konsultację z laryngologiem w tej sprawie. Mój synek ma dwa lata i ten sam problem. Póki co nie podcinamy.

edit. lit.
trzkasienka
ja bylam dzieckiem z przyrosnietym wedzidelkiem. Mialam je podcinane w okresie przedszkolnym, ale co do ortodonty to Ci nie poradze, bo bylo to okolo 30 lat temu..
Ptasia
Dzięki
Jakos o laryngologu nie pomyślałam ale może faktycznie to dobry pomysł.
kalarepa78
CYTAT(Ptasia @ Thu, 12 Mar 2009 - 10:42) *
Moja 1,5 roczna córcia ma diasteme (przerwa między jedynkami) spowodowaną przyrośniętym wędzidełkiem wargi górnej 32.gif Byliśmy u ortodonty, który włąsciwie powiedział mi to co sama wiedziałam, że ma przyrosnięte i to nawet dość mocno i nisko. Nieststy sam nie wiedział co z tym zrobić. Podobno podcina się u 7 latków, ale gdzies spotkałam sie z opinia że jeżeli jest mocno przyrosniete to może ciągnąć w trackcie rośnięcia malucha i wtedy podcina sie u malutkich dzieci.

Mój syn też ma to wędzidełko nisko, dentystka stwierdziła, ze u takiego dziecka się to obserwuje, ew. podcina w starszym wieku, ale problem może po prostu sam sie rozwiazać - zęby rosnac będa przesuwały to wędzidełko ku górze (nie mam pomysłu, jak to napisać jaśniej).
joanaz
Moja córka jest właśnie po zabiegu podcięcia. Ma 8 lat. zabieg był ze wsakzania ortodonty. W skierowaniu do poroadni chrurgicznej zaznaczono, żeby zabieg wykonać jak najszybciej i nie czekać do wyrośnięcia stałych 3 (jej brakuje tylko prawej 3 - 1 i 2 już wyrośnięte). W rozmowie z chrirgiem dowiedziałam się, że jeśli nie ma wskazań lekarskich nie podcina się przed wyrośnięciem 3. Po podcięciu Zosia o wiele lepiej wymawia wszystkie sz, cz, rz. U nie głownym wskazaniem są przygotowania do założenia aparatu otodontycznego (tzw. zgryz otwarty - efekt ssania kciuka.)

joanna
kasia_s
Mój synek w maju będzie miał 2 latka. Mamy ten sam problem. Byliśmy u laryngologa i powiedział, żeby czekać aż wypadną mleczaki. Sama nie wiem co z tym robić.
joanaz
kasia- myślę, że spokojnie czekać aż urosną stałe. Wszystkie posty wyżej to potwierdzają.

j
Ptasia
My jedziemy do jeszcze jednego ortodonty ale z rozmowy telefonicznej wychodzi że też raczej będziemy czekać aż zaczną sie wyrzynać zęby stałe.
wroc
ja miałam podcinane w wieku 7-8 lat, mowilam niewyraźnie "r" i do tej pory nie jest to czyste "r", ale być może związane z wadą wymowy.
Moja corka też ma przerośnięte i też usłyszałam, ze dopiero, jak będą zęby stałe
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.