To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Urlop macierzyński ..

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Stron: 1, 2
ewita 77
Mam pytanie ..
Nie złożyłam na czas podania o ów urlop....opóźnienie sięga 2 m-cy..
Czy wypłaca mi kase za te dwa zaległe m-ce?
Edi Zet :)
A o macierzyński to się chyba nie składa podania, o wychowawczy tak, o macierzyński chyba nie...
ewita 77
No niestety składa sie o czym nie wiedziałam..bo nikt mi nie powiedział icon_sad.gif
I dlatego stąd moje opóźnienie...
Edi Zet :)
Ale do kogo? Do ZUSU? To szpital informuje o urodzeniu dziecka i nadawany był z automatu.... No zgłupiałam....
Dorott
Aby dostać zasiłek, trzeba dostarczyć pracodawcy zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu (za okres przed porodem) lub skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (po porodzie) oraz oświadczenie, czy to twoje pierwsze, czy kolejne dziecko. Jeśli zasiłek ma wypłacać ZUS, dodatkowo trzeba mu dostarczyć dokumenty od pracodawcy i wypełnić specjalny druk ZUS.
Arwena.
Ewita do firmy składasz pismo o zgode na udzielenie macierzyńskiego, a firma wysyła podpisaną zgodę do Zusu. Ze strony mojej firmy opóźnienie w podpisaniu wniosku sięgnęło 4 mcy, ale w końcu zgodę wysłali i pieniążki dostałam.

Pisz pismo icon_smile.gif.
moko.
Ewita77 nie martw siÄ™, kasÄ™ dostaniesz !
składasz wszystko do pracodawcy - nie musisz występowac o macierzyński, jesli nie wnioskowałaś na 2 tyg przed PTP o macierzyński, natomiast musisz mieć komplet dokumentow złożony a mianowicie zasiwadczenie ze szpitala o dacie porodu, oświadczenie, że TY będziesz korzystac z macierzyńskiego w terminie od dnia X i oświadczenie od męża, ze on nie będzie z niego korzystał, ze Ty w całości + akt urodzenia dziecka + parę oświadczeń typu wniosek o udzielenie macierzyńskiego od ... do...., jeśli ZUS płaci zasiłek to pracodawca musi dostarczyć do Zusu druk Z-3
Złoż to wszystko teraz do pracodawcy, on zaniesie do ZUS-u i dostaniesz pieniądze. Masz na to 6 m-cy od daty porodu.
ewita 77
No właśnie mam żal do firmy ,że nic mi nie powiedzieli..
ewita 77
CYTAT(Arwena. @ Wed, 24 Jun 2009 - 14:27) *
Pisz pismo icon_smile.gif.

a jak toto wyglada?
moko.
ewita77 jedź do firmy i weź ze sob a akt urodzenia dziecka, niech mąż napisze oswiadczenie pt: oświadczam, iż nie będę korzystał z urlopu macierzyńskiego na dziecko urodzone dnia....... z tego uprawnienia będzie korzystac moja żona. (podpis) resztę dokumentów wypełnisz w firmie
Wniosek piszesz taki: proszę o udzielenei urlopu macierzyńskiego od nia..... w związku z urodzeniem dziecka w dniu ...... Oświadczam iż był to mój I, II czy który poród.
ewita 77
Dzięki dziewczyny..
chciałam jeszcze nadmienić ,że M zawiózł zaświadeczenie o dacie porodu i nikt dalej jak widzę tego nie poprowadził.
Edi Zet :)
Dobrze że mamy moko icon_smile.gif inne kadrowe niech się schowają icon_wink.gif
Dorotka25
powiedzcie mi po co oświadczać, który to był poród, skoro obecnie urlop jest zależny nie od ilości porodów wstecz a od ilości dzieci urodzonych podczas tegoż porodu, którego dotyczy urlop macierzyński?
moko.
Dorotka25 bo zanim babki z ZUS-u się przestawią to trochę to potrwa i w końcu przestaną tego kiedyś wymagać.....
Dirty Diana
To ile trwa teraz urlop macierzyński?
Arwena.
20 tygodni. Dzisiaj mam ostatni dzień urlopu. 21.gif
Dorotka25
Moko no właśnie, zadziwia mnie ta bezwładność urzędników, przecież już pół roku liczy się liczba dzieci przy porodzie a nie który to poród. Ciekawe, czy gdyby ktoś bez tego złożył to odmówiono by mu zasiłku? icon_wink.gif.

Arwena - przecież Ty dopiero co rudzielca rodziłaś?? 37.gif
moko.
Dorotko25 wiesz w 2009 roku nie ma znaczenia, który poród czy I, czy II, czy III itd. faktycznie liczy się ilość dzieci urodzonych przy porodzie, no ale w roku 2010 już będzie miało znaczenie, które dziecko się urodzi i ile.
Generalnie powiem Ci, ze dziś składając mojej pracownicy dokumenty o macierzyński, złozyłam oświadczenie o tym, który to poród i ZUS nie pisnął, ze coś jest nie potrzebne.... szczerze mówiąc ja biorę od pracownic takie oświadczenia.
Dla mnie absurdem jest też to, że TRZEBA prosić pracodawcę o udzielenie urlopu macierzyńskiego ( nie mówie o przypadku wcześniejszego wykorzystania tego urlopu) przeca to obligatoryjne, uprawnienie którego zrzec się nie można ( mozna na rzecz męża/ojca dziecka po jakimś czasie).... nie kapuję tego..... no ale cóż takie mamy durnowate i skomplikowane przepisy ...
Dorotka25
CYTAT(moko. @ Wed, 24 Jun 2009 - 16:03) *
Dorotko25 wiesz w 2009 roku nie ma znaczenia, który poród czy I, czy II, czy III itd. faktycznie liczy się ilość dzieci urodzonych przy porodzie, no ale w roku 2010 już będzie miało znaczenie, które dziecko się urodzi i ile.
Generalnie powiem Ci, ze dziś składając mojej pracownicy dokumenty o macierzyński, złozyłam oświadczenie o tym, który to poród i ZUS nie pisnął, ze coś jest nie potrzebne.... szczerze mówiąc ja biorę od pracownic takie oświadczenia.
Dla mnie absurdem jest też to, że TRZEBA prosić pracodawcę o udzielenie urlopu macierzyńskiego ( nie mówie o przypadku wcześniejszego wykorzystania tego urlopu) przeca to obligatoryjne, uprawnienie którego zrzec się nie można ( mozna na rzecz męża/ojca dziecka po jakimś czasie).... nie kapuję tego..... no ale cóż takie mamy durnowate i skomplikowane przepisy ...


coś przegapiłam, Moko, dlaczego od 2010 będzie miało znaczenie? Z tego co wiem urlop (także dodatkowy) będzie różnicowany tylko ze względu na liczbę dzieci urodzonych podczas porodu. Z góry dzięki icon_smile.gif

Zgadzam się z tym, że jest od cholipki absurdalnych przepisów w tym kraju.
Dirty Diana
Moko, czy to znaczy, że 2010 roku zmieniają się przepisy dotyczące macierzyńskiego?
moko.
eeee namieszałam, zmienia sie tylko wymiar urlopu a nie to, który to poród.... sorry coś mi się pokićkało....
Dorotka25
ufff icon_smile.gif dzięki, bo już myślałam, że coś źle interpretuję icon_wink.gif.

Przyznam szczerze, że jak czytałam artykuły o nowych wymiarach urlopu macierzyńskiego to wielu autorów pisało o "pierwszym porodzie" zamiast o "jednym porodzie" i na bank mogło to wprowadzić w błąd.

Jeszcze raz dzięki, Moniś icon_smile.gif. Pozdrawiam!
Arwena.
CYTAT(Dorotka25 @ Wed, 24 Jun 2009 - 16:38) *
Arwena - przecież Ty dopiero co rudzielca rodziłaś?? 37.gif


No i sama powiedz Dorotko, czy to nie skandalicznie krótko te 20 tygodni 37.gif .
moko.
Dorotko25 przytul.gif
generalnie zakręciłam się na tym, że kobiety rodzące pierwsze dziecko i mające urlopy macierzyńskie w 2009 skorzystały ze zmian k.p a reszta NIE...
do 2008 był podział na:
- I dziecko
- kolejne dziecko
- ilosć dzieci
od 2009
- ile dzieci się urodziło przy jednym porodzie
i pisząc swojego posta poprzedniego ciągel myślałam o tym, ze skorzystały te kobiety rodzące pierwsze dziecko a reszta NIE (rodzące kolejne)
a generalnie chodziło mi o to, że w 2010 skorzystają te panie rodzące kolejne dzieci a nie tylko te rodzące pierwsze dziecko.
Pogubiłam się ? nie wiem czy logicznie piszę..... ale mam dziś dół intelektualny....
Dorotka25
Zdecydowanie za krótko, sama korzystałam z urlopu 26 tygodniowego, potem machnęłam się na wychowawczy. I dając do żłobka 20 miesięcznego synka czułam się jak wyrodna matka.... Niby są zmiany w KP w zakresie uprawnień dla rodziców, ale co z tego, jak prawie ich nie widać i nie czuć ... icon_sad.gif
Pozdrawiam, a rudaska w stópkę połaskotać proszę....
Arwena.
Połaskotam jak tylko wstanie icon_smile.gif.


Dorotka25
Mokuś logicznie, wiem o co chodzi. Ja, póki co, babram się w tym teoretycznie, Ty masz praktykę i czasem inaczej coś wchodzi w praktykę, a inaczej jak się to tylko opisuje. Dlatego lubię, jak mam wątpliwości, doczytać Twoje wypowiedzi. I wybacz, jak podpytuję, ale wolę od razu upewnić się co do mojego toku myślenia icon_smile.gif.
Wyłaź z doła icon_smile.gif, buziaki !

ewita 77
Bardzo Wam wszystkim dziekuje.
Dzwoniła do mnie księgowa firmy i jutro jedzie załatwiać papiery 29.gif lepiej późno niż wcale....
I oczywiście to moja wina...bo dlaczego sie nie odzywałam... nienie.gif
gosiagosia
a propos kompletu dokumentow - ja skladalam tylko swistek ze szpitala, ze urodzilam i ze od tego dnia jestem na macierzynskim. nic sama nie wypelnialam
moko.
A no widzisz to pewnei zakład pracy będzie chciał od Ciebei resztę dokumentów po powrocie z macierzńskiego.
Bo przepisy ZUS mówią jasno na jakiej podstawie będzie wypłacony zasiłek macierzyński - czyli jakie dokumenty są wymagane. Przede wszystkim akt urodzenia to podstawa !
myszka
Czekajcie, czekajcie. Ale kto mówi, że pracodawcę trzeba prosić o udzielenie urlopu macierzyńskiego? Należy albo złożyć oświadczenie, że urodziło się dziecko, albo przedłożyć zaświadczenie ze szpitala - urlop zaczyna się "z urzędu", bez jakichkolwiek podań (w przeciwieństwie np. do wychowawczego). I szczerze mówiąc, nie dziwię się, że Ewicie powiedziano, że to jej wina - zakład pracy musi przecież mieć jakąś informację o tym, że pracownica urodziła dziecko.

Arwena.
Myszka, ZUS potrzebuje takiej zgody podpisanej przez pracodawcę. Przynajmniej poznański Zus się domaga.
moko.
Myszko toż pisałam, ze urlop macierzyński jest obligatoryjny i nie trzeba o niego prosić.... no chyba ze się go wcześniej chce wziać. Ale ZUS (bielski, żywiecki i oświęcimski - boz taki wspólpracuję) wymaga PROŚBY o udzielenie urlopu macierzyńskiego z podpisem pracodawcy, ze go udziela.... bzdura ale kurna ZUs nie przyjmie niekompletnych dokumentow - wiem bo tydzien temu to przerabiałam :/
myszka
CYTAT(Arwena. @ Wed, 01 Jul 2009 - 10:40) *
Myszka, ZUS potrzebuje takiej zgody podpisanej przez pracodawcę. Przynajmniej poznański Zus się domaga.


Dalibóg, pogrzało ich. Zgody pracodawcy? Pracodawca nie może się nie zgodzić, więc o czym mowa? 06.gif No ale dobra, dobra.

Zresztą, czy to aby faktycznie ma być "zgoda"? Bo np. w naszym zakładzie była wystawiana pełna dokumentacja przez pracodawcę, wysyłana do pracownicy, ale nie na zasadzie zgody, a informacji (od kiedy do kiedy, na jakie dziecko itd.). Inna sprawa, że my jesteśmy zakładem uprawnionym do wypłaty zasiłków macierzyńskich, więc dokumentacji ZUS na oczy nie widział, ale kontrole jednak były i było ok.
Arwena.
U mnie na papierku miało widnieć "udzielam zgody na... ". I ze względu na brak tego papierka (z winy pracodawcy, który złośliwie unikał telefonów, nic nie robił sobie z ponagleń, olewał maile, nie przychodził na umówione spotkania) Zus nie chciał wypłacić macierzyńskiego. 21.gif.
beata_77
Moko. Kochana a powiedz Ty mi, czy mi się po porodzie macierzyńskie nie będzie należało?

Miałam umowę na czas określony, urodziłam córkę, po tym macierzyńskie i na dwa lata udzielony urlop wychowawczy, podczas którego zaszłam w drugą ciąże. Urlop się skończył, poszłam na chorobowe (tu już sprawę znasz) umowa o pracę została przedłużona do dnia przewidywanego porodu. A po porodzie nie mam prawa do chociażby macierzyńskiego ?
Dorotka25
Beatko - po porodzie otrzymasz zasiłek macierzyński z zus.
moko.
Zasiłek macierzyński Ci się należy - pracodawca musi dostarczyć druk Z-3, ksero świadectwa pracy, a Ty oryginał do wglądu, akt urodzenia. W Twojej sytuacji najlepiej skontaktuj się z ZUS-em telefonicznie.
clio
Moko będziesz może wiedziała czy w przypadku gdy po macierzyńskim zamiast o wychowawczy poprosi się o zmniejszenie etatu do 1/2 to pracodawca w myśl przepisów MUSI się na to zgodzić?
a co w przypadku gdy stanowisko pracy jest likwidowane sÄ… szanse na wychowawczy lub tÄ™ 1/2? jak te nowe przepisy siÄ™ majÄ… do takiej sytuacji?
moko.
Pracodawca MUSI się zgodzić, zamiast wychowawczego obniżesz etat - jesteś chroniona przed zwolnieniem przez 12 m-cy - nie chroni jedynie; likwidacja zakładu pracy, lub upadłość, ale u Ciebie ma miejsce likwidacja stanowiska pracy - więc pracodawca MUSI Ci zapewnić równorzędne stanowisko lub inne odpowiadające Twoim kwalifikacjom z wynagrodzeniem nie niższym niz miałas.
clio
dzięki bardzo za informację

jeszcze chciałam dopytać:
macierzyński kończy się 15 sierpnia, kiedy w takim przypadku należy najpóźniej złożyć wniosek o obniżenie etatu do 1/2?
i czy po macierzyńskim może być wykorzystany najpierw urlop?
chodzi generalnie o to aby pracodawca nie wręczył wypowiedzenia, bo takowe ma na pewno gotowe



moko.
Niestety nie ma nigdzie w przepisach powiedziane w jakim terminie złożyć wniosek o obnizenie etatu, ale moim zdaniem zrób to 14.08 ! albo jeszcze wcześniej - Twoja decyzja.
Jasne możesz po macierzyńskim wziąć urlop wypoczynkowy!
clio
dzięki raz jeszcze
beata_77
CYTAT(moko. @ Thu, 02 Jul 2009 - 15:50) *
Zasiłek macierzyński Ci się należy - pracodawca musi dostarczyć druk Z-3, ksero świadectwa pracy, a Ty oryginał do wglądu, akt urodzenia. W Twojej sytuacji najlepiej skontaktuj się z ZUS-em telefonicznie.



Bardzo dziękuję kochana.
ewita 77
U nas sprawa wygląda tak,że księgowa złożyła papirusy i wszystko załatwiała jak to powiedziała i przekazała przez telefon. Teraz mam czekać....Więc czekam.
Jeszcze raz Wam dziękuję za wszystko....w szczególności MOKO..
Pozdrawiam.
Ewa.
moko.
Ewito77 a składałaś oświadczenie ksiegowej, ze chcesz otrzymywać zasiłek na ROR ? tzn wraz z dokumentami, które ona zaniosła do ZUS ? jesli nie to podejdz sobie do ZUS-u i wypełnisz namiescu oświadczenie i podasz nr konta bankowego a przy okazji dowiesz się, czy wszystkie dokumenty są ok !

a poza tym niezła księgowa, która nie przejmuje się przez 2 m-ce co się dzieje z pracownikiem...
ewita 77
Nie nic jej nie zanosiłam, bo nie mam konta....dostarczyłam jej tylko akt urodzenia Michaśka.
Ale zadzownie do ZUS-u i dowiem sie czy wszystko jest już ok..
Dzieki Moko.
myszka
CYTAT(Arwena. @ Wed, 01 Jul 2009 - 23:55) *
U mnie na papierku miało widnieć "udzielam zgody na... ". I ze względu na brak tego papierka (z winy pracodawcy, który złośliwie unikał telefonów, nic nie robił sobie z ponagleń, olewał maile, nie przychodził na umówione spotkania) Zus nie chciał wypłacić macierzyńskiego. 21.gif.



Śmiem twierdzić, że ZUS-owi nie chodzi o zgodę jako taką, a o potwierdzenie, w jakim terminie pracodawca udziela urlopu macierzyńskiego. A że pracodawca po prostu tak to sobie sformułował, to inna sprawa.
kajek
no to jeszcze ja Moko zawrócę Ci głowę - bo takie sprawy to dla mnie czarna magia, tym bardziej że moja kadrowa nigdy nic nie wie:(. Jestem na L4 i będę pewnie do porodu (cesarka jest zaplanowana na dwa tygodnie przed planowanym terminem porodu) - urodzę w połowie listopada. Rozumiem że przysługuje mi 20 tygodni urlopu a dokumenty musze załatwic w firmie. Czy podstawa do wyliczenia wysokości urlopu macierzyńskiego jest taka sama jak do L4 - tzn czy dostanę tyle samo miesięcznie? A co z urlopem wychowawczym? Tzn kiedy najpóźniej należy złożyć wniosek o urlop wychowawczy?
moko.
CYTAT(kajek @ Fri, 17 Jul 2009 - 21:23) *
no to jeszcze ja Moko zawrócę Ci głowę - bo takie sprawy to dla mnie czarna magia, tym bardziej że moja kadrowa nigdy nic nie wie:(. Jestem na L4 i będę pewnie do porodu (cesarka jest zaplanowana na dwa tygodnie przed planowanym terminem porodu) - urodzę w połowie listopada. Rozumiem że przysługuje mi 20 tygodni urlopu a dokumenty musze załatwic w firmie. Czy podstawa do wyliczenia wysokości urlopu macierzyńskiego jest taka sama jak do L4 - tzn czy dostanę tyle samo miesięcznie? A co z urlopem wychowawczym? Tzn kiedy najpóźniej należy złożyć wniosek o urlop wychowawczy?

Kajku jeśli urodzisz w listopadzie to urlop macierzyńki będzie trwał również w 2010 roku, wiec załapiesz się na kolejne 2 tygodnie. Więc w sumie Twój urlop macierzyński będzie trwał 22 tygodnie icon_biggrin.gif
W pracy zgłaszasz, ze urodziłaś dziecko, nie wiem czy to duży zakład czy mały - do 20 osób ? czy powyżej ?
Kto płaci Ci zasiłek chorobowy ? ZUS czy zakład pracy ?
Mozesz sobie wczesniej wziąć z ZUS-u czy zakładu pracy wszystkie dokumenty i wypełnić je, a potem albo podrzucisz to pracodawcy a on ZUS-owi, albo sama zaniesiesz do ZUS-u - wszystko zależy od układów panujących w firmie. ( do ZUSU zanosi się dokuemnty, jesli firma nie wypłaca zasiłków)
Po macierzyńskim możesz sobie wykorzystać urlopy wypoczynkowe, zaległe i bieżące a potem wnioskować ewentualnie o wychowawczy. Wniosek o urlop wychowawczy skłądasz na 2 tyg przed terminem tego urlopu!
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.