To jest uproszczona wersja wybranego przez Ciebie wątku

Jak rozliczyć PIT

Kliknij tutaj aby przejść dalej i przeczytać pełną wersję

Pilawianka
Zgłupiałam już i nie wiem jak mam się rozliczyć.
Nigdy nie miałam problemu z PITem aż do dziś.
W zeszłym roku pracowałam u 3 pracodawców.
U jednego na zlecenie i dostałam normalnie PIT 11 u kolejnego (obecnego) przez 3 dni na zleceniu a później normalna umowę o pracę i też dostałam PIT 11.

Problem mam (a może tylko mi się wydaje, że mam?) z pracodawcą nr 3.
Miałam u niego kilka zleceń ale wszystkie na kwotę niższą niż 200 zł brutto. "Miła" pani poinformowała mnie, że mogłam mieć u nich nawet 10 umów, jeżeli każda była na kwotę niższą to mi się PIT nie należy i mam tego nie rozliczać.
Z rachunków, które dostawałam do umów wynika, że zaliczkę na podatek za mnie płacili.
Znalazłam coś takiego:
CYTAT
Na PIT-11 nie ujmuje siÄ™ wypÅ‚at z tytuÅ‚u umów zlecenie i innych umów rozliczanych w ramach dziaÅ‚alnoÅ›ci wykonywanej osobiÅ›cie, jeżeli kwota należnoÅ›ci okreÅ›lona w umowie zawartej z osobÄ… niebÄ™dÄ…cÄ… pracownikiem pÅ‚atnika nie przekracza 200 zÅ‚. Podatek w takim przypadku pobierany jest ryczaÅ‚towo – w kwocie 18% przychodu bez pomniejszania o koszty jego uzyskania.

Czy ja mam ten dochód ujmować jakoś w rozliczeniu na podstawie rachunków? Nie rozliczać tego wcale, jak sugerowała pani z firmy?
Skoro płacili za mnie zaliczkę to powinna ona zwiększyć mój zwrot tak?
Nie wiem, czy to co piszę jest dla Was jasne ale już całkiem zgłupiałam.
jaAga*
Pani poinformowałą Cię dobrze. Od umów niższych niż 200 zł płaci się zaliczkę ale nie jest to dochód z PIT-4R ale PIT-u 8AR (więc firma rozlicza to też osobno), Ty PIT-u 11 nie dostajesz, nie ujmujesz tego w deklaracji rocznej (PIT36 lub PIT37) i niestety nie możesz odzyskać zapłaconego od tej kwoty podatku.
Dorotka25
Tegop typu umowy są opodatkowane ryczałtowo, dlatego nie ma PITu - bo zapłacona kwota podatku nie jest zaliczką. Nie rozliczasz tego w rocznym zeznaniu.
Ciocia Magda
A to ciekawe. Ja w tym roku dostałam PIT-11 tylko za część przychodów z jednym kontrahentem (umowy o dzieło) - wytłumaczyli mi, że pierwsze 200zł w roku jest opodatkowane ryczałtem a dopiero reszta "normalnie".
To jak to jest? Gdybym miała nawet 20 umów z jedną firmą a każda poniżej 200zł, to wszystkie mogłyby być oryczałtowane?
I czy podatnik nie ma tu wyboru? Chyba normalne opodatkowanie jest bardziej korzystne - kwota wolna od przychodu, koszty uzyskania, itp.
zajÄ…c_Poziomka
Jeśli miałaś pojdyncze umowy do 200zł to zdecydowanie PIT8AR i nie rozliczasz tego. Zatrudniałam tak niedawno znajomą, więc jestem na bieżąco icon_smile.gif Gdybyś miała umowę zlecenie "ciągłą" to sytuacja byłaby inna.
Pilawianka
Dziękuję bardzo.
Szkoda, że nie wiedziałam tego wcześniej. Nie zgodziłabym się na podpisywanie umów na tydzień.
Kurde, chyba lepiej bym wyszła na tym, gdybym zgodziła się u nich pracować na czarno jak proponowali.
Trudno, kolejny raz wyszło na to, że Polak mądry po szkodzie.
jaAga*
MagdaEz ale my piszemy o umowie zleceniu, dzieło to inna bajka icon_wink.gif.
Ciocia Magda
CYTAT(jaAga* @ Mon, 17 Mar 2014 - 14:46) *
MagdaEz ale my piszemy o umowie zleceniu, dzieło to inna bajka icon_wink.gif.

Ale taka bajka, jaką opisałam?
moko.
Nie ma znaczenia, czy to dzieło czy zlecenie, jeśli wynagrodzenie jest wyrażone stawką miesieczną, za usługę i jest niższe niż 200 zł. Wtedy stosujemy zasady ryczałtowego naliczenia, oznacza to, ze podatkowo jesteś z tego rozliczona, PITu nie ma.
Jeśli wynagrodzenie na umowie zleceniu/dzieło jest wyrażone godzinowo i w sumie do wypłaty w danym miesiącu da to kwote niższą niz 200 zł to stosujemy zasady ogólne w naliczeniu podatku.

TrochÄ™ to zagmatwane, ale tak jest.

Więc o tym, jak ma byc opodatkowana umowa decyduje kilka czynników.
Między innymi, to co wyżej.
Dorotka25
dokładnie jak napisała moko - ważne co na umowie - istotne, czy te 200 zł bierze się np. z nieprzepracowania pewnej ilości godzin / wykonania iluś sztuk itp. a stawka de facto była wyższa - wtedy zasady ogólne, bo w przeliczeniu na pełen miesiąc / wykonanie wiekszej ilości sztuk zgodnie z umową (bo np. nie przepracowaliśmy / nie wykonaliśmy bo zachorowalśmy) byłoby więcej niż 200 zł, czy po prostu takie wynagrodzenie było na umowie i wtedy ryczałt.
Pilawianka
Już wszystko rozumiem. Niestety umowy miałam wystawiane po fakcie. Teoretycznie były od ilości godzin, w praktyce wpisana była kwota za zlecenie.
Tak tylko z ciekawości - jeśli 1 umowę miałam na 190 za okres 5-15 sierpnia a następną na 180 z okres 27 sierpnia-5 września to nie ważne, że w przeliczeniu wyjdzie więcej niż 200 na miesiąc? Ważne są to 2 odrębne umowy?

Wczoraj złożyłam rozliczenie, więc to pytanie tak tylko, dla zwiększenia wiedzy na przyszłość.
moko.
MÅ‚odziutka,
Ważne jest kiedy nastąpiła wypłata tego zlecenia, czy w tym samym miesiącu, czy różnych.
Zuzia
Chętnie podepnę się pod tę dyskusję...
Przepraszam założycielkę wątku z góry.

Nurtuje mnie pewna rzecz.
Miałam umowę o dzieło [była to jakaś recenzja], dostałam za nią 90 zł. Nie dostałam PITu, a teraz chcę się rozliczyć.

Jeśli dobrze rozumiem, to od tej kwoty został odprowadzony podatek zryczałtowany i ja nie muszę się w rocznym zeznaniu z tego "spowiadać"?
Dorotka25
CYTAT(Zuzia @ Mon, 07 Apr 2014 - 11:45) *
Chętnie podepnę się pod tę dyskusję...
Przepraszam założąycielkę wątku z góry.

Nurtuje mnie pewna rzecz.
Miałam umowę o dzieło [była to jakaś recenzja], dostałam za nią 90 zł. Nie dostałam PITu, a teraz chcę się rozliczyć.

Jeśli dobrze rozumiem, to od tej kwoty został odprowadzony podatek zryczałtowany i ja nie muszę się w rocznym zeznaniu z tego "spowiadać"?

Zgadza siÄ™.
Zuzia
Dorotka, dziękuję 06.gif
violka333
Tutaj https://www.pit.fundacjapociecha.pl/ macie darmowy program do rozliczania PIT. W dalszym ciągu umowy o dzieło poniżej 200zł nie podlegają rozliczeniu i nie dostanie się za nich PITu. Warto pomyśleć o przekazaniu 1% podatku na Fundację Pociecha, która między innymi zajmuje się wspieraniem świetlic środowiskowych, które znajdują się w pobliżu miejsca zamieszkania dzieci i do których chodzą one po szkole. Tutaj https://www.fundacjapociecha.pl na jej temat można dowiedzieć się więcej.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.