Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Spektakl dla dzieci

„Opowieść wigilijna” Karola Dickensa - w interpretacji Warszawskiej Grupy Gamelanowej i indonezyjskiego TEATRU CIENI


Termin i miejsce

tel: 884011008
BIELAŃSKA SCENA KAMERALNA MAZOWIECKIEGO TEATRU MUZYCZNEGO ul. Żeromskiego 29 w Warszawie kasa czynna od pon. do pt. w godz. 13:00-18:00 sobota-niedziela na godzinę przed spektaklem tel.: 22 243 54 84
ul. Żeromskiego 29
Warszawa
tel: 22 243 54 84
O spektaklu

Specjalnie na Święta Bożego Narodzenia Warszawska Grupa Gamelanowa przygotowała spektakl dla dzieci na motywach „Opowieści Wigilijnej” Karola Dickensa, której mistyczny i moralizatorski charakter doskonale wpisuje się w konwencję indonezyjskiego teatru cieni wayang kulit. Dickensowskie postacie odwzorowane zostały za pomocą tradycyjnych, jawajskich lalek. Aktorom towarzyszy zestaw tradycyjnych instrumentów zwany gamelanem, wykonujący klasyczne i popularne utwory jawajskie.

Teatr cieni wayang kulit to jedna z najbardziej reprezentatywnych indonezyjskich sztuk scenicznych. Szczególnie bogatą formę zyskał on na Jawie, gdzie przy akompaniamencie orkiestry gamelan w nocnych, wielogodzinnych przedstawieniach dhalang – narrator i animator lalek w jednej osobie snuje opowieści zaczerpnięte z hinduskich eposów – Mahabharata i Ramayana oraz legend jawajskich, od czasu do czasu komentując (nierzadko z humorem) otaczającą nas rzeczywistość. Dla Jawajczyków wayang kulit to nie tylko rozrywka, ale swego rodzaju misterium traktujące o odwiecznej walce dobra ze złem.


występują:O WYKONAWCACH: Warszawska Grupa Gamelanowa jest pierwszym w Polsce zespołem prezentującym jawajską muzykę gamelanową. Grupa powstała w 2001 roku na bazie zespołu warsztatowego działającego przy Instytucie Muzykologii UW. Zespół specjalizuje się wykonywaniu tradycyjnej muzyki jawajskiej (karawitan Jawa), jednak w swoim repertuarze ma również utwory z nurtu muzyki popularnej (dangdut, campur sari), jak i kompozycje współczesnych twórców. Ponadto grupa wykonuje również spektakle jawajskiego teatru cieni wayang kulit. WGG koncertowała w wielu miastach Polski biorąc udział w takich imprezach jak: IV i V Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, VIII Festiwal Nauki w Warszawie, V i VII Crossdrumming Festival – Miedzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje” w Krakowie (wspólny występ z artystami z Yogyakarty), Festiwal Kultur Świata „Okno na świat” w Gdańsku, obchody Międzynarodowego Dnia Uchodźcy, Pobocza Folku w Parchowie (wspólny koncert z kwartetem jazzowym Leszka Kułakowskiego) czy Wielokulturowe Street Party „Cały świat w Warszawie”. W 2012 roku zespół uczestniczył w obchodach Roku Johna Cage’a w Polsce biorąc udział w wykonaniu Musicirucus podczas lubelskiej Nocy Kultury i dając koncert podczas konferencji Czy cisza jest muzyką? W stulecie urodzin Johna Cage’a w Akademii Muzycznej w Łodzi. Grupa uczestniczyła również w festiwalach teatralnych, m.in.: w Festiwalu Cieni zorganizowanym przez Teatr Groteska w Krakowie, Festiwalu Małe Betlejem w Teatrze im. Andersena w Lublinie oraz spotkaniach teatralnych Teatr Wielu Kultur w Muzeum Śląskim w Katowicach prezentując przedstawienia tradycyjnego jawajskiego teatru cieni wayang kulit. Ponadto zespół występował również za granicą (koncerty w Pradze), a kilku muzyków WGG koncertowało również w Indonezji w ramach wspólnych projektów z tamtejszymi artystami.
Cena

normalny: 11 PLN

ulgowy: 11 PLN

Rezerwacja

telefoniczna: 22 243 54 84

internetowa: http://mteatr.pl/?post_type=mtm_event&p=242

Organizator

Mazowiecki Teatr Muzyczny

 
Goplańska 42
02-954 Warszawa