Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

alergia pokarmowa

Alicja Wierzbińska

-
   

Alergia pokarmowa pojawia się natomiast jako wywołana reakcją immunologiczną niepożądana odpowiedź organizmu na spożyte jedzenie. Różne są w tym przypadku objawy reakcji alergicznych: niemowlęta najczęściej mają wysypkę na skórze twarzy i w zgięciach stawów, wymioty, ulewania, dokuczają im częste kolki jelitowe, zbyt wolno przybierają na wadze, a także opóźnia się ich rozwój psychoruchowy. Rzadziej zdarzają się biegunki, które prowadzić mogą do odwodnienia. Uczulenie może manifestować się również ze strony układu oddechowego: pojawia się wtedy sapka, kaszel, świsty w oskrzelach. Starsze dziecko skarży się na reakcje ze strony układu pokarmowego, czyli zazwyczaj towarzyszą alergii wymioty i bóle brzucha. Również świąd, obrzęknięte gardło i wargi, czyli objawy obejmujące jamę ustną, są charakterystyczne przy alergii pokarmowej. Jak przy niemalże każdym rodzaju alergii, również i przy tej występują dolegliwości układu oddechowego takie jak kichanie, katar z nosa, kaszel czy duszności i w końcu astma.

Po spożyciu alergenu wystąpić może również wstrząs anafilaktyczny. Rozpoznane jest pięć podstawowych rodzajów alergenów pokarmowych. Zalicza się tu krowie mleko, jaja, owoce cytrusowe, orzechy oraz gluten. Dzieci najczęściej uczulają trzy podstawowe pokarmy: marchew, jabłko i mleko. Dochodzą do tego również banany, truskawki, pomidory, orzechy, soja i czekolada. Zwracajmy więc uwagę na to, co nasze dziecko je chętniej i po czym nic mu nie dolega, wówczas ten pokarm należy mu podawać. Rozpoznanie alergii pokarmowej opiera się na przeprowadzeniu testów uczuleniowych pod kątem poszczególnych pokarmów. Są one wykonywane na skórze lub przy pomocy próbki krwi. Częstość alergii pokarmowej u dzieci szacuje się na 1 - 27%, w zależności od sposobu żywienia. Udowodniono, że najlepiej przed alergią zabezpiecza karmienie niemowlęcia piersią, przynajmniej przez pół roku. Dzieci, które nie mogą być karmione przez mamę oraz uczulone na mleko krowie powinny otrzymywać mieszanki mlekozastępcze, których wiele rodzajów dostępnych jest w aptece. Dziecko z alergią pokarmową na białko mleka krowiego nie powinno także jeść mięsa wołowego i cielęciny, ponieważ może być uczulone również na te białka, które zawierają. Warto podawać dziecku przebadaną, gotową żywność: kleiki, kaszki itp. Jest ona ściśle kontrolowana podczas wytwarzania, co gwarantuje jej jakość. Ważne jest, aby posiłek jaki dajemy naszemu dziecku nie zawierał więcej niż trzy składniki jednocześnie, a urozmaicenie diety starszego niemowlęcia powinno odbywać się stopniowo poprzez wprowadzanie nie więcej niż jednego pokarmu tygodniowo. Pokarmy silnie uczulające (mleko, soja, jajka, cytrusy, orzechy, truskawki i inne) można kolejno wprowadzać dopiero po drugim roku życia. Wcześniej skonsultować należy to z lekarzem. Dla każdego alergicznego dziecka dieta powinna być zindywidualizowana, a o jej zawartości powinieni zadecydować lekarz opiekujący się dzieckiem. Kiedy przygotowujemy potrawy dla małego alergika, to wskazane jest gotowanie lub duszenie. Najlepsze są zupki, przetarte warzywa i owoce, kisiele na soku owocowym, ziemniaki gotowane, a także ryż lub kasza. Potraw nie przyprawiamy za mocno, nie wolno nam dawać dziecku ostrego, smażonego i tłustego jedzenia, ograniczajmy sól. Pamiętajmy o szkodliwych i uczulających konserwantach szeroko w przemyśle spożywczym stosowanych. Dodawane są do soków, napojów chłodzących, dżemów, słodyczy, wyrobów mleczarskich, ketchupu, do konserw. W późniejszym wieku u dziecka alergia pokarmowa może ustąpić, ale może się zdarzyć również, że przekształci się w inny rodzaj uczulenia np. atopowe zapalenie skóry lub astmę oskrzelową.


alergia pokarmowa - dodano: 2006-10-17


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.