Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

roztocza kurzu domowego

Alicja Wierzbińska

-
   

W okresie jesienno – zimowym to on jest najwiÄ™kszym wrogiem alergików. Wysuszone powietrze w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, rzadziej wietrzone pomieszczenia sprzyjajÄ… zwiÄ™kszajÄ…cej siÄ™ liczbie roztoczy żyjÄ…cych w zamkniÄ™tych pomieszczeniach. W tym okresie roztocza majÄ… uÅ‚atwione zadanie w dostaniu siÄ™ do naszego ukÅ‚adu oddechowego, gdyż w przesuszonym powietrzu drobiny kurzu, w którym żyjÄ… bardzo Å‚atwo siÄ™ unoszÄ…, dostajÄ…c siÄ™ do poziomu ust i nosa. Te mikroskopijne pajÄ™czaki żywiÄ… siÄ™ pleÅ›niÄ… oraz zÅ‚uszczonym naskórkiem, którego jesteÅ›my najlepszym dostarczycielem. Nie sposób wiÄ™c pozbyć siÄ™ roztoczy z naszego otoczenia, gdyż dostarczamy im pokarmu tracÄ…c codziennie dawkÄ™ pożywnego naskórka dla 1,5 miliona roztoczy. NajwiÄ™kszymi sprawcami uczulenia nie sÄ… same pajÄ™czaki, ile ich odchody oraz pancerzyki. RozpadajÄ… siÄ™ one po wyschniÄ™ciu na malutkie czÄ…stki, które Å‚Ä…czÄ…c siÄ™ z kurzem unoszÄ… siÄ™ wraz z nim w powietrzu.

Dodatkowo sprzyja im wilgotne i ciepłe środowisko, dając idealne warunki do rozwoju. Często więc ich główną siedzibą jest łóżeczko dziecka, a szczególnie materac, na którym śpi. W takim przypadku alergik ma kontakt bezpośredni z alergenami przez wiele godzin w ciągu doby, nie dziwi więc fakt, że uczulenie na roztocze jest, zaraz po uczuleniu na pyłki traw, jedną z powszechniejszych chorób alergicznych. Zalicza się ją do alergii wziewnych. Kiedy dziecko ma ciągle zatkany nos, łzawiące i podrażnione oczy, a dolegliwości te szczególnie nasilają się w nocy i rano po przebudzeniu oraz są wyraźnie odczuwalne przez nie przy ścieleniu łóżka, to niemalże pewna wskazówka, że mamy małego alergika. Jak możemy mu pomóc? Przede wszystkim najważniejszym środkiem zaradczym przeciw ciągle mnożącemu się problemowi w naszym mieszkaniu jest po prostu utrzymywanie go w czystości. Często wietrzmy mieszkanie, a przynajmniej cztery razy w tygodniu powinniśmy odkurzać, pamiętając jednak o tym, że najlepiej jest to robić odkurzaczem z filtrem elektrostatycznym o odpowiedniej porze, czyli nie później niż dwie, trzy godziny przed snem. Codziennie wycierajmy na mokro podłogi. Musimy zatroszczyć się o właściwy mikroklimat w naszym mieszkaniu: lekki chłód, czyli nie przekraczająca 21°C temperatura, powietrze dość suche, a wilgotność jego nie przekraczająca 55-60 %. W takich bowiem warunkach roztocza rozwijają się o wiele gorzej. W pomieszczeniu, w którym nasze uczulone dziecko śpi nie mogą znajdować się żadne potencjalne zbiorowiska kurzu. Mogą nimi być przede wszystkim tapicerowane meble oraz wełniany dywan, otwarte regały z książkami, ozdobne poduszki, koce. Grube zasłony, wełniane makatki na ścianach, a także cały stos dziecięcych, pluszowych maskotek to równie doskonałe siedlisko dla osiadającego kurzu i żyjących w nim wrogów naszego malucha. Najskuteczniejszym sposobem walki z roztoczami kłębiącymi się w łóżku jest stosowanie specjalnych antyalergicznych pokrowców na materace, a także używanie pościeli z tzw. tkaniny barierowej, która nie pozwala na przedostawanie się roztoczy wewnątrz pościeli. Pomocne jest także wietrzenie pościeli przy mroźnej i słonecznej pogodzie, gdyż taka właśnie sprzyja zabijaniu roztoczy. Wietrzenie w wilgotne dni daje efekt wręcz odwrotny. Także pranie pościeli w temperaturze wyższej niż 60°C usuwa z niej pajęczaki. Regularnie należy prać również pluszaki dziecka, a równie dobrym sposobem na pozbycie się z nich roztoczy jest wkładanie ich do zamrażalnika na co najmniej 24 godziny. Powinniśmy też trzymać zabawki w plastikowych pojemnikach, aby nie osiadał na nich kurz, a regały na książki powinny być oszklone. Z tkanin możemy roztocza usunąć przy pomocy środków chemicznych, tzw. akarycydów. Skuteczne w walce z nimi może być także stosowanie oczyszczaczy powietrza.


roztocza kurzu domowego - dodano: 2006-10-17


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.