Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

sierść zwierząt

Alicja Wierzbińska

-
   

Sprowadzając do domu zwierzątko sprawiamy naszemu dziecku przyjemność i niezwykłą radość. Jak sobie jednak poradzimy, gdy okaże się, że nasza pociecha ma alergię na psią czy kocią sierść? Czy ukochany chomik może stać się przyczyną nieustannego cierpienia naszego malucha? Około 15% właścicieli kotów czy chomików dostaje uczulenia po rocznym przebywaniu z pupilem w mieszkaniu. Ze wszystkich zwierząt, z którymi mamy największy kontakt najbardziej i najczęściej uczulają świnki morskie, koty, szczury, myszy, psy. Badania wykazały, iż koty częściej są sprawcami alergii niż psy, ale za to reakcja na psią sierść jest o wiele bardziej gwałtowna. Mogą uczulać także konie czy poprzez swoje pióra - papugi. Najbardziej uczulające są ślina i naskórek zwierząt, które osadzają się na sierści zwierzęcia, uczulają nawet w większym stopniu niż sama sierść. Alergizująco działają także mocz, pot, łzy oraz wydzielina gruczołów łojowych zwierząt.

Wiele wskazuje na to, że czworonogi o krótszej sierści bywają częściej sprawcami alergii niż te o długim włosiu. Niepokojące łzawienie oczu, wodnisty katar z nosa, nagły atak astmy oskrzelowej, a do tego zmiany na skórze powinny zaniepokoić rodziców, których dziecko ma częsty kontakt ze zwierzęciem. Są to bowiem typowe objawy tego rodzaju alergii. Po odpowiednich testach alergologicznych w przychodni możemy mieć już pewność co do alergii. I przychodzi moment podjęcia decyzji o dalszym działaniu. Niestety, najlepszym rozwiązaniem jest pozbycie się zwierzaka z domu. Nie jest to łatwe ani dla nas, a tym bardziej dla naszego dziecka. Jeśli nie może się ono rozstać ze swoim zwierzątkiem, wówczas możemy w ramach złotego środka po prostu zacząć bardzo dbać o czystość pupila: należy go często kąpać w odpowiednich szamponach dla zwierząt, bo pomagają one zmniejszyć ilość alergenów w sierści. Unikać należy przy tego rodzaju alergii produktów z sierści, np. wełnianych płaszczy, kożuchów, swetrów i kocy oraz tzw. futrzaków. Okazuje się, że alergeny zwierząt, a szczególnie kotów, mogą ze względu na swą lepkość, długo przebywać na meblach, zasłonach, a nawet na ścianach. Dobrze jest więc dokładnie sprzatnąć mieszkanie, w którym owo zwierze wcześniej przebywało lub nadal przebywa. Ograniczając miejsce przebywania zwierzęcia czy przeznaczenie dla niego jednego pomieszczenia także pomaga w zapobieganiu reakcjom alergicznym. Zwierzę należy szczotkować poza domem, a jego posłania często myjmy. Alergeny zwierzęce często bowiem łączą się z kurzem, co ułatwia im dostanie się do organizmu człowieka. Starajmy się również unikać wizyt u znajomych, którzy posiadają zwierzę, na które uczulone jest nasze dziecko, a także w zoo czy w cyrku. W niektórych przypadkach pomóc może odczulanie.


sierść zwierząt - dodano: 2006-10-17


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.