Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

jad owadów

Alicja Wierzbińska

-
   

Pobyt z naszym dzieckiem na świeżym, wiosennym czy letnim powietrzu może zakończyć się dość nieprzyjemnie. W jednej chwili malec zaczyna przeraźliwie płakać, a we wskazanym przez niego miejscu bólu pojawia się opuchlizna. Wywołało ją użądlenie przez pszczołę, ugryzienie osy czy innego z owadów żyjących w naszym otoczeniu. U każdego z nas powoduje ono ból, pieczenie i pojawienie się opuchlizny. Nie musimy się niepokoić dopóki te objawy występują tylko w miejscu użądlenia. Gorzej, jeżeli organizm jest na jad owadów uczulony. w Polsce w związku z występującym klimatem umiarkowanym, najczęściej dochodzi do uczuleń na jad owadów błonkoskrzydłych, wśrod których są pszczoły, osy, trzmiele, szerszenie. W ich jadzie występuje wiele substancji, które po dostaniu się do krwioobiegu wywoływać mogą uczulenie. Jest to między innymi histamina, która to wywołuje właśnie gwałtowną reakcję alergiczną. Reakcja alergika na użądlenie bądź ugryzienie przebiega niezwykle gwałtownie.

Dziecko uczulone na jad narażone jest przede wszystkim na grożący życiu wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja), dlatego potrzebna jest wówczas natychmiastowa pomoc lekarska. O tym, że dziecko zareagowało alergicznie na ugryzienie alarmują nas takie objawy, jak: swędzenie kończyny, skóry głowy lub języka zaraz po ataku owada. Kolejnym etapem uczulenia jest pokrzywka lub zaczerwienienie całego ciała, które ma związek z uderzeniami gorąca. Dziecko ma nagłą biegunkę lub wymiotuje, zaczyna mieć problemy z oddychaniem, przyspieszone bicie serca, w końcu następuje osłabienie i utrata przytomności. Gdy mamy pewność, że nasze dziecko jest uczulone na jad owadów, wówczas musimy przestrzegać kilku żelaznych zasad postępowania w obliczu tej choroby. Przede wszystkim zawsze, przy każdym wyjściu, musimy mieć ze sobą zestaw pierwszej pomocy, czyli strzykawkę z adrenaliną oraz szybko działającego leku antyhistaminowego oraz sterydu. Oczywiście wcześniej musimy nauczyć się z tego zestawu poprawnie korzystać. W przypadku użądlenia należy natychmiast wyciągnąć żądło, uważając, aby nie wtłoczyć go głębiej w skórę. Najlepiej zrobić to pęsetą. Każde spożywanie posiłków czy picie na świeżym powietrzu powinno być ograniczane, a jeżeli już dziecko ma ku temu okazję, to musimy zachować szczególną ostrożność. Każde pozostawione na stole resztki, otwarte puszki, czy pozostawione szklanki z napojem stanowią potencjalne zagrożenie. Pozwalajmy dziecku pić tylko przez słomkę, ponieważ w razie bezpośredniego działania jadu na śluzówkę jamy ustnej, ugryzienie w język bądź w przełyk może grozić uduszeniem. Nie pozwalajmy dziecku chodzić boso, bowiem niekiedy w ziemi znajdować się mogą gniazda os, a kwiaty koniczyny są szczególnie ulubionym miejscem przebywania pszczół. Unikać należy także kolorowych, kwiecistych wzorów na ubraniu, a całkowicie zabronione jest używanie intensywnie pachnących kosmetyków i perfum. Dziecku powiedzmy, żeby nie wykonywało gwałtownych ruchów, nie machało rękoma, gdy w pobliżu niego znajdzie się osa czy pszczoła. To nie odpędza owada, wywołuje natomiast skutek wręcz odwrotny. Po przeprowadzeniu odpowiednich testów alergicznych, które stwierdzą alergię na jad owadów można rozpocząć odczulanie dziecka, oczywiście pod opieką lekarza alergologa.


jad owadów - dodano: 2006-10-17


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.