ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

samolotem na wakacje - kontrola bezpieczeństwa na lotniskach

-
samolotem na wakacje - kontrola bezpieczeństwa na lotniskach
Wszelkie substancje płynne kupione na lotniskach poza Unią Europejską (UE) oraz na lotniskach w państwach UE przed pierwszym punktem kontroli kart pokładowych podlegają ograniczeniom, zatem zalecany jest ich przewóz w bagażu rejestrowanym (nadawanym przy stanowisku check-in), Płyny kupione na lotniskach państw UE za pierwszym punktem kontroli kart pokładowych nie podlegają ww. ograniczeniom, ale mogą być zabrane na pokład tylko, jeśli są oryginalnie zapakowane przez obsługę sklepu w przezroczystą, trwale zamkniętą torbę z umieszczonym w niej dowodem zakupu. Nie wolno otwierać torby zawierającej zakupy (np. perfumy, alkohole) do czasu startu samolotu, a w przypadku podróży z przesiadką, do przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa na ostatnim odcinku podróży.

W przypadku zakupu płynów powyżej 100 mi na lotnisku poza UE lub na pokładzie samolotu lecącego spoza UE, a następnie przesiadki na inny lot w Polsce należy umieścić zakupione płyny w bagażu kabinowym (podręcznym) i odprawić przy stanowisku check-in jako bagaż rejestrowany. Zawsze w przypadku podróży z przesiadką należy poprosić sprzedawcę w sklepach za punktem kontroli bezpieczeństwa lub na pokładzie samolotu o zapakowanie zakupionych płynów w przezroczystą, trwale zamkniętą torbę z umieszczonym w niej dowodem zakupu.
W przypadku lotów bezpośrednich (bez przesiadki) substancje płynne kupione za punktem kontroli bezpieczeństwa, można wnieść na pokład samolotu bez ograniczeń.

Niektóre przedmioty nie mogą być wnoszone i przewożone na pokładzie samolotu oraz w bagażu kabinowym. W celu ułatwienia przejścia przez punkt kontroli, zaleca się zapakowanie ich do bagażu rejestrowanego. Zabronione jest wnoszenie na pokład m.in. broni palnej (także imitacji i zabawek), noży, nożyczek, pilników, kijów, ciupag, łyżew, materiałów łatwopalnych, pojemników zawierających substancje palne pod ciśnieniem, wędek, instrumentów strunowych. W przypadku wątpliwości można zapytać w punkcie odprawy biletowo-bagażowej czy dany przedmiot może być wniesiony na pokład samolotu.

Zarówno w bagażu kabinowym jak i bagażu rejestrowanym zabronione jest przewożenie poniższych przedmiotów, np.: materiały wybuchowe, amunicja, płyny łatwopalne, sztuczne ognie, benzyna, substancje radioaktywne, toksyczne lub żrące, gazy łzawiące i obezwładniające, fajerwerki, race, turystyczne butle gazowe (przykłady na obrazku powyżej). W przypadku zamiaru przewożenia broni palnej, prosimy zawsze zgłaszać ten faktw punkcie odprawy biletowo-bagażowej.

Wszystkie przedmioty, w tym substancje płynne, które nie są niezbędne w trakcie podróży należy zapakować do bagażu rejestrowanego (oddawanego do przewozu w luku bagażowym w punkcie check-in). Aby usprawnić przejście przez punkt kontroli bezpieczeństwa, dobrze jest podchodząc do kontroli wyjąć z bagażu kabinowego (podręcznego) torebkę z umieszczonymi wewnątrz opakowaniami zawierającymi substancje płynne i umieścić ją w pojemniku razem z innymi przenoszonymi przedmiotami (zegarki, telefony komórkowe, portfele). W celu przyspieszenia odprawy należy położyć na taśmociągu urządzenia prześwietlającego kurtki i marynarki oraz wyjęte z bagażu kabinowego urządzenia elektroniczne, które chcą Państwo zabrać na pokład (np. laptopy).



Wszelkie płyny, kremy, żele, pasty, tusze do rzęs, błyszczyki do ust (w płynie), aerozole (lakiery do włosów, pianki), które chcą Państwo zabrać ze sobą na pokład samolotu mogą znajdować się w opakowaniach nie większych niż 100 mi i mieścić się w jednej torebce o pojemności nie większej niż 1 litr (o wymiarach np. 20 cm x 20 cm), Torebka musi być przezroczysta i wielokrotnego zamknięcia (np. torebki strunowe lub z taśmą klejącą). Jeśli nie macie Państwo takiej torebki poproście o nią w punkcie odprawy biletowo-bagażowej.

Na pokład można zabrać pojemniki z mlekiem dla dzieci lub z lekarstwami bądź innymi substancjami o konsystencji płynnej lub półpłynnej niezbędnymi na czas lotu, nawet jeśli znajdują się w pojemnikach większych niż 100 mI. Takich przedmiotów nie trzeba umieszczać w osobnej torebce. W celu usprawnienia przejścia przez punkt kontroli należy wyjąć je z bagażu kabinowego. W miarę możliwości wskazane jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego, iż dana substancja/lek jest przez Państwa stosowana. Ze względów bezpieczeństwa kontroler może poprosić o otwarcie oraz spróbowanie
zabieranych substancji płynnych.

_____________________________________________

porada przygotowa we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.