Układ kierowniczy pojazdu a bezpieczeństwo « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Układ kierowniczy pojazdu a bezpieczeństwo

-
Układ kierowniczy pojazdu a bezpieczeństwo
Wiele elementów pojazdu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu drogowego. Sprawność układu kierowniczego decyduje o tym, czy posiadamy kontrolę nad pojazdem.

Sprawny układ kierowniczy to jeden z aspektów dbałości o stan techniczny pojazdu, a tym samym wyraz odpowiedzialnej postawy na drodze. Wiele wypadków drogowych ma miejsce ze względu na zły stan techniczny pojazdu, wiele osób ginie w tragicznych okolicznościach… straciło kontrolę nad pojazdem.
Zadaniem układu kierowniczego jest zapewnienie kierowcy możliwości kontrolowania kierunku ruchu pojazdu, zgodnie z jego zamiarami. Jest to osiągane dzięki odpowiedniemu ustawieniu kół kierowanych w stosunku do umownej płaszczyzny odniesienia, związanej z pojazdem.

Sprawny układ kierowniczy spełnia następujące warunki:
- koła skręcone powinny samoczynnie powracać do położenia odpowiadającego kierunkowi jazdy na wprost oraz zapewniać utrzymanie tego kierunku, pomimo działania sił bocznych niezależnych od kierowcy;
- uderzenia wywołane nierównościami nawierzchni nie powinny być odczuwalne na kole kierowniczym;
- pionowe przemieszczenia kół kierowanych wywołane niedużymi nierównościami drogi nie powinny powodować zmiany kierunku jazdy;
- kierowanie pojazdem powinno być łatwe i skuteczne, z użyciem możliwie małych sił na kole kierowniczym.

Niepokojące nas objawy w funkcjonowaniu układu kierowniczego są sygnałem, iż należy udać się do warsztatu. Samodzielne próby napraw, czy też demontażu są zbyt ryzykowne i niejednokrotnie mogą zakończyć się tragedią na drodze. Warsztat po dokonaniu diagnozy układu, przeprowadzi czynności konieczne do jego prawidłowego funkcjonowania. Może to być wymiana końcówek drążków kierowniczych, gumowych osłon przekładni kierowniczej, regulacja naciągu paska pompy wspomagania, uzupełnienie płynu w zbiorniczku wspomagania oraz odpowietrzenie układu wspomagania. Poważne prace związane z demontażem układu zawsze powinny być zakończone wykonaniem pomiarów geometrii przedniego zawieszenia. Prace dotyczące przekładni kierowniczej oraz naprawy i uszczelnienia układu wspomagania wymagają specjalistycznego sprzętu. Układ kierowniczy wymaga systematycznej kontroli, tak jak inne elementy pojazdu.

_____________________________________________________________________

Akademia Bezpiecznego Samochodu to jedyna ogólnopolska kampania edukacyjna dotycząca wpływu stanu technicznego pojazdu na bezpieczeństwa. Patronat honorowy nad kampanią Akademia Bezpiecznego Samochodu objęła Federacja Konsumentów. Partnerem kampanii jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.