Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

Kiedy dziecko może zacząć siadać?

Marek Napiontek Marek Napiontek - ortopeda
prof. dr hab. med. z-ca kierownika Katedry Ortopedii Dziecięcej AM, Poznań

-
   

To pytanie należy odwrócić. Dziecku nie należy zabraniać siadania, gdy samo potrafi usiąść.
Z reguły dziecko zaczyna siadać samodzielnie od 7 miesiąca życia, ale pozycję siedzącą przybiera już nieco wcześniej bo około 6 miesiąca życia. Można zatem stwierdzić, że sadzanie dziecka jest możliwe trochę wcześniej, ale powinno mieć ono wówczas zapewnione podparcie tułowia nie tylko z tyłu, ale i z boku. oraz samodzielnie stabilizować głowę.
Znacznie wcześniej bo już u niemowląt można stosować leżaczki lub kubełki samochodowe, w których dziecko przebywa w pozycji półleżącej tzn. kąt nachylenia tułowia do podłoża nie przekracza 30 stopni. Oczywiście powyższe uwagi dotyczą dziecka zdrowego, którego rozwój nie był zaburzony.
Zdarza się, że dziecko mając np. 10 miesięcy nie chce usiąść samodzielnie, ale za to wstaje. Wówczas nie przejmujmy się tym.


 
 
 
Marek Napiontek
prof. dr hab. med. z-ca kierownika Katedry Ortopedii Dziecięcej AM, Poznań

więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ

zobacz inne porady autora:
Czy chodzik jest szkodliwy?
Kiedy dziecko może zacząć wstawać?
 

Kiedy dziecko może zacząć siadać? - dodano: 2002-11-13


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.

niemowlę
porady ogólne
karmienie piersią/butelką