Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
  Warto kupić
  Ważne tematy

  3 miesiąc życia - rozwój dziecka

  -
  rozwój ruchowy
  Powoli zanikają odruchy noworodkowe. Zmniejsza się też napięcie mięśniowe, maluch częściej otwiera dłonie.
  Maluch położony na brzuszku trzyma nóżki podkurczone w tzw. pozycji żabki. Podnosi dość wysoko główkę i ramiona i pozostaje dłuższy czas w tej pozycji, opierając się na przedramionach. W pozycji siedzącej potrafi sam utrzymać główkę w pionie z lekkim tylko przechyleniem ku przodowi. Nie potrafi jeszcze samo chwytać, ale utrzyma przez chwilę niewielki przedmiot włożony do jego rączki, postrząsa nim lekko. Potrąca zawieszoną zabawkę. Trafia palcem do buzi, próbuje dotykać zawieszonej nad nim zabawki. Z upodobaniem ssie palec lub nawet całą dłoń.

  rozwój mowy
  Dziecko wydaje różne okrzyki w zależnosci od przyczyny, przez co komunikuje się z otoczeniem, zaczyna też gruchać. Gruchanie, czy też głużenie polega na wydawaniu wielu dość różnych dźwięków, np. popiskiwanie, postękiwanie, westchnienie, ziewanie, kichanie. nie zależy od woli dziecka. Gruchanie nie służy do kontaktów z otoczeniem, Potrafi zmieniać intonację głosu komunikując różne stany i potrzeby.

  rozwój procesów poznawczych
  Dziecko zaczyna bawić się swoimi dłońmi, zamyka je, otwiera, obraca, wyciąga przed siebie i bacznie je obserwuje. Śledzi wzrokiem przedmiot oddalający się z pola widzenia. Lubi przedmioty kolorowe o różnych kształtach. Wyraźny rozwój sprawności zmysłów wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku. Maluch coraz lepiej widzi, słyszy, odróżnia smaki, różnicuje dotyk.


  rozwój kontaktów społecznych
  Maluch coraz mniej płacze, potrafi nawet sam się uspokoić. Gdy zostaje sam, głośno protestuje - lubi towarzystwo innych osób. Powoli da się określić "charakter" niemowlęcia. Reaguje na głosy, odwraca główkę w kierunku źródła dźwięku. Bardzo żywo reaguje na ludzką twarz, jeśli się do niego uśmiechniemy, odpowiada uśmiechem, jeśli do niego mówimy, odpowiada "gugając". Gdy nachylimy sie nad dzieckiem, ono zaczyna radośnie machać rączkami i nóżkami, czasem unosi też pupę i energicznie uderza nią o materac.

  Zobacz
  Porady
  Wybierz miesiąc życia:

  noworodek niemowlę małe dziecko porady ogólne porady logopedyczne karmienie piersią/butelką zdrowe zęby