ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - kontrole na koloniach

-
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - kontrole na koloniach
W województwie podlaskim od początku czerwca do dziś (8.07 b.r.) odnotowano 198 przypadków podejrzeń zachorowań na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wywołane enterowirusami - tak wynika z najnowszych danych służb sanitarnych przekazanych przez rzeczniczkę wojewody podlaskiego. Z tego potwierdzono 46 przypadków. 176 osób trafiło do szpitali, 80 z nich już nie podlega hospitalizacji. Rozpoczęto kontrole sanepidu na koloniach w Białymstoku i okolicach.

Kontrole prowadzone są przez powiatową stację sanepidu w Białymstoku wspólnie z kuratorium i we współpracy z policją. Dotyczą przestrzegania podstawowych zasad higieny. Związane jest to z przypadkami zachorowań na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Choroba wywoływana jest przez enterowirusy.

Nie chodzi o karanie organizatorów letniego wypoczynku mandatami, ale o zwrócenie im uwagi na to, by rzeczywiście pilnowali mycia rąk przez dzieci, a w toaletach było czysto, bo to ważne, aby enterowirus nie rozprzestrzeniał się - wyjaśniła epidemiolog Joanna Siemienkowicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wywołane enterowirusem może objawiać się wysoką gorączką, bólem głowy, bólem gałek ocznych, sztywnością karku, światłowstrętem. Dzieci są hospitalizowane, leczenie jest objawowe, polega na podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Zachorowania nasilają się sezonowo, zwłaszcza latem i jesienią.

Sanepid edukuje jak można się zarazić, ale - jak podkreśla Siemienkowicz - w prowadzonych kontrolach nie chodzi o to, żeby na koloniach czy obozach leżały ulotki, których nikt nie czyta, tylko o to, by przestrzegać podstawowych zasad higieny. W łazienkach nie może zabraknąć mydła czy innych środków czystości. Opiekunowie powinni zwracać uwagę, by dzieci w trakcie kichania czy kaszlu zasłaniały usta, a na masowych imprezach w plenerze jeden sprzedawca nie dotykał np. i wafli do lodów i pieniędzy.

Chodzi o to, by dzieci faktycznie myły ręce. Maluch musi myć ręce pod nadzorem. Opiekunki muszą sprawdzać - widzieć mycie rąk przed jedzeniem, po wyjściu z toalety. To jest czynna edukacja - zaznaczyła Siemienkowicz.
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.