ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak wspierać rozwój fizyczny dziecka w pierwszym roku życia?

-
Jak wspierać rozwój fizyczny dziecka w pierwszym roku życia?
Pierwszy rok życia dziecka to czas intensywnego rozwoju i ciągłych zmian, to wtedy maluch z każdym dniem nabywa różne umiejętności, jednocześnie adaptując się do nowych warunków i otoczenia - innego niż bezpieczne miejsce w brzuchu mamy. Każdy noworodek rozwija się w swoim tempie - nie porównuj więc swojego dziecka do jego rówieśników. Jednocześnie miej świadomość, że wpływ na rozwój dziecka mają nie tylko jego predyspozycje genetyczne, ale również - lub przede wszystkim - postawa rodziców.

Kobiecy pokarm podstawą żywienia w 1. roku życia


Najlepsze, co możesz dać swojemu dziecku to Twoje mleko. Jest ono podstawą żywienia dziecka we wczesnym okresie życia – wspiera jego rozwój na każdej płaszczyźnie. Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przekonują, że przez pierwsze pół roku życia niemowlę powinno być karmione jedynie mlekiem matki, po tym czasie należy rozszerzać dietę dziecka i kontynuować karmienie piersią do 2. roku życia lub dłużej. Pokarm kobiecy zawiera wszystko, co jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju maluszka, w odpowiednich ilościach i proporcjach. Zawarte w nim substancje bioaktywne m.in. przeciwciała i prebiotyki najlepiej chronią dziecko przed infekcjami i wzmacniają jego odporność. Co więcej, częsty i bezpośredni kontakt z mamą wpływa na rozwój psychomotoryczny maleństwa – dziecko uczy się prawidłowego ssania piersi oraz połykania pokarmu.

Karmienie mieszane - mleko modyfikowane i mleko matki


Jeżeli zaobserwowałaś, że dziecko ma zbyt niską masę ciała i wolno przybiera na wadze –mniej niż 150-200 g tygodniowo – skonsultuj się z lekarzem pediatrą lub doradcą laktacyjnym[1]. Być może konieczne będzie zwiększenie częstotliwości karmień, pobudzanie laktacji laktatorem lub wprowadzenie karmienia mieszanego. To podawanie dziecku odciągniętego z piersi mleka lub mleka modyfikowanego na przemian z karmieniem piersią. Jeśli takie rozwiązanie będzie potrzebne, pamiętaj, że mleko modyfikowane powinno być dopasowane do wieku oraz potrzeb dziecka – wybór najlepiej skonsultować ze specjalistą. Należy mieć świadomość, że wieloletnie badania składu pokarmu kobiecego pozwoliły na udoskonalenie receptur – mleko modyfikowane dostarcza dziecki wielu drogocennych składników – wzorowane jest bowiem na mleku matki[2].

Karmienie mieszane może być również odpowiedzią na Twój powrót do pracy. Ułatwi logistykę dnia codziennego – będziesz mogła odciągnąć swój pokarm do odpowiednio przygotowanych butelek. Karmienie mieszane może być również przydatne w sytuacji, gdy planujesz odstawić dziecko od piersi – pomoże Ci łagodniej przejść przez ten niełatwy dla matki i dziecka proces.

Rozszerzanie diety wpływa na rozwój fizyczny dziecka


Jak zostało wcześniej wspomniane, niemowlę do 6. miesiąca życia powinno być karmione wyłącznie mlekiem, najlepiej pokarmem mamy. Jeśli to niemożliwe, na pomoc przychodzi mleko modyfikowane, dopasowane do potrzeb delikatnego brzuszka.

U niemowląt zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy jest większe nawet niż osoby dorosłej, w stosunku do masy ciała. Po 6. miesiącu życia samo mleko już nie wystarczy, aby zaspokoić rosnące potrzeby malucha. Jest to uwarunkowane bardzo dynamicznym rozwojem niemowlęcia. Mleko nadal pozostaje podstawą żywienia, ale powinno być uzupełnione o inne pokarmy. Pokarmy uzupełniające można zacząć wprowadzać już nawet po skończonym 17. tygodniu życia i należy to zrobić nie później niż w 26. tygodniu życia[3]. Jeśli chcesz rozszerzyć dietę malucha, koniecznie weź pod uwagę jego możliwości i gotowość do przyjęcia nowych pokarmów.

Rozszerzanie diety bez wątpienia wpływa na rozwój fizyczny dziecka. Karmienie piersią udoskonala odruch ssania oraz połykania płynu przez malucha. Natomiast dzięki wprowadzaniu nowych posiłków – dziecko stopniowo uczy się pobierania pokarmu i rozdrabniania go językiem. Ważne, aby podawać go na łyżeczce, którą swobodnie będzie mogło gryźć. Zacznij od warzyw, po około 2 tygodniach możesz podać mniej słodkie owoce. Z czasem możesz wprowadzić produkty zbożowe, np. w postaci kaszek zbożowych lub kleiku ryżowego. Dzięki wprowadzeniu żywności uzupełniającej, dziecko będzie uczyło się gryzienia, żucia, ruchów języka na boki (przerzucania jedzenia na różne strony buzi). Najprawdopodobniej bardzo szybko od rozpoczęcia rozszerzania diety, dziecko zainteresuje się łyżeczką, będzie chciało samodzielnie włożyć ją do buzi i popróbować nowych smakołyków – bez wątpienia będzie to miało wpływ na rozwój fizyczny dziecka.

Wsparcie rozwoju fizycznego maluszka poprzez zabawę


Rozwój fizyczny dziecka możesz stymulować także przez zabawę. Najprostsza z nich to tzw. gra „Gdzie jest nosek” – poproś maluszka, aby wskazywał, gdzie znajduje się buzia, oczko, uszko jego ulubionego misia czy lalki. Oczywiście dziecko na początku nie będzie tego potrafiło, więc po prostu poprowadź jego rączkę w odpowiednim kierunku. Z pewnością szybko nauczy się i będzie robiło to samodzielnie.

Jeśli widzisz, że Twój maluch zainteresował się rzeczą leżącą w drugim kącie pokoju – zmotywuj go do raczkowania. Ułóż przedmioty, którymi się zaciekawił troszkę bliżej, aby mógł po nie sięgnąć. To super zabawa, ale też wsparcie motoryki poprzez wykorzystanie dużych grup mięśni[4].

Kolejną wartościową zabawą jest oglądanie książek z obrazkami, np. z grafikami zwierząt i wskazywanie jakie odgłosy wydają zwierzęta. Słuchając Ciebie, dziecko wcześniej czy później zacznie naśladować wydawane dźwięki.

Wspieraj rozwój dziecka, fizyczny i psychiczny, kiedy tylko możesz. Nawet najprostsze czynności i zabawy mogą pomóc rozwijać koordynację motoryczną oraz zdolności poznawcze i umiejętności interpersonalne dziecka. Ważne, aby maluch czuł, że cieszysz się z jego postępów i jesteś z niego dumna – okazuj mu swoje zadowolenie, dzięki czemu wzmocnisz w nim poczucie własnej wartości oraz zmobilizujesz go do dalszej pracy.

[1] https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-dziecka/profilaktyka/jak-sprawdzic-czy-twoje-dziecko-sie-najada

[2] https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/karmienie-piersia/zalety-karmienia-piersia/mleko-mamy-co-sprawia-ze-jest-tak-wyjatkowe

[3] https://ncez.pl/dzieci-i-mlodziez/dzieci-0-3/rozszerzanie-diety-niemowlat

[4] https://www.bebiprogram.pl/rozwoj-dziecka/wspieranie-rozwoju-dziecka/stymulowanie-rozwoju-dziecka

Jak wspierać rozwój fizyczny dziecka w pierwszym roku życia? - dodano: 2020-08-25

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.