ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

VOD - bajki dla dzieci, rozrywka dla dorosłych

-
VOD - bajki dla dzieci, rozrywka dla dorosłych
VOD to termin, który dla jednych oznacza wspaniałą rozrywkę na co dzień, a dla innych jest ciągle zagadką. Niniejszym wyjaśniamy, czym są platformy VOD i dlaczego warto zapewnić sobie do nich dostęp.

VOD - Video on Demand - oznacza "wideo na żądanie". Nic zatem dziwnego, że popularność serwisów VOD stale rośnie, a coraz więcej użytkowników mają te, które oferują najnowsze filmy, a czasem nawet własne produkcje. Platformy VOD umożliwiają wypożyczanie filmów lub innych materiałów audiowizualnych na określony czas po to, by je obejrzeć za pomocą telewizora, monitora komputerowego lub nawet telefonu. VOD działa więc podobnie jak kiedyś biblioteka, z tym że wypożyczamy nie fizyczne książki, tylko filmy lub inne materiały zapisane w formie cyfrowej, gotowe do natychmiastowego odtwarzania. Materiały te są dostarczane wypożyczającemu w różny sposób, w zależności od rodzaju usługi VOD.

Rodzaje VOD


Usługi VOD udostępniane są klientom poprzez infrastrukturę operatorów telewizji naziemnych, satelitarnych, kablowych oraz przez Internet. Najbardziej popularne są dwa rodzaje VOD: Push i Pull.

Pierwszy z nich - Push VOD - to nic innego jak domowa wypożyczalnia filmów i materiałów audiowizualnych, które widzowie mogą oglądać, wykorzystując dyski posiadanych dekoderów DVB-S lub DVB-C. Dzięki funkcji PVR (Personal Video Recorder) nagrywa się taki film lub program na dysk znajdujący się w dekoderze użytkownika. Na ten sam dysk widz może sam nagrywać dowolne filmy i programy z kanałów telewizyjnych udostępnianych przez operatora. Ten rodzaj usługi nie posiada tak zwanego kanału zwrotnego.

Nieco inaczej wygląda usługa Pull VOD, bo ona jest oferowana w większości przez sieci kablowe i Internet, a od Push VOD odróżnia ją tak zwany kanał zwrotny. Tu wszelkie pliki audiowizualne znajdują się na serwerach operatora i wybiera się je właśnie za pomocą kanału zwrotnego. Operator cały czas śledzi potem proces transmisji, co daje możliwość optymalizacji obrazu w stosunku do aktualnej liczby użytkowników. Ograniczeniem tej usługi jest jakość infrastruktury operatora lub urządzenia, które znajduje się u klienta.

Mniej popularnymi rodzajami VOD jest usługa Near, polegająca na udostępnianiu filmów w sposób rotacyjny oraz usługa Catchup TV oferująca użytkownikom programy emitowane wcześniej na kanałach telewizyjnych, a które przegapili lub nie mieli możliwości obejrzenia ich.

VOD na platformach satelitarnych i w sieciach kablowych


Jeśli korzystamy z platformy satelitarnej lub telewizji kablowej, to mamy dostęp do jej serwisów VOD. Dzięki temu możemy oglądać udostępniane na nich filmy i materiały audiowizualne. Każdy serwis oferuje klientom zarówno materiały, które można "wypożyczać" i oglądać bezpłatnie, jak i takie, za odtwarzanie których trzeba potem zapłacić. Opłaty za korzystanie z VOD zwykle doliczane są do rachunku za dany miesiąc.

Dzięki serwisom VOD mamy zagwarantowane w nieograniczonych ilościach filmy i bajki dla dzieci. Możemy oglądać najnowsze hity kinowe oraz seriale i to nie tylko te aktualne, ale i dawno zapomniane, a ciągle wspominane z łezką w oku. Nic więc dziwnego, że platformy VOD stały się domowym centrum rozrywki.


VOD - bajki dla dzieci, rozrywka dla dorosłych - dodano: 2020-12-16

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.