Książka "Kubuś Puchatek" i 5 istotnych powodów, dla których warto czytać dziecku « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Książka "Kubuś Puchatek" i 5 istotnych powodów, dla których warto czytać dziecku

-
Książka
Książka "Kubuś Puchatek" to dobra propozycja, by zapoczątkować wspólne czytanie z dzieckiem. Dlaczego warto to robić i jakie korzyści niesie za sobą tego rodzaju spędzanie czasu z pociechą? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Książka Kubuś Puchatek - międzynarodowy hit, który bawi kolejne pokolenia


Są takie tytuły, które kojarzy niemal każdy czytelnik na świecie, niezależnie od preferowanego gatunku literackiego. Do tego grona bez wątpienia zalicza się popularna książka Kubuś Puchatek, autorstwa brytyjskiego pisarza, Alana Alexandra Milne. Bajka osadzona w Stumilowym Lesie światło dzienne ujrzała 14 października 1926 roku i błyskawicznie stała się czytelniczym hitem wśród najmłodszych odbiorców.

Dziś trudno jest znaleźć osobę, która choćby raz w życiu nie słyszała o uroczym misiu o bardzo małym rozumku, a jego przygody skutecznie bawią i uczą kolejne pokolenia. Weszła nie tylko do kanonu polskich lektur, ale również na dobre rozgościła się w światowej popkulturze.

5 powodów, dla których warto czytać dzieciom


Dobra książka dla dzieci pozytywnie wpłynie na rozwój twojego malucha. Ponadto wspólne czytanie to świetna okazja na pogłębienie relacji i zacieśnianie więzi. Jakie jeszcze korzyści płyną z czytania dzieciom?

1. Klucz do zrozumienia siebie i innych


Czytanie na głos kilkulatkowi to świetny sposób na to, by pobudzić jego ciekawość świata. Ponadto to prosta droga do tego, by maluch mógł zrozumieć nie tylko siebie, ale także innych. Pamiętaj, że bohaterowie bajek dla dzieci szybko stają się wzorami do naśladowania, ponieważ najmłodsi uczą się właśnie poprzez naśladowanie. Dobrze więc już od najwcześniejszych lat podsuwać im dobre wzorce w postaci bohaterów z książek.

2. Sprawna pamięć i stymulacja mowy


Poprzez wspólne czytanie książek z dzieckiem podnosisz zasób jego słownictwa i pozwalasz mu lepiej zrozumieć zasady funkcjonowania w prawdziwym świecie. Dzięki wzbogacaniu słownika dziecka w mowie i stymulowaniu jego wyobraźni zwiększasz szansę na sukces malucha w przedszkolu czy szkole. Poza tym obcowanie z literaturą to dobra droga do tego, by poradzić sobie z dysleksją.

Kubuś Puchatek


3. Kształtowanie wrażliwości moralnej


Książeczki dla dzieci oraz wspólne ich czytanie z pociechą to inwestycja, która szybko się zwraca w postaci moralnego i intelektualnego rozwoju dziecka. Maluch, któremu rodzice regularnie czytają, czuje się kochany i zwiększa się jego poczucie bezpieczeństwa. Do tego rozwija się szybciej, lepiej przyswaja wiedzę o świecie i ludziach, a co za tym idzie, uczy się empatii oraz wyrabia solidny kompas moralny.

4. Pewność siebie i wiara we własne możliwości


Ponieważ wspólne czytanie wpływa pozytywnie na rozwój dziecka, maluch dzięki temu buduje wiarę we własne umiejętności i możliwości. Większy zasób słownictwa oraz swoboda w wyrażaniu własnych myśli sprawiają, że dziecko chętniej podejmuje kolejne wyzwania i jest bardziej skore do nauki.

5. Szczególna więź na linii rodzic - dziecko


Wspólne czytanie książek sprawia, że pomiędzy rodzicem a dzieckiem wytwarza się szczególnie silna więź emocjonalna, która procentuje także w przyszłości. Maluch nie tylko jest szczęśliwy, ale czuje również, że rodzic ma dla niego czas i w ten sposób buduje swoje zaufanie do niego, a także wzrasta jego poczucie bezpieczeństwa.

Dlaczego akurat książka Kubuś Puchatek?


Książka Kubuś Puchatek na dobre weszła już do klasyki literatury dziecięcej. Przygody żółtego misia oraz jego towarzyszy niosą za sobą wiele mądrości. Przekazują ponadczasowe, uniwersalne prawdy o życiu czy przyjaźni. To czyni z niej doskonałą propozycję dla najmłodszych czytelników.

Poza tym wspólne czytanie z dzieckiem zapewni mu emocjonalny rozwój, zwiększy zasób jego słownictwa i przede wszystkim poprawi oraz wzmocni wasze relacje.

Książka "Kubuś Puchatek" i 5 istotnych powodów, dla których warto czytać dziecku - dodano: 2021-04-13

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.