Co sprzyja karmieniu piersią? « maluchy.pl

ciąża i poród

dziecko

kobieta

dla dzieci

rodzina

podróże

zobacz koniecznie

Co sprzyja karmieniu piersią?

-

Barbara Rybicka - położna

Prywatna Szkoła Rodzenia BOBAS, Gdynia

Co sprzyja karmieniu piersią?

Wiele kobiet decyzję o karmieniu piersią podejmuje jeszcze przed zajściem w ciążę lub na początku jej trwania. Ważne jest, aby kobieta mogła dokonać świadomego wyboru odnośnie sposobu karmienia własnego dziecka. Nie można tego jednak zrobić bez pełnej informacji o karmieniu naturalnym i sztucznym.
Bardzo ważne jest zdobycie podstawowej wiedzy z tego zakresu.

Na podstawie własnych obserwacji widzę, że kobiety po szkole rodzenia dłużej karmią piersią. Wpływa na to zdobycie wiedzy oraz wsparcie, które można w każdej chwili uzyskać. Bardzo ważny jest też kontakt z Poradnią laktacyjną. Jeżeli decydujemy się karmić piersią warto takiej poradni poszukać jeszcze w czasie ciąży, aby po porodzie w razie problemów wiedzieć gdzie się zgłosić. Ważne, aby w poradni laktacyjnej nie przyjmowały przypadkowe osoby (kompetencje tych osób warto sprawdzić wcześniej). Po porodzie warto zainteresować się spotkaniami grupy wsparcia matek karmiących (działają często przy szkołach rodzenia, ale nie tylko).

Każda kobieta karmiąca piersią potrzebuje wsparcia i podniesienia na duchu (ponieważ każdy z nas ma chwile zwątpienia), odciążenia w obowiązkach domowych, oraz kwadransa tylko dla siebie.

Podstawy karmienia piersią
Już w pierwszych tygodniach piersi stają się pełniejsze i tkliwe, zwiększa się ukrwienie, bardzo często jest to pierwszym objawem zauważanym przez kobietę jeszcze przed wykonaniem testu ciążowego. W miarę trwania ciąży brodawka powiększa się i ciemnieje. Gruczoły Montgomery’ego zaczynają wydzielać substancję natłuszczającą, chroniącą przed urazami i infekcjami. Od 4 – 5 miesiąca ciąży pęcherzyki mleczne zaczynają wytwarzać siarę, która nie u wszystkich kobiet musi się wydzielać w czasie ciąży, natomiast prawie zawsze następuje to tuż po porodzie. Siara może być w ilości kilku kropli, ale tyle wystarczy noworodkowi na pierwszy posiłek.

Pamiętaj, że aby karmić dobrze potrzebujesz praktyki.

Na co zwrócić uwagę w pierwszym półroczu życia dziecka?
- karmienie rozpocząć najwcześniej jak to możliwe, najlepiej w pierwszej godzinie życia dziecka,
- karmić co najmniej 8x/dobę, a najlepiej jeszcze częściej, szczególnie na początku kiedy oboje się uczycie,
- bardzo ważne są karmienia nocne (w tym czasie mleko zawiera najwięcej tłuszczu),
- pamiętać o prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi (karmienie nie może boleć), dbać o to aby dziecko aktywnie ssało przez co najmniej 10-15 minut, samo powinno zakończyć posiłek,
- pilnować, aby dziecko jadło z jednej piersi przez dłuższy czas, ponieważ mleko I fazy (na początku karmienia) zawiera tylko ok. 2% tłuszczu, a mleko II fazy (po dłuższym ssaniu) zawiera około 6% tłuszczu,
- nie podawać nic innego poza piersią, nawet gdy są upały - mleko zawiera odpowiednią ilość wody,
- w pierwszym miesiącu życia dziecka pilnować, aby nie przesypiało w dzień więcej niż 2 - 3 godzin i 4 - 5 w nocy.
- karmić szczególnie wtedy, gdy matka lub dziecko są chorzy. Większość chorób ze strony mamy i dziecka nie wyklucza karmienia piersią.

Obniżenie laktacji powodują:
- dokarmianie i dopajanie - powoduje mniejsze zapotrzebowanie na pokarm z piersi,
- używanie smoczków gryzaczków, butelek ze smoczkiem i kapturków na brodawki – powoduje to zaburzenie mechanizmu ssania (dziecku zaczyna się mylić jak powinno ssać prawidłowo).

Zaburzenie wypływu pokarmu spowodowane jest (mleko jest, ale nie chce lecieć) zmartwieniem, stresem, bólem, niepewnością, brakiem wiary w siebie, niewygodną pozycją przy karmieniu. Te wszystkie czynniki powodują napięcie mięśni, szczególnie obręczy barkowej, a tym samym zaburzają odruch wypływu.

PAMIĘTAJ!!!
Prawie każda kobieta jest w stanie wykarmić własne dziecko, ale z karmieniem jest jak z tańcem – obydwoje musicie się tego nauczyć, a tylko wytrwałym wychodzi to najlepiej!

Co sprzyja karmieniu piersią? - dodano: 2004-02-21

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.