ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zdrowe nawilżanie powietrza. Dlaczego nie wszystkie sposoby są bezpieczne?

-
Zdrowe nawilżanie powietrza. Dlaczego nie wszystkie sposoby są bezpieczne?
Początek sezonu grzewczego to jednocześnie początek problemów z jakością powietrza w naszych domach. Głównym z nich - obok smogu - jest niska wilgotność. Jej skutki najszybciej odczuwają najmłodsi, dlatego rodzice często decydują się na nawilżanie powietrza w pokojach dziecięcych. Decyzja ta jest słuszna, lecz wybór złych metod zwiększania wilgotności może mieć fatalne skutki.



Nawilżacz ewaporacyjny – skuteczne i bezpieczne nawilżanie powietrza


Zdrowy ewaporacyjny nawilżacz powietrza to znakomity wybór do pokoju dziecka. Ewaporacja to naturalny proces odparowywania wody. Nawilżacz ewaporacyjny wyposażony jest w filtr, który na skutek zanurzenia w wodzie pozostaje mokry. Urządzenie pobiera powietrze z pomieszczenia i wymusza jego przepływ przez filtr. Następnie wraca ono do otoczenia nawilżone.

Na filtrze zatrzymane zostają zanieczyszczenia obecne w wodzie, dzięki czemu nie trafiają do powietrza. Dodatkową zaletę stanowi fakt, że ewaporacja redukuje ryzyko przewilżenia. Zdolność powietrza do przyswajania wody spada wraz ze wzrostem wilgotności, dlatego im wyższy poziom nawilżenia, tym wydajność nawilżacza ewaporacyjnego jest niższa. Dla przypomnienia prawidłowa wilgotność powietrza wynosi od 40 do 60%.

Nawilżacz ewaporacyjny


Podsumowując, aby spośród dostępnych urządzeń wybrać to najlepsze, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:
  • Wydajność

Pomnożenie powierzchni pomieszczenie przez 7 wskazuje na minimalną wydajność w ml/h, którą nawilżacz powinien uzyskiwać podczas pracy w najwyższej prędkości.
  • Obecność higrostatu

Higrostat sprawia, że nawilżacz potrafi sam nawilżyć powietrze do poziomu wyznaczonego przez użytkownika.
  • Pojemność zbiornika na wodę

W praktyce dobrze sprawdza się urządzenie ze zbiornikiem o pojemności około 10 razy większej od maksymalnej wydajności. Wody nie trzeba wówczas dolewać zbyt często, a jednocześnie urządzenie nie jest zbyt duże i ciężkie.
  • Głośność pracy

Do pokoju dziecięcego i sypialni najlepiej wybrać nawilżacz, który w niskiej prędkości generuje hałas poniżej 30 dB. Głośniejszy sprzęt może utrudniać sen.
  • Koszty eksploatacji

Są uzależnione od ceny i żywotności elementów wymiennych (zwykle to sam filtr, czasem także wkład antybakteryjny z jonami srebra) oraz od zużycia energii elektrycznej.

Nawilżacz ultradźwiękowy – nawilżanie, ale i zanieczyszczanie powietrza


Elektryczne nawilżacze powietrza najlepiej radzą sobie z eliminacją problemu zbyt wysokiej wilgotności. Rodzice, którzy zastanawiają się nad tym, jaki nawilżacz powietrza dla dziecka będzie najlepszy, prędzej czy później stają przed wyborem pomiędzy nawilżaczem ewaporacyjnym a ultradźwiękowym.

Nawilżacze ultradźwiękowe to te, które wytwarzają atrakcyjną wizualnie, ale często niezdrową mgiełkę. Jak wskazuje ich nazwa, wykorzystują ultradźwięki, czyli fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzi (ale słyszalne i uciążliwe dla wielu zwierząt domowych). Ultradźwięki rozbijają wodę na mikroskopijne cząsteczki, które w postaci pary wodnej trafiają do otoczenia.

Niestety, w takie mikroskopijne cząsteczki przekształcona zostaje także cała zawartość wody, a więc w przypadku użycia kranówki do powietrza mogą trafiać:
  • minerały, np. wapń i magnez,
  • bakterie,
  • metale ciężkie,
  • grzyby i pleśń,
  • chemikalia – zarówno te obecne w wodzie, jak i pochodzące ze środków czyszczących wykorzystywanych do mycia wnętrza nawilżacza.

Nawilżacz - mgiełka


Wdychanie takiej mieszanki może mieć tragiczne skutki, szczególnie dla dziecka. Warto wspomnieć tutaj o wybuchu legionellozy w żłobku szpitalnym w Nikozji na Cyprze, do którego doszło w 2008 r. Przyczyną było użycie w nawilżaczach ultradźwiękowych wody kranowej, która jak się później okazało, skażona była legionellą. 3 z 9 chorych dzieci zmarło.

Specjaliści, a często sami producenci, zalecają wlewać do nawilżaczy ultradźwiękowych wyłącznie wodę destylowaną, czyli pozbawioną minerałów. Wiąże się to ze wzrostem kosztów użytkowania urządzenia. 1 litr wody destylowanej kosztuje około 1 zł, co w zależności od jej zużycia daje miesięcznie kwotę 50-150 zł.

Konieczne jest też częste mycie urządzenia i ostrożne dobieranie preparatów wykorzystywanych podczas czyszczenia. Dopuszczenie do sprzedaży źle przebadanego detergentu do mycia nawilżaczy doprowadziło w 2011 r. do śmierci kilkuset mieszkańców Korei Południowej.

Ponadto Katarzyna Wnuk z serwisu wybierzoczyszczacz.pl zwraca uwagę, że nie należy ufać wskazaniom wilgotności nawilżaczy ultradźwiękowych:
"Wiele z tych urządzeń ma czujniki wilgotności, ale podczas pracy urządzenia dociera do niego para wodna, co uniemożliwia prawidłowy pomiar poziomu nawilżenia powietrza. Nawilżacz może wskazywać na wysoką wilgotność powietrza, podczas gdy mierzone w innej części pomieszczenia okazuje się przesuszone."

Ręcznik na grzejniku – skomplikowane i ryzykowne nawilżanie powietrza


Wiele osób zastanawia się nad tym, jak nawilżyć powietrze w pokoju domowymi sposobami. Czy metody znane od pokoleń są skuteczne i nie mają efektów ubocznych? Na początek przyjrzyjmy się jednemu z najpopularniejszych rozwiązań, czyli wieszaniu na grzejniku wilgotnego ręcznika.

Powieszony na ciepłym kaloryferze ręcznik pozwala na lekkie podniesienie wilgotności, ale dość szybko wysycha. Oznacza to konieczność częstego moczenia, aby proces nawilżania trwał. Nie jest to jedyna wada tej metody nawilżania powietrza.

Z parą wodną do powietrza mogą bowiem trafiać resztki detergentów użytych podczas prania i płukania ręcznika. Wdychanie ftalanów, fosforanów i pochodnych ropy naftowej z pewnością nie jest dobre dla nikogo, a zwłaszcza dla dziecka.

Suszenie prania w domu – ryzyko rozwoju pleśni


Ryzyko wdychania składników detergentów to jeden z powodów, które przemawiają za tym, aby nie suszyć prania w domu. Niektórzy robią to celowo, właśnie z myślą o nawilżaniu powietrza w mieszkaniu. Rozwieszenie upranych rzeczy np. w łazience i pozostawienie otwartych drzwi wydaje się dobrym pomysłem, ale w rzeczywistości może mieć bardzo złe skutki.

Poza wspomnianym już wdychaniem szkodliwych związków chemicznych problem stanowi tutaj fakt, iż powietrze nie przepływa swobodnie między pomieszczeniami. W łazience poziom nawilżenia będzie stale wzrastać, a w innych pokojach wilgotność będzie nadal zbyt niska.

Kwestią czasu jest wówczas to, kiedy na ścianie łazienki pojawi się chorobotwórcza pleśń. Długotrwały kontakt z nią może prowadzić do:
  • podrażnienia układu oddechowego,
  • podrażnienia układu oddechowego,
  • bólów głowy,
  • zapalenia stawów,
  • nasilenia objawów astmy,
  • zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego,
  • spadku odporności,
  • problemów z układem pokarmowym,
  • rozwoju nowotworów.

Suszenie prania w mieszkaniu wymaga dobrej wentylacji i z pewnością nie powinno być traktowane jako sposób na poprawę wilgotności. Chodzi nam przecież nie tylko o to, jak nawilżyć powietrze, ale i jak zrobić to bezpiecznie.

Nawilżacz na kaloryfer – słabe nawilżanie powietrza


Ręcznik wiszący na grzejniku nie wygląda zbyt ładnie, w przeciwieństwie do ceramicznych pojemników, nazywanych nawilżaczami na kaloryfer. Jaka jest efektywność tej domowej metody nawilżania powietrza?

Przeprowadzone testy wykazały, że w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu i zastosowanego pojemnika, wydajność nawilżacza na grzejnik wynosi od 12 do 50 ml na dobę. Dla porównania popularne nawilżacze ewaporacyjne oddają do powietrza ponad 200 ml wody na godzinę.

Tak mała wydajność oznacza znikomy wpływ na wilgotność. Nawilżacz na grzejnik to zatem bardziej ozdoba niż sposób na skuteczne nawilżanie powietrza.

Nawilżacz na grzejnik


Rośliny nawilżające powietrze – niska efektywność


Za nawilżanie powietrza domowymi sposobami można też uznać hodowanie roślin, którym przypisuje się zdolność podnoszenia wilgotności powietrza. Są nimi m.in.:
  • paproć,
  • skrzydłokwiat,
  • fikus,
  • bluszcz pospolity.

Trzymanie w domu roślin bez wątpienia ma wiele zalet, ale jeśli chodzi o wpływ na wilgotność powietrza, to nie można oczekiwać od nich zbyt wiele. Osoby, które mają w każdym pomieszczeniu po kilka doniczek, również zmagają się z przesuszeniem powietrza. Co więcej, wiele gatunków źle reaguje na jego niską wilgotność.


Źródła:
  1. Yiallouros PK, et all., First Outbreak of Nosocomial Legionella Infection in Term Neonates Caused by a Cold Mist Ultrasonic Humidifier, https://academic.oup.com/
  2. Mina Ha, et all., Evaluation report on the causal association between humidifier disinfectants and lunginjury, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
  3. Aleksandra Strójwąs, Skład proszku do prania ma wpływ na nasze zdrowie. Czy wiesz, w czym pierzesz? https://www.wysokieobcasy.pl/Instytut/7,175750,24543025,piorac-ubrania-zwiekszamy-ryzyko-zachorowania-na-nowotwory.html
  4. Redakcja, Jak grzyb i pleśń wpływają na zdrowie?, https://hydroblokada.pl/grzyb-plesn-wplywaja-zdrowie/
  5. Redakcja, Rośliny nawilżające powietrze w domu, https://www.familie.pl/artykul/Rosliny-nawilzajace-powietrze-w-domu,12023,1.html



Zdrowe nawilżanie powietrza. Dlaczego nie wszystkie sposoby są bezpieczne? - dodano: 2021-11-15

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.